Egészségház épült Kadarkúton
Sölch Gellért, a Belügyminisztérium stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára az eseményen hangsúlyozta: a beruházás jelentős lépés annak elérésében, hogy a Somogy vármegyei városban és környékén élők elérhető közelségben, magas színvonalú ellátást kapjanak.
Az alapellátás bármilyen színtere, legyen az háziorvosi rendelő vagy egészségház, az elsődleges egészségügyi biztonságot jelenti Magyarország polgárainak az ország minden táján - jelentette ki.
A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a kormány az idén több mint kétszer annyi pénzt, 179 milliárd forinttal többet fordít a háziorvosi és a háziorvosi ügyeleti ellátásra, mint 2010-ben. Ennek is köszönhető, hogy egy háziorvosi praxis finanszírozása átlagosan több mint 3,5-szeresére nőtt 2023-ra.
"Célunk, hogy ezeket az eredményeket megvédjük akkor is, amikor a világban a veszélyek és háborúk korát éljük, ilyen időkben különösen felértékelődik a biztonság, beleértve a magyarok egészségügyi, egészségi biztonságát is" - fogalmazott.
Rámutatott, a kormány egyik, kedden, a parlamentnek benyújtott törvényjavaslatában is ezt a szempontot tartotta legfontosabbnak. A javaslat egészségügyre vonatkozó része biztosítja az egészségügyi szakdolgozók béremelésének második ütemét. Ennek eredményeként a kormány tervei szerint a szakdolgozók átlagos alapbére 2024 márciusától eléri az európai uniós átlag orvosi és ápolói bérek egymáshoz viszonyított arányát, amely 37 százalék - mondta.
Sölch Gellért emlékeztetett arra, hogy az orvosok az idén januárban 11 százalékos béremelést kaptak, az egészségügyi szakdolgozók bérfejlesztésének első ütemére júliusban került sor.
A helyettes államtitkár közölte: a törvényavaslatban szerepelnek az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) és az EgészségAblak alkalmazás fejlesztési lehetőségei. Az a terv, hogy az EESZT-ben a tanulók fittségi adatai is hozzáférhetőek legyenek.
A kormány egyúttal garanciális szabályok bevezetését javasolja az új gyógyszerek befogadásával és a gyógyászati segédeszközök forgalmazásával összefüggésben, hogy azok még biztonságosabbak és még inkább hozzáférhetőek legyenek - jelezte.
Biró Norbert (Fidesz-KDNP), a Somogy Vármegyei Közgyűlés elnöke az Egészségház építésének nehézségeit érzékeltetve elmondta, az európai uniós pályázati támogatást élvező projekt eredeti költségvetése 200 millió forint volt, de a költségek növekedése miatt a befejezéshez pótlólagos forrás bevonása vált szükségessé, amit a kormánynak köszönhetően sikerült előteremteni.
Szászfalvi László (KDNP), a térség országgyűlési képviselője arra mutatott rá, hogy az Egészségház évtizedes álmok megvalósulását jelenti Kadarkúton.
A fejlesztés megvalósítása megmutatta: az itt élők nem ismernek lehetetlent, és hittel, munkával, összefogással megvalósítják a terveiket még akkor is, ha háromszor, négyszer is többet kell dolgozniuk értük - hangoztatta.
Karsai József (Fidesz-KDNP), Kadarkút polgármestere beszámolt arról, hogy a város központjában álló, a környék településeinek lakóit is ellátó Egészségház gyermek és felnőtt háziorvosi rendelőket, fogorvosi rendelőt, s egyebek mellett a védőnői szolgálat helyiségeit foglalja magában.
A településvezető a város jövőbeni fejlesztéseiről azt mondta: tervezik több utca csapadékvízelvezető-rendszerének, járdáinak megújítását, a művelődési ház és környezetének rekonstrukcióját, játszóterek építését, valamint parkolók kialakítását a sportpálya és a posta közelében.