Fenntartható termékutat és a hazai gyártás felpörgetését javasolja a GVH a hőszigetelő anyagok piacán
A nemzeti versenyhatóság befejezte júniusban indított gyorsított ágazati vizsgálatát a hőszigetelő anyagok hazai piacán. A Versenyhivatal több, összehangolt helyszíni kutatást folytatott le Magyarország különböző területein – hőszigetelőanyag-gyártóknál és építőanyag-kereskedőknél egyaránt – amelyek során adatokat gyűjtött a piac szerkezetéről, értékláncáról és az árak alakulásáról. Ezzel párhuzamosan a hatóság – szélesebb körű adathalmaz begyűjtése érdekében – több mint száz további piaci szereplőtől kért hasonló információkat.
A vizsgálat során a GVH nem tárt fel versenyfelügyeleti eljárásra okot adó körülményt, azonban számos tényezőt azonosított, amelyek a piac szempontjából kedvezőtlenek. Ezek mérséklésére a versenyhatóság több javaslatot tett.
A gyártói oldal felé a versenyhatóság azt javasolja, hogy – a jelentősen megemelkedő alapanyagárak ellensúlyozására – fektessenek nagyobb hangsúlyt a hulladékanyagok és a visszagyűjtött termékek termelési folyamatba való bevonására, újrahasznosítására, az ehhez szükséges technológiai háttér kiépítésére. Az újrahasznosítás segítheti a gyártókat az esetlegesen felmerülő alapanyaghiányok kezelésében és csökkentheti a termékköltségeket, amely a fogyasztói árakban is megmutatkozhat. A hatóság azt javasolja továbbá a gyártóknak, hogy a szállítási és fuvarozási kapacitásaik tervezésekor fokozottan figyeljenek a felelős környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontokra, amely – a növekvő üzemanyagárak mellett – szintén jelentős megtakarítást eredményezhet.
A lakosság felé a GVH azt javasolja, hogy a megrendelők és a tervezők minél korábban (lehetőleg már a vállalkozási szerződés megkötése előtt) egyeztessenek a hőszigetelés kivitelezőjével, hogy legyen lehetőség az aktuális ár és a beszerzési lehetőségek figyelembevételével kialakítani a felhasználásra kerülő hőszigetelő anyagok típusait. Az egyes vizsgált hőszigetelő anyagok (EPS, XPS, ásványgyapot) között ugyanis érdemi helyettesítési lehetőségek vannak, azonban – miután a hőszigetelés bekerült a műszaki és a tűzvédelmi tervekbe – utólag már nincs lehetőség a módosításukra.
A hulladékkezelési koncesszió mindenkori jogosultja felé a versenyhatóság javasolja a szelektív hulladékgyűjtési rendszer átalakítását, hogy a sztirol és polisztirol csomagolóanyagokat a lakosság több helyen kényelmesen és díjmentesen le tudja adni. Az így összegyűjtött termék reciklálásából a gyártók költséghatékonyan tudnak alapanyagot nyerni.
A jogalkotó számára a GVH azt javasolja: érdemes a hőszigetelő termékek iránti keresletet különféle állami lakás- és épületfelújítási támogatásokkal hosszú távon állandó szinten tartani, kiküszöbölve az esetenként szélsőséges keresleti ingadozásokat. Ez segíti a termelési kapacitások tervezését és a gyártói beruházási döntések meghozatalát, amellyel biztosabb lehet a piac kínálati oldala és nagyobb eséllyel kerülhetők el a termékhiányok. Az Európai Uniótól várhatóan érkező energiafüggetlenségi célú támogatások egy részét érdemes lehet erre a célra fordítani, amely hozzájárulhat az ország energetikai kitettségének csökkentéséhez.
A vizsgálat eredményei alapján készült jelentéstervezetet a hatóság nyilvános társadalmi konzultációra bocsátotta honlapján. A piac szereplők augusztus 15-ig tehetnek észrevételeket. A határidőt követően a GVH a gyorsított ágazati vizsgálat eredményéről készített jelentést, a beérkezett észrevételek összefoglalását, valamint – ha kérik – az észrevételeket teljes terjedelemben is közzéteszi majd honlapján. A gyorsított ágazati vizsgálat jelentéstervezete itt érhető el:
https://www.gvh.hu/dontesek/agazati_vizsgalatok_piacelemzesek/agazati_vizsgalatok/jelentestervezet-a-hoszigetelo-anyagok-magyarorszagi-piacan-lefolytatott-gyorsitott-agazati-vizsgalatrol