Felszámolás indul a Tungsramnál

A hétfőn elutasított csődegyezségi ajánlat miatt felszámolási eljárás indul a Tungsramnál, a társaság azonban folytatja a gyártást, de bejelentette 750 ember csoportos létszámleépítését - tájékoztatta a cég kedden az MTI-t.

Felszámolás indul a Tungsramnál

A tavasszal elrendelt csődeljárásban rendelkezésre álló hat hónapos törvényi határidő november közepén lejár, de miután hétfőn az EXIM Bank elutasította a Tungsram másodszori csődegyezségi ajánlatát, megkezdődik a cég felszámolása, amit a bíróság hivatalból rendel el.

A vállalat szándékai szerint a felszámolási eljárás alatt tovább folytatja a működését, de a jogszabályi előírások miatt kedden 750 ember csoportos elbocsátását jelentette be az illetékes kormányhivataloknál - derül ki a Tungsram közleményéből. Mint írják: a Tungsram képviselői és a jelen lévő hitelezők is "megdöbbenve fogadták", hogy az EXIM Bank nemmel szavazott, és így "lehetetlenné tette a csődegyezség létrejöttét" a hétfői, második csődegyezségi tárgyaláson, amelyen a vállalat átdolgozott csődegyezségi javaslatot nyújtott be. Az EXIM Bank igen szavazata nélkül érvényes egyezség nem jöhetett létre, annak ellenére, hogy az első csődegyezségi tárgyaláson a nem biztosított hitelezők többsége megszavazta a Tungsram törlesztési javaslatát.

A Tungsram jogi csapata jelenleg azon dolgozik, hogy a szükséges dokumentumokat eljuttassa a bírósághoz, ahol felszámolóbiztost jelölnek ki, akinek feladata többek között a vállalat vagyonának értékesítése. A Tungsram menedzsmentje teljes mértékben együtt kíván működni a felszámolóbiztossal is, addig a csődeljárás során kijelölt vagyonfelügyelő felügyelete alatt működik a cég.

A közleményben úgy fogalmaznak, hogy a társaság "lehetőségei szerint mindent megtett, hogy egyezségre jusson hitelezőivel és törlessze adósságát" a többségében magyar kkv-kból álló beszállítóinak. Ezért ajánlotta, hogy hitelezőnként 10 millió forintig 100 százalékosan megtéríti tartozásait, az EXIM Bank lépése azonban megakadályozta ezt, emiatt "a Tungsram sajnálatát fejezi ki minden hitelezője felé".

A Tungsram arra számított, hogy "tiszta jogi környezet jön létre a csődegyezség elfogadásával", mert ilyen környezetet vártak el azok a befektetők, amelyekkel ígéretes tárgyalásokat folytatott a vezetőség. Ez nem valósult meg az EXIM Bank miatt, viszont a vállalat vezetése úgy gondolja, hogy a hitelezők, a dolgozók érdekei miatt egy folyamatosan üzemelő cég nagyobb értéket képvisel a felszámolás alatti helyzetben is, mintha csak használt gépeket lehetne értékesíteni - írták.

A vállalat célja a felszámolási eljárás során is az, hogy egyezséget kössön a hitelezőkkel és kilábaljon a felszámolásból, erre az eljárásban megvan a jogi lehetőség. A Tungsram szándékai szerint tovább folytatja működését, megrendeléseket vesz fel vevőitől és fizeti azokat a beszállítókat, amelyek az értékesítéshez szükséges anyagokat, szolgáltatásokat nyújtják.

A közlemény szerint az elmúlt időszakban megkezdett szervezeti átalakítások révén kisebb leányvállalatok létesültek vagy létesülnek, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy a Tungsram "egészséges üzletágai életben maradhassanak". A kisebb cégek vonzóbbak a befektetők számára, és ha ezen befektetők tőkét tudnak biztosítani a vállalatoknak, akkor "a profitábilisan működtethető gyárakban a munkavállalókat tovább lehet foglalkoztatni".

Ilyen befektetőkkel, például a svájci Business Creationnel tovább folynak a tárgyalások. Csődegyezség híján azonban lényegesen nehezebbé vált az eredményes tárgyalás a befektetőkkel.

Ezen körülmények és a felszámolással normális esetben is járó bizonytalanság miatt a Tungsramnak "rugalmasnak kell maradnia és figyelembe kell vennie minden lehetőséget" - fogalmazott közleményében a cég, hozzátéve: ezért "kénytelen volt a legrosszabb eshetőségre is készülve" bejelenteni kedd reggel az illetékes kormányhivataloknál csoportos létszámleépítési szándékát 750 munkavállalóra.

A vállalat hangsúlyozza: a bejelentés "szükségszerű lépés, de egy szándéknyilatkozat csupán", amelyet a jogszabály megkövetel. Nem végleges a döntés, a végrehajtása nem kötelező.

A bejelentésről a vállalat a szakszervezeteket és a dolgozókat is tájékoztatta. A Tungsram mindent megtesz annak érdekében, hogy a leépítést elkerülje, és előkészíti azt, hogy a befektetők a dolgozókat továbbra is foglalkoztassák a létrehozott új leányvállalatokban - olvasható a cég közleményében.


Háromszintes parkolóházat adtak át Mohácson

Háromszintes, 86 autó és 7 motorkerékpár befogadására alkalmas parkolóház épült Mohács belvárosában. A Mohács 500 program keretében megvalósult, szerdán átadott létesítményt egy kihasználatlan barnamezős terület, a korábbi helyi kenyérgyár újrahasznosításával alakították ki - közölte az évfordulós fejlesztéseket összefogó Mohács 500 NKft. az MTI-vel.
2026. 08. 27. 06:30
Megosztás:

Nem támogatta a közmédia-testület ellenzéki jelöltjeit a művelődési bizottság

Nem támogatta az Országgyűlés művelődési bizottsága a Független Közmédia Testület ellenzéki képviselőcsoportok által javasolt tagjainak jelölését szerdán. A KDNP jelezte: fenntartják jelölésüket.
2026. 08. 27. 04:00
Megosztás:

Balatoni Agroturisztikai Együttműködési Hálózatot hoztak létre Keszthelyen

Balatoni Agroturisztikai Együttműködési Hálózatot hoztak létre a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kezdeményezésére, önkormányzatok és szakmai szervezetek együttműködésével - az erről szóló keretmegállapodást kedden írták alá Keszthelyen.
2026. 08. 27. 03:00
Megosztás:

Állami meglepetés! Mit kap egy nyugdíjas ha 90. évét eléri Magyarországon?

Keveseknek adatik meg, hogy kilenc évtizednyi emlékkel, tapasztalattal és történettel a hátuk mögött ünnepelhessék a 90. születésnapjukat. Ez a rendkívüli évforduló azonban Magyarországon nem csupán a család számára fontos esemény. Az állam is számon tartja azokat, akik elérik ezt a különleges életkort, és olyan meglepetéssel készül számukra, amelyről sok érintett és családtag sem tud.
2026. 08. 27. 02:00
Megosztás:

Felrobbant a gáz ára - mi lesz így a téli fűtésszámlával Magyarországon?

Három hónap alatt mintegy 43 százalékkal drágult az irányadó európai földgáz-kontraktus. Mit jelent mindez a hazai gázárakra? Mennyibe fog kerülni a gáz a téli fűtés-időszakra? Elemzésünk ennek jár utána.
2026. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Kapitány István: a hatóságoknak tisztázniuk kell az EXIM ügyeit

Az EXIM számos ügyét tisztázniuk kell a hatóságoknak, felmerült a hűtlen kezelés, a hanyag kezelés és a hivatali visszaélés gyanúja is - írta Facebook-oldalán szerdán a gazdasági és energetikai miniszter.
2026. 08. 26. 22:30
Megosztás:

A CATL vizsgálja a dolgozóknál kimutatott fokozott nikkelterhelés forrását

A CATL Debrecen vizsgálja a több dolgozójánál kimutatott fokozott nikkelterhelés forrását és szigorítja a munkavédelmi szabályokat debreceni gyárában - tájékoztatta a vállalat szerdán az MTI-t.
2026. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Donald Trump megerősítette a CIA-igazgató moszkvai látogatását

Donald Trump amerikai elnök megerősítette szerdán a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójának moszkvai látogatását.
2026. 08. 26. 20:00
Megosztás:

Belga sörgyártók ellenzik az alkohol káros hatásait jelző felirat kötelező bevezetését

A Belga Sörfőzők nevű érdekvédelmi ernyőszervezet szerdán nyílt levélben fordult a belga szövetségi kormányhoz, hogy vonja vissza az alkoholreklámokra vonatkozó szabályozás tervezett szigorítását, amely szerint a reklámfelületeken és kampányok során kötelezően szerepeltetni kell az alkohol egészségkárosító hatását jelző feliratot.
2026. 08. 26. 19:00
Megosztás:

A stabilcoin hozamtermelő vault fogalma, jelentése és értelmezése: hogyan működik a kriptopiaci hozamtermelés?

A stabilcoin hozamtermelő vault a decentralizált pénzügyek, vagyis a DeFi egyik olyan eszköze, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók stabilcoinjaikat egy automatizált rendszerben helyezzék el, miközben azok különböző pénzügyi stratégiákon keresztül hozamot termelnek. Egyszerűbben fogalmazva: ahelyett, hogy a digitális dollárként működő stabilcoinok tétlenül állnának egy kriptotárcában, egy vault megpróbálja ezeket az eszközöket úgy használni, hogy közben kamathoz vagy más típusú hozamhoz jusson a tulajdonos.
2026. 08. 26. 18:00
Megosztás:

A Standard Chartered első bankként kezdi forgalmazni a hongkongi HKD stabilcoint

A Standard Chartered Bank hongkongi egysége lett az első engedélyezett bank, amely forgalmazni kezdi az Anchorpoint Financial által kibocsátott, hongkongi dollárral fedezett HKDAP stabilcoint. A fokozatos bevezetés első körben intézményi ügyfelekre és üzleti partnerekre koncentrál, miközben a bank már tokenizált alapok elszámolását, treasury-műveleteket, vállalatcsoporton belüli tranzakciókat és határokon átnyúló fizetéseket is tervez az új digitális eszközzel.
2026. 08. 26. 17:00
Megosztás:

200 millió dollár után vált modellt a Mantle: decentralizálja stabilcoin-hozamtermelő rendszerét

A Mantle jelentős átalakítást hajtott végre stabilcoin-alapú hozamtermelő rendszerében, miután a kapcsolódó vaultban elhelyezett eszközök értéke elérte a 200 millió dollárt. Az Ethereum layer-2 hálózat a korábbi központosított, letétkezelőre épülő CeFi-modellt egy nem letétkezelő, decentralizált pénzügyi struktúrára cseréli, ami csökkentheti a közvetítői kockázatokat, ugyanakkor nagyobb szerepet ad az okosszerződések biztonságának.
2026. 08. 26. 16:00
Megosztás:

Rekordméretű rendelésállománnyal gyorsít a Stadler, 40 százalékkal nőtt a bevétele

Látványosan javultak a Stadler gazdasági mutatói 2026 első felében: a vasúti járműgyártó árbevétele 40 százalékkal emelkedett, üzemi eredménye pedig több mint kétszeresére nőtt. A társaság rendelésállománya történelmi csúcsra, 33,3 milliárd svájci frankra ért, ezért a vállalat vezetése megerősítette az egész évre vonatkozó előrejelzését.
2026. 08. 26. 15:00
Megosztás:

A 30 alatti magyar befektetők fele már a hazai részvényekre nyit - új Lightyear-kutatás

A Lightyear páneurópai befektetési platform megbízásából készült új kutatás1 szerint a magyarországi fiatalabb befektetők újra érdeklődnek a hazai piac iránt. Arra a kérdésre, hogy hogyan változott a hozzáállásuk az idei kormányváltást követően, a 18–29 éves befektetők közel fele (47%) azt válaszolta, hogy most nyitottabbak a magyar vállalati részvényekbe történő befektetésre, mint korábban – ez a részarány jelentősen magasabb, mint az összes befektető körében.
2026. 08. 26. 14:00
Megosztás:

Kínában 5,5 százalékkal csökkentek a mobiltelefon-eladások

Kínában 133 millió mobiltelefont értékesítettek az idei első fél évben, 5,5 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál - áll az Ipari és Információs Technológiai Minisztérium tudományos központja, az Információs és Kommunikációs Technológiai kutatóintézet (CAICT) jelentésében.
2026. 08. 26. 13:00
Megosztás:

Oktatóvideót készített a NAV a webes nyugtaadat-szolgáltatásról

Újabb videóval segíti az adóhivatal a vállalkozások felkészülését a szeptember 1-jén induló nyugtaadat-szolgáltatásra - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel szerdán.
2026. 08. 26. 12:00
Megosztás:

Kismértékben csökkentek a fejlett piaci hozamok, a forint erősödött az euróval szemben a kamatdöntést követően

Az amerikai állampapírpiacon tegnap tovább folytatódott a hozamok csökkenése. A 10 éves államkötvény hozama több mint 6 bázisponttal 4,64%-ra, míg a kamatvárakozásokra érzékeny 2 éves kötvény hozama 4,2%-ra mérséklődött.
2026. 08. 26. 11:00
Megosztás:

A Brent ára 86 dollár alá csökkent szerda reggel

Folytatódott a kőolaj áresése a nemzetköz piacokon, a Brent ára 86 dollár alá csökkent szerda reggel a Közel-Keletről érkezett kedvező hírek hatására.
2026. 08. 26. 10:00
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Korszakforduló a lakáspiacon is - a 300 ezres és 3 milliós négyzetméterárak csapnak össze

Tovább mérséklődött a lakásárak éves emelkedésének üteme, miközben havi összevetésben az egyes országrészek között jelentős eltérések alakultak ki az ingatlan.com júliusi lakásárindexe szerint. Országosan júniusban még 0,6 százalékkal, júliusban már csak 0,1 százalékkal nőttek az árak, az éves drágulás üteme pedig 12,2-ről 11,9 százalékra lassult. Budapesten a júniusi 0,1 százalékos mínuszt júliusban 0,9 százalékos korrekció követte, az éves áremelkedés tempója ugyanakkor 8,3 százalékra mérséklődött.
2026. 08. 26. 08:05
Megosztás: