Czomba Sándor: dinamikusan és folyamatosan növekednek a bérek

A nehézségek ellenére is dinamikusan és folyamatosan növekednek a bérek - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán.

Czomba Sándor: dinamikusan és folyamatosan növekednek a bérek

Czomba Sándor szerint a bérnövekedés egyrészt a magas foglalkoztatotti létszámnak köszönhető, amely továbbra is 4 millió 700 ezer körül alakul, másrészt a hároméves bérmegállapodásnak, amelyet nemrégiben kötöttek a munkaadókkal, munkavállalókkal.

Az államtitkár kifejtette: az idei évre 7 százalék garantált bérminimumot és 9 százalékos minimálbéremelést irányoztak elő, és nagyjából ez is látható az adatokban.

Elmondta: a minimálbér közvetlenül 250 ezer embert érint, de "tolóhatása" a fölötte lévő béreket is elég jelentősen képes befolyásolni. A reálkeresetek szempontjából pedig egyrészt a bruttó és nettó bérek dinamikus növekedése, másrészt az infláció minél alacsonyabban tartása a fontos.
Hangsúlyozta: a bruttó bérek már négy hónapja 700 ezer forint fölött vannak, a bruttó átlagkeresetek nettója közelít az 500 ezer forinthoz, a medián nettója pedig közel 400 ezer forint.

"A bruttó átlagkereset Budapesten 840 ezer, míg Szabolcs-Szatmár-Beregben 513 ezer forint, tehát nagy különbségek tapasztalhatók, de a tendenciát nézve megállapítható, hogy nincs olyan vármegye Magyarországon, ahol ne érné el az 500 ezer forintot, és egyre több az olyan vármegye, ahol a 600 ezer forintot is átlépi" - fogalmazott, hozzátéve, hogy az alacsonyabb bérek egyre zárkóznak fel, és ezt a tendenciát kellene a későbbiekben is fenntartani.

Czomba Sándor arról is beszélt, hogy statisztikailag a legjobban megfizetett foglalkozások körébe az infokommunikáció, az energia- és a pénzügyi szektor tartozik. A sereghajtók ilyen tekintetben a szálláshely-szolgáltatók, valamint a vendéglátásban, a mezőgazdaságban és az építőiparban dolgozók.

Az államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában arról is beszélt, hogy azokon a fundamentumokon, amelyeket a magyar kormány 2010 óta mind a bérekkel, mind a foglalkoztatással kapcsolatosan letett, nem nagyon van mit javítani.

"Visszatérni az azt megelőző állapotokra nagyon súlyos következményekkel járna" - fogalmazott.

Felidézte, hogy 2010 környékén vezették be az egykulcsos adórendszert, amelynek egyik eredményeként ma egymillióval többen dolgoznak Magyarországon.

2010 és 2013 között a gazdaság helyzet miatt sokan a segélyezési rendszeren keresztül próbáltak megélni. A magyar kormány ezért úgy döntött, amíg a versenyszféra nem tér magához, a közfoglalkoztatás keretében adja meg a lehetőséget a "visszaszocializálódásra" a munka világába - emlékeztetett.

"Ez a program is kapott hideget, meleget annak idején" - fogalmazott, kifejtve, hogy a versenyszféra megerősödésekor azonban több százezer embert tudtak az elsődleges munkaerőpiacra helyezni. És ez csak egy volt az intézkedések közül - tette hozzá.

Czomba Sándor hangsúlyozta: a magyar foglalkoztatási rendszer válságálló, a magyar kormány azonban figyelemmel kíséri a változásokat, mozgásokat, és mindent megtesz, hogy minden eszközzel segítse mind munkavállalókat, mind munkáltatókat, azokat, akik tudnak, akarnak és képesek dolgozni, illetve munkát adni.


Mastercard: új korszak jöhet a stabilcoin-fizetésekben

A Mastercard és a Borderless új pilotprogramja azt vizsgálja, hogyan lehetne egyszerűbbé, gyorsabbá és biztonságosabbá tenni a határokon átnyúló stabilcoin-fizetéseket. A kísérlet középpontjában nem maga a pénzmozgás, hanem az a bizalmi és megfelelési infrastruktúra áll, amely nélkül a blokkláncos fizetések nehezen válhatnak a globális pénzügyi rendszer szerves részévé.
2026. 08. 09. 18:00
Megosztás:

Egész héten meleg, napos idő várható

Egész jövő héten napos, meleg idő várható, a hét közepén kisebb enyhüléssel; csak a hét elején és a hét végén lehetnek néhol záporok, zivatarok - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 08. 09. 16:00
Megosztás:

Ripple a Fed kapujában: új pénzügyi korszak jöhet

A Ripple látványosan előre készül az amerikai pénzügyi szabályozás következő korszakára. A vállalat már több mint 50 pénzforgalmi engedéllyel rendelkezik, miközben technológiai infrastruktúrája is egyre jobban illeszkedik azokhoz a szabványokhoz, amelyek az Egyesült Államok nagy sebességű fizetési rendszereiben meghatározóak. Ha a PACE Act tervezett szabályozási kerete megvalósul, a Ripple az egyik legjobb helyzetből induló kriptovállalat lehet.
2026. 08. 09. 15:00
Megosztás:

A Vajda-Papír a válsághelyzeti intézkedések egy részét hosszú távon is hasznosítani tudja

Vajda-Papír Csoport egy százalékkal mérsékelheti fajlagos áramfelhasználását azzal, hogy hosszú távon is alkalmazza az elmúlt héten ideiglenesen bevezetett takarékossági intézkedések egy részét - közölte a higiéniaipapír-gyártó cégcsoport szombaton az MTI-vel.
2026. 08. 09. 14:00
Megosztás:

Átvilágítják a Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia Alapítvány működését

Átvilágítják a Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia Alapítvány működését és gazdálkodását - közölte Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter a Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 09. 13:00
Megosztás:

Több mint 116 ezer beteget láttak el a mentők júliusban

A mentők júliusban több mint 116 ezer beteget láttak el, és mintegy ötmillió kilométert tettek meg az ország útjain - közölte az Országos Mentőszolgálat Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 09. 12:00
Megosztás:

Több mint egymilliárd forinthoz jut a sármelléki repülőtér

A három vidéki nemzetközi repülőtér közül 1,2 milliárd forint állami támogatást kap működéséhez idén a sármelléki Hévíz-Balaton Airport - közölte a térség országgyűlési képviselője szombaton közösségi oldalán.
2026. 08. 09. 11:00
Megosztás:

24 órás várakozás a kriptóra? Brazília szigorítja a digitális átutalásokat

Brazília központi bankja új szabályozással lép fel a kriptovalutás csalások ellen: 2027. január 1-jétől bizonyos, 10 000 dollár feletti kriptoátutalásokat akár 24 órára visszatarthatnak a szolgáltatók.
2026. 08. 09. 10:00
Megosztás:

Történelmi mélypontra csökkent az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje

Történelmi mélypontra csökkent a Lake Mead, az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje szombaton – derül ki a vízügyi hatóságok adataiból.
2026. 08. 09. 09:00
Megosztás:

Keddig tartja fent az extrém hőség miatt bevezetett intézkedéseit a Posta

A Magyar Posta keddig tartja fent az extrém hőség miatt ideiglenesen elrendelt intézkedéseit - közölte a társaság a honlapján szombaton.
2026. 08. 09. 08:00
Megosztás:

185 tonna hal pusztult el Rétimajorban

A súlyos vízhiány következtében az Aranyponty Halászati Zrt. rétimajori és rétszilasi halastavain az elmúlt hetekben 185 tonna hal pusztult el, a közvetlen állományveszteség értéke megközelíti a 200 millió forintot - mondta Lévai Ferenc a társaság vezérigazgatója az MTI-nek szombaton.
2026. 08. 09. 07:00
Megosztás:

Már 100 szálláshely foglalható az Aktív Kalandor Kalandtárában

Az Aktív Kalandor foglalási felülete, a Kalandtár már 100 szálláshelyet kínál az erdei kulcsosházaktól a nagyobb társaságokat fogadó szállásokig az ország minden részén - közölte az Aktív Magyarország Fejlesztési Központ az MTI-vel.
2026. 08. 09. 06:00
Megosztás:

Véget ért az energiavészhelyzet – a magyar vállalkozások összefogása több mint 145 000 kWh csúcsidei megtakarítást ért el

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által indított Vállalkozói Energiaösszefogáshoz néhány nap alatt csaknem 350 vállalkozás csatlakozott az ország 202 településéről, és vállalásaik összesen több mint 145 000 kWh csúcsidei energiamegtakarítást jelentettek.
2026. 08. 09. 05:00
Megosztás:

Hardveralapú e-pénztárgép a piacon – újabb mérföldkő a digitális adózásban

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ma kiadta az első hardveralapú e-pénztárgép forgalmazási engedélyét. Az új megoldás a pénztárgéphasználatra kötelezett vállalkozásokat segíti már most, két évvel az online pénztárgépek végleges kivezetése előtt.
2026. 08. 09. 04:00
Megosztás:

Esővizet tegyünk a mosógépbe!

Esővízzel mosni vagy a WC-t öblíteni első hallásra szokatlannak tűnhet, pedig egy megfelelően kialakított esővízhasznosító rendszerrel egy családi ház vezetékesvíz-fogyasztásának akár 57 százaléka is kiváltható.
2026. 08. 09. 03:00
Megosztás:

100.000 forint is lehet a klíma otthoni költsége, ha rosszul van beállítva?

Egy korszerű háztartási légkondicionáló nem feltétlenül számít nagy energiafalónak, ám a helytelen használat könnyen több tízezer, szélsőséges esetben akár 100 000 forintot meghaladó felesleges kiadást okozhat.
2026. 08. 09. 02:00
Megosztás:

Törvényi döntés! Ennyi lesz a nyugdíjkorhatár 2027-ben

Egyetlen év különbség is komoly változást jelenthet annak, aki már a nyugdíjba vonulását tervezi.
2026. 08. 09. 01:00
Megosztás:

A szellemi hanyatlás kockázatának 45%-a befolyásolható a WHO szerint

A demencia világszerte több mint 57 millió embert érint, és ez a szám folyamatosan nő. Bár a betegség lefolyását megállító kezelés jelenleg nem áll rendelkezésre, a szellemi hanyatlás kockázatának csökkentése a tudományos közösség szerint már most is lehetséges.
2026. 08. 09. 00:30
Megosztás:

Másodfokúra csökkent a riasztás

Szombat hajnalban helyreállt a vízszolgáltatás Budapest III. kerületében a Jós utcában, ahol pénteken csőtörés történt - közölte a kormány a hőségriasztásról készült, szombaton közzétett jelentésében a kormany.hu oldalon. Szombattól az országos tisztifőorvos kedd éjfélig másodfokúra mérsékelte az ország egész területére vonatkozó harmadfokú hőségriasztást.
2026. 08. 09. 00:05
Megosztás:

Változik az állami földek átmeneti hasznosításának rendje

Megújította az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium a Nemzeti Földalapba tartozó földterületek megbízási szerződéssel történő átmeneti hasznosításának rendjét - tette közzé a tárca szombaton a kormány Facebook-oldalán.
2026. 08. 08. 23:00
Megosztás: