Falba ütközött a magyar lakáshitelpiac? Mutatjuk, mik lehetnek az okok

Bár a nyers adatok szerint némileg nőtt az új lakáshitelszerződések értéke márciusban, a szezonálisan kiigazítva már csökkenést láthatunk februárhoz képest. A BiztosDöntés.hu szakértője szerint nagy kérdés, hogy a lakáshitelezés képes lesz-e áttörni a jelenlegi szinteket, vagy megreked a havi 120-140 milliárdos sávban.

Falba ütközött a magyar lakáshitelpiac? Mutatjuk, mik lehetnek az okok

Márciusban 137,8 milliárd forint értékben kötött a magyar lakosság lakáshitel-szerződést, ami 17,5 milliárd forinttal haladja meg a februári értéket. Picit más a helyzet akkor, ha a szezonálisan kiigazított értéket nézzük, mert az így mért 143,16 milliárd forint elmarad mind a januári, mind a februári számoktól.

Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ez arra utal, hogy a lakáshitelezés havi 120-140 milliárd forint körüli volumenre állt be.

A szakértő szerint az innen való kitörést jelenleg több tényező is akadályozza. Az egyik ilyen a viszonylag magas szinten megrekedő hitelkamatok. Az MNB statisztikái szerint a lakáshitelek átlagos költsége márciusban 7,07% volt, ami idén a legmagasabb érték, és gyakorlatilag megegyezik az egy évvel korábbival.

A másik fontos gátló tényező a lakásárak drasztikus emelkedése, hiszen a KSH adatai szerint az új lakások reálára 10, a használtaké 8,7 százalékkal emelkedett 2024-ben, 2015-höz képest pedig 188 százalékos volt reálértéken a drágulás.

Ugyancsak hátráltatja a hitelpiac felfutását, hogy a BiztosDöntés.hu hitelkalkulátora szerint jelenleg 6-8 százalék között vannak a 10 évre rögzített vagy fix kamatú piaci lakáshitelek kamatai, ami egy 20 millió forintos, 20 éves futamidőre igényelt hitelnél 143-170 ezer forint körüli hiteltörlesztőt jelent.

Az emelkedő lakásárak a lakáshiteles vásárlókat is nehezebb helyzetbe hozzák: egyrészt egyre nagyobb hitelösszeget kénytelenek felvenni, másrészt a hitelhez minimálisan elvárt 20 százalékos önerő összege is folyamatosan nő, amit mind nehezebben képesek előteremteni.

Ez annak ellenére igaz, hogy 2024 óta már akár 10 százalékos önerővel is felvehető lakáshitel, ám ezzel a lehetőséggel kizárólag az első lakásukat vásárló fiatal párok, valamint az energiatakarékos (A+ besorolású és legfeljebb 68 kWh/m²/év energiafogyasztású) ingatlant vásárlók élhetnek.

A jelenlegi helyzetben az aktuálisan elérhető otthonteremtési támogatások is csak egy szűk körnek segítenek. Például a legfeljebb 3 százalékos fix kamattal igényelhető CSOK Plusz lakáshitel bár rendkívül kedvező, ezt csak olyan házaspárok igényelhetik, akik legalább egy gyereket vállalnak, ami erősen leszűkíti a jogosultak körét.

Az úgynevezett 5 százalékos kamatú lakáshitelek is inkább csak jól hangzanak, mert bár egy 30 millió forint összegű, 20 éves futamidejű kölcsönnél ezekkel nagyjából 25-30 ezer forint takarítható meg, öt év után a kamat szinte minden banknál jelentősen megemelkedik. Ezek a hitelek ráadásul várhatóan csak 2025. október 31-ig lesznek elérhetőek, így már csak emiatt sem tudnak tartósan javítani a lakáshitelesek helyzetén.

Az egyetlen megmaradt vissza nem térítendő otthonteremtési támogatással, a falusi CSOK-kal is hasonló a helyzet, mert bár a 0,6 - 15 millió forint összegű konstrukciót akár egyedülálló szülők is igényelhetik, csak bizonyos kistelepüléseken használható fel.

A Zwack növelte árbevételét és eredményét

A Zwack Unicum Nyrt. a 2024 április 1. és 2025 március 31. közötti 2024/2025-ös üzleti évben bruttó 38,788 milliárd forint árbevételt ért el, amely 1,850 milliárd forinttal, 5 százalékkal haladja meg az előző üzleti évit, ez idő alatt az éves eredménye 2,9 százalékkal nőtt, és mintegy 2,9 milliárd forintot tett ki - közölte a társaság csütörtökön a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2025. 05. 22. 15:00
Megosztás:

Sokkal többet hozzátehetne a lakásépítés a magyar gazdasághoz

2024-ben a magyar GDP 3,3%-át tették ki a lakásépítések, ez elmarad az 5,4%-os uniós átlagtól – derül ki az Eurostat nemrég közölt adataiból. Érdekesség, hogy ezzel az aránnyal sem lógunk ki nagyon a sorból, jónéhány ország van mögöttünk a ranglistán. Van azonban néhány európai ország, melynek jelentős a súlya és kiugró adata felfelé húzza az átlagot.
2025. 05. 22. 14:30
Megosztás:

Új lépés a kkv-k megerősítése érdekében, elindult a Nemzeti Bajnokok hitelprogram

Megjelent a GINOP Plusz Nemzeti Bajnokok pályázati felhívás, amelynek keretében 155 milliárd forintos keretösszeggel elindul a „Zöld és digitális átállást célzó egyműveletes kombinált Hitelprogram”.
2025. 05. 22. 14:00
Megosztás:

Nem ember nélküli háború, hanem ember ellen irányuló háború lesz

Elképzelhető egy embermentes háború? Mennyire különülhet el a jövőben a polgári felhasználástól a hadiipar? Milyen irányba mozdulhatnak el a fejlesztések a következő években?
2025. 05. 22. 13:30
Megosztás:

Magyar Telekom részvényvisszavásárlási program

A Magyar Telekom megkezdte a sajátrészvény-visszavásárlási programját. Ennek keretében eddig a következő tranzakciókat hajtotta végre:
2025. 05. 22. 13:00
Megosztás:

A vámok ránehezedtek a japán gazdaság aktivitására

A feldolgozóipari beszerzési menedzser index májusban 49,0-ra emelkedett az előző havi 48,7-ről, ami összhangban van a piaci becslésekkel.
2025. 05. 22. 12:30
Megosztás:

A közelgő nyári szezonban a motorosoknak különösen érdemes figyelniük

A személyi sérüléssel járó közúti balesetek alacsony százalékát okozzák ugyan motorosok, vétlen résztvevőként ugyanakkor a közlekedők veszélyeztetett kategóriájába tartoznak: gyakran szenvednek súlyos vagy halálos kimenetelű sérülést. A motoros szezonon belül is kiemelt figyelmet érdemel a nyári időszak. Az Allianz Hungária adatai szerint júniusban, júliusban és augusztusban lényegesen az átlag felett alakul a motorkerékpárokhoz kapcsolódó káresetek száma.
2025. 05. 22. 12:00
Megosztás:

A kormány elkötelezett a gazdaság fejlődésének biztosítása és a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztése mellett

Magyarország történetének legjelentősebb autópálya-fejlesztése indul el 2025. szeptember 1- jén, amelynek keretében teljeskörűen megújul az M1-es autópálya. A beruházás a hazai gyorsforgalmi úthálózat hosszú távú, fenntartható fejlesztését szolgálja, és hozzájárul a nemzetgazdaság versenyképességének erősítéséhez.
2025. 05. 22. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők csütörtökön?

Az amerikai költségvetési aggodalmak hatására estek ma reggel az ázsiai indexek. Az Xpeng elektromosautó-gyártó részvényei jelentősen emelkedtek, miután a vállalat kedvező első negyedéves eredményről számolt be és a második negyedévre is optimista várakozásokat fogalmazott meg.
2025. 05. 22. 11:00
Megosztás:

Folytatódott az amerikai hozamok emelkedése

A múlt heti leminősítés után tovább erősödtek az amerikai költségvetési pálya fenntarthatóságával kapcsolatos aggodalmak.
2025. 05. 22. 10:30
Megosztás:

Estek a vezető indexek a tengerentúlon

Jelentősen csökkentek szerdán a főbb amerikai indexek, mivel a befektetők attól tartanak, hogy a Donald Trump által beterjesztett új adótörvényjavaslat elfogadása esetén tovább nőhet az amúgy is magas államháztartási hiány.
2025. 05. 22. 10:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a főbb európai piacok tegnap

Vegyesen zártak a főbb európai piacok tegnap. Az Egyesült Királyság éves inflációs rátája áprilisban 3,5%-ra ugrott a márciusi 2,6%-ról, meghaladva a 3,3%-os piaci előrejelzést. Ez 2024 januárja óta a legmagasabb érték.
2025. 05. 22. 09:30
Megosztás:

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Történelmi csúcsra erősödött, áttörte a 110 ezer dolláros szintet a bitcoin csütörtök hajnalban a világ legnagyobb kriptotőzsdei platformján, a Binance-on.
2025. 05. 22. 08:30
Megosztás:

Az APT Miner ingyenes bányászatot biztosít, akár napi 5177 dollár passzív jövedelmet

Az idők változásával az emberek energiához való hozzáállása is megváltozott. Az új energiafelhő-bányászati műveletek működtetéséhez megújuló energiára, például nap- és szélenergiára támaszkodnak, ami jelentősen csökkenti a bányászati költségeket, és a többletenergiából származó villamos energiát beépíti az elektromos hálózatba.
2025. 05. 22. 08:00
Megosztás:

A mesterséges intelligencia alkalmazása akár 15 százalékponttal növelheti a globális GDP-t 2035-ig

A mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása akár 15 százalékponttal növelheti a globális GDP-t 2035-ig, évente 1 százalékpontot adhat hozzá a növekedéshez, ami a világ 19. századi iparosítását jellemző fejlődéséhez mérhető - derül ki a PwC Value in Motion című tanulmányából, amit szerdán juttattak el az MTI-nek.
2025. 05. 22. 07:00
Megosztás:

Magyarország továbbra is egyedülálló kivétel az alacsony társasági adóval és a magas áfával, a családi adókedvezmények terén pedig régiós éllovas

A nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat, a Forvis Mazars immár tizenharmadik alkalommal adta ki a Közép- és kelet-európai adókalauzt, amely átfogó képet ad 22 európai és 3 közép-ázsiai ország adórendszeréről. A 2025-ös év egyik legjelentősebb adózási kiadványa részletesen bemutatja a foglalkoztatási és vállalati jövedelmek adózásának aktuális trendjeit, a digitalizáció előrehaladását, valamint a globális minimumadó bevezetésének állását. A kiadvány értékes összehasonlítási alapot teremt a régióban tapasztalható hasonlóságok és különbségek feltérképezéséhez, ezzel hasznos támpontot kínál a befektetők, vállalkozások és döntéshozók számára.
2025. 05. 22. 06:00
Megosztás:

Az EU nem engedi többé, hogy Oroszország fegyverként használja energiaexportját

"Nem engedjük többé, hogy Oroszország fegyverként használja energiaexportját ellenünk, zsarolja tagállamainkat, és nem hagyjuk, hogy feltöltsék a háborús kasszát a Kremlben" - jelentette ki Dan Jorgensen energiaügyekért felelős uniós biztos szerdán Brüsszelben.
2025. 05. 22. 05:30
Megosztás:

Együttműködésre lép az Ayvens és a BYD

Hazánk egyik vezető flottakezelője, az Ayvens bejelentette, hogy a 2024-ben aláírt központi stratégiai megállapodás nyomán Magyarországon is kiemelt partneri együttműködésbe kezd a BYD-vel, az új energiával hajtott (New Energy Vehicles, NEV), azaz a tisztán elektromos és konnektoros hibrid, járművek világelső gyártójával. A partnerség hivatalos bejelentésének alkalmából Magyarországra látogatott William Shao, a tengerentúli régió pénzügyi igazgatója, ahol Pesti Tímeával, az Ayvens Magyarország (korábban ALD Automotive | LeasePlan) vezérigazgatójával egyeztették a megállapodás részleteit.
2025. 05. 22. 05:00
Megosztás:

20 magyar élelmiszeripari vállalkozás mutatkozik be Amszterdamban

Megnyílt a PLMA World of Private Label – Kereskedelmi Márkák Kiállítása, ami egyre népszerűbb a kereskedők és a gyártók körében, akik a sajátmárkás termékek piacán keresnek új üzleti lehetőségeket és partnereket. Az amszterdami szakmai vásáron 20 magyar élelmiszeripari vállalkozás mutatkozik be a nemzetközi közönség előtt - közölte az Agrármarketing Centrum (AMC) szerdán az MTI-vel.
2025. 05. 22. 04:30
Megosztás:

Jön a béremelés a falvak és kistelepülések köztisztviselőinek

A kormány elkötelezett az önkormányzati dolgozók béremelése mellett, lépésről lépésre javít a jövedelmek színvonalán - közölte a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) szerdán az MTI-vel.
2025. 05. 22. 03:30
Megosztás: