Éjszakai áram ára miért ennyi? Hány forint egy kWh éjszakai áram 2023-ban?
Az egyik talán legfontosabb kitétele az éjszakai áramnak, hogy távoli vezérléssel kapcsolva, az áramszolgáltatók (E-ON, ELMŰ, ÉMÁSZ és MVM Next) határozza meg, hogy mikor használhatjuk az éjszakai áramot - olvashatjuk a szamoldki.hu kalkulátorportálon.
Az éjszakai árammal (hivatalos nevén "B tarifa") csak olyan berendezések használhatók, amelyek vezérelt csatlakozási ponttal rendelkeznek, vagyis külön mérőre vannak kötve és nem a dugaljba kell őket csatlakoztatni, hanem fixen a hálózatra kapcsoltak.
Általában a villanybojlereket működtetnek a vezérelt mérőről (köznyelvben: éjszakai villanyóráról).
Mi az a vezérelt mérő?
A vezérelt mérő egy olyan energiatakarékos lakossági áramfelhsználási megoldás, amellyel kedvezőbb áron üzemeltethetők azok az elektromos berendezések, amelyek nem igényelnek folyamatos áramellátást.
Ilyen eszköz tipikusan a villanybojler. A vezérelt méréssel naponta legalább 8 órára biztosít egy áramszolgáltató villamos energiát, előre nem meghatározott időszakokban.
Nagyobb áramterhelés esetén, például egy hótárolós kálhy használata esetén egy un. mágneses kapcsolót építenek be, míg társasházak esetén un. hangfrekvenciás vevőt szoktak alkalmazni.
Mikor, hány órakor van éjszakai áram?
Ez mindig az adott területen működő áramszolgáltató társaság (E-ON, ELMŰ, ÉMÁSZ és MVM - korábbi nevén NKM) egyedileg állapítja meg.
Éjszakai hőtároló
Mivel az éjszakai az áram olcsóbb, mert a vezérelt időszakban kevesebb energiát fogyasztanak, és ehhez elegendő csak a legolcsóbban termelő erőműveket üzemeltetni. Az olcsó áram a hőtárolós kályhában egy tárolót fűt fel, ami nappal a hőt leadja.
Az olcsóbb áramot az elektromos vízbojler felfűtésére is használhatjuk, ami egy nagy víztartály. Nappal a meleg vizet szolgáltatja a fürdőszoba és a konyha számára, éjszaka a tartályt újra fölfűti az áram (olcsóbban).
Mennyibe kerül az éjszakai áram 2023-ban?
Az éjszakai áramot ma egy áramszolgáltató díjjegyzékében úgy találhatjuk meg, hogy "B tarifa" a neve. A "B tarifa" (köznyelvben éjszakai áram) ára megközelítőleg kétharmada a normál nappali áram árának (amit A1 terifának hívnak hivatalosan).
A lakossági fogyasztó milyen áron veheti igénybe az egyetemes villamosenergia-szolgáltatást? Villamos energia ára 2023 (Ft/kWh)
A lakossági fogyasztók 2022. augusztus 1-jétől az egyetemes szolgáltatótól a fogyasztási helyen mérési pontonként
- 2523 kWh/év fogyasztásig a villamos energia egyetemes szolgáltatás árképzéséről szóló 4/2011. (I. 31.) NFM rendeletben meghatározott áron (A1 árszabás esetén az alacsonyabb áron)
- 2523 kWh/év fogyasztás felett lakossági piaci áron
vételezhetnek villamos energiát.
A lakossági piaci árakat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal határozta meg rendeletben.
Tehát a fenti fogyasztási mértéket meghaladóan
a) az ESZ árrendelet szerinti A1 és A2 árszabás esetén 70,104 Ft/kWh,
b) az ESZ árrendelet szerinti B (alap) árszabás (vezérelt, azaz éjszakai) esetén 60,935 Ft/kWh,
c) B Komfort árszabás (vezérelt, napi 12 óra felfűtési idővel) esetén 60,935 Ft/kWh.
A lakossági piaci ár a lakossági fogyasztó által fizetendő rendszerhasználati díjakkal együtt számított bruttó (27% áfával együtt számított) végfelhasználói ár.
A kedvezményes mennyiség a felhasználási helyen mérési pontonként (nappali és éjszakai) külön-külön 2022. augusztus 1. és 2023. július 31. között, időarányosan biztosított.
B Geo árszabás vagy H árszabás fűtési idényben történő igénybevétele esetén az elszámolás továbbra is a villamos energia egyetemes szolgáltatás árképzéséről szóló 4/2011. (I. 31.) NFM rendeletben meghatározott áron történik - olvashatjuk a MVM Next honlapján.
Áram ára 2024 kalkulátor videón: