Ez döbbenet! Minden harmadik nyugdíjas bajban van emiatt

A nyugdíjasok egyharmada (33%) bánja, hogy anyagilag nem készült fel korábban a nyugdíjas évekre. Habár a döntő többség élvezi a nyugdíjaslétet, minden második magyar számára jelentős bevételcsökkenést hozott a nyugdíjba menetel, és 41 százalék aggódik a megélhetése miatt – derül ki az NN nemzetközi Longevity kutatássorozatából, amely azt vizsgálta, hogyan érzik magukat a nyugdíjasok.

Ez döbbenet! Minden harmadik nyugdíjas bajban van emiatt

A nyugdíjas évekkel kapcsolatban vegyes érzések és várakozások vannak az emberekben: sokan tekintenek a nyugdíjba menetelre, mint egy új kezdetre, amikor a munkával töltött évek után a pihenés ideje jön el, amikor a bakancslistán szereplő dolgok megvalósítására is jut idő.

De természetesen dolgozik bennünk az öregedéssel együttjáró, egészségünk vagy az anyagi helyzetünk romlása, egyszóval az életszínvonalunk csökkenése miatti aggodalom is. Ez a kettősség egyre erősebbé válhat bennünk már csak amiatt is, mert a tudománynak hála, egyre nő a születéskor várható élettartam, így jó esetben egyre több évet töltünk majd nyugdíjban.

De mit gondolnak minderről azok, akik már nyugdíjba léptek: hogyan érzik magukat a nyugdíjasok? Erre a kérdésre keresi a választ az NN Longevity kutatássorozata*. 

Minden szempontot mérlegre téve a döntő többség (64 százalék) élvezi a nyugdíjas éveit, ugyanakkor csak nagyjából minden második (54 százalék) nyugdíjas válaszadó érzi úgy, hogy jól tudott alkalmazkodni a nyugdíjba menetellel együttjáró változásokhoz. Ez egyértelműen összefügg az anyagi helyzetben bekövetkezett változással: a nyugdíjasok fele állította, hogy jelentősen csökkent a jövedelme, amióta nem dolgozik. 

41 százalék számolt be arról, hogy komolyan aggasztja az anyagi helyzete és mindössze 27 százalék nevezte ideálisnak az általános körülményeit. Arra is kiterjedt a kutatás, hogy a nyugdíj előtt álló, 45-65 év közötti korcsoport milyen várakozásokkal néz a nyugdíj elé. Ebből kiderült: a magyarok a legpesszimistábbak a visegrádi négyek és Románia alkotta országcsoporton belül.  

nyugdíjas kori öngondoskodás hiánya

„A kutatásunkban résztvevő 65 év felletti magyarok közül minden harmadik nagyon bánja, hogy nem kezdett el már jóval korábban anyagilag felkészülni a nyugdíjas évekre” – emelte ki Holló Bence, az NN Biztosító elnök-vezérigazgatója, aki hozzátette: „amiben tehát nagyot kell fejlődnünk, hogy ne utólag, hanem még idejében gondoljunk erre, és a pénzügyi öngondoskodás lehetőségeit megragadva, például nyugdíjbiztosítással tegyünk időskori életszínvonalunkért”. 

A magyar nyugdíjasok az anyagi problémák mellett a nyugdíjaslét negatívumai között említették még – igaz, viszonylag alacsony arányban –, hogy nincsenek már „szinkronban” a fiatalabb korosztályba tartozó ismerőseikkel (19 százalék), de voltak olyanok is, akiknek hiányzott a munka miatti pörgés (19 százalék) és ugyanennyien érezték úgy, hogy időbe telt új életcélokat találniuk. A nyugdíj napos oldalán ellenben a partnerrel töltött több időt (45 százalék), a pihenést (48 százalék) és a régi tervek megvalósításának lehetőségét (46 százalék) említették a leggyakrabban.  

* A „Long, happy and healthy life” 8 országos online nemzetközi NN Group felmérés reprezentatív a 18-79 éves magyar felnőtt lakosságra nézve, nem, kor, iskolai végzettség, lakóhely és régió szerint. A magyarországi adatgyűjtés 2024 március 27. és április 30. között zajlott, 1054 fő részvételével online. 


Innovatív pénzügyi megoldást vezet be a MET Csoport és a Fortinbras a magyar árampiacon

A svájci központú energiavállalat, a MET Csoport trading divíziója, a MET International és a Fortinbras Asset Management GmbH sikeresen zárta a magyar nagykereskedelmi villamosenergia-piachoz kötött pénzügyi áramswap (TBx) tranzakcióját. Az ügylet a MET International első ilyen jellegű megállapodása, amely mérföldkő a vállalat európai energiapiacokra kiterjedő, strukturált árampiaci kockázatkezelési kínálatának bővítésében.
2026. 07. 16. 00:05
Megosztás:

Tovább pörgött az új gépjárművek értékesítése az AutoWallis Kiskereskedelmi Üzletágában

Fennmaradtak az első három hónap kedvező folyamatai, így a második félévben összességében 10 százalékot megközelítő mértékben bővült az új gépjárművek értékesítése az AutoWallis Csoport Kiskereskedelmi Üzletágában. A Nagykereskedelmi Üzletág eközben 3,5 százalékra csökkentette elmaradását, elsősorban a tavaly megszerzett új márkák értékesítésének köszönhetően. Az AutoWallis Mobilitási Szolgáltatások Üzletága ismét erős negyedévet zárt és a szerviztevékenység is növekedést mutatott. Az AutoWallis az év hátralevő részében az értékesítés további erősödésére számít.
2026. 07. 15. 23:00
Megosztás:

A fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi a webáruházaknál az elállási funkció biztosítását

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szakmai irányítása mellett a fogyasztóvédelmi hatáskörben eljáró kormányhivatalok ellenőrzik az újonnan bevezetett elállási funkció meglétét. A szabályozás alapján az online vásárlástól ugyanolyan könnyű elállni, mint egy terméket megrendelni, ehhez azonban szükséges a webáruházak jogkövető magatartása és a fogyasztóvédelmi hatóság fellépése.
2026. 07. 15. 22:00
Megosztás:

ENSZ tanulmány vizsgálta a globális kávé-, kakaó- és tea-piacokat és szakpolitikai ajánlásokat téve a rendszerszintű problémákra

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) új elemzése szerint jelentős ingadozásokat mutatott a kávé, a kakaó és a tea nemzetközi ára az utóbbi időben, amit a strukturális problémák tovább súlyosbítottak. A FAO kiemeli a termelési rendszerek stabilizálásának, a piaci átláthatóság javításának és az értékláncon belüli kiegyensúlyozottabb értékeloszlás szükségességét a piaci stabilitás és a megélhetések védelme érdekében.
2026. 07. 15. 21:00
Megosztás:

Újra növekedési pályán Európa hőszivattyúpiaca, amely már több tízmillió háztartást véd az energiaárak ingadozásától

A kontinensen már 29,3 millió lakossági hőszivattyú működik, miközben az értékesítések 2025-ben ismét növekedésnek indultak. Ennek köszönhetően ma már több tízmillió európai háztartás fűti és hűti otthonát úgy, hogy jóval kevésbé van kitéve a fosszilis energiahordozók világpiaci ármozgásainak.
2026. 07. 15. 20:00
Megosztás:

Több millió magyar örülhet: megduplázta a kamatot a Revolut

Egyre több bank kínál már a látra szóló, azaz lekötés nélküli pénzekre is érdemi, akár az inflációnál jóval magasabb kamatot. A BiztosDöntés.hu adatai szerint a Revolut éppen most emelte duplájára azt a kamatot, amit a legtöbb magyar ügyfele által használt csomag megtakarítási számláján lévő pénzre fizet. Lenne mit fialtatni ezekért a kamatokért, hiszen soha nem inflálódott még annyi pénz lekötés nélkül a lakossági folyószámlákon, mint most.
2026. 07. 15. 19:00
Megosztás:

A vízépítés a klímaalkalmazkodás egyik kulcsa: már nem csak elvezetni, megtartani is kell

Miközben a Velencei-tó vízszintje ismét aggodalomra ad okot, és egyre több hazai folyó vízhozamát veszélyezteti az aszály, a szakemberek szerint Magyarország vízügyi kihívásaira a víz megtartása és újrahasznosítása jelentheti a választ. A KÉSZ Csoport szerint a korszerű mérnöki megoldások a klímaalkalmazkodás és a fenntartható vízgazdálkodás egyik legfontosabb eszközei lehetnek.
2026. 07. 15. 18:00
Megosztás:

Rekordot döntött a kormányzati intézkedések vállalkozásbarát megítélése a kkv-k körében

Látványos, felfelé ívelő tendenciát mutat a kis- és középvállalkozások várakozásai a kormányzati intézkedések vállalkozásbarát mivoltával kapcsolatban – derül ki a legfrissebb K&H bizalmi index negyedéves kutatási adataiból. A szektor szereplőinek visszajelzései alapján 40 százalékkal többen vannak azok, akik bizalommal tekintenek a következő egy évre e téren, amivel a mutató megdöntötte a korábbi, 2010-ben mért 38 százalékos rekordot is.
2026. 07. 15. 17:00
Megosztás:

Budapesten már harmadik hónapja csökkennek a lakásárak

Tovább tart a lakáspiaci árkorrekció: bár az ingatlan.com lakásárindexe szerint bár országosan 0,6 százalékkal emelkedtek a használt lakások és házak kínálati árai júniusban, Budapesten 0,1 százalékos csökkenés következett be. A fővárosban ezzel már a harmadik egymást követő hónapban mérséklődtek az árak. Hasonló, legalább három hónapos negatív sorozatra legutóbb 2020 októbere és decembere között volt példa.
2026. 07. 15. 17:00
Megosztás:

Az otthon megóvása a modern technológia eszközeivel

Az otthonod védelme mindig is fontos szerepet játszott, ám manapság a technológia robbanásszerű fejlődése új eszközöket kínál a megfigyelőrendszerek terén. A modern kamerarendszerek már nem csupán rögzítik az eseményeket, hanem valós időben megfigyelheted és akár a telefonodról is vezérelheted azokat. Vajon mennyire könnyű ezeket a rendszereket telepíteni és használni?
2026. 07. 15. 16:00
Megosztás:

Arab parfüm nagykereskedés - találd meg a népszerű illatokat!

A népszerű arab illatok világa folyamatosan változik, ám néhány alapvető irányzat állandóan jelen van a nagykereskedelmi kereslet csúcsán. Jelenleg a legkeresettebb kompozíciók közé tartoznak azok a gourmand-típusú alkotások, amelyek édes, gyakran vaníliás, karamellás vagy éppen fűszeres tónusokkal operálnak, miközben megőrzik az arab parfümök híres tartósságát.
2026. 07. 15. 15:30
Megosztás:

Leváltották a NAV két vezetőjét

Két vezetőjének megbízatását is visszavonta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) - értesült a hvg360, az MTI megkeresésére a NAV közölte, a felmentés a hivatal bűnügyi főigazgatóságán dolgozó bűnügyi főigazgató-helyettesére és a központi nyomozó főosztály főosztályvezetőjére vonatkozik.
2026. 07. 15. 15:00
Megosztás:

A Kopint-Tárki 2 százalék körüli GDP-növekedést valószínűsít idén

A kedvezőtlen nemzetközi környezetben idén 2 százalék körül alakulhat a GDP-növekedés Magyarországon a Kopint-Tárki szerdán közzétett konjunktúrajelentése szerint.
2026. 07. 15. 14:00
Megosztás:

Magyar kkv-k a globális hadiiparban: óriási lehetőség, komoly jogi kockázatokkal

Jelentős átalakulás előtt áll a magyar védelmi ipar, amiből a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) is profitálhatnak. A nagy nemzetközi hadiipari cégekkel való együttműködés ugyanakkor számos jogi kérdést felvet, amelyekre mindkét félnek kiemelten kell ügyelnie – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie.
2026. 07. 15. 12:00
Megosztás:

Amerikai hozamkorrekció és emelkedő magyar záróhozamok

Az amerikai államkötvények hozamai csökkentek, miután a júniusi infláció a vártnál kedvezőbben alakult, bár reggel nyolchetes csúcson voltak a hozamok az iráni blokád okozta bizonytalanság miatt, délutánra óriási enyhülés érkezett a júniusi fogyasztói árindex (CPI) miatt, mely minden elemzői várakozást alulmúlt, a májusi lokális csúcsról 3,5%-ra esett vissza elsősorban az elmúlt hetekben még érvényben lévő tűzszünet miatt bezuhanó energiaáraknak köszönhetően.
2026. 07. 15. 11:00
Megosztás:

Történelmi csúcson a Wall Street-i bankok profitja

A Nasdaq composite +0,90%-os nyereséggel zárta a napot, mely kiváló eredményt, az AI rali támogatta. Az S&P 500 mérsékelt emelkedéssel zárt, 0,38%-os erősödést regisztrálva.
2026. 07. 15. 10:00
Megosztás:

Mérsékelten pozitív eredmények az energiaszektor vezetésével

Az európai tőzsdék végül enyhe emelkedéssel zártak, annak ellenére, hogy napközben a negatív tartományokat is megjárták. A páneurópai STOXX 600 index 0,2%-kal emelkedett, az enyhe növekedést az energiaszektor papírjainak a meggyőző teljesítménye okozta, melyek kikorrigálták a védelmi és utazási szektor cégeinek gyengélkedését. Az FTSE 100 szintén enyhe 0,3%-os pozitívban zárta a napot.
2026. 07. 15. 09:00
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 15. 08:00
Megosztás:

Az olasz kormánytöbbség elbukta a választási törvény reformját

Az olasz kormánytöbbség egy szavazaton elbukta a választási törvény reformját. A kormánytöbbség soraiból több szavazat hiányzott, ezt mérlegelni kell - kommentálta közösségi oldalán Giorgia Meloni miniszterelnök az olasz parlament alsóházának kedd esti szavazását, amely egy vokssal elutasította a kormány választási rendszer módosítására tett javaslatát.
2026. 07. 15. 07:00
Megosztás:

Az ipari parkok a helyi gazdaság fejlődésének motorjai

Jelentősen átalakulóban van az ipari parkok szerepe: a hagyományos termelés helyszíneiből összetett gazdasági ökoszisztémák központjai lettek. Ezek a létesítmények szerte az országban a vidéki munkahelyteremtés, a külföldi tőkevonzás és a zöld ipari átállás elsődleges eszközei – vallja Albrecht Armand, az INPARK-NIPÜF Csoport vezérigazgatója. Elemzésében rámutat: a tavaly rekordévet záró ipari és logisztikai ingatlanpiac számára jelenleg a zöld átállás, a digitalizáció és a magas hozzáadott értékű technológiák alkalmazása jelenti a legnagyobb fejlődési lehetőséget.
2026. 07. 15. 06:00
Megosztás: