Felfordulás a brit pénzügyekben: megkérdőjeleződött Rachel Reeves jövője

A piaci adatok szerint az irányadó tízéves futamidejű brit állampapír - Gilt - hozama a képviselői kérdések és az azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos szerdai alsóházi félórája után hirtelen 4,68 százalék közvetlen közelébe emelkedett, miután Keir Starmer kormányfő nem adott egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy támogatja-e pénzügyminiszterét.
Ez igen meredek, 20 bázispontot meghaladó napon belüli hozamemelkedésnek felelt meg.
A londoni pénzügyminisztérium szóvivője nem sokkal később cáfolta, hogy Reeves lemondana, vagy Starmer menesztené őt, így a tízeves Gilt hozama valamelyest csökkent, de a szerdai kereskedés végén is még 4,62 százalék közelében mozgott.
Szerda reggel az irányadó brit szuverén adósság hozama 4,47 százalék környékén járt.
A hazai össztermékhez (GDP) mért brit nettó államadósságráta a statisztikai hivatal (ONS) legutóbbi adatsora szerint május végén 96,4 százalék volt, 0,5 százalékponttal magasabb, mint a tavalyi azonos hónapban.
Az ONS hangsúlyozta, hogy legutóbb az 1960-as évek elején volt ehhez mérhetően magas a GDP-arányos brit szuverén adósságteher.
A 2024-2025-ös pénzügyi évben a brit államadósság kamatterhe csaknem 105 milliárd font volt, a közkiadások teljes összegének 8,2 százaléka.
A brit államadósságot terhelő hitelköltség szerdai megugrásának előzményeként heves vita robbant ki a kormányzó Munkáspárt parlamenti frakciója és a kormány között a szociális kiadások csökkentésének tervei miatt, és az alsóházi Labour-frakción belül olyan mértéket öltött a kezdeményezéssel szembeni lázadás, hogy a kormánypárt óriási többsége ellenére is reálissá vált a tervezet leszavazásának esélye a kedd esti végszavazáson.
Ebben a helyzetben a kormány az utolsó pillanatban komoly mértékben felhígította a megszorító intézkedéseket, és ezután a tervezet meglehetősen szűk többséggel ugyan, de végül átment a szavazáson. Az elemzők és a piaci szereplők körében egybehangzóvá vált azonban az a vélemény, hogy a kormány és a munkáspárti frakció összecsapása nyomán számottevően szűkült Starmer és Reeves mozgástere a költségvetéspolitikai intézkedések parlamenti elfogadtatására.
Komoly piaci feltűnést keltett - és ez is jelentősen hozzájárult az állampapírhozamok hirtelen emelkedéséhez -, hogy Rachel Reeves pénzügyminiszter a szerdai alsóházi vitanapon sírva fakadt, miközben Starmer a képviselői kérdésekre válaszolt. Ennek okát a pénzügyminisztérium szóvivője nem volt hajlandó részletezni, csak annyit közölt, hogy Reeves "személyes ügyek" miatt fakadt könnyekre.