Fordult a kocka az albérleteknél
Máshogy vélekednek a lakásbérlésről a fiatalok a K&H ifjúsági index szerint, amely reprezentatív kutatás alapján mutatja be, milyen az albérletek megítélése a 19-29 éves fiatalok körében.
Felértékelődtek az albérletek
A legjelentősebb változás a korábbi felmérések eredményeihez képest az, hogy az idei harmadik negyedévben az érintettek kevesebb mint fele, 49 százaléka volt azon a véleményen, hogy bérelt lakásban élni pénzkidobás, inkább saját lakásba kellene minél hamarabb költözni.
Egy évvel korábban még többségben volt ez az álláspont, akkor 54 százalékuk mondta ezt, két évvel korábban - 2020 harmadik negyedévében - pedig kétharmados többségben voltak, 67 százalékuk tartotta “pocsékolásnak” a lakásbérlést.
Végig albérletben?
Ezzel a jelentős, fordulatnak mondható változással összhangban van a lakásbérléssel összefüggő több vélemény is. A megkérdezett fiatalok ötöde, azaz 20 százaléka most már el tudja képzelni, hogy egész életében albérletben lakjon, szemben a korábbi három évben mért 8-17 százalékos aránnyal.
“A mai modern világban felértékelődött a mobilitás, sokszor célszerűbb bérelt lakásban élni, mert a saját lakás inkább kötöttség” - ezt a véleményt a fiatalok 20 százaléka osztotta a kutatás szerint, ami nem jelent komolyabb változást az előző három évben mért 15-21 százaléknál. Egyben jelzi azt is, hogy minden ötödik fiatal számára a rugalmasság, másként fogalmazva a mobilitás fontos tényező.Továbbra is sokan tartják most és hosszabb távon is befektetésnek az ingatlant. A válaszadók 45 százaléka mondta ezt, az előző három évben 50-56 százalékos volt az arányuk.
Fontos megemlíteni azt is, hogy bár az albérletek megítélése javult a fiatalok körében, a korábbi időszakhoz képest nőtt azoknak a jelenleg a szüleikkel élő fiataloknak az aránya, akik egyelőre nem tudják, mikor költöznek el tőlük, ez pedig részben a mostani, az eddiginél kedvezőtlenebb gazdasági környezettel magyarázható.
K&H ifjúsági index
A 19-29 éves fiatalok elégedettségét és jövőbeli várakozásait – többek között a lakhatással, munkával, előrelépési lehetőségekkel, oktatással, egészséggel, családdal kapcsolatban – vizsgálja a K&H ifjúsági indexe, amely 2022 harmadik negyedévében +10 ponton állt. A kutatásban 300 fiatal vett részt, az adatfelvétel 2022. augusztus 29 – szeptember 1. között történt.