Friss kutatás: tervezni tanította a magyarokat az infláció

A közelmúlt rekordmagas inflációja a pénzügyi tudatosság felé fordította a magyarokat, egyre többen igyekeznek megtervezni pénzügyeiket – derül ki a Provident kutatásából. A változásra szükség is van: honfitársaink európai összehasonlításban továbbra is nehezen boldogulnak a pénzügyi termékek világában.

Friss kutatás: tervezni tanította a magyarokat az infláció

Immár a magyar családok bő kétharmada megtervezi a pénzügyeit egy friss Provident-kutatás adatai szerint – az arányuk nő, összességében azonban még mindig az alacsony pénzügyi tudatossággal rendelkező társadalmak közé tartozunk. Elméletben könnyen elboldogulunk a pénzügyekkel: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) legutóbbi, 2022-2023-ban végzett felmérése szerint a magyar felnőttek 75 százaléka tudott helyesen válaszolni a pénzügyi alaptudást biztosító alapfogalmakkal (pl. infláció, egyszerű kamat, kamatos kamat, kockázat, diverzifikáció) kapcsolatos hét kérdésből legalább ötre - ez jóval magasabb, mint az OECD országok 58 százalékos átlaga. A magyaroknál jobb eredményt csak Hong-Kong, Németország és Észtország polgárai értek el. Hiába ugyanakkor a stabil lexikális alap: amikor a pénzügyi kérdésekben történő konkrét döntések kerülnek napirendre, vagyis az elméleti tudást gyakorlati példákban kell hasznosítani, a magyarok rendkívül gyengén teljesítenek. Hazánknál csak Ciprus és Jemen állampolgárai mutattak nagyobb bizonytalanságot pénzügyi döntéseikben a felmérésben részvevő (részben a szervezeten kívüli) közel negyven országból. A magyarországi 20 százalékos arány rendkívül messze van az OECD országok 52 százalékos átlagos értékétől.

Igaz, az OECD öt évvel korábbi felméréshez képest 80 százalékkal nőtt a kamatos kamatszámítást helyesen megoldó magyarok aránya, ám ez még mindig azt jelenti, hogy háromból két hazánkfia nem érti, hogyan gyarapodik a betét (vagy éppen a hiteltartozás) a bankban.

A Provident ezúttal az OECD országainál szűkebb listán, abban a 9 országban vizsgálta az emberek pénzügyi termékekkel kapcsolatos attitűdjét, ahol finanszírozóként jelen van. Mi magyarok ebben az összevetésben is alulmaradtunk: bár 2023-hoz képest 50,1 százalékról 52,3 százalékra nőtt a pénzügyek terén saját bevallásuk szerint jól eligazodók aránya, ám a hazánk mellett Csehországban, Lengyelországban, Romániában, Észtországban, Litvániában, Lettországban, Mexikóban és Ausztráliában elvégzett felmérés 61,4 százalékos átlagától még mindig nagyon messze vagyunk –ezúttal a hölgyeknél sokkal jobban teljesítő magyar férfiak eredménye is jócskán elmarad a Provident felmérés eredményének átlagától.

Gátló félelem

A tudás és gyakorlat közötti szakadék következménye, hogy nem is merünk pénzügyi döntéseket hozni. A kutatási eredmények arra is rávilágítottak, hogy a hiányosságokat nem akarjuk nyilvánosan felvállalni, és így segítséget sem kérünk. Az OECD vizsgálatában részt vevő felnőtteknek mindössze a 26 százaléka hasonlítja össze a különböző pénzügyi szolgáltatók termékeit egy-egy pénzügyi döntés előtt. Ennél is alacsonyabb, mindössze 24 százalék azok aránya, akik ehhez független szolgáltató segítségét veszik igénybe. Magyarországon a helyzet ennél még sokkal rosszabb: a pénzügyi termékek több különböző szolgáltató közötti összehasonlítását mindössze az emberek 8 százaléka teszi meg, független pénzügyi tanácsadók véleményét pedig 100-ból csak 6 válaszadó tartja fontosnak.

A felmérések átlagában a magyarok 38-45 százaléka semmilyen megtakarítással nem rendelkezik, miközben a kimutatások szerint a háztartások szűken vett (azaz a cégek értékét figyelembe nem vevő) vagyona 2024. június végén meghaladta a 74 ezer milliárd forintot. Láthatóan nagyon erős a vagyonkoncentráció, azaz a jegybank által kimutatott pénzügyi vagyon döntő része a tehetősebbeknél összpontosul – a fenti vagyontömeg felén a leggazdagabb 10 százalék osztozik, a teljes pénzügyi vagyon egyharmada pedig a társadalom legfelső 1 százalékának birtokában van. (Forrás: https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2024/04/gazdag-egy-szazalek-hazai-penzugyi-vagyon). Ugyanakkor mindenképp érdemes annak is utánajárni, hogy a fennmaradó rész tagjai hogyan sáfárkodnak saját vagyonukkal.

Növekvő tudatosság

A kulcsszó a tervezés: az OECD felmérése szerint a 2018-as 20 százalék után 2022-23 fordulóján már 10 magyar háztartásból négyben készítettek valamilyen módon családi költségvetést. Ezzel az aránnyal még mindig a lemaradók között vagyunk, de a javulás kézzelfogható. A tudatosság növelésében minden bizonnyal komoly szerepet játszott az infláció, ami az energiaár-válsággal együtt kiemelt fontosságúvá tette a bevételek és a kiadások tudatos számbavételét. A bevételeink az esetek döntő részében tervezhetőek, és behatárolják a kiadásainkat – már ha tartjuk magunkat az „Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér!” közmondás igazságához.

A változás jele, hogy míg 2023-ban csupán a magyar családok 60 százaléka tervezte meg legalább részben előre a család előtt álló kiadásokat, idén tavasszal már 64,3 százalék volt ugyanez az arány – derült ki a Provident felméréséből. A magyarok 23,6 százaléka minden egyes kiadását megtervezi – ez a mutató lényegében megegyezik a családi költségvetésre vonatkozó OECD-felmérés eredményével. Az előző évhez képest örvendetes az is, hogy 36,4 százalékról 41,1 százalékra emelkedett azoknak a családoknak az aránya, ahol legalább a főbb várható kiadásokat igyekeznek számba venni.

Biztonságot kereső nők, váratlanra számító férfiak

Az adatokat tovább szálazva kiderül, hogy a család folyamatos pénzügyi biztonsága inkább a nők számára prioritás – a minden kiadást megtervezők körében 24,5 százalék a hölgyek részaránya a férfiak 21,7 százalékával szemben. A kockázatok felmérésben viszont a férfiak jeleskednek: a nagyobb kiadásokra a férfiak 46,9 százaléka tesz félre, míg a hölgyek esetében ez az arány csak 35,6 százalék.

A településméret szerinti mentalitásbeli különbség köszön vissza a Provident felmérése szerint abban, hogy míg a falvakban és a kisebb településeken élők magasabb arányban vesznek számba minden kiadást, addig a városi polgárok inkább a jelentősebb kiadások megtervezésére helyezik a hangsúlyt. A magasabb iskolázottságúak körében jóval jelentősebb a nagyobb kiadásokat tudatosan menedzselők aránya, míg az alacsonyabb végzettséggel bírók körében inkább az összes költés megtervezése a jellemzőbb.

Logikus tapasztalat, hogy az életkor előrehaladtával nő a teljes kiadás-menedzsmentet alkalmazók aránya. Abban viszont meglepő eredményt hozott a Provident felmérése, hogy a nagyobb kiadások előzetes felmérésében nem látszik szignifikáns különbség a fiatal, a középkorú és idősebb emberek között.

Összességében javul a kép, ám a felzárkózás üteme még lassabb a kívánatosnál. A megoldást a digitalizáció hozhatja meg – a termékek mellett ugyanis az információk is könnyebben elérhetőek a virtuális térben, és a számítógéppel, mobiltelefonnal szemben talán a szégyenérzet sem akkora, amely megakadályozná, hogy a pénzügyi döntés előtt álló ember segítséget kérjen. Persze, veszély itt is leselkedik ránk: digitális térben az ügyfelekre leselkedő kockázatok sokkal komolyabb kihívást jelentenek, mint amilyen mondjuk a kamatos kamat kiszámítása. 

Nyomás az Auchan-ba dolgozni! Mutatjuk a béreket

Az Auchan az áruházaiban fizikai munkakört betöltő munkatársainak bérén átlagosan közel 7 százalékot emel, így a legtöbb munkatársat foglalkoztató régiókban a próbaidő lejárta után a legalacsonyabb kezdő jövedelem januártól bruttó 402 000 forintról indul a szakképzettséget nem igénylő pozíciókban. A vállalat a teljesítményt és a szakértelmet továbbra is jelentősen díjazza - tudatta az áruházlánc az MTI-vel.
2025. 01. 24. 04:00
Megosztás:

Uniós élmezőnyben a magyar agrárium termelékenységi növekedése az aszályok ellenére is

Az utóbbi évek természeti káreseményei mellett is a magyar mezőgazdaság termelékenységének növekedése több adatsor szerint is az élbolyban van az egész Európai Unión belül, hiszen egy össztermelékenységi mutató szerint az ötödik, egy területi termelékenységet jelző mutató szerint pedig a hetedik legnagyobb növekedést mutatta fel az elmúlt másfél évtizedben - mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár csütörtökön az AGROmashEXPO-n tartott előadásában a tárca MTI-nek küldött közleménye szerint.
2025. 01. 24. 03:00
Megosztás:

Megérkezett a kilencedik Rafale vadászgép Horvátországba

Megérkezett csütörtökön a kilencedik Rafale többcélú vadászrepülőgép Horvátországba abból a tizenkettőből, amelyről bő három és fél évvel ezelőtt írt alá szerződést Zágráb Franciaországgal - jelentette be Ivan Anusic védelmi miniszter az X-en, hozzátéve, hogy a vadászrepülőgép-század április végére lesz teljes, addigra megérkezik a fennmaradó három Rafale is.
2025. 01. 24. 02:00
Megosztás:

Visszamenőlegesen emelik az alanyi áfamentesség határát – kérdések és buktatók

Nagy Márton bejelentette, hogy visszamenőlegesen, 2025. január 1-jétől emelik meg az alanyi áfamentesség értékhatárát 12-ről 18 millió forintra. Lehetséges ez egyáltalán? És mi lesz azokkal, akik tavaly átlépték a 12 milliós értékhatárt, de a 18 milliót nem? – Niveus kommentár
2025. 01. 24. 01:00
Megosztás:

Tavaszi fordulat az időjárásban: enyhülés és csapadék érkezik a jövő héten

Tavasziasra fordul az időjárás, a határozott melegedés miatt hétfőtől országszerte megszűnnek az éjszakai fagyok és jövő héten többfelé várható csapadék is - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2025. 01. 23. 23:00
Megosztás:

Energiaügyi Minisztérium: újra erőművet épít az ország

Míg Európa számos országa erőműveket zár be, köztük a németek atomerőműveket, addig mi erőműépítésről döntöttünk - közölte az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön.
2025. 01. 23. 22:30
Megosztás:

Vitályos Eszter: az elhibázott brüsszeli migrációs politika fokozza Európa biztonsági kockázatait

Jól látható, hogy hova vezet az elhibázott brüsszeli migrációs politika, ami miatt veszély fenyegeti egész Európát - írta a kormányszóvivő csütörtökön a Facebook-oldalán arra reagálva, hogy reggel országszerte 268 oktatási intézmény kapott e-mailben bombafenyegetést.
2025. 01. 23. 21:30
Megosztás:

Veszélyben a gazdasági növekedés: a csökkenő termékenység és öregedő társadalom minden országot érint

Az emberiség kétharmada olyan országokban él, ahol a termékenységi arány a 2,1 gyermek/család szint alatt van, így a népesség alakulása – amely egykor elsősorban inkább csak a demográfusokat és aktuáriusokat érdekelte – egyre inkább globális aggodalomra ad okot.
2025. 01. 23. 21:00
Megosztás:

Horvátország nem javasolja állampolgárainak a Szerbiába utazást

A horvát állampolgárokat közelmúltban ért kellemetlenségek miatt a külügyminisztérium csütörtökön frissítette az egyes országokra vonatkozó ajánlásait, és arra figyelmeztette állampolgárait, hogy amennyiben nem szükséges, ne utazzanak Szerbiába - közölte a helyi sajtó.
2025. 01. 23. 20:30
Megosztás:

Várhatóan 2025-ben sem torpan meg a bérleti díjak emelkedése

Várhatóan 2025-ben sem torpan meg a bérleti díjak emelkedése, miközben nőhet a kínálat az albérletpiacon részben az Airbnb szigorítása miatt - közölte az OTP Ingatlanpont csütörtökön az MTI-vel.
2025. 01. 23. 19:30
Megosztás:

Ötödik alkalommal készül Rendezvény ReStart konferenciára az MTPA

A tavalyi teltházas esemény után is folytatódott a munka a Magyar Turisztikai Program Alapítványnál, akik idén már ötödik alkalommal rendezik meg a Rendezvény ReStart konferenciát.
2025. 01. 23. 18:44
Megosztás:

Január 1-től elérhető a havi 150 ezres lakhatási támogatás

A havonta legfeljebb 150 ezer forintos lakhatási támogatás január 1-től elérhető - hívta fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szóvivője csütörtökön a kormány közösségi oldalára feltöltött videójában.
2025. 01. 23. 18:30
Megosztás:

Nagy Márton magyar-amerikai befektetési és üzleti kapcsolatokért felelős miniszteri biztossá nevezte ki Katona Bencét

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a magyar-amerikai gazdasági kapcsolatok erősítése érdekében 2025. január 20. napjától kezdődően Katona Bencét nevezi ki a tárca magyar-amerikai befektetési és üzleti kapcsolatokért felelős miniszteri biztosává.
2025. 01. 23. 17:30
Megosztás:

A Wizz Air 62,8 millió utast szállított 2024-ben

A Wizz Air légitársaság 2024-ben újra megdöntötte saját utasforgalmi rekordját és 63 millió utast szállított csaknem 300 ezer járaton, a járatok száma 23 százalékkal nőtt 2023-hoz képest - közölte a légitársaság csütörtökön az MTI-vel.
2025. 01. 23. 17:00
Megosztás:

Kié a felelősség, ha rosszul dönt vagy diszkriminál az AI?

Tavaly év végére a globális AI-beruházások elérték a nagyságrendileg 500 milliárd dolláros álomhatárt, de ez még csak a kezdet, hiszen a mesterséges intelligencia jó úton halad afelé, hogy minden szektorban alaptechnológiává váljon. Ahogy azonban egyre több területre férkőzik be a mindennapokban, úgy merülnek fel a jogi-etikai kételyek is, így például az AI "fekete doboz" problémája, a diszkrimináció vagy éppen a felelősség kérdése.
2025. 01. 23. 16:00
Megosztás:

Nem repülünk olcsóbban

Január 1-jétől megszűnt a légitársaságokat terhelő különadó, de ez vajon milyen hatással lehet a jegyárakra és a légitársaságok esetleges járatsűrítéseire? Bagdi Lajos, a Niveus partnere elmondta, hogy a megszüntetésnek egyáltalán nem biztos, hogy végül árcsökkentő hatása lesz a repülőjegyárakra.
2025. 01. 23. 15:30
Megosztás:

Az ingatlanárakkal együtt emelkedhetnek tovább a bérleti díjak is – Mire számíthatnak 2025-ben a lakásbérlők?

Az elmúlt években Európában Magyarországon volt a legnagyobb a lakásárak emelkedése, amivel a bérleti díjak megugrása szorosan nem tartott lépést. Ugyan a kínálat növekedhet az albérletpiacon, de várhatóan 2025-ben sem torpan meg a bérleti díjak emelkedésének üteme, vagyis a bérlők még magasabb árakkal szembesülhetnek.
2025. 01. 23. 15:00
Megosztás:

A magyarok csupán tizede gondolja azt, hogy fantasztikus év lesz 2025

Nemzetközi háborús konfliktus kiterjedésétől kevésbé, az infláció és az árak további növekedésétől sokkal inkább tart a hazai lakosság – mutat rá a Generali reprezentatív kutatása, amely a magyarok 2025-ös terveit és várakozásait vizsgálta. A válaszadók harmada szorong az árak elszabadulásától és ezzel együtt az életszínvonal romlásától. Egy globális szinten megjelenő fegyveres konfliktus miatt csupán a megkérdezettek tizede aggódik, és újabb világjárvány elterjedésétől sem félnek. Emellett mintegy 4%-uk gondolja azt, hogy a mesterséges intelligencia elveheti a munkahelyüket 2025-ben. Összességében pedig a többség, 56%-uk egyáltalán nem, vagy nem kifejezetten derűlátó az idei évet illetően.
2025. 01. 23. 14:30
Megosztás:

Csaknem háromszázmilliós pótdíjtartozást kell kifizetnie egy Pest vármegyei autókölcsönzőnek

A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ Zrt.) másodfokon is pert nyert egy Pest vármegyei, elsődlegesen személygépjármű-kereskedelemmel foglalkozó cég ellen, amely csaknem háromszázmillió forint pótdíjtartozást halmozott fel jogosulatlan úthasználat miatt egy szűk év alatt. A bíróság döntése jogerős.
2025. 01. 23. 14:00
Megosztás:

Részvényrally és a marginalizálódás

Már jó ideje feltűnő jelenség a magyar részvénypiacon, hogy a kisebb részvényekben relatíve kicsi a forgalom. Sőt, az elmúlt napok magas forgalma ellenére is azt mondhatjuk, hogy a BÉT-en a napi forgalom alapvetően nem nagyon különbözik a 15 évvel ezelőtt látott értékektől. (Az elmúlt napoktól eltekintve.)
2025. 01. 23. 13:30
Megosztás: