Elsöprő optimizmus uralta a tengerentúli tőzsdéket tegnap a vártnál kedvezőbb júniusi munkapiaci jelentés közzétételét követően

Az irányadó indexek közül a Dow 1,1%-ot emelkedett, az S&P500 és a Nasdaq Composite 0,8%-ot, e két utóbbi index új történelmi csúcsra tört. Az S&P szektorindexei közül a technológia és a pénzügyi szektor állt a növekedés élére. A chiptervező szoftverek exportkorlátozásának feloldása lendületet adott az AI-szegmensnek, a Synopsys és a Cadence 5%-ot ralliztak, az Nvidia 1,3%-kal drágult, ezzel piaci kapitalizációja megközelítette a 4000 milliárd dollárt, lassan beérve az eddigi első helyezett Apple-t.
A megacap cégek is jól teljesítettek, a Microsoft és az Amazon egyaránt 1,6%-kal került feljebb, az Apple és az Alphabet 0,5%-ot drágult, míg a Broadcom közel 2%-os pluszban zárt. A Tesla árfolyama kismértékben csökkent, a Meta 0,8%-os napi nyereséget könyvelhetett el. A pénzügyi szolgáltatók közül a Citigroup bő 2%- ot ugrott, a JPMorgan, a Mastercard és a Visa 1,3-1,4%-ot emelkedett. A Tripadvisor csaknem 17%-ot rallizott, miután a Wall Street Journal megírta, hogy az aktivista befektető Starboard Value 9%-os tulajdonrészt épített ki a cégben. A Datadog árfolyama 15%-ot ugrott, a felhő biztonsági szolgáltatásokat nyújtó cég hamarosan az S&P500 tagja lesz a Juniper Networks-öt helyettesítve.
A július 4-i ünnepnap miatt korábban zártak a piacok, így a szokásosnál alacsonyabb volt a forgalom. A hét egészét tekintve az S&P 1,7, a Nasdaq Composite 1,6, a Dow 2,3%-os nyereséget ért el, a Russell 2000-es index 3,4%-ot ment.
A munkapiaci adatok mellett szolgáltatási ISM-indexet tettek közzé, mely a várakozásoknál nagyobb mértékben javult júniusban, miközben a gyártói megrendelések májusban visszapattantak a várakozásoknak megfelelő mértékben azt követően, hogy a vámok miatti bizonytalan környezetben a vállalatok előre hozták megrendeléseiket márciusban, amit áprilisban számottevő visszaesés követett. Az S&P szolgáltató szektorra vonatkozó végleges beszerzési menedzser-indexe enyhén romlott az előzeteshez és a májusi adathoz képest is az elmúlt hónapban.
A nyersolaj határidős jegyzései csütörtökön mérséklődtek, miután a befektetők figyelme ismét a hétvégi OPEC+ ülése felé fordult, ahol várhatóan a kitermelés további bővítésére fognak szavazni, ennek nyomán megerősödtek a piaci túlkínálattal kapcsolatos aggodalmak. A Brent 0,4, a WTI ára 0,7%-kal süllyedt. A kínálat oldali feszültséget enyhítette az USA-Vietnam vámmegállapodás, bár a piaci bizonytalanság az EU-val és a Japánnal való egyezség híján fennmaradt. Eközben az Egyesült Államok újabb intézkedéseket hozott az iráni olajkereskedelem korlátozására, fokozva a Teheránra nehezedő nyomást, külön szankciókat vezetett be vállalatokra és egy „árnyékflottára”.
(Forrás: OTP Ébresztő)