Kiszivárgott: így változik a nyugdíjak kifizetése
Általános szabályok a folyósításra vonatkozóan
2025 január 1-jétől a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága az ellátást megállapító határozat kézbesítését követő tíz munkanapon belül utalja vagy fizeti ki a nyugdíjat. Korábban, 2025 előtt ez a határidő tizenhárom naptári nap volt.
A kifizetés a jogosult részére történik, kiskorú árva esetében pedig a törvényes képviselőhöz kerül. Amikor az árva nagykorúvá válik, kérheti, hogy az árvaellátást innentől kezdve már közvetlenül neki folyósítsák.
A nyugdíj – mint rendszeres pénzbeli juttatás – többféle módon kérhető: postai készpénzkézbesítéssel, illetve belföldi fizetési számlára történő átutalással. Utalni csak olyan számlára lehet, amely felett a jogosult vagy a törvényes képviselő rendelkezik.
A nyugellátást havonta, mindig az adott hónapra fizetik ki; nem előre és nem is utólag, mint néhány más ellátást.
A folyósítás kezdete az a nap, amelyet a nyugdíjat megállapító határozat tartalmaz; vége pedig az a nap, amikor a jogosultság megszűnik – legkésőbb a nyugdíjas halálának hónapja utolsó napján.
A saját jogú és hozzátartozói nyugdíjakat egy nyugdíjfolyósítási törzsszám alatt tartják nyilván. Erről a törzsszámról a jogosult a folyósítás indulásakor kap igazolást.
A külföldön élők részére történő folyósítás
Aki külföldön él vagy tartózkodik, kérheti, hogy nyugdíját belföldi meghatalmazottja kapja postai úton, vagy kerüljön átutalásra egy magyarországi számlára. Ezek az utalások nem járnak költséggel.
Lehetőség van továbbá arra is, hogy a jogosult saját magyarországi bankszámlájára történjen a folyósítás, ez szintén díjmentes.
Az EGT-országokban élők kérhetik, hogy nyugdíjukat az adott EGT-államban vezetett számlára utalják. Ugyanez vonatkozik az Egyesült Királyság területén élő, magyar szolgálati idő alapján nyugdíjat kapókra is – ez is utalási költség nélküli lehetőség.
Az úgynevezett egyezményes államokban élők kérhetik, hogy a helyi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett számlára utalják a nyugdíjat, azonban ez a megoldás már költségviseléssel jár.
Fontos: külföldi lakcímmel nem lehet kérni közvetlen postai kifizetést.
Az utalás gyakoriságának változása – 2025. január 1-jétől
A külföldön élők bizonyos esetekben kérhetik, hogy kis összegű nyugdíjukat ne havonta, hanem ritkább időközönként összevontan utalják.
2025 január 1-jétől:
– havi 10 000 Ft alatti nyugdíj esetén a folyósítás kérhető félévente vagy évente; ha nincs kérelem, akkor negyedévente történik,
– havi 10 000 Ft feletti összeg esetén kérhető negyedéves, féléves vagy éves utalás is.
Igazolások a nyugdíjhoz kapcsolódóan
A törzsszámról szóló igazolást a folyósítás kezdetekor adják ki.
Minden év januárjában tájékoztató levél érkezik arról, hogy az előző évben mekkora összegű nyugdíjat folyósítottak. A levél tartalmazza a kifizetett ellátások típusát, éves összegét, valamint az adott év januári emeléssel növelt összeget.
A nyugdíj összegéről külön igazolás is igényelhető.
Változások bejelentése
Ha a nyugdíj folyósításához kapcsolódó adatokban változás történik, azt a jogosultnak 15 napon belül jeleznie kell a nyugdíjfolyósító felé, a törzsszám feltüntetésével.
A folyósítás módja a későbbiekben megváltoztatható: például készpénzről át lehet térni bankszámlás utalásra vagy fordítva. A folyósítási cím ideiglenesen is módosítható, ha a jogosult egy ideig más címen tartózkodik. A módosítási kérelmet célszerű időben benyújtani, hogy biztosan a kívánt időponttól léphessen életbe.
A jogosult halála után a fel nem vett nyugdíj a vele egy háztartásban élő hozzátartozók – házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő, testvér – sorrendben igényelhető, ezek hiányában pedig az örökösök egyenlő arányban kaphatják meg.
A kérelmet a halál napjától, vagy az öröklést megállapító jogerős határozat keltétől számított egy éven belül lehet benyújtani.