Boldogabb és egészségesebb élet a mindfulness segítségével
Ez a mostani ingergazdag környezetben, amikor a multitasking képessége már alapvető elvásárnak számít, nem is csoda. Azonban nem élhetünk állandóan úgy, hogy teli van a fejünk mindenféle gondolattal, néha muszáj egy kicsit lelassulni, elcsendesíteni őket.
Amikor viszont megpróbáljuk, akkor hamar rájövünk, hogy ez bizony nem is annyira egyszerű. Ám a mindfulness rendszeres gyakorlása segíthet. Nem véletlen, hogy ezt a módszert függőségek és mentális betegségek kezelésében is alkalmazzák, például a balatonfűzfői Swan Lake Központ pszichoterápiájának is szerves részét képezi.
Miről szól a mindfulness?
A szónak nincs egy kifejezésre lefordítható magyar jelentése, a lényege azonban az, hogy a figyelmünk tudatos irányításával megéljük a jelen pillanatot, a kapott tapasztalatokat pedig ítélkezésmentesen elfogadjuk.
Ezek olyan dolgok, melyek rendszeres gyakorlásával nagymértékben javíthatjuk az életminőségünket, hiszen csökkenti a stresszt, a szorongást, javítja a memóriát, segít a pihentetőbb alvásban, jobb közérzetet eredményez, erősíti az immunrendszert, és alapvetően hozzásegít egy boldogabb élethez.
A figyelem irányítása – nem is olyan egyszerű!
“Most épp nem gondolok semmire, csak nézek ki a fejemből.” – gyakran felelünk ilyesmit, amikor valaki azt kérdezi, hogy miért bámulunk magunk elé látszólag értelmetlenül. De valóban nem gondolunk ilyenkor semmire? Általában épp ellenkezőleg: az történik, hogy az elménkben felvillanó képek, érzelmek miatt szinte teljesen elszakadunk a valóságtól, és fejben teljesen máshol járunk.
Ha viszont valóban kipróbáljuk azt, hogy milyen lehet tényleg semmire sem gondolni, akkor hamar rájövünk, majd, hogy sokkal nehezebb, mint elsőre hittük. Ugyanis szinte garantált, hogy legkésőbb néhány másodperc múltán eszünkbe jut valami, és elkalandozik a figyelmünk.
A mindfulness lényege viszont pont az, hogy megtanuljuk “lehalkítani” ezeket a gondolatokat, és ténylegesen kiüríteni az elménket. Ehhez viszont sok gyakorlás kell, melynek során a figyelmünket egy adott dologra – általában egy testi érzetre, például a légzésre – összpontosítjuk, és mindent mást igyekszünk kiűzni a fejünkből.
Legyünk jelen a pillanatban!
A fenti példa is arra világít rá, hogy sokszor egyáltalán nem a jelen pillanattal, foglalkozunk, hanem vagy a múlton rágódunk, vagy a jövőn merengünk. Ám érdemes tudatosítani magunkban, hogy ezek csak a fejünkben léteznek, egyedül az itt és most az, ami valóságos, ennek megfelelően csak ezt tudjuk irányítani.
Persze a jelen döntései kihatnak a jövőre is, de pont azért, hogy ezeket megfontoltan hozhassuk meg, szükség van arra, hogy ne szakadjunk el a valóságtól, hanem a most pillanatával foglalkozzunk, mert ezt képesek vagyunk kontrollálni.