Meddig él a magyar ember? Egyre kevésbé érezzük magunkat felkészülve a hosszabb életre

A magyarok kevesebb mint harmada érzi magát anyagilag felkészültnek a várható hosszabb életre, szemben a három évvel ezelőtt mért 41 százalékkal – derül ki az NN nemzetközi Longevity kutatássorozatából. Bár a megtakarítások tekintetében jobb a helyzet, mint a 2021-es felméréskor, tavalyhoz képest azonban romlottak a kilátások: a válaszadók mindössze 37 százaléka lenne képes legalább három hónapig kitartani megtakarításaiból. Ugyanakkor bíztató, hogy a nemzetközi átlagnál nyitottabbak vagyunk a pénzügyeink kezelését segítő új technológiákra, és az életbiztosításra, mint a pénzügyi aggodalmakat csökkentő eszközre tekintünk. Mindez jó hír, szeptember 20-a, a biztosítások világnapja alkalmából.

Meddig él a magyar ember? Egyre kevésbé érezzük magunkat felkészülve a hosszabb életre

Az időskorra gondolva a betegség, a rossz anyagi helyzet és a magány miatti kiszolgáltatottság a legfőbb félelme a magyaroknak. Mivel pedig a statisztikák szerint az utóbbi 34 évben hét évvel emelkedett Magyarországon a születéskor várható átlagos élettartam (2023-ban 76,5 év volt), ezért egyre fontosabb az életünkben a „longevity”. Miként készüljünk fel anyagilag, mentálisan és fizikálisan arra, hogy a plusz életéveket is minél jobb körülmények között tölthessük el? Ezzel foglalkozik az NN Longevity kutatássorozata*.

Ami a „longevity” vágyakat és várakozásokat illeti, a még nem nyugdíjas korosztály tagjai 97 éves korukig szeretnének élni, viszont arra a kérdésre, hogy szerintük ténylegesen meddig fognak, 79 év volt a válasz, ami ugyancsak magasabb a korosztály számára várható élettartamnál. Figyelemreméltó az is, hogy a magyarok vágyai és várakozásai eltérnek a kutatásban részt vevő többi országétól: a többi nációnál jóval alacsonyabb, 93 év a vágyott életkor, de némileg magasabbra, 80 évre tippelték azt az életkort, amit megérnek majd.

Nem érezzük magunkat felkészülve a hosszabb életre

A magyar válaszadók mindössze 30 százaléka érzi magát felkészültnek a hosszú életre, szemben a 2021-es 41 százalékkal. Még meghökkentőbb, hogy mindössze 35 százalék várja optimistán a hosszabb életet, ami komoly visszaesés a 2021-ben mért 59 százalékhoz képest. A hosszabb életre való felkészültséggel kapcsolatos növekvő aggodalmak a kutatásban részt vevő többi ország válaszadóira egyáltalán nem jellemzőek.

Mindezek a félelmek elsősorban a hosszú távú anyagi biztonsággal függenek össze. Arra a hipotetikus kérdésre, hogy szerintük lesz-e elegendő pénzügyi forrásuk 100 éves korukban, 2021-ben a magyar válaszadók fele, idén viszont már csak 36 százaléka válaszolt igennel. Legkevésbé a 35-49 éves korosztály bízik a hosszú távú anyagi biztonságban (29%), míg a 65 éven felüliek a legoptimistábbak (47%) az idei felmérés szerint. Mindez jelzi, hogy nagy szükség van a pénzügyi stabilitást a hosszabb élettartam alatt is biztosító újfajta életstratégiákra.

Jobb az anyagi helyzet, mint 2021-ben, de tavaly megfordult a javuló trend

A magyar válaszadók borúsabban látják a pénzügyi helyzetüket: mindössze 37 százalékuk lenne képes legalább három hónapig kitartani megtakarításaiból, ami messze elmarad az összes, kutatásban részt vevő ország 48 százalékos átlagától. Az adatok szerint a felsőfokú végzettséggel rendelkezők, a férfiak (46%; nők 30%) és az idősebb korosztályok ellenállóbbak pénzügyileg (50-79 évesek 42%, 35-49 évesek 30%).

A megkérdezettek egyharmadának egyáltalán nincs megtakarítása, továbbá mindössze 11 százalék rendelkezik több mint 12 hónapra elegendő tartalékkal – ez az arány a többi nyolc ország összesített átlagában 19 százalék. Habár ezek az adatok tavalyhoz képest egyre növekvő pénzügyi bizonytalanságról árulkodnak, 2021-hez viszonyítva még mindig többen vannak azok, akiknek van legalább fél évre elegendő pénzügyi megtakarítása (2021-ben 17 százalék, idén 21 százalék), és a semmilyen megtakarítással nem rendelkezők aránya is csökkent 2021-hez képest (36 százalékról 32 százalékra).

