Egy okos ősrégi finn módszerrel a fűtés-számlád nagyot csökkenhet!

A levegőcserélő berendezés hosszú távon az egészségünket és a pénztárcánkat is kíméli. Megmutatjuk hogyan is működik ez a finn praktika.

Egy okos ősrégi finn módszerrel a fűtés-számlád nagyot csökkenhet!

Fűtés és szellőztetés - ősi ellenségek?

A fűtés és a szellőztetés télen egymás „ellenségei”. Pedig a friss, oxigéndús levegő elengedhetetlen szervezetünk optimális működéséhez. Semmiképp nem szabad a szellőztetést elhagyni a fűtésszámla csökkentése érdekében, különösen egy szigeteléssel ellátott épület esetében, ahol a szerkezeti elemek penészedni kezdhetnek szellőzés hiányában.

Vannak azonban olyan modern megoldások, amelyek lehetővé teszik, hogy egyszerre tudjunk energia- és költséghatékonyan fűteni, és mellette a folyamatos levegőellátás is biztosítva legyen. Az északi országokban évtizedekkel ezelőtt kénytelenek voltak megoldani ezt a problémát.

Finnország élenjáró ebben

„Bár Magyarországon is használnak elvétve levegőcserélő berendezéseket, számuk még elenyésző, míg például Finnországban már a ’70-es évek óta részei az épületek alapfelszereltségének.

Használatuk számos előnnyel jár, bekerülési költségük pedig néhány év alatt megtérül, főleg a mostani, megemelkedett rezsiköltségek mellett” – tájékoztatott Mikael Denut légtechnikai szakértő, az IVAeris Kft. ügyvezető igazgatója.

A hőveszteség visszanyerésével spórolnak a légcserélő rendszerek

Szellőztetéskor és ki-be járkáláskor a benti, meleg levegő egy része gyorsan elillan. A légcserélő rendszerek ezt előzik meg egy különleges technikával.

Az elhasznált levegőt a légtechnika – szelepeken át – elszívja a szagos és nedves helyiségekből (konyha, fürdő, WC), majd a szellőztetőgép hővisszanyerő kamrájában ennek hőenergiáját átadja a befújt levegőnek, amivel a tiszta helyiségek (háló, nappali) levegőigényét elégíti ki a megszűrt, felmelegített levegő befújásával.

Így a megfelelően működő levegőcserélő rendszerek körülbelül 85%-kal csökkentik a fűtési energia veszteséget, és a benti levegő is oxigéndús, káros anyagoktól mentes lesz.

Káros az egészségre a rossz minőségű levegő

Az emberek nagy része nincs tisztában azzal, hogy mennyi egészségügyi és épülettechnikai problémát okozhat a folyamatos szellőztetés hiánya. A legtöbb családi ház, társasházi és panellakás nem rendelkezik szellőztetőrendszerrel.

A szellőzést a nem megfelelően záródó ajtók és ablakok résein át, kereszthuzattal vagy a néha kinyitott ablakokon át történő légcserével oldják meg. Ez azonban nem helyettesíti a szellőzőrendszert, ami a beltéri levegő minőségének folyamatos fenntartásához szükséges.

A szigetelés nélküli házakban kevésbé észrevehető a levegőcsere hiánya, mert a ház a szerkezeten keresztül szellőzik, pont ezért olyan magas a fűtésszámla. A szigetelt házakban már nem opció a folyamatos szellőztetés elhagyása, mert enélkül gyorsan penészedés alakul ki.

„Az emberek által használt helyiségekben folyamatosan keletkeznek légszennyező anyagok, a levegő folyamatosan elhasználódik, így azt természetesen állandóan cserélni kell. A szén-dioxid jelenléte lakótereinkben elsősorban az emberi kilégzésnek köszönhető, de ezen felül mérgező vegyi anyagok és egyéb szennyező anyagok is felhalmozódhatnak otthonaink levegőjében” – fejtette ki a szakember.

Mindezeken túl a textilekből felszabaduló finom részecskék, a bútorzat és a lakás festésének, lakkozásának illékony szerves vegyületei, a kandalló szén-monoxidja és a beltéri levegőben felgyülemlő más gázok is észrevétlenül, de nagyban hozzájárulnak egészségünk romlásához.

Honnan tudjuk, hogy nem megfelelő otthonunk szellőzése?

A beltéri levegő és a szellőzés rossz minőségére utal, ha kellemetlen – szúrós, dohos vagy áporodott – szagot érzünk, gyakori felső légúti panaszokkal, rendszeres fejfájással és fáradtsággal küzdünk, a hőmérséklet túl alacsony vagy túl magas, esetleg rendszeresen huzat van. Komoly intő jel például a festék hámlása, a tapéta felpuffadása, a parketta elsötétedése, de az is, ha párásodnak az ablakok.

„Az otthoni páratartalom szabályozása ugyanolyan fontos lehet a kényelmes és egészséges élethez, mint a hőmérséklet szabályozása. A kutatások azt mutatják, hogy otthonunkban az ideális relatív páratartalom 40-55% között van.

A penészgomba növekedésének és terjedésének megakadályozása érdekében azonban a szintet 50% alatt kell tartani. Nyáron a levegő több, télen pedig sokkal kevesebb nedvességet tartalmaz, ezért egy jó szellőztetőrendszer nyáron eltávolítja az extra nedvességet a levegőből, télen pedig visszaforgatja” – ismertette Mikael Denut, a IVAeris légtechnikai szakértője.

Megoldás lehet egy szabályozott szellőztetőrendszer

A friss és egészséges beltéri levegő előfeltétele egy jól működő légcsererendszer megléte. A szellőztetés a levegő cseréjével fenntartja és javítja a beltéri levegő minőségét. A légtechnika a beltéri levegő tisztaságát, hőmérsékletét, páratartalmát és mozgását kontrollálja, a befújt és az elszívott levegő szabályozásával.

„Bár Magyarországon most is forgalmaznak légcserélő berendezéseket, ezek a rendszerek nem mindig felelnek meg az európai elvárásoknak, és sokszor csak a minimális követelményeket hivatottak teljesíteni.

Hiába működnek megfelelően, karbantartásuk és fenntartásuk nem feltétlenül átgondolt és megoldott” – osztotta meg tapasztalatait a légtechnikai szakértő, aki azt is elárulta, hogy Finnországban kuriózum az olyan épület, ahol nincsen légtechnika, ezért rettentően meglepődött, amikor Magyarországon még az újépítésű házakban sem látta a készüléket.

Passzívház esetén utánfűtéssel akár az egész ingatlan fűtését tudják biztosítani, vagy a nagyobb komfortérzetért a padlófűtéssel kombinálva fel tudják melegíteni a házat. Nyáron a beépített hőszivattyú segítségével klimatizálhatják az egész otthont, így klíma beszerelése sem szükséges.

A rendszerbe beépített automatizálás pedig gondoskodik róla, hogy mindez magától működjön, ne még több időt és energiát igénylő munka legyen felhasználója számára.

A Bitcoin ralija összeomlott 97 000 dollárnál, ahogy a finanszírozási ráta megtorpant, a kisbefektetők kimaradtak – Miért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptovaluta, amit ma érdemes megvenni

A Bitcoin ralija erős ellenállásba ütközött 97 000 dollárnál, és az elutasítás egyértelmű jele annak, hogy a vevők nem hajlandók ezen a szinten tovább vásárolni. Az árfolyam közel 97 900 dollárnál tetőzött, majd visszaesett 95 500 dollár környékére, így a kitörési próbálkozás visszahúzódássá alakult.
2026. 01. 19. 22:00
Megosztás:

Magyar fejlesztésű autósapp segít spórolni a kötelezőn

Megéri jól vezetni a Drivello-val – az UNION új okosappja díjazza a felelősséget, a felhasználók kedvezményt kaphatnak a kötelező biztosításuk díjából.
2026. 01. 19. 21:30
Megosztás:

Vegyesen változott hétfő estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 19. 21:00
Megosztás:

Jakub Stanislavot nevezte ki közép-kelet-európai szállodaüzletágának vezetőjévé a CBRE

Jakub Stanislavot nevezte ki a közép-kelet-európai szállodai üzletágának vezetőjévé 2026 januártól a világ legnagyobb kereskedelmi ingatlanszolgáltató és befektetési vállalata. A szakember továbbra is a csehországi tőkepiaci üzletágat vezeti, emellett pedig a vállalat szállodai befektetési tanácsadási platformját is irányítja Közép- és Kelet-Európában. A CBRE Magyarország esetében Csörget Balázzsal, a helyi hotel csapat vezetőjével és Antoine Fromental hotel befektetési elemzővel működik szorosan együtt.
2026. 01. 19. 20:30
Megosztás:

2,04 dolláros XRP vagy Digitap ($TAP)? Kriptós előértékesítési alfa 2026 januárjában

Az XRP-t visszautasították 2,40 dolláron, és most beragadt. Az árfolyam 2,04 dollár körül ingadozik egyértelmű irány nélkül. A kereskedők a grafikonokat figyelik. A forgalom elapadóban. Mindenki a következő lépésre vár. Csakhogy a várakozás pénzbe kerül. Miközben az XRP egy szűk sávban konszolidálódik, egy másik lehetőség egyre nagyobb lendületet vesz.
2026. 01. 19. 20:00
Megosztás:

Az EU-nak megvannak az eszközei az új amerikai vámok elkerülésére

Az EU rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel elrettentheti Donald Trump amerikai elnököt attól, hogy új vámokat vessen ki azokra az országokra, amelyek ellenzik Grönland amerikai annektálását – jelentette ki hétfőn Stéphane Séjourné iparpolitikáért felelős uniós biztos.
2026. 01. 19. 19:30
Megosztás:

A Mol szándéknyilatkozatot írt alá a szerb NIS többségi tulajdonának megvásárlásáról

A Mol-csoport kötelező erejű szándéknyilatkozatot írt alá a Gazprom Neft társasággal a szerb Naftna Industrija Srbije (NIS) vállalatban fennálló 56,15 százaléknyi részesedésük megvásárlásáról, a tranzakció megvalósulásával a Mol jelentős részvényesi felelősséget és irányítási jogot vállalhat a Szerbia egyetlen olajfinomítóját üzemeltető társaságban, amellyel tovább erősítheti jelenlétét a közép- és délkelet-európai energiapiacon - közölte az olajtársaság a tőzsde honlapján hétfőn délután.
2026. 01. 19. 19:00
Megosztás:

Hiába startol el nemsokára az új lakást vásárlókat segítő jogszabály, a bankok még az öltözőben vannak

A március 1-től élesedő jogszabályi változás elvben lehetővé tenné, hogy a vevők a „társasházi építményi jog” bejegyzésével már az építkezés korai szakaszában hitelhez jussanak. A gyakorlati megvalósítás azonban még várat magára. A money.hu piaci körképe szerint a hazai nagybankok még nem készültek fel az új jogintézmény finanszírozására: a háttérben javában folynak az egyeztetések a Bankszövetséggel.
2026. 01. 19. 18:30
Megosztás:

Az MBH Jelzálogbank bocsátotta ki a legtöbb jelzáloglevelet a hazai piacon 2025-ben

Az MBH Jelzálogbank érte el a legnagyobb jelzáloglevél-kibocsátási volument a hazai piacon 2025-ben: összesen több mint 55 milliárd forint értékben hozott forgalomba jelzáloglevelet, és az egyedüli intézmény volt Magyarországon, amely dedikáltan lakossági befektetőknek szánt jelzálogleveleket is értékesített. Mindezek mellett tavaly sikerrel zárult az MBH Csoporthoz tartozó hitelintézet első nemzetközi kibocsátása is. A kereslet alakulása visszaigazolja az MBH Jelzálogbank azon törekvését, hogy a hazai és a külföldi piacokon is aktív kibocsátóként legyen jelen, valamint egyértelműen jelzi a jelzáloglevelek iránti tartós befektetői bizalmat és az értékpapír finanszírozásban betöltött stabil szerepét.
2026. 01. 19. 18:00
Megosztás:

Már elérhető az szja-bevallás webes kitöltő programja

A 2025-re vonatkozó bevallások tervezetét idén is elkészíti a NAV, de akik maguk töltenék ki a dokumentumot, már hozzáférhetnek az szja-bevallás webes kitöltő programjához - hívta fel a figyelmet hétfői közleményében Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 01. 19. 17:30
Megosztás:

A HungaroControl 2025-ben több mint 1,4 millió járat biztonságos közlekedéséért felelt

Rekordmennyiségű repülőgépet kezelt tavaly a HungaroControl: a vállalat légiforgalmi irányítói a magyar és a koszovói légtérben összesen több mint 1,4 millió légi jármű biztonságos közlekedéséért feleltek, ami 8,37 százalékos emelkedés 2024-hez képest - közölte a HungaroControl Zrt. hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 19. 17:00
Megosztás:

Cardano-bálnák csendben vásárolnak: 210 millió ADA gyűlt össze, miközben az árfolyam beragadt

Miközben a Cardano (ADA) árfolyama hónapok óta egy szűk sávban oldalaz, a háttérben látványos mozgás zajlik. Az on-chain adatok szerint a nagybefektetők – az úgynevezett „bálnák” – több mint 210 millió ADA tokent halmoztak fel az elmúlt hetekben. A kérdés adott: vajon ez egy közelgő fordulat előjele, vagy csupán hosszabb kivárás kezdete?
2026. 01. 19. 16:30
Megosztás:

Túl a mélyponton a hazai traktorpiac

Enyhe növekedést mutatott 2025-ben a traktorpiac: tavaly 1762 új traktort helyeztek forgalomba Magyarországon, ami 2 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. A számok ugyanakkor azt jelzik, hogy a piac továbbra is óvatos, a gazdák beruházási döntései megfontoltabbá váltak – áll az Agroinform.hu elemzésében.
2026. 01. 19. 15:30
Megosztás:

Ismét extra százmilliárdokat hoz a február, ám szinte biztos, hogy csak a pénz töredéke kamatozik majd

Újra különösen nagy háztartási bevételeket hoz a februári hónap az egyszeri kormányzati juttatások nyomán: csak a fegyverpénz és ez extra nyugdíjkifizetések nagyjából 1200 milliárd forint pluszt hozhatnak az érintetteknek – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Az extra juttatások döntő részét ugyanakkor – teszi hozzá – várhatóan ezúttal sem kamatoztatják vagy fektetik be az érintettek, és csak ezzel több tízmilliárd forintnyi hozamtól eshetnek el.
2026. 01. 19. 15:00
Megosztás:

Wrench támadások: amikor a kriptobűnözés már nem csak digitális – hanem véresen valóságos

A kriptovilág biztonsága immár nem csupán a jelszavakon és a tárcák titkosításán múlik – hanem azon is, ki tud rólad, hol vagy, és mennyi vagyonnal rendelkezel. A „wrench attack”, vagyis a fizikai erőszakkal történő kényszerítés egyre gyakoribb jelenség a kriptobűnözés legsötétebb szegmensében. A digitális vagyon mögötti emberek most már maguk is célpontok – sokszor szó szerint életveszélyben.
2026. 01. 19. 14:30
Megosztás:

Veszélyes potencianövelőket vont ki a forgalomból az NKFH

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) elmúlt időszakban végzett hatósági ellenőrzései ismét jogsértő potencianövelő készítményeket azonosítottak a piacon. Az étrend-kiegészítőként forgalmazott potencianövelő, férfiegészség-támogató készítmények olyan engedély nélküli gyógyszerhatóanyagokat – sildenafil, tadalafil – tartalmaztak, amelyek kizárólag orvosi rendelvényre, ellenőrzött körülmények között előállított és engedélyezett gyógyszerekben alkalmazhatók. A jelzett hatóanyagok jelenléte étrend-kiegészítőkben és élelmiszerekben súlyos élelmiszer-biztonsági kockázatot jelent és a vonatkozó jogszabályi előírások értelmében hamisításnak minősül. A hatóság az ellenőrzés során azt is megállapította, hogy a tiltott összetevők a termékek jelölésén nem szerepeltek, ami a fogyasztók megtévesztésének minősül. A termékeket az NKFH kivonta a forgalomból.
2026. 01. 19. 14:00
Megosztás:

Kamatot fizető stabilcoint terveznek a dél-koreai bankok

Dél-Korea újabb mérföldkőhöz érkezett a digitális pénzügyi forradalomban. Az ország legnagyobb kereskedelmi bankjai most közösen dolgoznak egy olyan államilag támogatott digitális stabilcoin bevezetésén, amely nemcsak a koreai won értékéhez lenne kötve, hanem még kamatot is fizetne a tulajdonosainak. Ez a merész lépés gyökeresen átalakíthatja a bankrendszer és a kriptoeszközök közötti határvonalakat, és példát mutathat a világ más országainak is.
2026. 01. 19. 13:30
Megosztás:

Ismét extra százmilliárdokat hoz a február, ám szinte biztos, hogy csak a pénz töredéke kamatozik majd

Újra különösen nagy háztartási bevételeket hoz a februári hónap az egyszeri kormányzati juttatások nyomán: csak a fegyverpénz és ez extra nyugdíjkifizetések nagyjából 1200 milliárd forint pluszt hozhatnak az érintetteknek – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Az extra juttatások döntő részét ugyanakkor – teszi hozzá – várhatóan ezúttal sem kamatoztatják vagy fektetik be az érintettek, és csak ezzel több tízmilliárd forintnyi hozamtól eshetnek el.
2026. 01. 19. 13:00
Megosztás:

Jobban aggódnak a magyarok a nyugdíjas éveik miatt - mi a baj?

Erősödtek a hazai dolgozók körében a nyugdíjban töltött évekkel kapcsolatos aggodalmak, és minél fiatalabb valaki, annál kevésbé bízik abban, hogy kap majd állami időskori ellátást – állapítja meg a Pénztárszövetség friss, országos kutatása.
2026. 01. 19. 12:30
Megosztás:

Siess a Penny-be, most szinte ingyen adják a húsokat

Január 19-től tartósan csökkenti több sertés- és csirkehús árát a PENNY Magyarország. Így a vásárlók a mindennapi bevásárlás során a megszokott pénztárcabarát árakon felül extra megtakarítást is elérhetnek.
2026. 01. 19. 12:00
Megosztás: