Fidelity: Az USA készen áll a reflációra

A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a 2025-ös gazdasági kilátásokat. 2024 nagy részében az USA lágy landolását tartottuk alapforgatókönyvnek, ám 2025 felé haladva a Fidelity már inkább a reflációra szavaz − de az is előfordulhat, hogy ez a nemzetgazdaság, amelynek kivételes növekedése az elmúlt években a világ többi részének támaszaként is szolgált, most befelé fordul és protekcionistábbá válik.

Fidelity: Az USA készen áll a reflációra

A növekedést serkentő intézkedések, amelyeket további költségvetési lazítással is megtámogatnak, vélhetően még feljebb srófolják az inflációt, ezzel csökkentve az USA recessziójának kockázatát. Mindezek nyomán pontosítani kell az álláspontokat a ciklus aktuális szakaszával kapcsolatban is: a Fidelity jelenlegi megítélése szerint a ciklus középső-késői fázisában járunk. A többi nagy gazdaságnak, különösen Európának és Kínának viszont kihívást jelentenek az USA kereskedelmi és iparpolitikájában bekövetkező változások, amelyek valószínűleg gyengítik e gazdaságok saját növekedési kilátásait és a külső kereslet lassulásával párhuzamosan lefelé ható nyomást gyakorolnak a hazai inflációra. 

Ezek a különbségek 2025-ben összességében támogatni fogják az USA növekedését, de a hosszabb távú, mögöttes tendencia mégis az államadósság terheinek növekedése. A Fidelity szakértői úgy vélik, hogy az államháztartás gyorsan beleütközik a korlátaiba, és az államadósság fenntarthatóságának problémájára valószínűleg célértéket meghaladó infláció jelenti majd a legkevésbé költséges, rendezett megoldást. A fejlett világ változó politikai mixén túlmenően az orosz-ukrán háború és a közel-keleti konfliktus geopolitikai következményeit is szorosan figyelemmel kell kísérnünk, mivel ezek ellenszelet jelenthetnek az általános globális makrokörnyezet számára.

Az USA excepcionalizmusa

Trump második elnökségének középpontjában valószínűleg az expanzív költségvetési politika és a jóval magasabb vámok állnak majd. A gazdaság jó állapotban van: a fogyasztók vásárlóereje, a magánszektort jellemző stabil mérlegek és a lanyhább, de történelmi mércével mérve erős munkaerőpiac csökkentette a recesszió kockázatát. Mindezek fényében az új kormányzat által meghatározott módosítások jelentősen megnövelik az amerikai infláció második negyedévtől kezdődő, markáns növekedésének esélyét.

A Fidelity-nél úgy vélik, hogy a sokat vitatott vámtételek (60 százalék Kínára és 20 százalék a világ többi részére) olyan maximális értékek, amelyeket azokon a tárgyalásokon próbálnak majd elérni, melyekre sor kerül, ha az új kormányzat tovább erőlteti protekcionista céljait. Az alku nyomán kialakuló vámok lehetnek alacsonyabbak is, de várakozásokat folyamatosan felülmúló gazdaságra gyakorolt jövő évi hatásuk mindenképpen jelentős lenne. 

A költségvetési politikát illetően a szakértők szerint Donald Trump adócsökkentési és foglalkoztatási törvényének (TCJA) meghosszabbítása, valamint a további adócsökkentések a hiányt rendkívüli mértékűvé növelhetné, és az akár a GDP 8 százalékát is elérhetné. Ez a nominális GDP-növekedést jelentősen a trend fölé emelné és jót tenne a jövő évi főszámoknak, de hosszabb távú fenntarthatósága már kérdésesebb. Ha a vámpolitika agresszívebb lesz, mint feltételezzük, és esetleg még előbbre is hozzák, akkor a következő negyedévekben megnő a stagfláció veszélye. A nettó migráció csökkenése tovább növelheti ezeket a kockázatokat, mivel visszafogja a növekedést, és felfelé irányuló nyomást gyakorol a bérek és a szolgáltatások inflációjára.

Ennek ellenére a recesszió csak akkor tér vissza komoly kockázatként, ha a Fed egy inflációs sokk hatására a kamatemelési ciklus felé fordul. A jegybank lazítási ciklusának végére valószínűsíthető végső inflációs ráta most magasabb, mint a választások előtt volt. A Fidelity várakozásai szerint 2025-be lépve még mindig valamilyen enyhítési ciklusban leszünk, legalábbis addig, amíg pontosabban ki nem derül, hogy milyen hatással járnak a vámok, a bevándorlásban bekövetkező jelentős változások vagy éppen a fiskális politikai expanzió. 

Az Európa előtt álló strukturális kihívás

Az euróövezet gazdasága 2023 óta szinte stagnál, és egész sor ciklikus és strukturális kihívással néz szembe. 2025-re ciklikus fellendülést várnak az elemzők, mivel a csökkenő infláció és az alacsonyabb kamatlábak segítik a vállalati beruházások és a fogyasztói bizalom újjáélesztését. A szabadon elkölthető reáljövedelem növekedése és a kedvezőbb finanszírozási feltételek vélhetően fel fogják szabadítani a megemelkedett többletmegtakarításokat, ami kedvező hatással van a fogyasztás növekedésére.

Ugyanakkor az USA várható vámtételei lefelé mutató kockázatot jelentenek, különösen az autóipar számára, és az ebből eredő kereskedelmi bizonytalanság akár fél százalékponttal is csökkentheti a növekedést. Ez kiváltképp Németországot érintené kedvezőtlenül, miközben az országnak további bizonytalansággal kell szembenéznie az előrehozott választások miatt is, amelyekre már az első negyedévben sor kerülhet. 

A Fidelity-nél arra számítanak, hogy az Európai Központi Bank (EKB) gyorsan 2 százalékra csökkenti a kamatot, majd azt 2025 végéig fokozatosan 1,5 százalékra enyhíti. Az agresszívabb vámok további és gyorsabb enyhítés kockázatát vetítik előre, bár a központi banknak szemmel kell tartania az eurónak a dollárral szembeni esetleges gyengülését is.

A hasonló ellenszéllel küzdő Egyesült Királyság 2024-ben enyhén felülmúlta az euróövezetet, ez a lendület 2025-ben valószínű, erősödni fog. A munkáspárti kormány expanzívabb költségvetése valószínűleg már most is élénkíti a növekedést, és a szigetország gazdasága − szolgáltatásorientált jellegének köszönhetően − kevésbé van kitéve a kereskedelmi háború kockázatának. A szűk munkaerőpiac, a javuló növekedés, a ragadós bérek és a most már kevésbé korlátozó fiskális politika miatt várható, hogy a Bank of England lassabb kamatlépéseket fog tenni, mint az EKB.

Kína gazdaságpolitikai fordulata

Kínában halad az átállás a lassabb, de fenntarthatóbb, a belső fogyasztásra és a magasabb színvonalú gyártásra összpontosító növekedési modellre, de a folyamat nem mentes a zökkenőktől. A Politbüro által 2024 végén végrehajtott politikai fordulat határozott lépést jelent a belföldi keresletet nyomasztó problémák, nevezetesen az ingatlanszektor nehézségei, a helyi önkormányzatok eladósodása, a részvénypiac és a fogyasztói bizalom gyengeségének megoldására. Minden tekintet a közelmúltban bejelentett átfogó intézkedések megvalósulására, valamint a döntéshozók következő hónapokban tett lépéseire szegeződik.

Az egyik nagy kérdés, hogy Kína képes lesz-e elérni a szükséges növekedési szintet, ha az USA egyidejűleg súlyos vámokkal terheli a vállalatok legnagyobb értékesítési piacára való kijutást. A gyártószektor folyamatosan fejlődik, különösen az új és feltörekvő iparágakban, ami mind a növekvő beruházások, mind a külső kereslet révén támogatja az általános növekedést. A belföldi fogyasztás számottevő élénkülésére azonban még nem került sor. Bár a szakpolitikai lépések segíthetnek stabilizálni az ingatlanpiacot, a Fidelity nem számít arra, hogy 2025-ben visszatér az erős növekedés. Inkább egy új, alacsonyabb egyensúlyi szint beállása tűnik valószínűnek.

A növekedést serkentő egyéb mozgatórugók is megjelennek, és esetleg nagyobb szakpolitikai támogatásban is részesülhetnek. Az urbanizációs lendület részeként javulhatna az infrastruktúra és a városok közötti összeköttetés. Az energetikai átállás prioritást élvez, és ennek keretében a háztartási készülékektől kezdve az elektromos járművekig minden téren az energiatakarékosságot javító ösztönzők látnak napvilágot. Végül Peking több energiát és erőforrást fordíthat a helyi önkormányzatok adósságproblémáinak megoldására, ami lehetővé teszi az illetékesek számára, hogy a korábbinál nagyobb támogatást juttassanak a háztartásoknak.
Mint mindig, most is jócskán benne járunk majd a jövő évben, mire az illetékesek közzéteszik a 2025-re vonatkozó növekedési célt, de a piaci előrejelzések konszenzusa 5 százalék alatt van, már az ösztönző intézkedésekből származó lendületet is beleszámítva. 

Az új intézkedések különböző országokra tovagyűrűző hatása eltérő lehet: egyes feltörekvő piacok jobban profitálhatnak a Kínából érkező alacsonyabb értékű, jobb minőségű importból, mint mások. Általánosságban elmondható, hogy az ország továbbra is deflációt exportálhat, ha a gazdaságnak nyújtott szakpolitikai enyhítés korlátozott körű és mérsékelt marad. Ha az USA további vámokat vet ki, akkor a múltbeli tapasztalatok alapján a kínai vállalatok valószínűleg gyorsan fognak reagálni, ami enyhítheti a vállalati nyereségekre gyakorolt hatást. Ezen túlmenően a makroszintű stabilizációs intézkedések is döntő szerepet játszanak majd abban, hogy hogyan alakul a kínai gazdaság sorsa a következő évben.  

Drámai húsár-emelkedés 2025-ben – Ennyit fizetsz majd egy kiló húsért!

Elképesztő áremelkedés rázta meg a húsimádók világát! Ha azt hitted, a tojás- és tejárak már elérték a csúcsot, most kapaszkodj meg: a marhahús ára olyan szintre kúszik, hogy a pénztárcád fogja kérni a kegyelmet. Az EU-s statisztikák és a hazai piaci jelentések alapján a húsárak robbanása már elindult – és ez még csak a kezdet!
2025. 07. 11. 01:00
Megosztás:

A Bitcoin már harmadszor dönt csúcsot 2025-ben! Folytatódhat a rali?

A Bitcoin ára július 9-én 111.999 dollárig emelkedett a Binance-en, ami már a harmadik csúcsa volt fél év leforgása alatt. Bár a kriptovaluta erősen indította az évet, és Trump beiktatásának napján megdöntötte a korábbi csúcsát, amikor majdnem elérte a 109.600 dollárt, a csúcspont után több hetes esésbe kezdett.
2025. 07. 11. 00:01
Megosztás:

Felszámolják az első román fapados légitársaságot, a Blue Airt

A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról - írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
2025. 07. 10. 23:30
Megosztás:

A Balatonnál is elérhető a Mol Limo szolgáltatása

A Mol Limo szolgáltatása már a Balatonnál, Balatonfüreden és Siófokon is elérhető tesztjelleggel, az újítással az autómegosztó cég a felhasználók egyre erősödő, többnapos utazási igényeire reagál - közölte a Mol Limo csütörtökön az MTI-vel.
2025. 07. 10. 23:00
Megosztás:

Vállalati tömegközlekedésre szoktatnák át a dolgozókat

Autó helyett céges busszal munkába járni nemcsak olcsóbb és kényelmesebb lehet, hanem mérhetően környezetkímélőbb is - ezt bizonyítja az Audi Hungaria példája, ahol már el is indult az a program, amelyben a dolgozókat a vállalati közösségi közlekedés felé terelik. A teljesen magyar fejlesztésű MyBusDirect szoftver nemcsak optimalizálja a céges járatokat, de pontos adatokkal is szolgál a fenntarthatósági jelentésekhez.
2025. 07. 10. 22:30
Megosztás:

Megvilágosodott a lámpakereskedő, jelentős bírságcsökkentést kapott a GVH-tól

13,5 millió forintra bírságolta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa a Lutec lámpakereskedő céget, mivel a specializált szakkereskedők részére történő forgalmazása során meghatározta a fogyasztói árakat, sőt szankciók alkalmazását is kilátásba helyezte, amennyiben azokat egy vállalkozás nem alkalmazta. A cég az eljárás során végig együttműködött a GVH-val, elismerte a jogsértést és megfelelési program végrehajtását is vállalta, így végül jelentős bírságcsökkentésben részesült.
2025. 07. 10. 21:30
Megosztás:

Indulhat az Unitravel utasainak kártalanítása

Budapest Főváros Kormányhivatala meghozta határozatát, amely alapján megkezdődhet a csődbe jutott Unitravel utazási iroda utasainak kártalanítása - tájékoztatta a hivatal csütörtökön az MTI-t.
2025. 07. 10. 21:00
Megosztás:

Befejeződött a Magyar Nemzeti Bank aranytartalékának ellenőrzése

Befejeződött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) aranytartalékának ellenőrzése; a Magyarországon őrzött 94,73 tonna aranytartalék kifogástalan állapotban van - közölte az MNB csütörtökön a Facebook oldalán.
2025. 07. 10. 20:30
Megosztás:

Most akkor mi az igazság? Növekszik vagy sem a külföldi munkavállalók száma Magyarországon?

Az elmúlt időszakban megjelent téves következtetésekre épülő állításokkal szemben a teljes foglalkoztatotti létszám csökkenése és a hazánkban foglalkoztatott harmadik országbeliek létszáma között egyáltalán nincs ok-okozati összefüggés. A Nemzetgazdasági Minisztérium a tévhitek eloszlatása érdekében 6 kérdés és 6 válasz keretében tisztázza a magyar munkaerőpiac helyzetét. Magyarország a magyaroké, ami sem vendégmunkás ország, sem pedig migránsország nem lesz. Ezért Magyarországon csak a magyar állam által meghatározott célból, jogcímen, és feltételek teljesülése, valamint az állam ilyen döntése esetén lehet átmenetileg tartózkodni és munkát vállalni. A kormány megvédi a magyar családokat és a magyar munkahelyeket, ezért a külföldiek tartózkodása minden esetben célhoz kötött, engedélyköteles és korlátozott időre szól.
2025. 07. 10. 20:05
Megosztás:

1400 milliárd forinthoz közelítenek az okostelefonos fizetések

Közel 1,4 billió forint, 173 millió tranzakció: így mutat három év okoseszközös fizetéseinek mérlege a K&H-nál. A digitális fizetések száma és forgalma évről évre jelentősen növekszik, a legkedveltebb az Apple Pay, amely a forgalom kétharmadát fedi le, míg a Google Pay részesedése 33 százalékos.
2025. 07. 10. 19:00
Megosztás:

Átvészelte az év első turbulens időszakát a Delta

A Delta Air Lines a második negyedéves gyorsjelentése alapján minimálisan tudta felülteljesíteni a piaci várakozásokat.
2025. 07. 10. 18:30
Megosztás:

Ne hagyja, hogy az információhiány hátráltassa vállalkozását – BCP Magyarország Kft. tanúsítvány és céginformáció új megvilágításban

Egy jól működő üzleti modell nem csak kiváló termékeken és szolgáltatásokon, hanem tudatos kockázatmenedzsmenten is nyugszik. Ebben a folyamatban kulcsszerep jut a megbízható adatoknak és a hiteles visszajelzéseknek. A BCP Magyarország Kft. által működtetett cegcontrol.hu és a BCP Rating tanúsítvány olyan információs és minősítési eszközök, amelyek az üzleti bizalomépítés gyakorlati oldalát támogatják.
2025. 07. 10. 18:00
Megosztás:

Visszafogott várakozásokkal veszi kezdetét a gyorsjelentési szezon Amerikában

A héten kezdetét veszi a második negyedéves gyorsjelentési időszak. Donald Trump vámpolitikája jelentős bizonytalanságot okozott a tőzsdéken, ami az amerikai vállalatok teljesítményére is rányomhatta a bélyegét. Az elemzők optimizmusa mérséklődött az elmúlt hónapokban, és hamarosan kiderül, hogy vajon joggal tartanak-e a magasabb vámok hatásától. A negyedéves számokon kívül érdekes lesz az is, hogy a vállalatok mire számítanak az év második felében a globális gazdasággal kapcsolatos fokozódó bizonytalanság közepette.
2025. 07. 10. 17:30
Megosztás:

94%-ra emelte részesedését a Gloster a P92-ben

A Gloster bejelentette, hogy a korábban megkötött akvizíciós ügylet lezárult, melynek keretében a P92-ben eddig meglévő többségi (51%) részesedése 94%-ra emelkedett.
2025. 07. 10. 16:30
Megosztás:

Fontos lesz augusztus első napja

A rézre kiszabott vám 50%-os mértékét már megtudtuk korábban, azonban Donald Trump bejelentette, hogy augusztus 1-jétől lép érvénybe a határozat.
2025. 07. 10. 16:00
Megosztás:

A SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója – idén májusban közel 10%-kal többet költöttek a SZÉP-kártyákról tavalyhoz képest

A kormány azon dolgozik, hogy a magyar családok anyagi helyzete folyamatosan javuljon, így minél többet költhessenek és utazhassanak.
2025. 07. 10. 15:30
Megosztás:

Új korszak kezdődik a magyar konténerlogisztikában

A magyar intermodális árufuvarozás történetének egyik jelentősebb technológiai beruházása valósult meg a csepeli Szabadkikötőben: megérkezett az a nagyteljesítményű, trimodális konténerrakodó bakdaru, amely új szintre emeli a vasúti, közúti és vízi logisztikai műveletek hatékonyságát.
2025. 07. 10. 15:00
Megosztás:

Formabontó szaniter változtatná meg a vízhasználati szokásokat

Egy svájci gyártó és Yves Béhar formatervező új típusú mosdót fejlesztett, amely szokatlan kialakításával és működésével szakít a hagyományos megoldásokkal. A víz nem csapból érkezik, hanem egy felső nyílásból indul, és spirálszerű pályán folyik a lefolyóba. A szerkezet célja a vízfogyasztás csökkentése és az élményszerű használat előtérbe helyezése.
2025. 07. 10. 14:55
Megosztás:

Jó befektetés még mindig az Unicredit részvénye

Az idei évben jelentős európai felülteljesítés volt eddig megfigyelhető a részvénypiacokon. Ezen belül is kiemelkedő a bankok helyzete, melyek átlagosan 30%-ot emelkedtek és ezzel a legjobban teljesítő iparágnak számítanak.
2025. 07. 10. 13:30
Megosztás:

Hogyan kereshetünk hatékonyan munkát 2025-ben?

A munkaerőpiacon jelenleg több területen is kimagasló az álláshirdetésekre beérkező jelentkezések száma. Egy-egy pozícióra rövid időn belül nagyszámú pályázat érkezik, így egy jól célzott, az adott pozícióhoz illeszkedő önéletrajz kulcsszerepet játszik a sikeres kiválasztásban. A tömeges, nem célzott pályázatok ritkán hoznak eredményt – ezzel szemben már néhány tudatos lépéssel jelentősen növelhetjük esélyeinket a kiválasztási folyamatban. De mitől lesz igazán hatásos egy pályázat, és hogyan emelkedhetünk ki már az első szűrésnél?
2025. 07. 10. 13:00
Megosztás: