Családi pótlék helyett élelmiszerjegy! - így nem lehet elinni, elkártyázni a pénzt
Mi a nagy magyar családi pótlék valóság?
A magyar valóság sajnos az, hogy sok olyan szülő, gyermeket nevelő családfő van napjainkban is aki a családi pótlékot eltékozolja (pl. italra, cigarettára, szerencsejátékra stb. költi), miközben a gyermekei nem kapnak megfelelő ellátást és akár még éheznek is – mondta el Róna Péter közgazdász rádióinterjújában.
Mit lehetne tenni, hogy a családi pótlék jól hasznosuljon, és ne másra költsék el azt a pénzt?
Ezen társadalmi rákfene kiküszöbölésére dolgozta ki az un. "éléskamra-programot", amely egy élelmiszerjegy-szisztéma keretében segítené a rászorulókat – érvelt Róna Péter a Megbeszéljük című műsorban.
Róna egy élelmiszerjegy-szisztémát vezetne be a rászorulók részére.
Azok a háztartások, amelyek a családtagok számára leosztva nem érik el a megadott jövedelmi küszöböt, jogosultak lennének havi segélyre – mondta a közgazdász.
A segély azonban nem készpénzben jutna a rászorulókhoz, hanem egy olyan kártya formájában, amellyel csak élelmiszert lehet vásárolni, tette hozzá.
A rendszer elektronikusan működne, így ki lehetne iktatni a feketézés, a visszaélés és a csalás minden formáját – véli Róna.
A rendszer a gyakorlatban úgy működne, hogy a jogosult a megfelelő dokumentumokkal regisztrál a kormányablaknál, ahol a regisztráció után értesítik, hogy melyik hó melyik napjától milyen összegű élelmiszervásárlásra jogosult. A kormányablaknál pedig a jogosult kap egy kártyát, amit az élelmiszerboltok pénztárainál fel tud használni.
A kereskedők számára elérhető lenne az információ, hogy az adott egyén háztartása milyen élelmiszerkerettel rendelkezik. A kártyáról a kereskedő levonja a vásárlás összegét, a kártyát pedig visszaadja a tulajdonosának – fejtette ki a közgazdász.
Hozzátette, a vásárlónak adott esetben személyi igazolvánnyal és lakcímkártyával kellene igazolnia a kártyához való jogosultságát.
A program egyrészt lehetőséget adna az egészségesebb életmód kialakítására, hiszen az állam megszabhatná, hogy pontosan milyen élelmiszert lehet a kártyával venni – mondta Róna Péter.
NO chips, NO kóla, NO cigi, NO alkohol!
A kártyával nem lehetne chipseket, kólákat, dohányterméket, illetve szeszesitalokat vásárolni, hanem csak friss gyümölcsöt, zöldséget, húst, tejterméket – tette hozzá. Másrészt pedig segíteni lehetne a magyar ős- és kistermelőket azzal, hogy termékeiket be lehetne vonni ebbe az ún. "éléskamra-programba".
Róna szerint a program enyhítene egy fontos társadalmi problémát. Kifejtette, hogy szerinte a családi pótlék rákfenéje, hogy a segélyt sok családfő elkártyázza, vagy egyéb rossz célokra használja, nem pedig a gyermekek élelmezésére.
Csak meghatározott árucikkre költhető a pénz...
Az "éléskamra-program" pont ezt küszöbölné ki azáltal, hogy pontosan meghatározott árucikkekre lehetne felhasználni a támogatást. A programot pedig az infláció lecsengése után is fenn lehetne tartani, a társadalmi egyenlőtlenséget csökkentésére – nyilatkozta a közgazdász - olvashatjuk a Klubrádió oldalán.
Mennyi a családi pótlék összege 2023 -ban?
A családi pótlék havi összege:
a) egygyermekes család esetén 12 200 forint,
b) egy gyermeket nevelő egyedülálló esetén 13 700 forint,
c) kétgyermekes család esetén gyermekenként 13 300 forint,
d) két gyermeket nevelő egyedülálló esetén gyermekenként 14 800 forint,
e) három- vagy többgyermekes család esetén gyermekenként 16 000 forint,
f) három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén gyermekenként 17 000 forint,
g) tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő család esetén, valamint a gyermekotthonban, javítóintézetben, büntetés-végrehajtási intézetben vagy szociális intézményben élő, továbbá nevelőszülőnél elhelyezett tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek után 23 300 forint,
h) tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő egyedülálló esetén a tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek után 25 900 forint.
Mikortól jár a családi pótlék, illetve visszamenőleg mikortól lehet igényelni? Meddig jár a családi pótlék?
A családi pótlék az igény benyújtásának időpontjától jár, a jogosultsági feltételek teljesülése esetén. Az igény késedelmes benyújtása esetén visszamenőleg legfeljebb két hónapra lehet megállapítani az ellátást, ha a jogosultsági feltételek attól az időponttól fennállnak. Visszamenőleg két hónapon túl a családi pótlék megállapítására méltányosságból sincs lehetőség.
Arra a hónapra, amelyben a családi pótlékra való jogosultság megszűnik, még az ellátást folyósítani kell. Ha ugyanabban a hónapban a gyermek után más személy válik jogosulttá a családi pótlékra, az új jogosultnak a jogosultság beálltát követő hónaptól jár az ellátás.