Bár megtakarítások tekintetében még mindig jobb a helyzet, mint 2021-ben, tavalyhoz képest egyértelműen romlást jelzett a kutatás. Ez megjelenik a jövőre vonatkozó, anyagi biztonsággal kapcsolatos aggodalmakban is. Minden harmadik válaszadó aggódik ugyanis, hogy megtakarításai nem fognak kitartani sokáig, és csak 17 százalékuk bízik pénzügyi céljai elérésében. A vészhelyzetekre való felkészültség szintén alacsony: mindössze 16 százalék biztos abban, hogy képes megbirkózni egy nagyobb váratlan kiadással. 

Az életbiztosítás nagyban hozzájárul a lelki nyugalomhoz

A magyar válaszadók pénzügyi tudásukkal kapcsolatosan jóval magabiztosabbak, mint a kutatásban részt vevő országokban mért nemzetközi átlag. A magyar válaszadók 72 százaléka mondta, hogy könnyen megérti a pénzügyi híreket és az egyes pénzügyi termékeket, míg ez az arány nemzetközi szinten 68 százalék volt. 

„Biztató, hogy mi magyarok jóval nyitottabbak vagyunk a pénzügyek intézését segítő technológiai újdonságok használatára (78%), mint a többi ország válaszadói (66%)” – hangsúlyozta Holló Bence, az NN Biztosító elnök-vezérigazgatója, aki a szeptember 20-i biztosítási világnap apropóján hozzáfűzte: „az viszont minden részt vevő országra igaz, hogy a túlnyomó többség (60%) úgy tekint az életbiztosításra, mint amely hozzájárul a lelki nyugalomhoz, a pénzügyi bizonytalanságokkal kapcsolatos stressz csökkentéséhez”. 

Országos felmérés: az infláció aggasztja a leginkább a magyarokat

Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük. Az nem meglepő, hogy az egészségi állapot az életkor előrehaladtával válik egyre fontosabbá, de vajon melyik korosztályt aggasztja a leginkább a dráguló lakhatás, a politikai-gazdasági körülmények vagy az időskori elszegényedés, illetve van-e különbség a nemek helyzetértékelése között?
2025. 04. 01. 06:30
Megosztás:

Tavaszi átalakulás az állami támogatások egy fontos rendszerében: így változhatnak a szabályok

Jelentős változáson mehet keresztül idén tavasszal az egyedi kormánydöntés alapján megítélt készpénz támogatások (EKD) szabályrendszere, amely várhatóan új irányt ad a magyar gazdaság növekedésének – hívja fel a figyelmet az EY. A pályázatok során előnybe kerülnek többek között a magas hozzáadott értéket teremtő, kutatás-fejlesztést is végző vállalatok beruházásai.
2025. 04. 01. 06:00
Megosztás:

Bitget Token (BGB) árfolyam elemzés: Bitget kriptovaluta ár előrejelzés és trendek

A Bitget Token (BGB) az egyik legdinamikusabban fejlődő tőzsdei token, amely a Bitget kriptotőzsde ökoszisztémájához kötődik. Hasonlóan a Binance Coinhoz (BNB), a Bitget token is elsősorban díjkedvezményekre, kereskedési előnyökre, launchpad hozzáférésre és egyéb tőzsdei szolgáltatások igénybevételére használható.
2025. 04. 01. 05:30
Megosztás:

Kimagasló eredményt ért el az MBH Jelzálogbank 2024-ben

A gazdasági környezetet és pénzpiacokat övező kihívások ellenére stabilan magas eredménnyel zárta az MBH Jelzálogbank Nyrt. a 2024-es évet – derült ki a bank auditált pénzügyi jelentéséből. A hitelintézet csaknem 7,2 milliárd forint adózás előtti eredményt ért el, mérlegfőösszege pedig meghaladta a 892 milliárd forintot. Az MBH Csoport tagja tavaly is tovább erősítette helyét a magyar jelzálog- és tőkepiacon, amihez a Moody’s Ratings globális hitelminősítőtől kapott A1 besorolás is jelentősen hozzájárult.
2025. 04. 01. 05:00
Megosztás:

Enyhén bővülhet a foglalkoztatottság a második negyedévben

A gazdasági növekedés újbóli fokozatos beindulásával párhuzamosan a magyar cégek is összességében enyhe létszámnövekedést terveznek 2025 második negyedévére: a következő három hónapban a hazai munkáltatók 33 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést 25 százalékuk jelez előre – derül ki a Manpower Magyarország frissen közzétett Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
2025. 04. 01. 04:30
Megosztás:

18 év alatt négyszeresére nőtt az áltagbér, és már nemcsak a húszéveseké a világ

Az átlagbér négyszeresére nőtt Magyarországon 2007 óta (185 017 forintról 348 800 forintra), a szakképzettek garantált bérminimuma pedig közel ötszörösére emelkedett. Drágult közben az élet is: 250 forintról 400 forintra emelkedett az euró ára. Idén 18 éves a HVG Állásbörze, a szervezők pedig megvizsgálták, hogy mi változott egy generáció felnőtté válása óta a hazai munkaerőpiacon.
2025. 04. 01. 04:00
Megosztás:

Lényegesen csökkent a forgalomban lévő kábítószer mennyisége

Egy hónapja indult a kábítószer-bűnözés elleni hajtóvadászat a zéró tolerancia jegyében, mára lényegesen kevesebb a forgalomban lévő kábítószer mennyisége, csökkent a fogyasztók és az új belépők száma is - jelentette be Horváth László, a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos hétfőn, Budapesten.
2025. 04. 01. 03:30
Megosztás:

Fogynak a megfizethetőbb kerületek a fővárosban

Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6%-os drágulás után már alulról súrolja az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025. 04. 01. 03:00
Megosztás:

Öt éve nem látott lendületben a magyar oltalmazási kedv

Jelentősen nőtt a magyar eredetű szabadalmi bejelentések száma tavaly az előző évhez képest a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) és az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) közelmúltban nyilvánosságra hozott adatai szerint, miközben nemzetközi szinten és Európában alig változott a szabadalmi aktivitás - közölte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) hétfőn az MTI-vel.
2025. 04. 01. 02:30
Megosztás:

Vége a gázfűtésnek és a fatüzelésnek Magyarországon - ez jön helyette

A fosszilis energiahordozók árának folyamatos növekedése és az ezekhez kapcsolódó környezeti problémák miatt egyre nagyobb igény mutatkozik az alternatív, megújuló energiaforrások és intelligens vezérlések alkalmazására a hűtő-fűtő rendszereknél.
2025. 04. 01. 02:00
Megosztás:

Gyors pénz kriptóval? 6 módszer, amivel 2025-ben pénzt kereshetsz kriptovalutákkal

A kriptovaluta piac továbbra is a gyors meggazdagodás ígéretével csábít, de a magas hozamok mögött gyakran ott lapul a kockázat is. 2025-ben a szektor még mindig vadnyugati jellegű – kiszámíthatatlan, mégis tele lehetőséggel. Ha elég bátor és felkészült vagy, itt a hat leghatékonyabb stratégia, amivel már most elkezdhetsz pénzt keresni a kriptóval.
2025. 04. 01. 01:30
Megosztás:

Új közlekedési jogszabály lépett hatályba

Svájc is megalkotta azt a komplex jogi-műszaki szabályrendszert, amely már túlmutat a tesztelésen, és lehetővé teszi az SAE (Society of Automotive Engineers) besorolása szerinti 3. és 4. szintű járművek üzemszerű működtetését. Az új rendelet három konkrét esetkört szabályoz, amelyben kettőnél már nem is ül járművezető a kormánykeréknél. Erről az aktuális kodifikációs fejleményről nyújt tájékoztatást Nyalka Csaba, a DLA Piper Hungary szenior ügyvédje.
2025. 04. 01. 01:00
Megosztás:

Kedvezményes utazási utalvány 2025 - mire jogosít idén?

A tavaly márciusban életbe lépett új szabályozás alapján, amely a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekre vonatkozik, az „Ellátottak utazási utalványa” már nemcsak néhány utazásra biztosít kedvezményt, hanem szélesebb körű felhasználást tesz lehetővé, ráadásul a kedvezmény összege is emelkedett.
2025. 04. 01. 00:30
Megosztás:

Eddig lehet rendelkezni az szja 1+1%-áról

A személyi jövedelemadó 1+1 százalékáról legkésőbb 2025. május 20-ig lehet rendelkezni - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-nek küldött közleményében.
2025. 04. 01. 00:05
Megosztás:

Romániában visszaesett a mezőgazdasági termelés

Gyenge volt a tavalyi év a román mezőgazdaság számára, minden fő terménykategóriában csökkent a termelés - derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
2025. 03. 31. 23:30
Megosztás:

Benyújtották a kétgyermekes anyák szja-mentességéről szóló törvényjavaslatot

Benyújtották a kétgyermekes anyák személyijövedelemadó-mentességéről szóló törvényjavaslatot a parlamentnek fideszes és KDNP-s képviselők hétfőn.
2025. 03. 31. 23:00
Megosztás:

Huawei: 28%-os profitcsökkenés 2024-ben

A Huawei Technologies kínai távközlési berendezésgyártó adózott eredménye 62,574 milliárd jüan (8,6 milliárd dollár) volt tavaly, 28 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál. A cég bevétele 22,4 százalékkal, 862,072 milliárd jüanra nőtt - tette közzé a cég hétfőn a honlapján.
2025. 03. 31. 22:30
Megosztás:

Behúzhatta a féket az amerikai gazdaság

A politikai bizonytalanság és a Trump-féle vámok stagflációs kilátásokat teremtenek az amerikai gazdaság számára - olvasható a CNBC legújabb jelentésében.
2025. 03. 31. 21:30
Megosztás:

Belgium elutasítja az USA beavatkozását cégei sokszínűségi politikájába

A belga kormány elutasítja az Egyesült Államok beavatkozását a belga és európai vállalatok sokszínűségi politikájába - jelentette a Belga nevű belga hírügynökség hétfőn.
2025. 03. 31. 21:00
Megosztás:

Az Év Magyar Autója 2025 díjat a Cupra Terramara nyerte

Az Év Magyar Autója 2025 díjat a Cupra Terramar, a Közönségdíjat a Suzuki Vitara nyerte - közölte az Autós Nagykoalíció (ANK) hétfőn az MTI-vel.
2025. 03. 31. 20:30
Megosztás: