Folytatódik a diákhitel kamattámogatása

Folytatódik a diákhitel kamattámogatása, 2023 második felében is kedvező feltételek mellett lesz elérhető a szabad felhasználású diákhitel - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) csütörtökön az MTI-vel.

Folytatódik a diákhitel kamattámogatása

A közleményben kiemelték: a háború és a szankciók egész Európában veszélyeztetik a gazdaságot, a családok életszínvonalát és megélhetését, a munkahelyeket. A recesszió elkerülése, a munkahelyek megvédése, valamint a vállalkozások stabilitásának és versenyképességének megőrzése érdekében a kormány új gazdaságvédelmi akciótervet fogadott el, miközben a családtámogatásokkal, az adócsökkentések és a nyugdíjak védelmével, a rezsicsökkentett árakkal, béremelésekkel, kötelező árakciókkal, árstopokkal, a Szép-kártyára érkező lehetséges támogatás 200 ezer forintos növelésével és a felhasználhatóság kibővítésével segíti a lakosságot. A szankciók miatt a kamatkörnyezet drasztikusan megromlott, azonban ebben a nehéz gazdasági helyzetben is meg kell védeni a diákok és a hallgatók érdekeit, biztosítani kell, hogy aki akar és képes rá, az anyagi lehetőségétől függetlenül tanulhasson, végzettséget, illetve diplomát szerezhessen.

Nem szabad hagyni, hogy a káros és elhibázott szankciók miatt fiatalok ezrei essenek el a továbbtanulás lehetőségétől, a gazdaság számára pedig biztosítani kell a jól képzett munkaerőt, amely a gazdasági fejlődés és versenyképesség alapja - írták. Hozzátették: a jelenlegi kamatkörnyezetben a hatályos szabályok szerint a diákhitel kamatának 14 százalékra kellene emelkednie. A kialakult helyzetet mérlegelve a kormány arról döntött, hogy továbbra is fenntartja a szabad felhasználású Diákhitel1 jelentős mértékű kamattámogatását, így 2023. július 1-jétől kezdődően az ügyfeleknek, a hitelfelvevő hallgatóknak és a már végzett diákoknak a 14 százalékos kamatmérték helyett csak 7,99 százalékos kamatot kell megfizetnie. Emellett továbbra is kamatmentesen áll rendelkezésre a Képzési Hitel és a Diákhitel2.

Jelenleg mintegy 200 ezren veszik igénybe a Diákhitel Központ által kezelt termékeket, amelynek felét teszi ki a szabad felhasználású Diákhitel1-et igénybe vevők köre - tájékoztattak. Arra is kitértek, hogy a kormány év végére egy számjegyűre csökkenti a szankciós inflációt. A korábbi intézkedéseken túlmutatóan ennek érdekében indult el júniustól a kötelező akciózás és ezt segíti a júliusban induló online árfigyelő rendszer.

A kormány intézkedései működnek, az infláció egyre nagyobb ütemben csökken. Az egy számjegyű infláció, valamint ezt követően az egy számjegyű jegybanki irányadó kamat elérése megnyitja a lehetőséget, hogy a Diákhitel1 kamata újra 4,99 százalékos szintre csökkenhessen - húzták alá. A közleményben végül leszögezték, hogy a kamattámogatott hitel mellett július 1-jétől a diákhitelt igénybe vevők minden eddiginél kedvezőbb feltételekkel nyithatnak majd diákhitel folyószámlát, hiszen a "diákhitel számlát" biztosító kereskedelmi bankoknak ingyenesen kell biztosítaniuk például a havi számlavezetést, az elektronikus szolgáltatások felületének használatát, a havi bankszámlakivonatot és a kapcsolódó bankkártya használatát is.


Kedvezőtlen hangulatban telt a keddi kereskedés a mértékadó európai tőzsdéken; emelkedett a BUX

Többségében mínuszokkal zárták a keddi kereskedést a mértékadó európai tőzsdék, az egyelőre meddőnek bizonyuló amerikai-iráni tárgyalások árnyékában.
2026. 05. 27. 09:30
Megosztás:

Évek óta nem volt ilyen olcsó a magyarok kedvenc hitele – nem csoda, hogy csúcsra jár

Tovább csökkent és már 14,33 százalékon járt márciusban a személyi kölcsönök átlagos kamata, ami majdnem négyéves mélypont. A BiztosDöntés.hu adatai szerint azonban ennél jóval olcsóbbak is vannak, az elmúlt hetekben újabb akciókat indítottak a bankok, így tovább nőtt a választék a 10 százalék alatti kamatokat kínáló hitelekből.
2026. 05. 27. 09:00
Megosztás:

Háztartási kiadások optimalizálása: hogyan spóroljon egy átlagos magyar család 2026-ban?

A KSH 2026-os adatai szerint egy átlagos magyar háztartás havi kiadásainak nagyjából 30%-a megy lakhatásra és rezsire, további 25%-a élelmiszerre, és 15%-a közlekedésre.
2026. 05. 27. 08:30
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán a keddi jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 27. 08:00
Megosztás:

Beérett a 4iG távközlési stratégiája: 118 milliárdos rekorderedmény 2025-ben

A 4iG Csoport távközlési szegmensét összefogó holdingtársaság 2025-ben kiemelkedő, 118,2 milliárd forintos adózott eredményt ért el. Köszönhetően az elmúlt két év szerkezetátalakítási programjának, a távközlési holding üzemi eredménytermelő képessége több, mint duplájára nőtt. A nyereséget a társaság arra fordítja, hogy tovább növelje értékét: a nemzetközi növekedésének támogatására és saját tőkéjének erősítésére.
2026. 05. 27. 07:30
Megosztás:

A fizetés és a stabilitás után az elfogadó közeg: ezektől érzik a munkavállalók biztonságban magukat

A munkahelyi biztonság az anyagiaknál kezdődik, és a közegnél folytatódik – ebben minden generáció egyetért. A legfiatalabbak emellett fejlődési lehetőséget, a legidősebbek pedig kiszámítható, pontosan tisztázott feladatkört várnak el azért, hogy biztonságban érezzék magukat. Azok a cégek vonzóak számukra, akiknek stabil a működésük és emellett emberközpontúan képesek működni – derül ki a Profession.hu új országos reprezentatív kutatásából.
2026. 05. 27. 07:10
Megosztás:

Nagy változás jön a magyar ingatlanpiacon

A Magyarországra jelentős nemzetközi tőkét hozó, és az ezredforduló óta több ezer milliárd forint értékű fejlesztést megvalósító ingatlanfejlesztők hazai érdekképviseleti szervezete, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) stratégiai szakmai együttműködést kezdeményez az új kormányzattal a beruházási versenyképesség, a versenysemlegesség és a kiszámítható gazdasági környezet erősítése érdekében – jelentette be az egyesület a tisztújító közgyűlését követően.
2026. 05. 27. 06:00
Megosztás:

Új gazdasági igazgató a DDC vezetésében

A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) 2026. május 1-jétől Panik Zoltán kinevezésével új fejezetet nyitott gazdasági vezetésében. A döntés a vállalat hosszú távú működésének további megerősítését szolgálja, és illeszkedik abba a stratégiai irányba, amely a pénzügyi stabilitást, az üzleti hatékonyságot és a fenntartható növekedést helyezi középpontba.
2026. 05. 27. 05:30
Megosztás:

Hiába a javulás, van ahol még mindig luxus egyedül albérletet fenntartani

Bár javult a helyzet a korábbi évekhez képest. a medián lakbérek még mindig jelentős tételt jelentenek a nettó fizetésekhez mérve. Erre jutott az ingatlan.com friss elemzése, amely a kiadó társasházi lakások medián bérleti díját vetette össze a márciusi, kedvezmények nélküli becsült nettó átlagbérekkel.
2026. 05. 27. 05:00
Megosztás:

Az agrárminiszter június 4-ig felülvizsgálja az agrárkamara szabályozását

Az agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter június 4-ig felülvizsgálja a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló törvényt és az agrárkamara működését - derül ki a Magyar Közlönyben kedden este megjelent kormányhatározatból.
2026. 05. 27. 04:30
Megosztás:

Befektetési biztosítás vs. önálló portfólió: melyiket válassza a magyar középosztály?

Egy középosztálybeli magyar háztartás havi 50–100 ezer forintos hosszú távú megtakarítási kapacitása ma többnyire kétféle tanácsadói csatornán végződik: bankfiókban befektetési biztosításként, vagy online brókercégnél önálló portfólióként. A két út már a tájékozódás szintjén szétválik, és ez a szétválás később pénzben is megjelenik. Egyik sem rossz választás, csak más típusú befektetőnek való. A cikk az összevetést számokkal, nem ideológiával végzi el: működési logika, költségek, idő-ráfordítás és döntési keret 2026-os magyar adatokkal.
2026. 05. 27. 04:19
Megosztás:

Százezrek hiányoznak a hazai munkaerőpiacról közlemény

A magyar gazdaság működőképességének fenntartása mindig, de a jelen helyzetben kiemelkedően fontos. Ennek számos előfeltétele van, melyek közül a legkritikusabb a rendelkezésre álló munkaerő. 2025-ben éves szinten a GKI Gazdaságkutató Zrt. adatai szerint is mintegy 350-550 ezer közötti munkaerőigény jelenhetett meg a magyar munkaügyi és állásközvetítő rendszerekben, melyeknek csak mintegy 60%-át sikerült több-kevesebb nehézség árán betölteni. 150-250 ezer állás tehát részben vagy teljesen üres maradt, melyek közül legalább 65 ezer munkakör számíthat tartósan betöltetlennek ‒ mutatott rá a hazai helyzetre Horváth Tamás, a Menton Jobs Kft. tulajdonos-ügyvezetője.
2026. 05. 27. 04:00
Megosztás:

Lottó vs. kripto: melyik az okosabb fogadás a pénzedre?

A KSH adatai szerint egy átlagos magyar háztartás évi 10–15 ezer Ft-ot költ lottóra, miközben az aktív kriptobefektetők ennek 10–20-szorosát is mozgatják egyetlen pozícióban.
2026. 05. 27. 03:31
Megosztás:

A választás után Svájcból és az Egyesült Királyságból ugrott meg a lakáspiaci érdeklődés

A 2026-os országgyűlési választás után eltelt másfél hónapban nem látható tömeges kiköltözési vagy hazaköltözési hullám a magyar ingatlanpiacon – derül ki a Duna House saját látogatottsági és piaci adataiból. Bár néhány nyugat-európai országból érezhetően nőtt az érdeklődés magyar ingatlanok iránt, az összkép továbbra is stabil és a külföldi vásárlói arány változatlanul 5-7 százalék körül alakul.
2026. 05. 27. 03:30
Megosztás:

Ne higgyünk minden online értékelésnek!

Az online vásárlások során széles körben használt és megbízhatónak tűnő mércének számítanak a korábbi vásárlók által megfogalmazott vélemények, értékelések. Sokan azonban nem tudják, hogy a platformok számos módszerrel tudják ezen értékeléseket befolyásolni, szűrni, sőt akár hamisítani is, megtévesztve az ezekre támaszkodó fogyasztókat. A GVH Gondolja Végig Higgadtan! kampányának legújabb kiadványában a hamis vásárlói vélemények veszélyeire hívja fel a fogyasztók figyelmét, gyakorlati tanácsokat is nyújtva azok felismerésére.
2026. 05. 27. 03:00
Megosztás:

A fuvarozók megkezdték a felkészülést a közös munkára az új kormánnyal

A NiT Hungary szerint a közúti fuvarozás versenyképessége nem ágazati részletkérdés, hanem nemzetgazdasági ügy: a logisztika a magyar GDP mintegy 5,3 százalékát adja, ezen belül a fuvarozás önmagában körülbelül 4 százalékos súlyt képvisel.
2026. 05. 27. 02:30
Megosztás:

Szeretné, ha a nyugdíját újra kiszámítaná valaki?

Mivel a nyugdíj összegének újbóli megállapítása magasabb ellátási összeg elérését teheti lehetővé, ez sokak számára vonzó lehetőségnek számít, ezért folyamatosan nagy az érdeklődés a feltételek iránt. Ugyanakkor a témával kapcsolatban számos félreértés is él a köztudatban. Az alábbiakban bemutatjuk a vonatkozó szabályokat.
2026. 05. 27. 02:00
Megosztás:

Nyomás az ALDI-ba, 99 Ft-ért kínálnak egy csomó dolgot!

Az ALDI magyarországi áruházaiban újabb nagyszabású akció indul. A május 28-án kezdődő kiárusítás több kategóriát is érint: elektronikai és ruházati termékek, lakberendezési cikkek, barkácsoláshoz kapcsolódó áruk, valamint szabadidős eszközök is kedvezményes áron lesznek elérhetők.
2026. 05. 27. 01:00
Megosztás:

Meghosszabbította az emberi jogok megsértése miatt Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat az EU

Az Európai Unió egy évvel, 2027. május 28-ig meghosszabbította az emberi jogok megsértése miatt Oroszországgal szemben bevezetett szankciók hatályát - közölte az Európai Unió Tanácsa kedden.
2026. 05. 27. 00:30
Megosztás:

A MEKH piaci manipuláció miatt 350 millió forintra bírságolta a Hungaro Energy Kft.-t

A piaci manipulációra vonatkozó tilalom megszegése miatt 350 millió forintos bírság megfizetésére kötelezte a Hungaro Energy Kft.-t a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) - közölte a hivatal kedden az MTI-vel.
2026. 05. 27. 00:05
Megosztás: