Három ok, amiért Kína erős lehet a tigris évében

A szakpolitikai szigorítási hullám és az ingatlanpiactól a technológiai ágazatig különböző szektorokra vonatkozó keményebb jogszabályok sora alapjaiban ingatta meg a globális befektetők Kínába vetett bizalmát 2021-ben. A kínai befektetőket érintő, kihívásokkal terhes időszakot követően a Fidelity International szakértői három okot neveztek meg, amelyek miatt Kína újból erőt mutathat a Tigris évében.

Három ok, amiért Kína erős lehet a tigris évében

Míg a világ többi része a monetáris szigorításokkal küzd, addig Kína egy másik, monetáris könnyítésekkel fémjelzett útvonalat választott, ez pedig kedvezően hathat a részvényekre. Elképzelhető, hogy elértünk a jogszabályi reformperiódus csúcsára, vagy már túl is haladtunk azon. A jelenlegi értékeltségek izgalmas belépési pontokat és lehetőségeket kínálnak

Február 1-jén kezdődött a kínai újév, világszerte emberek milliói ünneplik a Tigris évének kezdetét.

Most, amikor a világ legtöbb pénzpiacán inflációs rettegésről, az eszközvásárlási programok kivezetéséről és a „drága” növekedési részvényeket háttérbe szorító, befektetői rotációról szólnak a szalagcímek, a diverzifikáció és az értékeltségek fontosabbak, mint valaha. Kína jelenleg mindkét vonatkozásban kedvező képet mutat, és a Fidelity-nél úgy vélik, a Tigris éve kiváló lehetőségeket tartogat a befektetők számára.

A szakpolitikai különbségekben lehet a lehetőség

Az USA és Európa monetáris politikája jelenleg még a szokásosnál is nagyobb mértékben eltér Kínáétól. Tény, hogy Kína a ciklus másik szakaszában jár, ezért a hangsúly most a könnyítésen van, ami a történelmi tapasztalatok alapján gyakran jót tesz a piacoknak. A kínai jegybank, mely már a Covid-járvány elején is más stratégiát alkalmazott, mint a laza monetáris politikát bevezető nyugati jegybankok, most több eszköz közül is választhat, ha fel akarja pörgetni a 2021-ben lelassult növekedést. A közepes futamidejű hitelek kölcsönkamatainak 2020 augusztusa óta első ízben nemrég végrehajtott csökkentése csupán egy példa erre.

Általánosságban nem számít a Fidelity arra, hogy a közeljövőben visszájára fordítanák a kormánynak az egészségesebb, kevésbé spekulatív ingatlanszektor megteremtése érdekében tett erőfeszítéseit, azon nem szabad meglepődnünk, ha némi finomhangolásra sor kerül majd, amilyenek például a közelmúltban bejelentett, támogató intézkedések. Egyes városokban máris mintha felgyorsult volna a jelzálogkérelmek elbírálása, és bőven van még lehetőség további szakpolitikai enyhítésekre is.

Túljutottunk a jogszabály-alkotási hullám csúcsán?

Kétségtelenül volt egy időszak, amikor számos új jogszabály született, a régiek egy részét pedig megszigorították, és egyes vállalkozások számára nehezebbé váltak a körülmények. Ennek ellenére a Fidelity szakértői szerint fontos, hogy hosszú távon szemléljük a dolgokat, és ne feledjük: korábban is voltak már jogszabályszigorítási hullámok, például az online szerencsejátékokat érintő 2018-as kormányzati megszorítások.

Nem szabad szem elől tévesztenünk a gazdasági fejlődést és innovációt érintő ambiciózus, hosszú távú célokat és prioritásokat sem. Ezek megvalósításához nyilván egészséges és növekvő magánszektorra lesz szükség, ezért bár tavaly romlott a befektetői hangulat, mégis úgy véljük, Kína továbbra is kínál érdekes hosszú távú befektetési lehetőségeket. „Már jócskán benne járunk a jogszabályi reformokban, sőt, jó eséllyel már túl is vagyunk a reformhullám csúcsán, főleg ami a technológiai ágazatot illeti, és azt gondolom, olyan intenzitású átalakulásra már nem kell számítani, mint amit 2020 végén és az elmúlt évben tapasztaltunk” – mondta el Dale Nicholls, a Fidelity International Pacific Fund portfólió menedzsere.

Azt is fontos figyelembe venni, hogy a közelmúltban hozott reformok jó része olyan problémákkal foglalkozik, melyekkel a világ szinte minden országának szembe kell néznie. Ilyenek például a trösztellenes fellépéshez, az adatbiztonsághoz, a big tech-hez és a személyes adatok védelméhez kapcsolódó kihívások, de a jövedelmek egyenlőtlensége is globálisan problémákat okoz. Más országok is szembesülnek ezekkel a nehézségekkel, és a kormányaik fel is fognak lépni, még ha nem is olyan gyorsan, mint Peking.

Vonzó értékeltségek

Ahogy az átfogó korrekciók esetén gyakran előfordul, egyes, kevesebb jogszabályi kockázatot hordozó részvényektől is szabadultak a befektetők, ami lehetőségeket kínált. Sok kisebb vállalat részvényének árfolyama a mélyben jár, annak ellenére, hogy egyes témáknak, például a trösztellenes jogszabályi intézkedéseknek ők lesznek a haszonélvezői. Továbbá a globális versenytársakhoz képest jelenleg túl nagy az értékeltségi szakadék is, jóllehet számos piacra ugyanazok a szabályozói kihívások hatnak. Az értékeltségek jelenlegi szintje mellett a szakértők úgy vélik, a kockázat/nyereség egyensúly egyértelműen a befektetők számára kedvező irányba billen.

A Fidelity továbbra is jelentős kitettséggel rendelkezik a belföldi fogyasztás növelésére összpontosító vállalatokban, amelyet a középosztály folyamatos bővülése tesz lehetővé. E trend haszonélvezői nem csupán a „fogyasztási papírok”, hanem az olyan területek is, mint az egészségügy és a technológia, melyek szintén fontos szerepet játszanak a belföldi fogyasztásban.

„Kimondottan volatilis időszakon vagyunk túl, de láttunk már hasonlót, és lesz is még ilyen a jövőben. Ugyanakkor a történelem arra tanít, hogy általában ezek az időszakok kínálják a legvonzóbb lehetőségeket. A vállalati nyereségek következő 12 hónapra előrejelzett növekedése 15%, eközben a piac olyan P/E mutató mellett működik, mely a korábbinál és a többi globális részvénypiacénál vonzóbbnak mondható” – teszi hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója.

Mint mindig, a legfontosabb a jövőben is az lesz, hogy az egyes cégek képesek lesznek-e tartósan kihasználni a jövedelemtermelő potenciáljukat. A Fidelity növekvő csapata továbbra is nagyon aktív helyszíni munkát végez, folyamatosan kapcsolatban áll a portfóliónkban szereplő vállalatokkal, hogy pontosan lássa, hogyan birkóznak meg azok a működési körülmények és természetesen a jogszabályok változásaival.

Lazítanának az amerikai bankok szabályozásán

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter hétfőn mélyrehatóbb reformokat szorgalmazott az általa elavultnak nevezett pénzügyi szabályozási rendszerben.
2025. 07. 22. 17:00
Megosztás:

Trump nagyszabású törvénye miatt bedől az USA?

Donald Trump elnök nemrégiben elfogadott adó- és kiadási törvénye tíz év alatt 3400 milliárd dollárral növeli az Egyesült Államok költségvetési hiányát, és több millió embert hagy egészségügyi ellátás nélkül – derül ki a független Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) új becsléséből.
2025. 07. 22. 16:00
Megosztás:

Az európai tőzsde készülődik...

Ma este 22:05-kor érkezik az SAP második negyedéves eredménye, amivel Németországban is kezdetét veszi a gyorsjelentési szezon és egyúttal besűrűsödik az európai vállalati naptár is.
2025. 07. 22. 15:00
Megosztás:

A gyártástól az üzletekig az SAP megoldására fűzi fel ékszereit a Pandora

A technológia által kínált legjobb lehetőségeket szeretné használni üzlete fellendítésére és növekedése felgyorsítására a Pandora. A világ legnagyobb ékszermárkája a fogyasztói élmény fejlesztését helyezte digitális stratégiájának középpontjába, támogatásul pedig az SAP-t választotta – a jövőben az SAP S/4HANA Cloud-ot, illetve a RISE with SAP megoldást alkalmazza.
2025. 07. 22. 14:00
Megosztás:

Trump médiacége a TMTG meglepő húzással lett az egyik legnagyobb Bitcoin-befektető

Donald Trump neve eddig is erősen összefonódott a kriptovaluták világával, de most új szintre emelte a részvételét: médiavállalata, a Trump Media & Technology Group (TMTG) több mint 2 milliárd dollár értékű Bitcoint vásárolt. Ezzel a lépéssel a TMTG belépett a világ legnagyobb Bitcoin-tartalékkal rendelkező tőzsdén jegyzett vállalatai közé — és ez komoly hullámokat keltett a piacon és a politikában egyaránt.
2025. 07. 22. 13:00
Megosztás:

Egy felmérés szerint nagyobb pénzügyi tartalékokkal rendelkeznek a csehek, mint korábban

Nagyobb pénzügyi tartalékkal rendelkeznek és jobban spórolnak a csehek, mint korábban - derült ki abból az országos felmérésből, amelyet az Ipsos közvélemény-kutató intézet készített júniusban a Home Credit pénzügyi csoport megrendelésére.
2025. 07. 22. 12:00
Megosztás:

Az Ethereum új korszakba lép: egyre több cég veszi fel a mérlegébe a második legnagyobb kriptót

A vállalati szektorban eddig főként a bitcoin számított mérlegre vehető digitális eszköznek. Most azonban egyre több cég ismeri fel az Ethereum – vagyis az ether (ETH) – valódi értékét, és tesz vele komoly fogadásokat. Már nem csak a decentralizált pénzügyek jövőjére, hanem az Ethereum-alapú tokenizációra is építenek. A trend nem véletlen, és komoly pénzeket mozgat meg.
2025. 07. 22. 11:00
Megosztás:

Nagy Márton a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara újonnan kinevezett elnökével egyeztetett

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a mai napon hivatalában fogadta Dr. Keszte Róbertet a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) újonnan kinevezett elnökét, Barbara Zollmannt a DUIHK ügyvezető elnökségi tagját, valamint Dirk Wölfert a DUIHK kommunikációs osztályvezetőjét.
2025. 07. 22. 10:00
Megosztás:

Rekordszámú felvételiző, bővülő kínálat, lassuló drágulás, több vevő és kevesebb bérlő – ilyen lesz az idei a 2025-ös albérletszezon

Július 23-án, szerda este a felsőoktatási ponthatárok kihirdetésével hivatalosan is elindul az idei albérletszezon. Az ingatlan.com legfrissebb adatai alapján a bérleti díjak emelkedése továbbra is mérsékeltebb, mint a lakásáraké, ráadásul a kínálat bővülése tovább fékezheti az albérlet-drágulást.
2025. 07. 22. 09:00
Megosztás:

Saját épületeit már kizárólag zöldárammal látja el az E.ON

Tavaly a vállalatcsoport 70 telephelyét üzemeltette teljes mértékben megújuló elektromos árammal . Az E.ON teljes szén-dioxid-kibocsátása 2019-hez képest 84 százalékkal csökkent. 2024-ben összesen több mint 160 milliárd forintot fordított energiahálózatainak fejlesztésére a vállalat. A nemek közötti bérkülönbség az E.ON-nál sokkal kisebb, mint a magyarországi átlag és az Európai Uniós elvárás.
2025. 07. 22. 08:00
Megosztás:

Albérletek biztosítása: a bérbeadó vagy a bérlő köti a lakásbiztosítást?

Két nap múlva, szerdán hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, az ezt követő hetekben pedig ismét felpörög az albérletpiac: több ezer diák próbál majd az új tanintézménye közelében számára kedvező feltételekkel albérletet találni. E feltételek között gyakran elsikkad az ingatlan megfelelő biztosítottságának kérdése, sok esetben csak a károk bekövetkezte nyomán derül ki, hogy kötöttek-e megfelelő biztosítás a bérleményre.
2025. 07. 22. 06:00
Megosztás:

Átadták a Zalaegerszeget Teskánddal összekötő új kerékpárutat

Átadták hétfőn a Zalaegerszeget Teskánddal összekötő több mint négy kilométeres új kerékpárutat, amit közel 600 millió forint európai uniós támogatásból valósítottak meg - tájékoztatta a város önkormányzata hétfőn az MTI-t.
2025. 07. 22. 05:00
Megosztás:

Magyarország a végsőkig kitart az orosz gáz mellett, szemben a V4 országokkal

Az orosz gázról való leválás radikális fordulatot hozott Európában, de a V4-országok eltérő utakat választottak: Lengyelország norvég gázzal és hőszivattyúkkal vált, Szlovákia az LNG és az azeri gáz mellett tette le a voksot, Csehország a szénről áll le. Eközben Magyarország továbbra is kitart az orosz behozatal mellett, miközben vészesen közeledik a 2027-es uniós importstop. Az ELTE Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének energiaföldrajzi munkacsoportja dr. Munkácsy Béla vezetésével elemezte a helyzetet melyet a masfelfok.hu publikált.
2025. 07. 22. 04:00
Megosztás:

Nincs több haladék, augusztustól élesednek az amerikai vámok

Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap kijelentette, hogy augusztus 1. a határidő, amikor is minden országnak meg kell kezdenie a vámok fizetését az Egyesült Államok számára. Lutnick ugyanakkor hozzátette, hogy az USA augusztus 1. után is nyitott a tárgyalásokra.
2025. 07. 22. 03:00
Megosztás:

Gyengélkedik a luxuspiac: 5,5 százalékkal csökkent a Burberry negyedéves bevétele

A brit Burberry Group, a világ egyik vezető luxus ruházati és kiegészítő termékeket forgalmazó cégének bevétele 5,5 százalékkal csökkent a június végével záródott pénzügyi első negyedévében.
2025. 07. 22. 02:00
Megosztás:

A Stellantis 2,3 milliárd euró veszteséggel zárt az első fél évet

A Fiat Chrysler és a PSA Group egyesüléséből létrejött Stellantis NV autógyártó a nem végleges adatok szerint 2,3 milliárd euró veszteséggel zárta az első fél évet, szemben az egy évvel korábbi 5,6 milliárd eurós nettó nyereséggel.
2025. 07. 22. 01:00
Megosztás:

Szerdán hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat

Szerdán hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat; a fiatalok 20 órától kapnak sms-t az eredményről - mondta a felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár hétfőn az M1 aktuális csatorna műsorában.
2025. 07. 22. 00:05
Megosztás:

Több szakaszon is megújul a budai villamospálya

Július 26-tól felújítási munkák kezdődnek a főváros XII. kerületében az 56-os, a 61-es és 59-es villamosok vonalán - tudatta a BKV Zrt. közleményben az MTI-vel hétfőn.
2025. 07. 21. 23:00
Megosztás:

Új tagokkal bővül az S&P 500 tőzsdeindex

Pénteken tőzsdezárás után jelentették be, hogy a Block július 23-tól bekerül az S&P 500 indexbe, átvéve a Hess olajvállalat helyét, melyet a Chevron felvásárolt.
2025. 07. 21. 22:00
Megosztás:

Orbán Viktor is segített: jól alakultak a Ryanair számai

A Ryanair ma reggel publikálta a 2026-os pénzügyi év első negyedéves eredményét.
2025. 07. 21. 21:00
Megosztás: