Budapesten zárul a húszéves EU-tagsághoz kapcsolódó programsorozat

Tematikus kiállítások, kézműves-foglalkozások, színházi, táncművészeti előadások és összművészeti beszélgetések szerepelnek az 1100 éve Európában, húsz éve az Unióban című kulturális programsorozat záró, budapesti állomásán december 28-án és 29-én a Millenárison.

Budapesten zárul a húszéves EU-tagsághoz kapcsolódó programsorozat

A kétnapos program sokoldalúan kapcsolódik ahhoz, hogy Budapest épületeivel, múzeumaival, kultikus helyeivel, fesztiváljaival kiemelkedő szerepet játszik a közép-európai kulturális életben, különösen a művészetek, az irodalom és a zene terén - közölték a szervezők pénteken az MTI-vel.

A kínálat egy része már most elérhető, így a Burger Barna: A titok ígérete - Meg nem írt képeslapok című kiadatlan kötetéből összeállított fotóválogatás december 10-től egészen január 6-ig tekinthető meg a Nemzeti Táncszínház teraszán.

A táncszínház több más tárlatnak is helyszínül szolgál. Az intézmény előterében a Magyar Menyasszony tablókiállítás huszonkét, eltérő társadalmi helyzetű nő sorsát mutatja be az esküvő hagyománya révén december 28. és 31. között. A színház kamaratermében ugyanekkor a hunok, az avarok és a honfoglaló magyarok embertani és archeogenetikai kutatásának eredményeivel várják az érdeklődőket az Attila örökösei című tárlaton.

A balett-terem a helyszíne a Magyarul Európában vándorkiállításnak, az Iparművészeti Múzeum egyes gyűjteményei a második számú balett-teremben nézhetőek meg az Iparkodjunk! című kiállításon. A táncszínház előterében a zászlótudomány, azaz a vexillológia rejtelmeibe kalauzol el a Zászlómegálló című ismeretterjesztő tárlat.

A Millenárison december 28. és 29. között napközben számos múzeumi kincs közül válogathatnak kicsik és nagyok a múzeumok standjánál. A szentendrei Ferenczy Múzeum kreatívipari termékekkel várja a látogatókat.

December 28-án napközben a magyar konyha kedvelői hungarikumnak számító falatokat kóstolhatnak a Gasztrobuszon, ami a Millenárison fog parkolni.

A táncszínház nagytermében Paár Julcsi szórakoztató, táncos-mesés kavalkáddal várja a családokat december 29-én 10 órakor a Rókatánc című előadásban. Az előtérben napközben kézműves foglalkozásokat tartanak a Hagyományok Háza munkatársai.

December 29-én délelőtt játékos formában lehet ismerkedni Pest vármegye különlegességeivel és nemzeti értékeinkkel a Hungarikum játéktéren. A színház és a dráma iránt érdeklődő gyerekek dramatikus játékfoglalkozással kapcsolódhatnak Benedek Elek mesevilágához: a Mesetarisznya című program a művészbüfé előtti téren lesz, szintén 29-én délelőtt.

Ezen a napon, kora délután a magyar történeti festészet kiemelkedő alkotásai és az európai történelem sorsfordító eseményei állnak a fókuszban a Királyok, hősök, csaták interaktív, művészettörténeti előadáson a kisteremben, ahol késő délután lesz a Sanctum beszélgetéssorozat évadzárója Juhász Anna irodalmár, Visky András erdélyi magyar író, Vecsei H. Miklós színművész és Ávéd János zeneszerző, szaxofonos részvételével.

December 28-án délután RZ 64 címen Rátóti Zoltán ad szólókoncertet a kisteremben, a színművész az elmúlt tizenöt év dalaiból válogat. Másnap délelőtt ugyanott Sebő Ferenc és alkotótársai a Kárpát-medence jellegzetes népzenei motívumai és a megzenésített versek világába hívják a közönséget a Száll a világ lepke-szárnyon című koncerten. A nagyteremben A csoda a Te kezedben van! című interaktív produkció nyújt betekintést a cirkusz művészetébe december 29-én délután.

A programsorozatot 29-én este a Bánk bán című operafilm zárja. A kisteremben zajló vetítés után közönségtalálkozót szervez a Nemzeti Filmintézet Káel Csaba rendezővel és Kiss-B. Atilla operaénekessel, a film főszereplőjével.

Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre.


Miért vált stratégiai kérdéssé a tanulók foglalkoztatása a hazai cégeknél?

A munkaerőpiac az elmúlt években jelentősen átalakult, és egyre több vállalat szembesül azzal, hogy a megfelelő szakember megtalálása napról napra nehezebb feladat. Ebben a helyzetben a fiatal, tanulmányai mellett dolgozni akaró munkaerő olyan tartalékot jelent, amelyet korábban sok cég alig vett figyelembe. Azonban a rugalmas, betanítható és motivált diákok bevonása mára komoly versenyelőnyt jelenthet azoknak a vállalatoknak, amelyek időben felismerik ebben a lehetőséget.
2026. 08. 03. 23:00
Megosztás:

Nőtt az Alteo Csoport árbevétele és EBITDA-ja az első fél évben

Mintegy harmadával növelte árbevételét az Alteo Csoport 2026 első félévében az előző év azonos időszakához viszonyítva. A kedvezőtlen piaci körülmények ellenére nőtt a vállalat kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti korrigált eredménye (EBITDA) is, amit az átadott energiatároló rendszerek, a Mollal való szinergiák kihasználása, illetve a körforgásos gazdálkodás szegmens növekedése okozott - tájékoztatta a vállalat hétfőn az MTI-t.
2026. 08. 03. 22:00
Megosztás:

Kedvező nemzetközi hangulatban zárt történelmi csúcson a budapesti tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 676,55 pontos, 0,46 százalékos emelkedéssel, 147 365,12 ponton, történelmi csúcson zárt hétfőn.
2026. 08. 03. 21:00
Megosztás:

A vagyonadó nem válthatja ki a vagyon­vissza­szerzést!

A Magyar Nemzeti Vagyonvédelmi és Visszaszerzési Hivatal felállásával új korszak kezdődik, de a Blochamps Capital szerint egy alapelvet már most ki kell mondani: a vagyonadó nem jelenthet sem jogi, sem politikai felmentést a jogellenesen megszerzett vagyonok vizsgálata alól, és hangsúlyosan tisztázandó, hogy a vagyonadó és a vagyonvisszaszerzés alig bír közös metszettel.
2026. 08. 03. 20:00
Megosztás:

17 milliárd dollár tűnt el a stabilcoin-piacról, mégis rekordot döntött a forgalom

A stabilcoinok teljes piaci kapitalizációja a májusi történelmi csúcsról 304 milliárd dollár közelébe csökkent. A 17 milliárd dolláros visszaesés első pillantásra komoly figyelmeztetésnek tűnhet, a háttérben azonban nem egy újabb Terra-típusú összeomlás körvonalazódik. Miközben ugyanis kevesebb stabilcoin van forgalomban, a tranzakciós volumen rekordot dönt, vagyis a digitális dollárok minden korábbinál intenzívebben mozognak a blokkláncokon.
2026. 08. 03. 19:00
Megosztás:

10 nap, 140 ezer látogató, 40 helyszín, 4300 program – számokban így festett az idei Művészetek Völgye

Vasárnap véget ért az ország legnagyobb összművészeti fesztiváljának jubileumi kiadása. Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend idén is rengeteg Völgylakót fogadott, a szervezők pedig már el is kezdtek a következő 35 éven dolgozni. A jövő évi fesztivál időpontját már be is jelentették, és elindult a kedvezményes bérlet értékesítés is. 2027-ben július 23. és augusztus 1. között válhat mindenki Völgylakóvá immáron 36. alkalommal.
2026. 08. 03. 18:30
Megosztás:

Mi történt a Pesti Tőzsdén júliusban?

Júliusban ismét erősödött a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe: a BUX a hónap végén 146 688,57 ponton zárt, ami júniushoz képest közel 5 százalékos növekedést jelent.
2026. 08. 03. 18:00
Megosztás:

Öt új energiatárolót állított üzembe a Futureal Energy Partners

Maglódon, Fóton és Pátyon, a HelloParks logisztikai parkjainak öt helyszínén kezdték meg működésüket a Futureal Energy Partnershez tartozó FEH Solar One Kft. energiatároló rendszerei.
2026. 08. 03. 17:00
Megosztás:

Harmadik országban is elindult a magyar palackvisszaváltó szuperjármű

Elindult európai hódító útjára egy magyar innováció! A 2024-es hazai bevezetést követően külföldön is áttörést ért el a ReturMobil® visszaváltó rendszer. A megoldás kulcsszerepet játszhat az uniós palack-visszagyűjtési célok hatékony elérésében, segítve a helyi begyűjtési hálózatok optimalizálását.
2026. 08. 03. 16:00
Megosztás:

A Magyar Reklámszövetség csúcsidőben lekapcsolja digitális reklámfelületei világítását

Hétfőtől esti csúcsidőben lekapcsolja, napközben minimálisra veszi digitális reklámfelületei világítását a Magyar Reklámszövetség, amelynek közterületi reklám tagozata az MTI-hez eljuttatott közleményében csatlakozásra kér minden magyarországi szereplőt.
2026. 08. 03. 15:00
Megosztás:

Időskorú fogyasztókat érintő tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok vizsgálatát rendelte el az NKFH

Országos témavizsgálatot indít a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szépkorú fogyasztók fokozott védelme érdekében. A kormányhivatali ellenőrzések a szépkorúakat érintő tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok feltárására irányulnak, különös tekintettel azokra az esetekre, amikor a vállalkozások megtévesztéssel, sürgetéssel vagy a kiszolgáltatott helyzet kihasználásával próbálnak szerződést kötni.
2026. 08. 03. 14:00
Megosztás:

Trump szerint újraindulhatnak a tárgyalások az Egyesült Államok és Irán között

Hétfőn újraindulhatnak a tárgyalások az Egyesült Államok és Irán között a Hormuzi-szorosról és az iráni atomprogramról – közölte Donald Trump amerikai elnök vasárnap.
2026. 08. 03. 12:00
Megosztás:

Az emelkedő olajárak feljebb húzták a hozamokat

Az amerikai állampapírpiacon pénteken jelentős hozamemelkedés bontakozott ki, miután az olajárak tovább emelkedtek a globális kínálatot fenyegető geopolitikai kockázatok erősödése miatt.
2026. 08. 03. 11:00
Megosztás:

Kedvező vállalati gyorsjelentések segítették az amerikai indexek emelkedését a hét utolsó két napján

Emelkedéssel zártak pénteken a főbb amerikai indexek a júliusi hónap utolsó kereskedési napján, miközben a befektetők nem törődtek államkötvények hozamának emelkedésével, ehelyett elsősorban a kedvező vállalati gyorsjelentésekre koncentráltak. A júliust azonban a technológiai szektor részvényeiből a hagyományos vállalatok felé irányuló tőkeáramlásnak köszönhetően az S&P 500 és a Nasdaq csökkenéssel zárta, miközben a Dow Jones enyhén emelkedni tudott.
2026. 08. 03. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek júliusban az európai indexek; a vártnak megfelelően gyorsult az euróövezet inflációja

Vegyesen zártak az európai részvénypiacok pénteken, ugyanakkor a pán-európai STOXX 600 index júliusban 1,2%-os, az elmúlt héten pedig 0,7%-os emelkedést könyvelhetett el, mivel az erős vállalati gyorsjelentések ellensúlyozták a közel-keleti feszültségek és a mesterséges intelligenciával kapcsolatos bizonytalanságok negatív hatását.
2026. 08. 03. 09:00
Megosztás:

Ma lejárnak a régi, könyvformátumú személyazonosító igazolványok

Ma lejárnak a 2000. január 1. előtt kiállított, könyvformátumú személyazonosító igazolványok az uniós szabályozással összhangban.
2026. 08. 03. 08:00
Megosztás:

Erősödött a hét végén a forint

Erősödött kissé a forint hétfő reggelre a péntek délutáni jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 03. 07:05
Megosztás:

Kapitány István: 700 megawattal kevesebbet fogyasztottak a csúcsidőszakban a magyarok

Vasárnap este 19 órakor, a csúcsidőszakban 5700 megawatt volt az ország terhelése a tervezett 6400 helyett, így 700 megawattal fogyasztottak kevesebbet a magyarok - jelentette be a gazdasági és energetikai miniszter a Facebook-oldalán vasárnap este.
2026. 08. 03. 06:00
Megosztás:

Meddig marad a forróság, mikor lesz enyhülés?

Hétvégéig marad a forróság, néhány Celsius-fokos enyhülés csak szombattól jöhet - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 08. 03. 05:00
Megosztás:

A hibrid munka lett a hallgatók egyik legfontosabb elvárása

A Corvinuson tanuló diákok többsége már az egyetemi évek alatt dolgozik, a diploma munkaerőpiaci értékét egyre erősebbnek látja, és pályakezdőként elsősorban rugalmas, hibrid munkavégzést kínáló munkahelyet keres – derül ki a Corvinus friss felméréséből.
2026. 08. 03. 04:00
Megosztás: