Év végi céges rendezvények jogi kockázatai

Az év végi céges és iskolai rendezvények közepette sokszor megfeledkezünk magunkról. Ez azonban nem kívánt mellékhatásokkal járhat, így érdemes betartani pár alapvető szabályt. Dr. Szabó Gergely Gábor ügyvéd segítségével összeszedtünk pár jótanácsot, hogy mire érdemes odafigyelni munkavállalóként, vagy akár büszke szülőként.

Év végi céges rendezvények jogi kockázatai

Ünnepi rendezvények munkajogi szempontból 

Mindenki szeret ünnepi hangulatba kerülni és közben megfeledkezni a munkahelyi stresszről. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy bármit meg lehet tenni, mivel sajnos a munkahelyen kívül is alkalmazandók a Munka törvénykönyvének (a továbbiakban: „Mt.”) szabályai. 

Az Mt. kimondja, hogy a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel a munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné, valamint azt is, hogy a munkavállaló a munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely közvetlenül és ténylegesen alkalmas a munkáltatója jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének veszélyeztetésére.

Az év végi céges buli, a partnerek által szervezett rendezvények, valamint a gyermek iskolai, óvodai rendezvénye sajnos pont olyan helyek, ahol nemcsak illik, hanem kötelező is viselkedni, máskülönben komoly jogkövetkezményekkel nézhetünk szembe – hívja fel a figyelmet a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners ügyvéde.

Az alábbiakban néhány jótanács a teljesség igénye nélkül, hogy mely szituációkat érdemes elkerülni a fentiek tükrében az év végi rendezvényeken:

-Az alkohol soha nem jó tanácsadó. Nem leszünk sem szebbek, sem viccesebbek, sem erősebbek tőle, maximum azt hisszük magunkról. Különösen nem célszerű lejáratni magunkat és a munkáltatónkat a cégünk partnerei által szervezett rendezvényeken, iskolában pedig tilos inni.

-Lehetőleg ne pletykáljunk a munkáltatónkról, üzleti partnereinkről, ügyfeleinkről, mivel akár egy félmondattal is üzleti titkokat fecseghetünk ki.

-A rendezvények szervezői és minden közreműködő érző lény. Ne tegyünk sértő megjegyzéseket, ha hamis a dal, nem elég rózsaszín a lazac, vagy kifőtt az alkohol a forraltborból. Próbáljunk mindezt kulturált módon kezelni.

-A céges munkaeszközök (laptop, céges mobil) munkára valók és nem arra, hogy kiéljük a zenei kreativitásunkat. Ugyanígy próbáljuk megérezni, hogy mikor ne a céges bankkártyával, illetve taxikártyával fizessünk, mivel másnap számtalan kellemetlen kérdés fogadhat minket.

Adatvédelmi kérdések a céges bulikon 

Minden eseményen felmerül az adatkezelés kérdésköre, melytől az ünnepi készülődés során sem tekinthetünk el. A vendéglista, a beléptetés, az ételallergiások listája és az ajándékcsomagok összeállítása is mind-mind adatvédelmi incidenshez vezethet, amire minden esetben figyelemmel kell lennie a munkáltatóknak. 

Emellett fontos az, hogy még 2023-ban is történhetnek dolgok offline, azaz nem feltétlenül kell mindent feltenni az internetre. Amennyiben nem vagyunk kellően elővigyázatosak bizony bármely fényképfelvétel, vagy video jogsérelmet okozhat kollégáink, üzleti partnereink számára, sőt rossz színben is feltüntethetik a céget, annak jó hírnevét kockára téve. A gyerekekről készült felvételek pedig különösen nagy károkat okozhatnak, így inkább próbáljuk megélni a pillanatot ahelyett, hogy felvételeket készítünk az iskolai rendezvényen.

„A tömegfelvételek polgári jogi megítélése köztudottan kivételt képez a hozzájáruláshoz kötött képmás készítés, valamint közzététel alól, azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy egy többszáz fős multinacionális vállalat, vagy egy óvoda, illetve iskola ünnepi rendezvényén készült felvétel sem feltétlen sorolandó a tömegfelvétel kategóriába” – emlékeztet dr. Szabó Gergely ügyvéd. „A bírói gyakorlat szerint az, hogy valaki nem egyedül szerepel egy felvételen még nem meríti ki a tömegfelvétel fogalmát, tömegfelvételről kizárólag abban az esetben beszélhetünk, amennyiben az egyén nem önmagában, vagy kiemelve a tömegből (individualizálva), hanem mint sokaság jelenik meg, az összhatásra koncentrálva egyéni ábrázolás nélkül.”

Mindezek nyomán a teljesség igénye nélkül az alábbiakat javasoljuk:

-Amennyiben nem tömegfelvételt készítünk, kérjünk hozzájárulást! Ez nem azt jelenti, hogy formanyomtatvánnyal kell érkezni az iskolába, vagy a céges rendezvényre, hanem értelmes ember módjára meg kell beszélni a helyzetet és ha az érintett, vagy különösen bármelyik szülő a fénykép törlését kéri, törölni kell.

-A hozzájárulást minden platformra külön-külön is kérjük meg, mivel más jellegű képeket érdemes közzétenni LinkedIn-en mind Instagramon, nem is szólva a TikTok videókról.

-Minden érintettől kérjünk hozzájárulást. Attól, hogy valaki az étterem személyzetéhez tartozik, nem jelenti azt, hogy automatikusan hozzájárul ahhoz, hogy videózzuk amint koktélt kever nekünk. 

-Ne készítsünk felvételt kínos helyzetben lévő emberekről. Mi sem örülnénk, ha a következő netes bakiparádéban, vagy öntudatlan embereket bemutató sorozatban szerepelnénk.

-Attól, hogy valaki ránk mosolyog, még nem járult hozzá a felvételhez.

És ne feledjük, hogy mindig van másnap és akár egy kínos délután, vagy este is nemkívánt jogkövetkezményekkel járhat. 


Elfogadták a törvényt! A nyugdíj korhatárról döntöttek

A magyar nyugdíjrendszer egyik legérzékenyebb kérdéséről, az öregségi nyugdíjkorhatárról törvény rendelkezik. A szabályozás dolgozók százezreinek életét befolyásolja, hiszen akár néhány hónapnyi eltérés is komoly hatással lehet arra, mikor fejezhetik be a munkát, és mikortól kaphatnak állami nyugellátást.
2026. 08. 23. 02:00
Megosztás:

Itt az új állami iskolakezdési támogatás - ki mennyit kaphat?

Állami iskolakezdési támogatás: milyen lépéseket érdemes most megtenniük a munkáltatóknak?
2026. 08. 23. 01:00
Megosztás:

Rekordot döntött a dél-koreai kriptopiac: az XRP és a TRUMP vitte a prímet

830 millió dollárnyi kriptovaluta cserélt gazdát egyetlen óra alatt a dél-koreai Upbit tőzsdén szombaton. A rendkívüli forgalmat elsősorban az XRP és a TRUMP token hajtotta, miközben a helyi kriptopiac hónapokig tartó gyengélkedés után látványosan magára talált.
2026. 08. 23. 00:05
Megosztás:

A gyógyászati segédeszközt használó betegek nem maradhatnak ki a betegteher csökkentésből

A vényköteles gyógyszereket vásárló betegek kiadásai szeptembertől csökkennek ezért annak érdekében, hogy a gyógyászati segédeszközt használó betegek se maradjanak ki az intézkedésből, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség - FESZ a receptre felírható segédeszközökre kedvezményes ÁFA-kulcs bevezetését és a támogatási rendszer korszerűsítését kezdeményezi.
2026. 08. 22. 23:00
Megosztás:

Miért van egyes állatkerti fajokból több hím, másokból több nőstény?

Több mint ezer állatfaj adatait vizsgáló új kutatás szerint az állatkertekben tartott hüllők, madarak és emlősök felnőttkori ivararánya nem véletlenszerű: összefügg azzal, hogy az adott fajnál genetikailag vagy a környezeti hőmérséklet által dől-e el az utódok neme. Az eredmények arra utalnak, hogy az ivari kromoszómákhoz kapcsolódó biológiai folyamatok még szabályozott, állatkerti környezetben is nyomot hagynak azon, hogy egy faj felnőtt egyedei között több a hím vagy a nőstény.
2026. 08. 22. 22:00
Megosztás:

Jelentősen visszaeshet idén Libanon GDP-je Izrael és a Hezbollah háborúja miatt

Jelentősen csökkenhet Libanon gazdasági teljesítménye az idén az Izrael és Hezbollah közötti háborús cselekmények miatt a Világbank friss előrejelzése szerint.
2026. 08. 22. 21:20
Megosztás:

Magyarországi nemesítésű akácfajta jelenhet meg világszerte

A világ számos részén megjelenhetnek a Magyarországon nemesített Turbo Obelisk akácfajták; az Amerikai Egyesült Államokban már megkötött értékesítési megállapodással rendelkezik a Silvanus Forestry Kft. - közölte a cég az MTI kérdésére.
2026. 08. 22. 19:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok ötven százalékos vámot vezetett be a Kanadából importált áruk egy részére

Az Egyesült Államok ötvenszázalékos vámot vezetett be a Kanadából importált áruk egy részére szombaton, miután nem sikerült véglegesíteni a két ország között kidolgozott kereskedelmi megállapodást.
2026. 08. 22. 18:00
Megosztás:

Már szombaton újraindulhat a termelés a paksi atomerőmű 3-as blokkjában

A tervezettnél korábban, már szombaton újraindulhat a termelés a Paksi Atomerőmű 3-as blokkjában - közölte a miniszterelnök Facebook-oldalán.
2026. 08. 22. 17:00
Megosztás:

A felsőoktatás átalakulásáról rendeztek kerekasztal-beszélgetést a Kolozsvári Magyar Napokon

A felsőoktatásban folyó paradigmaváltásról, az átalakulás kényszeréről és lehetőségeiről rendeztek kerekasztal-beszélgetést szombaton a 17. Kolozsvári Magyar Napokon.
2026. 08. 22. 16:00
Megosztás:

Kormányzati előterjesztés készül a Planetáriumról

Készül a kormányzati előterjesztés a 2017 óta bezárt budapesti Planetárium jövőjéről - közölte szombaton Facebook-oldalán a tudományos és technológiai miniszter.
2026. 08. 22. 15:00
Megosztás:

Közel 500 milliárd forintból fejlesztik a villamosenergia-hálózatot

Közel 500 milliárd forintot fordít a kormány a villamosenergia-hálózat fejlesztésére és okosmérők telepítésére az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköze (RRF) keretében - közölte a gazdasági és energetikai miniszter szombaton Facebook-oldalán.
2026. 08. 22. 14:00
Megosztás:

Megújul a Budapest-Vác vasútvonal

Megújul a fővárosi agglomeráció egyik legnagyobb potenciálú vasútvonala, a Budapest-Fót-Veresegyház-Őrbottyán-Vác vasút - írta Facebook-oldalán szombaton a közlekedési és beruházási miniszter.
2026. 08. 22. 13:00
Megosztás:

A dubaji ingatlanpiac elérhette mélypontját,

A dubaji ingatlanpiac a február végén kirobbant iráni konfliktus hatására jelentősen visszaesett, és az ingatlanárak is elérhették a mélypontot. Április óta fokozatosan élénkül a forgalom és az árak növekedése várható, ami a forint erősödésével kedvező lehetőséget teremt a befektetési céllal vásárlók számára - mondta Bencsik Tamás, a dubaji székhelyű Livin Experts társalapító-ügyvezetője az MTI megkeresésére.
2026. 08. 22. 12:00
Megosztás:

Stabilcoin vagy digitális készpénz? Így derül ki, mennyire biztos az 1 dollár

A stabilcoinok egyik legerősebb ígérete, hogy kiszámítható digitális pénzként működnek: egy USDC vagy USDT elvileg ma, holnap és egy piaci pánik közepén is nagyjából egy dollárt ér. A valódi kérdés azonban nem az, mit mutat az árfolyam egy nyugodt keddi délutánon, hanem az, hogy ki adja vissza a pénzt, milyen gyorsan, és milyen tartalékból, amikor mindenki egyszerre akar kiszállni.
2026. 08. 22. 11:00
Megosztás:

Új alapokra helyezik az önkormányzati bérlakásrendszert Debrecenben

Új alapokra helyezik az önkormányzati bérlakásrendszert Debrecenben. A legfontosabb változás, hogy elsősorban szociális szempontok szerint hasznosítják a bérlakásokat, a rendelet hatálybalépését követően 200 lakás válik elérhetővé az arra jogosultak számára - tudatta az MTI-vel a debreceni városháza.
2026. 08. 22. 10:00
Megosztás:

Kriptopiaci rakéták: TRUMP +72%, Zcash és Polygon a nyomában

A kriptopiac ismét megmutatta azt az arcát, amely miatt egyszerre imádják és rettegnek tőle a befektetők. Miközben a Bitcoin több hónapos csúcsok felé tört, a spekulatív tőke az altcoinokba is átáramlott: az OFFICIAL TRUMP 24 óra alatt 72,8 százalékot ugrott, a Zcash több mint 30 százalékot erősödött, de a Polygon, a Stacks, az XRP és az Aave is két számjegyű pluszt produkált. Aki azonban a legjobb kriptovaluta befektetés után kutatva csak a zöld százalékokat nézi, könnyen figyelmen kívül hagyhatja, hogy a lista mögött egészen eltérő történetek húzódnak meg: ETF-várakozás, intézményi terjeszkedés, mémcoin-spekuláció, short squeeze és egy átfogó makrogazdasági fordulat egyszerre hajtja a piacot.
2026. 08. 22. 09:00
Megosztás:

A klímaváltozás miatt a költöző madarak vonulásának időzítése is változott

A klímaváltozás miatt az elmúlt években a költöző madarak vonulásának időzítése is változott, ami komoly alkalmazkodási kihívás elé állíthatja a madarakat - hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) monitoring és kutatási osztályvezetője.
2026. 08. 22. 08:00
Megosztás:

Mikor érkezik az iskolakezdési támogatás és a szeptemberi családi pótlék?

Augusztus 24-én érkezik az iskolakezdési támogatás első - 50 ezer forintos - részlete, továbbá a szeptemberi családi pótlékot is ezen a napon fizetik ki - közölte a szociális és családügyi miniszter a Facebook-oldalán pénteken.
2026. 08. 22. 07:00
Megosztás:

Több százezer tonna marhahús vámmentes behozatalárról szóló megállapodást jelentett Donald Trump

Több százezer tonna marhahús vámmentes behozatalárról szóló megállapodást jelentett Donald Trump amerikai elnök pénteken.
2026. 08. 22. 06:00
Megosztás: