Egy kis ellentmondás a magyar gazdasági adatok között
Sőt, ez a növekedés még gyorsulást is jelent a júniusi 4,8 százalék után. Mindeközben az MNB nagy frekvenciájú gazdasági indikátora alapján a harmadik negyedév első hat hetében a magyar gazdaság jelentős romláson ment keresztül.
Az indikátorokból becsült GDP növekedés a korábbi 6 százalékos értékről 0,4 százalékra esett. Igaz, az indikátor csak egy becslést ad, de az elmúlt három év adatai alapján a becslés 1-1,5 százalékos hibahatárral dolgozik, s talán egy picit többször becsüli alá a teljesítményt.
Mindenesetre a most megjelent adat azt sugallja, hogy talán mégsem állt még annyira földbe a magyar gazdaság, mint elsőre tűnt. Ugyanakkor a környező feltételek azóta még szigorúbbak lettek, hiszen az igaz, hogy pl. a földgáz ára júniusban kezdett el emelkedni, de mostanában kezd egyre fájóbbá válni, mind az árszint, mind a várható növekvő felhasználás tekintetében.
Mindent összevetve továbbra is aggódunk. Pláne annak fényében, hogy a hozamok tovább emelkednek, akárcsak a kamatemelési várakozások a jegybankok részéről. Jelenleg a piaci árazások már közelítik a 4 százalékos kamatcsúcsvárakozást a Fed esetében, ami a jövő év márciusában jöhet el. Ez pedig már a „régi szép időket”, azaz a 2008-2009-es váláság előtti időket idéző kamatkörnyezetet közelítő érték.
Az elmúlt évtizedekben az emberiség megtanulta kezelni a válságokat, s ennek lehetett örülni. Most viszont olyan dologgal állunk szemben, amire többé-kevésbé tudjuk a megoldást, de nem tudunk olyan gyorsan válaszolni, mint ahogy kellene. Mint amikor fékezünk, hogy ne menjünk a másik kocsiba, de tudjuk, hogy sajnos a súrlódási erő nem elég, hogy megállítsa a kocsit. Így egy végtelennek tűnő időpillanatig szemléljük tehetetlenül azt, hogy végül bekövetkezik a baleset.