Bemutatták az új magyar elektromos midibuszt

Új magyar jármű született - cseh koprodukcióban. Budapesten a sajtó szélesebb nyilvánossága előtt is bemutatták a bajai gyárban készült GANZ-SOR EBN8 nevű elektromos midibusz prototípusát. A jármű a „Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése” című GINOP Plusz-2.1.1-21 pályázati felhívás támogatásával született meg. A 8 méter hosszú, alacsonypadlós jármű 45 utast tud kényelmesen szállítani, hatótávja pedig 300 kilométer. A busz „szívét”, a hajtást, valamint a szoftvert magyar szakemberek fejlesztették ki, a kocsiszekrény Csehországból érkezett. A midibuszból jelenleg egy darab létezik, azonban a típusengedély megszerzését követően évi 50 jármű készülhet a GANZ-SOR-ból.

Bemutatták az új magyar elektromos midibuszt

Busz épült Baján: a GANZ Transelektro Közlekedési Berendezéseket Gyártó Kft. (GTKB) cseh járműgyártó partnerével (SOR) megalkotta a vadonatúj GANZ-SOR-t. A két cég azért döntött a közepes méretű midibusz kifejlesztése mellett, mert a főként városi közlekedésre alkalmas jármű a maga kategóriájában világszinten is nagyon keresett.

Az új busz fejlesztése három évig tartott, a kocsiszekrény Csehországban készült, de a gép szívét, a hajtásrendszert Magyarországon alakították ki, és a legmagasabb hozzáadott értéket képviselő rendszerintegrációs és szoftverfejlesztési feladatok is Magyarországon zajlanak.

A GANZ-SOR elektromos midibusz alacsonypadlós, a lenyitható rámpáknak köszönhetően mozgáskorlátozottak szállítására is alkalmas. Negyvenöt fő fér el kényelmesen a járművön és tizenhat ülőhellyel rendelkezik. Hatótávolsága eléri a 300 kilométert. A midibusz mellett a GANZ töltőberendezéseket is kifejlesztett, egy OpCharge típusú, pantográfos gyorstöltőt és egy két töltőfejes, kábelcsatlakozós, 120 kW teljesítményű töltőberendezést.

„Kevés a midibusz a nemzetközi piacon, a legnagyobb gyártók nem erre a méretre specializálódnak. Azt látjuk, hogy évről évre nő az igény az elektromos hajtású, közepes méretű városi járművekre. A koronavírus-járvány felgyorsította ezt a folyamatot, változnak a közlekedési trendek, sok járaton visszaesett az utaslétszám. A midibusz hatékony alternatívát kíván az utasok szállítására” - mondta el Pencz Rudolf, a GTKB Kft. ügyvezető igazgatója.

Kiváló megoldás lehet a midibusz szűk városi környezetben, egyetemi campusokon, idegenforgalmi látványosságok környékén, vagy az agglomerációs közösségi közlekedés támogatására.

Az elektromos busz egyben a megújuló energián alapuló közösségi energiafelhasználás fontos alkotóeleme lehet. Akkutelepének köszönhetően képes arra, hogy energiát tároljon, vagy adjon vissza, és így az utasszállítás mellett energetikai feladatokat is ellásson.

„A GTKB 2007-ben alakult, ám maga az üzem már több mint 70 éve szolgálja a magyar gazdaságot. Vasúti járműkészülékek, biztosítóberendezések, váltóhajtóművek, áramszedők, teljesítményelektronikai berendezések gyártásában már letettük a névjegyünket, a GANZ-SOR midibusz kifejlesztésével és gyártásával pedig belépünk az e-mobilitás piacára” - mondta az ügyvezető. Pencz Rudolf hozzátette: jelenleg egy prototípus létezik a GANZ-SOR-ból, azonban a bajai üzem készen áll arra, hogy évi 40-50 jármű is elkészüljön a gyárban. 

A GTKB fejlesztési projektje: „A GTKB Kft. buszgyártási képességének megteremtése és innovatív vezérlőrendszer fejlesztése” címmel a GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00081 pályázat keretében folyik. 

Eladói nyomás az Avalanche kriptóban,közben a bálnák a Litecoinra és egy új, 100-szoros ugrásra kész mémcoinra figyelnek

A legutóbbi piaci hanyatlás jelentős hatással volt számos kriptovalutára, beleértve a vezető altcoinokat is, például az Avalanche-t (AVAX), amely jelenleg a havi 36 dolláros ellenállási szint alatt maradt. Noha továbbra is fennáll az elhúzódó konszolidáció veszélye, a tapasztalt kereskedők és nagybefektetők egyre inkább olyan ígéretes alternatívák felé fordulnak, mint a Litecoin (LTC) és a dinamikusan növekvő előértékesítési projekt, a Cutoshi (CUTO).
2025. 02. 03. 16:00
Megosztás:

Új növekedési stratégiát jelentett be a Generali Csoport

A Generali Csoport új hároméves stratégiát indít el „Élethosszig tartó partnerség 27: a kiválóság útján” néven, amely ambiciózus növekedési célokat és fenntartható pénzügyi fejlődést tűz ki 2025-2027 között. Az új stratégiától a vállalatcsoport egyebek mellett erőteljes eredmény- és osztaléknövekedést, valamint stabil készpénztermelést vár. Európa egyik legnagyobb biztosítója a következő három évben minden eddiginél nagyobb jelentőséget szán a zöld és digitális átmenetbe való befektetésnek.
2025. 02. 03. 15:30
Megosztás:

Richter: Várttól elmaradó Vraylar értékesítésről számolt be az AbbVie

A Richter amerikai partnere, az AbbVie arról számolt be, hogy a Vraylar eladások éves szinten 17,1%-kal 924,0 millió dollárra emelkedtek 2024 negyedik negyedévében.
2025. 02. 03. 15:00
Megosztás:

Trump nem hátrál meg, jönnek vámok

Az amerikai elnök szombaton bejelentette, hogy 25%-os vámot vet ki a Mexikóból és Kanadából érkező termékekre.
2025. 02. 03. 14:30
Megosztás:

Adócsaló importőr céget leplezett le a NAV

Hónapokig követték a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szakemberei egy importőr gyanús pénzügyi manővereit, akciójukkal megakadályozták az államkassza több százmillió forintos megkárosítását - közölte az adóhatóság hétfőn az MTI-vel.
2025. 02. 03. 14:00
Megosztás:

Hogyan kerülhetik el a magyar nők az idős kori elszegényedést Ausztriában?

A nyugdíjas évek anyagi biztonsága sokak számára kiemelt kérdés, különösen akkor, ha valaki külföldön, például Ausztriában dolgozik vagy él. A magyar nők közül egyre többen választják ezt az utat, mégis gyakran merül fel a bizonytalanság: vajon hogyan lehet megelőzni az időskori elszegényedést, és mire érdemes odafigyelni a munkaviszony vagy a családi helyzet rendezése során? Az alábbiakban néhány fontos gondolatot gyűjtöttünk össze, amelyek segíthetnek tisztábban látni a lehetőségeket és a kihívásokat.
2025. 02. 03. 13:30
Megosztás:

Megjelent a külterületi utak fejlesztését segítő pályázat

A magyar vidék megerősítését segíti a Külterületi utak fejlesztése című pályázati felhívás, amely a KAP Stratégiai Terv keretei között jelent meg 35 milliárd forintos kerettel - közölte Nagy István agrárminiszter. A támogatási kérelmek benyújtására 2025. március 5-től lesz lehetőség az Agrárminisztérium (AM) hétfői közleménye szerint.
2025. 02. 03. 13:00
Megosztás:

A legnagyobb kriptovaluta piaci összeomlás zajlik a TerraUSD óta

Trump vámháborúja megrengette a kriptopiacot: a legnagyobb kriptovaluták, az Ethereum az XRP és mémcoinok szabadesésben vannak, a legnagyobb szereplő Bitcoin egyelőre 4-5%-os eséssel "megúszta".
2025. 02. 03. 12:30
Megosztás:

Indul az inflációs díjemelési hullám a bankszektorban

Már két bank is bejelentette, hogy tavasszal megemeli a lakossági számlavezetéssel kapcsolatos díjait a tavalyi infláció mértékével azt követően, hogy az idei év elején egymást érték a bejelentések a pénzügyi tranzakciós illeték másfélszeres emelkedésének áthárításáról – értesült a BiztosDöntés.hu.
2025. 02. 03. 12:00
Megosztás:

Csökkentek a kötvényhozamok, erősödött a dollár

A múlt héten számos tényező rángatta a fejlett gazdaságok kötvénypiacait. Hétfőn az új kínai AI-fejlesztés, az amerikai konkurenseknél állítólag lényegesen kisebb energia- és a hardverigényű DeepSeek ingatta meg az AI-sztoriba vetett hitet, a kockázatmentes kötvények felé terelve a befektetőket.
2025. 02. 03. 11:30
Megosztás:

Legalább 5.000 magyar vállalkozás versenykésessége javulhat – elindul a Demján Sándor Program digitalizációt segítő pályázata

A kormány célja, hogy fokozza a magyar vállalkozások versenyképességét, amelyet az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv mintegy 1.400 milliárd forinttal támogat. A Demján Sándor Program keretén belül az 50 fő alatti vállalkozások digitális fejlődését támogató, 9 milliárd forintos vállalkozásfejlesztő program indul, amely a mikro- és kisvállalkozások számára a mai naptól elérhető. A program célja, hogy honlapjuk kialakításához a cégek szolgáltatót válasszanak és benyújtsák fejlesztési igényüket.
2025. 02. 03. 11:00
Megosztás:

Az Avalanche eladási nyomással szembesül, miközben a bálnák a Litecoinra és egy új, 100-szoros növekedési potenciállal rendelkező mémcoinra figyelnek

A legutóbbi piaci visszaesés komoly hatással volt számos kriptovalutára, beleértve a vezető altcoinokat is, mint például az Avalanche (AVAX), amely jelenleg a havi 36 dollár körüli ellenállási szint alatt rekedt. Bár fennáll az elhúzódó konszolidáció kockázata, a tapasztalt kereskedők és kriptobálnák figyelme egyre inkább olyan ígéretes alternatívák felé fordul, mint a Litecoin (LTC) és a gyorsan növekvő előértékesítési projekt, a Cutoshi (CUTO).
2025. 02. 03. 10:29
Megosztás:

Az amerikai vámháború élesedése piros tartományba lökte a tengerentúli piacokat

Trump amerikai elnök még a pénteki piaczárás előtt bejelentette a 25%-os vám kivetését Kanadára és Mexikóra, valamint 10%-os vám kivetését Kínára. Bár az EU-ra egyelőre nem vetett ki vámokat, beszédében megemlítette, hogy az EU-val szemben is „nagy dolgokra” készül.
2025. 02. 03. 10:00
Megosztás:

Megjelentek az első új otthonfelújítási hitelek 5 százalék alatti kamattal

Februártól már nemcsak program van, hanem végre kedvezményes hitel is az új otthonfelújítási támogatáshoz. Meghirdette az első két bank a maximum 6 milliós kölcsönt, ami a jobbik ajánlatban 4,65 százalékos kamattal és 5,2 százalékos THM-mel vehető fel.
2025. 02. 03. 09:30
Megosztás:

Gyenge kiskereskedelmi forgalom és vártnál alacsonyabb inflációs adatok erősítették a kamatcsökkentési várakozásoka

A nap elején még kedvezően indult a kereskedés az európai tőzsdéken. A német kiskereskedelmi forgalom nagyon gyengén alakult decemberben; a francia és német inflációs adatok is alacsonyabbak lettek a vártnál.
2025. 02. 03. 09:00
Megosztás:

Vélemények a Royalsea népszerű játékairól: melyiket érdemes kipróbálni?

A magyar játékosok körében számos online nyerőgép kiemelkedően népszerű, és különböző okokból értékelik őket magasra. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, mely játékok a legkedveltebbek, és milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a megfelelő nyerőgép kiválasztásakor, hogy a lehető legtöbb előnyt élvezhesd.
2025. 02. 03. 08:42
Megosztás:

Nyolcmillió olasz síel februárban

Nyolcmillió olasz megy el síelni februárban többnyire az Alpokba, miközben az Appenninekben a hónap első hétvégéjétől létszámstop lépett életbe a turistainvázió megállítására.
2025. 02. 03. 08:00
Megosztás:

Az IBM bevétele nőtt, nyeresége csökkent tavalyi az utolsó negyedévben

Az IBM bevétele 1 százalékkal nőtt, adózott eredménye ugyanakkor 11 százalékkal esett a tavalyi utolsó negyedévben.
2025. 02. 03. 07:00
Megosztás:

A legtöbb cég az energiahatékonyságtól vár kisebb környezetterhelést

A BCSDH (Business Council for Sustainable Development in Hungary, Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért) szerdán Budapesten bemutatott felmérése szerint belföldön a legtöbb vállalat az energiahatékonyság javításával, kisebb részben megújuló energia vagy körforgásos megoldások alkalmazásával csökkentené a káros anyagok kibocsátását.
2025. 02. 03. 06:00
Megosztás:

A magyar gazdaság helyzete 2025 februárjában

2025 februárjában a magyar gazdaság vegyes képet mutat, ahol a kihívások és a reménykeltő jelek egyaránt jelen vannak.
2025. 02. 03. 05:00
Megosztás: