Bank360: Izzasztó bírságokat hoztak a kamatemelések

Egy év alatt csaknem 7 százalékkal emelkedett a jegybanki alapkamat, és ez nem csupán a hiteleket drágította meg alaposan. Több fizetni valót ugyanis az alapkamat értékéhez képest határoznak meg. a Bank360.hu összegyűjtötte, miért kell most sokkal többet fizetnünk.

Bank360: Izzasztó bírságokat hoztak a kamatemelések

Az elmúlt egy évben közel 7 százalékponttal növekedett a jegybanki alapkamat. 2021. június 23-án 0,9 százalékon állt (azt megelőzően sokáig pedig 0,6 százalékon), idén június végén pedig a keddi 1,85 százalékpontos emelés után már 7,75 százalék ugyanez a mutató. A hitelek drágulása mellett számos egyéb, húsbavágó költségre közvetlenül is hatással van az emelkedés. Többek között az állami lakástámogatások büntetőkamata és a köztartozások után felszámolt késedelmi pótlék is ehhez van kötve – írja a Bank360.hu.

Az alapkamat emelkedése beépül a hitelkamatokba

Az elmúlt időszakban ugyan nem az alapkamat, hanem az egyhetes jegybanki betéti kamat számít az irányadó kamatlábnak, de előbbi emelkedése az utóbbira is kihatott, 30-án pedig a két kamat újra összeért, mivel az MNB a most beelőző alapkamat 7,75 százalékos szintjére emelte az egyhetes betét kamatát.

A folyamatos növekedés hatására a lakossági hiteleket meghatározó referenciamutatók (BUBOR, BIRS) is emelkednek, ami a lakossági hiteleket is drágítja. A piaci lakáshitelek kamata az egy évvel ezelőtti 3-4 százalék közötti értékről mára 8-9 százalékra emelkedett, ami megfelel az alapkamat-növekedés mostanit megelőző mértékének.

A kamatemelés hatására egyre nagyobb a különbség a piaci és támogatott kölcsönök között, illetve a meredek emelkedés miatt már a kormány is közbelépett. A kamatstop intézkedés 2022. december végéig védi azokat a jelzáloghitel adósokat, akiknek a kamatstop idején esedékes kamatforduló hatására jelentősen megnőne a havonta fizetendő törlesztőrészletük.

Emelkedik a törvényi maximum a fogyasztási hiteleknél is

Míg a jelzáloghiteleknél az alapkamat emelése közvetett hatást gyakorol az ügyleti kamatokra, a fogyasztási hiteleknél közvetlen hatás is érvényesül. A törvény szerint ugyanis a legmagasabb megszabható teljes hiteldíjmutató (thm) az alapkamat aktuális értékétől függ. 2022. július 1-jétől a szabad felhasználású személyi kölcsönök thm-e akár 29,9 százalékig is emelkedhet (a június 1-jén érvényben lévő alapkamat + 24 százalékpont), a hitelkártyák és folyószámlahitelek thm-e pedig 44,9 százalék is lehet (alapkamat + 39 százalékpont). Ez jelentősen magasabb, mint a jelenleg érvényben lévő 26,1 és 41,1 százalékos maximum értékek.

Elszállt a csok büntetés

A családi otthonteremtési támogatás (csok) vissza nem térítendő támogatási összegének büntetőkamatára is közvetlen hatást gyakorol a jegybanki alapkamat, mivel ez megegyezik annak mértékével. Vagyis az elmúlt egy évben az 1 százalék alatti értéktől eljutottunk a csaknem 8 százalékosig. Kivételt jelent az az eset, ha új lakásra három gyermek után 10 millió forint támogatást igénylünk. Ekkor ugyanis már a jegybanki alapkamat ötszörösével kell számolni. Így még látványosabb a különbség, hiszen a korábbi, 0,6 százalékos alapkamat ötszöröséhez (3 százalék) képest jelenleg a 38 százalékot is meghaladó kamat már igazán izzasztó – írja a Bank360.hu.

A késedelmi kamatot is ez alapján számolják

Ha megcsúszunk a hitellel, késedelmi kamatot kell fizetnünk - ez bankonként eltérő lehet, de az alapkamat emelkedése ennek mértékét is befolyásolja.

Fontos tudni, hogy késedelmi kamat fizetése még akkor is felmerülhet, ha egyébként a tartozás kamatmentes volt. Ebben az esetben, ha nem vállalkozások közötti szerződésről van szó, a késedelem miatt fizetendő kamat mértéke a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat. Vagyis ebben a félévben még az alacsonyabb, január 1-jén érvényes 2,4 százalékkal lehet számolni, július 1-jétől viszont ez az érték is jelentősen megemelkedik, 7,75 százalékra.

Ha tartozunk a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, akkor a NAV a késedelmi és önellenőrzési pótlékot is az alapkamat alapján számítja. Az adótörvények szerint “a késedelmi pótlék mértéke minden naptári nap után a késedelem, illetve az esedékesség előtti igénybevétel (felszámítás) időpontjában érvényes jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértékének háromszázhatvanötöd része". Ez mostantól 12,75 százalék, ami már személyi kölcsön kamatnak is megtenné. Az önellenőrzési pótlék ugyanilyen számítási módon az alapkamat mértéke.

Ha viszont a NAV utal késedelmesen nekünk, akkor neki kell számunkra a késedelmi kamatot fizetnie, aminek a mértéke megegyezik a késedelmi pótléknál alkalmazottal. Erre külön kalkulátora is van a NAV-nak, ahol meg lehet adni a kezdő- és a végdátumot, az összeget, ez alapján pedig a kalkulátor az ebben az időszakban érvényes alapkamatokkal kiszámolja a késedelmi kamat összegét. Ugyanígy természetesen azt is kikalkulálhatjuk, hogy mennyi késedelmi pótlékot kell nekünk fizetnünk a NAV-nak.

Ha például 100 ezer forint a két és fél éve ki nem fizetett tartozás, akkor 2020. január 1-jétől 2022. június végéig összesen 16 057 forint késedelmi kamat gyűlt össze.

Kissé csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2026. 01. 28. 14:30
Megosztás:

Az Erste Csoport 120 millió eurós refinanszírozási megállapodást kötött a CPI Europe-pal

Az Erste Csoport és a CPI Europe AG – a magyarországi Stop Shop kiskereskedelmipark-portfólió tulajdonosa – a meglévő banki finanszírozás összegének növeléséről és futamidejének öt évvel történő meghosszabbításáról állapodott meg. Az új, 120 millió euró összegű refinanszírozást az Erste Group Bank AG és az Erste Bank Hungary Zrt. konzorciuma biztosítja, 50-50 százalékban.
2026. 01. 28. 14:00
Megosztás:

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 28. 13:30
Megosztás:

2025-ben újabb rekordévet zárt a hazai turizmus: közel 20 millió vendég mintegy 47 millió vendégéjszakát töltött a magyarországi szálláshelyeken

A Kormány a béremelésekkel, az adócsökkentésekkel és az áremelések letörésével hozzájárul ahhoz, hogy egyre több pénz maradjon a családok zsebében, hogy saját döntésük szerint egyre többet tudjanak kikapcsolódásra fordítani.
2026. 01. 28. 13:00
Megosztás:

Biztosítási kalkulátorok: Tudatos döntés egyszerűen

A biztosítások világában könnyű elveszni: eltérő díjak, különböző feltételek és rengeteg ajánlat várja az ügyfeleket. Ebben nyújtanak segítséget az online biztosítási kalkulátorok, amelyek gyorsan és átláthatóan mutatják meg a lehetőségeket.
2026. 01. 28. 12:30
Megosztás:

A Hervis nevével visszaélő csaló webáruházat blokkolt a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) irányítása alatt álló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) Budapest Főváros Kormányhivatala közreműködésével egy hazánkban is népszerű sportszer-kereskedelmi lánc arculatával és nevével visszaélő webáruházat tett elérhetetlenné a fogyasztók védelme érdekében - jelentette be az MTI-nek szerdán megküldött közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 01. 28. 12:00
Megosztás:

Az olasz nemzetbiztonság hatezer embere felügyeli Milánót a téli olimpia alatt

Az olaszországi nemzetbiztonság hatezer embere felügyeli Milánót a téli olimpiai játékok ideje alatt, és jelen lesznek amerikai és katari biztonsági egységek is - jelentette be Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter a RAI1 közmédia kedd esti adásában.
2026. 01. 28. 11:30
Megosztás:

Már év elején érdemes elkezdeniük hajtani az adóvisszatérítésre az egészségpénztári tagoknak

Jellemzően év végén történik a legtöbb egészségpénztári befizetés, sokan ugyanis ilyenkor maximalizálják az igénybe vehető szja-visszatérítést. Aki nem akarja ezt idén is az utolsó pillanatra hagyni, annak érdemes lehet már az év elején elkezdi a keret feltöltését a BiztosDöntés.hu szakértője szerint. Már csak azért is, mert a téli hónapokban lényegesen többet költünk gyógyszerekre és vitaminokra, így az egészségpénztárba befizetett pénz hamar felhasználható, nem parkol hosszú ideig a számlán.
2026. 01. 28. 11:00
Megosztás:

Tovább gyengült a dollár

További szabadesésben volt a dollár tegnap és több fontos szintet is áttört. Az elmúlt napok folyamatos gyors gyengülése után tegnap az EUR/USD 1,4%-os emelkedéssel 1,2 fölé emelkedett, ami 4,5 éves csúcs. A dollár elmúlt időszaki zuhanása mögött az áll, hogy az USA gopolitikai súlyát csökkenti, a zöldhasú globális tartalékdeviza szerepét pedig gyengíti a múlt héten az európai országoknak ígért, most Dél-Koreára kivetett büntetővám, ami szétzilálja az USA szövetségi rendszerét, miközben erősödnek Fed függetlenségével kapcsolatos aggodalmak. A gyenge dollár miatt az arany ára újabb 3,5%-kal, 5200 dollár közelébe emelkedett. A növekvő befektetői bizonytalanságot jelzi az is, hogy a fejlett kötvénypiacokon a hozamgörbe rövid és középső részén a hozamok inkább lefelé mozdultak, a tízéves lejáraton és attól fölfelé viszont tovább emelkedtek. A tízéves dollár hozam továbbra is 4,2% felett, a német pedig 2,9% alatt mozgott.
2026. 01. 28. 10:30
Megosztás:

A Dow kivételével emelkedni tudtak kedden a vezető Wall Street-i indexek

A Dow kivételével feljebb kapaszkodtak tegnap a Wall Street vezető indexei. Az S&P 500 új csúcson zárt, megközelítve a 7000 pontos szintet kedden, amikor a vegyes vállalati eredmények és az egészségbiztosítók meredek esése ellensúlyozta a technológiai óriások várható jelentései körüli optimizmust.
2026. 01. 28. 10:00
Megosztás:

Többségében emelkedtek a nyugat-európai tőzsdék

Jelentős szabadkereskedelmi megállapodás tárgyalásai zárultak le az Európai Unió és India között, ami erősíti a két gazdasági nagyhatalom közötti kapcsolatokat és jelentős vámcsökkentéseket hoz. Az EU várakozásai szerint 2032-re megduplázódhat az uniós áruexport Indiába, mivel az indiai vámok 96,6%-át eltörlik vagy csökkentik, ami évente mintegy 4 milliárd euró megtakarítást jelent az európai vállalatoknak. India történetének legambiciózusabb piaci nyitását vállalta: a gépjárművekre kivetett vámok például 110%-ról 10%-ra csökkennek majd, az alkatrészekre vonatkozó vámok pedig 5–10 év alatt megszűnnek. Jelentős vámcsökkentés várható a gépek, vegyipari termékek és gyógyszerek esetében is. A kis- és középvállalkozások külön támogatást kapnak az EU-ban, hogy könnyebben ki tudják használni az új exportlehetőségeket.
2026. 01. 28. 09:30
Megosztás:

A Bitcoin érettebb korszakba léphet – stabilabb piacot látnak a szakértők 2026 elején

A Bitcoin egy nyugodtabb, ellenállóbb piaci szakaszba léphet 2026 elején – erre jutott a Coinbase Institutional és a Glassnode friss negyedéves jelentése. Az elemzés szerint a tavalyi év végi eladási hullám „kitisztította” a piacról a túlzott tőkeáttételt, ami csökkenti a láncreakciós likvidálások kockázatát, és ellenállóbbá teszi a kriptopiacot a makrogazdasági sokkokkal szemben.
2026. 01. 28. 09:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint szerda reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 28. 08:30
Megosztás:

Hatalmas barlangrendszert fedeztek fel Szlovéniában

Nagyméretű barlangrendszert fedeztek fel szlovén barlangkutatók Alsó-Krajna térségében - közölte a Delo című szlovén napilap az internetes oldalán kedden.
2026. 01. 28. 08:00
Megosztás:

Nem változott a jegybanki kommunikáció

Változatlan maradt a hazai kamatszint. A várakozásoknak megfelelően nem módosított a kamatkondíciókon a Magyar Nemzeti Bank, az alapkamat 6,5 százalékon, az overnight jegybanki betét kamata 5,5 százalékon, míg az overnight fedezett hitel kamata 7,5 százalékon maradt.
2026. 01. 28. 07:30
Megosztás:

Trump szerint nagyon jó dolgok történnek Ukrajnával és Oroszországgal

Donald Trump szerint előrelépés van az orosz-ukrán háború megoldása felé vezető folyamatban - az amerikai elnök kedden a washingtoni Fehér Házat elhagyva újságírók előtt hangoztatta optimizmusát.
2026. 01. 28. 07:05
Megosztás:

Rekord költségvetési hiánnyal zárta Románia 2025-öt

146,03 milliárd lejes (mintegy 10 948 milliárd forint) deficittel zárta a 2025-ös évet a központi költségvetés - közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
2026. 01. 28. 06:00
Megosztás:

Jelenleg az új lakás vásárlók dominálják a piacot, de 2026 újra a befektetők éve lehet

A befektetési célú ingatlantranzakciók 2025-ben kettős irányt mutattak: a befektetők vevőként visszafogottabbá váltak, eladóként viszont kifejezetten aktívak maradtak. A Duna House adatai szerint sokan inkább a korábban megszerzett ingatlanokon realizáltak nyereséget, mintsem újabb vásárlásokba kezdtek.
2026. 01. 28. 05:30
Megosztás:

Magyar mérnöki teljesítmény a világ élvonalában: rekord évet zárt a Ganz Electric

Rekord évet zárt 2025-ben a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Zrt.: a vállalat egyetlen év alatt több mint 130 új transzformátor- és forgógéprendelést nyert el közel 200 millió euró értékben, és több tucatnyi berendezést szállított le a világ számos országába. A közel 150 éves Ganz Electric nagy teljesítményű transzformátorai és forgógépei Németországtól Dánián és az Egyesült Királyságon át egészen a Fülöp-szigetekig kerültek be kritikus energetikai infrastruktúrákba, miközben a hazai piacon is csúcsteljesítményű berendezéseket szállítottak le és helyeztek üzembe sikeresen.
2026. 01. 28. 05:00
Megosztás:

4 elemzőház 200 forint konszenzusos célárral javasolja vételre az AutoWallis részvényeit

200 forint konszenzusos 12 havi célárral ajánlja vételre az AutoWallis részvényeit 4 elemzőház – derül ki a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett vállalat által készített, a honlapján mostantól folyamatosan elérhető dokumentumból.
2026. 01. 28. 04:30
Megosztás: