eÁFA: ősszel elindulhat az újragondolt eÁFA, az automatizált ÁFA bevallás

Idén ősszel várhatóan végre elindulhat az automatizált áfabevallás tesztelése, és 2024-re tervezik a rendszer élesítését. Az eÁFA szolgáltatás bevezetését 2021-re tervezték, de az utolsó pillanatban elhalasztották. A fejlesztés azonban az elmúlt időben is folytatódott az eredeti koncepció továbbgondolásával, a gép-gép kapcsolat megteremtésével.

eÁFA: ősszel elindulhat az újragondolt eÁFA, az automatizált ÁFA bevallás

„Az automatizált rendszerek használata egyelőre nem lesz kötelező, de mindenkinek megéri legalább követni egyenlege alakulását. A saját számítás és a NAV tervezet közötti eltérésekre is érdemes ránézni, ugyanis ezek olyan hibákra mutathatnak rá, amelyek adóellenőrzésre való kiválasztást generálhatnak.” – figyelmeztetett Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, partnere.

A 2021-ben bevezetni tervezett eÁFA lényege, hogy az online számla- és pénztárgép, valamint vám adatok felhasználásával a NAV automatikusan elkészíti az áfabevallás tervezetét, amelyet egy webfelületen keresztül véglegesíthetnek az adózók. Ez a kis forgalmú, egyszerű tevékenységű, jellemzően kisebb méretű cégeknek segíthet az áfabevallást gyorsítani, a nagyvállalatok összetett ügyviteli folyamatait azonban nem képes egyszerűsíteni. Ezért az adótanácsadó és a számviteli szakma, valamint az érintett cégek a szolgáltatás bővítését javasolták a gép-gép kapcsolat megvalósításával.

Ezek az igények hívták életre az áfabevallás automatizálásának egy másik lehetséges koncepcióját: a gép-gép (machine to machine), vagy röviden M2M kapcsolaton keresztül történő áfabevallást. Ennek megvalósításához az úgynevezett SAF-T (’standard audit file for tax’) program előrehaladása is hozzájárul. A SAF-T lényege, hogy a vállalati és a könyvelési rendszerekből egységes és kötött szerkezetben – egy XML adatfile-ban – szolgáltatnak adatot az adóhatóság részére, vagyis az adózó teljes könyvelési anyaga átadhatóvá válik. A SAF-T teljes rendszerének fejlesztéséből az elmúlt időben kifejezetten az áfabevalláshoz kapcsolódó részfeladatokra koncentráltak, és 2022 szeptemberében nyilvánosságra is hozták a standard áfa kódokat, valamint az eÁFA és M2M tervezeteket, amelyek a további kommunikáció alapjai lesznek. 2023 elején pedig publikálták az interfészspecifikációt, folyamatleírásokat és az XSD-sémákat is, a könyvelőprogramok és az eÁFA-bevallás összekapcsolására.

Ezzel lehetővé válik a két irányú adatcsere az adózók és a NAV gépei között. Nemcsak a hatóság kapja meg a vállalkozások adatait, hanem vállalatok is importálhatják a NAV-nál lévő adatokat saját ügyviteli rendszerükbe; illetve külön szoftvereken keresztül lehetővé válik majd a NAV adattóban található adatok ügyfél felé történő visszaforgatására is.

A szolgáltatás működéséhez és azon belül az áfa-analitika automatizálásához adat egységesítésre és standardizálásra volt szükség. Ezért kialakítottak egy általános, bővíthető és a változásokat követni tudó kódolási rendszert, a standard adókódokat. Ezek teszik egyértelművé, hogy egy a bizonylaton szereplő információt a jelenlegi áfabevallás melyik sorába kell írni, hogy milyen adókulcsot kell alkalmazni. A standard adókódhoz további információkat, jelzéseket lehet majd kapcsolni, amellyel a besorolás még tovább finomítható.

Ezután tehát nem lesz szükség az áfa-analitika manuális átforgatására a bevallás elkészítéséhez, és a belföldi beszerzések tételes adatait tartalmazó M-lapok kézi kitöltése is megszűnik. E mellett a számlaadat-szolgáltatás warning üzeneteit is el fogják küldeni a vevők részére, így a partnerek azonnal ki tudják majd javítani az esetlegesen elrontott számlákat. Az adatletöltés segítheti továbbá a könyvelés ellenőrzését, az adminisztrációs hibák gyorsabb feltárását.

Az M2M rendszer elindulása után tehát háromféleképpen lehet majd elkészíteni az áfabevallást. Az M2M mellett használható lesz a 2021-ben bevezetni tervezett eÁFA és a hagyományos áfabevallási rendszer (ÁNYK) is. Az M2M, az eÁFA és az Online Számla rendszerei egymással összekapcsolódva fognak működni.

E rendszerek bevezetése még inkább megkönnyíti majd az adóellenőrzéseket, és növeli a hatékonyságukat is. A hatóság képes lesz távolról, az adózók tudta nélkül adóellenőrzéseket végrehajtani, akár a mesterséges intelligencia felhasználásával.

„Ezért kell e lehetőségeket már most minél jobban megismerni, hogy képesek legyünk kihasználni az automatizálás előnyeit, és amennyire lehetséges magunknál tartsuk a kontrollt.” – hangsúlyozza Jancsa-Pék Judit. Már most meg kell kezdeni üzleti folyamataink, korábbi és új partnereink, ügyleteink áfakezelésének, valamint a számlák formai és tartalmi követelményeinek átvilágítását. A felkészülés részeként olyan belső fejlesztéseket – legyenek akár informatikai vagy a feldolgozás gyakorlatára vonatkozóak – kell elvégezni, hogy minél könnyebben és simábban illeszkedhessen vállalkozásunk ügyvitele a hamarosan induló automatizált áfabevallásokhoz.


Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.
2026. 06. 17. 02:30
Megosztás:

A külföldi látogatók pörgették a hazai turizmust 2025-ben

Tovább bővült a hazai turizmus teljesítménye 2025-ben: a növekedés motorját a külföldi látogatók jelentették, és tovább erősödött a szálláshely-szolgáltatások szerepe. A turizmus volumene ugyanakkor összességében még nem érte el a koronavírus-járvány előtti, 2019-es rekordszintet. További részletek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett Helyzetkép – Turizmus című átfogó, éves kiadványban találhatók.
2026. 06. 17. 02:00
Megosztás:

Fordulat a kriptobányászatban: a MARA ismét Bitcoin-vásárlásba kezdett

A világ egyik legnagyobb tőzsdén jegyzett Bitcoin-bányász vállalata, a MARA Holdings az elmúlt évben egyre nagyobb hangsúlyt helyezett a mesterséges intelligenciára (AI), most azonban úgy tűnik, ismét jelentős összeget fektetett Bitcoinba.
2026. 06. 17. 01:30
Megosztás:

11 millió dolláros kriptopénz-mosási hálózatot számoltak fel

A dél-koreai hatóságok 23 embert vádoltak meg egy nagyszabású pénzmosási ügyben, amely egy Kambodzsából működtetett online csalóhálózathoz kapcsolódik. A nyomozás szerint a gyanúsítottak több mint 11 millió dollárnyi kriptovalutát mozgattak át különböző tőzsdéken keresztül, hogy eltüntessék az úgynevezett „phishing” és befektetési csalásokból származó pénzek nyomát.
2026. 06. 17. 01:00
Megosztás:

Zöld állításokat vizsgál a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok az idei évben is ellenőrzik a vállalkozások által egyes termékeken feltüntetett tájékoztatások megfelelőségét, köztük a fenntarthatósági, úgynevezett „zöld állítások” valóságtartalmát. A vizsgálatokra hagyományos kereskedelmi üzletekben és online felületeken egyaránt sor kerül annak érdekében, hogy a félrevezető és tisztességtelen tájékoztatások ne befolyásolják a fogyasztókat vásárlói döntésük meghozatalában.
2026. 06. 17. 00:30
Megosztás:

Idén átvilágítják az Országos Mentőszolgálatot

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) alapos átvilágítását nevezte az idei év legfontosabb feladatának a szervezet megbízott főigazgatója kedden az M1 aktuális csatornán. Constantinovits Miklós ezt nélkülözhetetlennek ítélte a továbblépéshez.
2026. 06. 17. 00:05
Megosztás:

Az ÁSZ elnöke kezdeményezte az Integritás Hatóság elnöke jogviszonyának megszüntetését

Az Állami Számvevőszék elnöke kezdeményezte az Integritás Hatóság elnöke jogviszonyának megszüntetését a Fővárosi Törvényszéken - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kedden az MTI-vel.
2026. 06. 16. 23:30
Megosztás:

A Mol extraprofitadójának kiterjesztését javasolja a kormány

Sávossá alakítanák az olcsóbb orosz Urál és a drágább Brent kőolaj közötti árkülönbözet utáni adót, a különadót kiterjesztenék a 2 és 5 amerikai dollár közé eső árkülönbözetre, illetve a 2027-es adóévre is - derül ki a kormány honlapján társadalmi egyeztetésre kedden közzétett törvényjavaslatból.
2026. 06. 16. 23:00
Megosztás:

Az agrárminiszter vis maior helyzetet hirdetett ki a tavasz fagykárra

Az agrár-és élelmiszergazdaságért felelős miniszter vis maior helyzetet hirdetett ki kedden a tavaszi fagykárra a 2026. március 1. és május 14. közötti időszakra az ország teljes területére 12 járás kivételével.
2026. 06. 16. 22:30
Megosztás:

Moszkva adott otthont a BRICS-országok első kvantumtechnológiai fórumának

A BRICS-országcsoport első Kvantumtechnológiai Fórumát Moszkvában rendezték, amelyen tudósok, iparági szakértők és kormányzati képviselők vitatták meg az érintett országok kvantumtechnológiák terén folytatott együttműködését. A Roszatom vezetésével eddig hét kvantumszámitógépet fejlesztettek ki Oroszországban aminek köszönhetően a világ három vezető országának egyike Oroszország.
2026. 06. 16. 22:00
Megosztás:

Mi most a legjobb kripto befektetés? Íme az elmúlt 24 óra legnagyobb nyertesei

A kriptopiac ismét megmutatta, miért számít a világ egyik legizgalmasabb pénzügyi ökoszisztémájának. Miközben a Bitcoin és az Ethereum árfolyama viszonylag kiegyensúlyozott mozgást mutatott, a második vonalban olyan projektek robbantak be, amelyek néhány óra alatt kétszámjegyű emelkedést produkáltak.
2026. 06. 16. 21:30
Megosztás:

Regionális szakmai- és tesztközpont jöhet létre Magyarországon a nem halálos védelmi eszközök területém

A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) előzetes megállapodást írt alá a brazil CONDOR Non-Lethal Technologies vállalattal a párizsi Eurosatory 2026 nemzetközi védelmi ipari kiállításon. Az együttműködés célja egy magyarországi közös vállalat, valamint egy európai piacot kiszolgáló regionális szakmai és tesztközpont létrehozása a nem halálos védelmi eszközök területén. A jelenlegi megállapodás a 2025 augusztusában aláírt szándéknyilatkozat megerősítése és az együttműködés további feltételeinek részletes rögzítése, amely a rendvédelmi eszközök területére is kibővíti a 4iG SDT hagyományosan katonai felhasználású fegyver- és lőszergyártási üzletágának képességeit.
2026. 06. 16. 21:00
Megosztás:

Az MVM egységesíti ügyfélkiszolgálási rendszereit

Az MVM egységesíti ügyfélkiszolgálási rendszereit, ezáltal nemcsak az egyetemes szolgáltatásban ellátott ügyfelek, hanem a versenypiaci villamosenergia-vásárlók, valamint az MVM Démász elosztói ügyfelei is egyszerűbben intézhetik ügyeiket, az átállással átmeneti ügyintézési korlátozást vezetnek be, a változásról az érintettek személyre szabott tájékoztatást kapnak - közölte az MVM kedden az MTI-vel.
2026. 06. 16. 20:30
Megosztás:

Lassan 250 millió újrahasznosítható italdoboz készült a Ball makói üzemében, és 70 új munkatársat vennének fel a gyárba

Tovább bővíti csapatát nemrég megvásárolt makói üzemében a fenntartható alumíniumcsomagolások terén világszerte vezető Ball Corporation. A gyáregység egyre fontosabb szerepet játszik az ügyfelek kiszolgálásában és a körforgásos csomagolási megoldások elterjesztésében Európában, erősítve a Ball hosszú távú jelenlétét a régióban.
2026. 06. 16. 20:00
Megosztás:

Szerbia és a Mol aláírta a NIS irányításáról szóló részvényesi megállapodást

Aláírták a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) irányításáról szóló részvényesi megállapodást a szerb kormány és a Mol képviselői - közölte a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) kedden.
2026. 06. 16. 19:30
Megosztás:

Milyen európai vizei az idei nyári fürdőzéshez?

Az európai természetes fürdőhelyek túlnyomó többsége biztonságos, több mint 85 százalékuk megfelel az Európai Unió legszigorúbb, kiváló minőségi előírásainak, míg a vizsgált fürdővizek 96 százaléka megfelelt legalább a minimális minőségi előírásoknak és csak 1,5 százalékuk tartozik a kifogásolható kategóriába - derül ki az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) és az Európai Bizottság közösen összeállított és kedden közzétett értékeléséből.
2026. 06. 16. 19:00
Megosztás:

Már a héten olcsóbb lehet a benzin és a gázolaj a védett árnál

A kőolaj világpiaci árának csökkenése és a forint erősödése miatt már a héten olcsóbb lehet a védett árnál a kutakon a benzin és a gázolaj - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök Facebook-oldalán kedden.
2026. 06. 16. 18:30
Megosztás:

Iráni konfliktus: Az elmúlt napok eseményei optimizmusra adnak okot

Az elmúlt néhány nap eseményei óvatos optimizmusra adnak okot a közel-keleti helyzettel kapcsolatban - jelentette ki Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Strasbourgban kedden.
2026. 06. 16. 18:00
Megosztás:

Medúzák az Adrián: duplán fájhat a csípés, ha nincs biztosítás

A klímaváltozás hatására egyre több, emberekre is veszélyes faj jelenik meg a környező országokban - a magyarok kedvenc nyári úti célján, Horvátországban idén is okozhat nehéz perceket az iránytű medúza jelenléte. Az Insura szakértője arra figyelmeztet, hogy Horvátországban egészségbiztosítási kártyával sem ingyenes az egészségügyi ellátás, így az utasbiztosítási védelem már a közeli úti célok esetén is egyre fontosabb.
2026. 06. 16. 17:30
Megosztás:

MBH Bank: csökkent a logisztikai ágazat teljesítménye az első negyedévben

Az év elején az enyhén erősödő gazdaság sem tudta pozitív irányba fordítani a logisztikát, az első negyedévben csökkent az ágazat teljesítménye, ez sorozatban a hetedik negyedév, ami éves szinten csökkenést mutat, de a második és harmadik negyedév fordíthat ezen az MBH Bank elemzése szerint.
2026. 06. 16. 17:00
Megosztás: