Eddig nagyot bukott az OTP Bank Románia idén

Az OTP Bank Romániának 24 millió lej (1 lej 76,87 forint) vesztesége volt az idei első negyedévben, amit főként kockázati költségek magyaráznak - közölte pénteken az OTP romániai leányvállalata.

Eddig nagyot bukott az OTP Bank Románia idén

Az MTI bukaresti irodájához eljuttatott közlemény szerint a működési eredmény 2022 első negyedévében elérte a 35 millió lejt. Ez az érték többszöröse az előző év hasonló időszakának működési eredményéhez képest, de 4 százalékkal alacsonyabb 2021 utolsó negyedévéhez viszonyítva.

A működési kiadások növekedésében a betétbiztosítási és szanálási alapokba történő éves befizetések játszottak jelentős szerepet, amelyeket teljes egészében az első negyedévben számoltak el. Ezeket a hozzájárulásokat kiszűrve a működési eredmény több mint 70 százalékkal emelkedett 2022 első negyedévében 2021 utolsó negyedévéhez képest.

2021 első negyedévéhez viszonyítva a költségek emelkedésének nagyobb része a bank 2019-ben elindított növekedési stratégiájával magyarázható, ennek megfelelően számos fejlesztés és beruházás történt. Emellett éves viszonylatban 3 százalékkal bővültek a személyzeti költségek.

Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója elmondta, hogy a kamatbevételekhez hasonlóan a hitel- és betétállomány folyamatos növekedését tapasztalták, ez nem valósulhatott volna meg jelentős kiadások nélkül.

A nettó kamatbevétel 31 százalékos növekedést mutat, és elérte a 147 millió lejt. A negyedéves dinamikát a teljesítő hitelállomány 4 százalékos növekedése, valamint a nettó kamatmarzs előző negyedévhez viszonyított 19 bázispontos javulása segítette.

Éves összevetésben a teljesítő hitelek állománya 22 százalékkal nőtt az első negyedévben, amit főként a vállalati hitelek, valamint az ingatlanhitelek 6 százalékos és a személyi hitelek 12 százalékos bővülése segített. Az árfolyamszűrt betétek állománya 8 százalékkal nőtt az előző év első három hónapjához képest.

A helyi jelentési előírások szerint a bank eszközállománya elérte a 18,5 milliárd lejt, ami 18 százalékos növekedés 2021 márciusához képest.


Optimista befektetői hangulatban emelkedtek a vezető európai indexek

Három napnyi lejtmenet után csütörtökön túlnyomó többségében emelkedtek a mértékadó európai indexek, a páneurópai Stoxx600 0,8%-kal került feljebb, melynek szektorindexei közül épp az a technológia (+2,8%) és az alapanyag (+3,3%) járult hozzá leginkább az emelkedéshez, ami a hét korábbi részében gyengélkedett.
2026. 07. 10. 11:00
Megosztás:

A Sony Bank 40 millió dolláros stabilcoinbankot épít az Egyesült Államokban

Feltételes amerikai hatósági engedélyt kapott a Sony Bank egy New York-i székhelyű nemzeti vagyonkezelő bank létrehozására. A Connectia Trust néven induló leányvállalat dollárhoz kötött stabilcoin kibocsátásával és kezelésével foglalkozhat, a digitális fizetőeszköz pedig később a PlayStation, a Crunchyroll és a Sony más online szolgáltatásaiban is megjelenhet.
2026. 07. 10. 10:00
Megosztás:

Enyhe emelkedéssel indulhat a kereskedés a tőzsdén az elemző szerint

A pénteki kereskedés iránykereséssel, enyhe emelkedéssel indulhat a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1771,1 pontos, 1,26 százalékos emelkedéssel, 142 613,39 ponton zárt csütörtökön.
2026. 07. 10. 09:00
Megosztás:

Erősödött a forint péntek reggelre

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
2026. 07. 10. 08:00
Megosztás:

Nem fogy el a vizünk - csak nem tudjuk megtartani! - a Körkörös.hu legfrissebb elemzése

A kiszáradó tavak, az aszályok és a rekordalacsony vízállások csak a felszínen látható jelei egy jóval összetettebb folyamatnak. A Körkörös.hu legfrissebb elemzése az OECD 2026-os vízgazdálkodási jelentése, a Zöldgazdaság 2026 tanulmánykötet, az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a HungaroMet, a WWF Magyarország, a Magyar Tudományos Akadémia, valamint további hazai és nemzetközi szakmai források alapján mutatja be, miért nem csupán a csapadék mennyisége, hanem a vízmegtartás képessége válik Magyarország egyik legfontosabb fenntarthatósági kihívásává. A cikk azt is körüljárja, hogyan alakult át a Kárpát-medence vízháztartása, milyen szerepet játszanak a természetalapú megoldások, a vízvisszatartás és a szivacsvárosok az alkalmazkodásban, illetve a vízgazdálkodás szemléletváltása miként kapcsolódik a körforgásos gazdaság alapelveihez.
2026. 07. 10. 07:00
Megosztás:

Új FAO jelentés a mezőgazdasági termékpiacokról és az azokat ért sokkhatásokról

Növekszik a világ egyre inkább összefonódó élelmiszer- és mezőgazdasági piacait érő sokkhatások gyakorisága és intenzitása, ám a bizonyítékok azt mutatják, hogy hatékony szakpolitikai intézkedésekkel enyhíthető és lerövidíthető a hatásuk – áll az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) ma közzétett új globális jelentésében.
2026. 07. 10. 05:00
Megosztás:

Jó hangulatban kezdték a nyarat a befektetők

Kedvező befektetői hangulat jellemzi a nyár kezdetét: a K&H Értékpapír legfrissebb befektetői hangulatindexe 40 ponton áll, miután a megkérdezettek 56 százaléka a részvénypiacok emelkedésére számít a következő hat hónapban. A kevésbé bizakodók aránya 16 százalék volt, így a mutató továbbra is átlag feletti optimizmust jelez.
2026. 07. 10. 04:00
Megosztás:

A ghosting már a szépségipar mindennapi problémája

Időpontot foglalnak, majd egyszerűen eltűnnek – a ghosting jelensége már a szépségszalonok mindennapjait is megkeseríti. A szakemberek egyre tehetetlenebbül nézik, ahogy a vendégek hozzáállása romlik: egyre több a késés és a lemondás nélkül kihagyott időpont.
2026. 07. 10. 03:00
Megosztás:

Mekkora nyugdíjra számíthat, aki most keres nettó 350 ezret?

Egyre több magyar munkavállaló teszi fel a kellemetlen, de nagyon is jogos kérdést: ha ma nettó 350 ezer forintot keres, mire számíthat majd nyugdíjasként? A válasz nem egyetlen szám, mert a magyar nyugdíjrendszer nem pusztán az utolsó fizetésből számol. Mégis lehet készíteni egy életszerű becslést: mai értéken nagyjából 255–315 ezer forint közötti induló nyugdíj jöhet ki, attól függően, hány év szolgálati idő áll majd mögötte.
2026. 07. 10. 02:00
Megosztás:

Zuhan a forint árfolyama - íme, ami okozza!

Kettős geopolitikai sokk vetett véget a forint nyári szárnyalásának.
2026. 07. 10. 01:00
Megosztás:

Az EP támogatja a digitális euró bevezetését

Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésének szavazásán az EP-képviselők többsége támogatta a digitális euró bevezetését célzó javaslatról tervezett tárgyalások megkezdését - tájékoztatott az uniós parlament csütörtökön.
2026. 07. 10. 00:05
Megosztás:

Kína nem jelent fenyegetést az euroatlanti térségre

Kína nem jelent fenyegetést egyetlen országra sem, és nem veszélyezteti az euroatlanti térség biztonságát - közölte Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője csütörtökön a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján
2026. 07. 09. 23:00
Megosztás:

A szlovén parlament elnöke népszavazást kezdeményezne az ország NATO-tagságáról

Népszavazáson mérné fel a lakosság véleményét Szlovénia NATO-tagságáról Zoran Stevanovic, a szlovén parlament elnöke, és szerinte a referendumot az őszi önkormányzati választásokkal egy időben meg is lehetne tartani.
2026. 07. 09. 22:00
Megosztás:

Több mint tízezer sertést ölnek le Szerbiában a sertéspestis miatt

Több mint tízezer sertést ölnek le Szerbiában, miután afrikai sertéspestist mutattak ki egy nagyüzemi gazdaságban a szerémségi Herkócán (Hrtkovci) - közölte Dragan Glamocic szerb mezőgazdasági miniszter csütörtökön.
2026. 07. 09. 21:00
Megosztás:

Az OTP és a Mol húzta fel a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1771,1 pontos, 1,26 százalékos emelkedéssel, 142 613,39 ponton zárt csütörtökön.
2026. 07. 09. 20:30
Megosztás:

Franciaországban folytatódik a kánikula, egyre több az erdőtűz

Franciaországban csütörtökön immár ötödik napja tartott a kánikula, amely várhatóan egészen a jövő hét közepéig eltart, és amelynek következtében elszaporodtak az erdőtüzek az ország déli és keleti részén. Két hónapon belül ez a harmadik tartós hőhullám az országban - figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
2026. 07. 09. 20:00
Megosztás:

A NAV felfüggesztette a nyomozást az ukrán pénzszállító ügyében

Az ukrán pénzszállító ügyében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) lényegében lezárta a nyomozást, a belföldön lehetséges nyomozási cselekményeket már elvégezte. Az eddigi eredmények alapján nem nyert megerősítést a bűncselekmény elkövetése, de az ügy végleges lezárásához szükséges az osztrák nyomozóhatóság válasza, ezért annak beérkezéséig a NAV felfüggesztette a nyomozást - közölte az adóhatóság csütörtökön az MTI-vel.
2026. 07. 09. 19:30
Megosztás:

Új korszak jöhet a közbeszerzésekben, de súlyos árat fizethet, aki felkészületlenül indul

A június 23-án elfogadott törvénymódosítás újabb megfelelési és adminisztrációs terheket róhat a résztvevőkre. A változások hírére egyre több vállalkozás kezdte vizsgálni, érdemes-e belépnie az állami megrendelések piacára.
2026. 07. 09. 19:00
Megosztás:

Jövő héten szavazhat a parlament az alaptörvény módosításáról

Kétnapos rendkívüli ülést tart a jövő héten a parlament. Magyar Péter miniszterelnök várhatóan hétfőn és kedden is felszólal napirend előtt, hétfőn a képviselők szavazhatnak az alaptörvény 17. módosításról.
2026. 07. 09. 18:30
Megosztás:

Van élet a Balatonon és a Velencei-tón túl is: átalakulóban a dél-alföldi vízpartok lakáspiaca

Mérsékelt élénküléssel, de élesen kettéváló keresleti trendekkel indult a nyári szezon a dél-alföldi régió üdülőövezeteiben. A legtöbb vásárló továbbra is helybeli vagy a régióból érdeklődik, de egyre nagyobb számban jelennek meg a nyugat-magyarországi és fővárosi vásárlók, részben azok, akik kiszorulnak a drága balatoni és velencei-tavi piacokról. A Dél-Alföldön is teret hódít a prémium szegmens a piacon, illetve átalakulóban van a vevők viselkedése, szintet lépett a tudatosság, ma már az elsődleges szempont a négyévszakos használhatóság és az alacsony fenntartási költség – derül ki az OTP Ingatlanpont vízparti körképéből.
2026. 07. 09. 18:00
Megosztás: