Csökkent a vállalati vagyonbiztosítások száma
A féléves díjbevétel összege hatvannégymilliárd forintot tett ki, ami 8 százalékkal haladta meg a 2022. első félévében regisztrált 59,3 milliárd forintos szintet - közölte kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által közzétett legfrissebb adatok alapján a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
Az általános felelősségbiztosítások száma 7,5 százalékkal ötvenhétezerre, míg a szakmai felelősségbiztosítások száma 4,6 százalékkal hatvannyolcezerre csökkent. A díjbevétel ennek ellenére az előbbi biztosításcsoportnál tizenhárom százalékkal, míg az utóbbinál öt százalékkal tudott növekedni.
Az elemzésben kiemelték: a vagyonbiztosítási díjállomány növekedése jelentősen elmarad az inflációtól, ami csak részben tulajdonítható a biztosítók közti piaci verseny erősödésének és a biztosítási költségek digitalizáció miatti visszaesésének. Az egy szerződésre jutó díjbevétel a kkv vagyonbiztosítás körében százhétezer forintot tett ki, míg a nagyvállalatok esetében nyolcszázkilencvenötezer forint volt, ez utóbbi körben a növekedés mindössze 4,6 százalékos volt. Ez az alacsony érték azt mutatja, hogy különösen a nagyvállalatok körében nőhetett az alulbiztosított cégek száma - állapította meg a FBAMSZ.
Az alulbiztosítottság elsődleges oka az infláció, ami a megugró helyreállítási költségeken (építőipari áremelkedés, alkatrészek- és alapanyagok áremelkedése, munkaerő drágulása) keresztül alapvetően növeli a vállalatok kockázatát - tették hozzá.
Független biztosítási alkuszok arra is felhívják a figyelmet, hogy a vállalati biztosítások többségét hagyományosan január elsejei évfordulóval kötik. Mivel a meglévő szerződést az évforduló előtt legalább harminc nappal lehet felmondani, ezeknek a biztosításoknak a váltásáról legkésőbb december másodikáig kell dönteniük az érintett cégeknek. A megfelelő döntéshez tehát a következő két hónap során célszerű feltérképezni és versenyeztetni az alternatív biztosítói ajánlatokat.
Békés István, a FBAMSZ elnökségi tagja a közleményben hangsúlyozta, hogy a tapasztalatok szerint a vállalati vagyon- és felelősségbiztosítások alapos átvilágításával a díj jelentős mértékű emelkedése nélkül, sőt, időnként akár díjcsökkenéssel is elérhető a megfelelő biztosítottság. "A lényeg azonban az, hogy valódi fedezetet szerezzünk valódi kockázatokra. Nincs ugyanis drágább az olyan biztosításnál, amelyre díjat ugyan fizetünk, de valódi szolgáltatást nem nyújt" - idézte a szakember szavait a FBAMSZ.