Három ok, amiért Kína erős lehet a tigris évében

A szakpolitikai szigorítási hullám és az ingatlanpiactól a technológiai ágazatig különböző szektorokra vonatkozó keményebb jogszabályok sora alapjaiban ingatta meg a globális befektetők Kínába vetett bizalmát 2021-ben. A kínai befektetőket érintő, kihívásokkal terhes időszakot követően a Fidelity International szakértői három okot neveztek meg, amelyek miatt Kína újból erőt mutathat a Tigris évében.

Három ok, amiért Kína erős lehet a tigris évében

Míg a világ többi része a monetáris szigorításokkal küzd, addig Kína egy másik, monetáris könnyítésekkel fémjelzett útvonalat választott, ez pedig kedvezően hathat a részvényekre. Elképzelhető, hogy elértünk a jogszabályi reformperiódus csúcsára, vagy már túl is haladtunk azon. A jelenlegi értékeltségek izgalmas belépési pontokat és lehetőségeket kínálnak

Február 1-jén kezdődött a kínai újév, világszerte emberek milliói ünneplik a Tigris évének kezdetét.

Most, amikor a világ legtöbb pénzpiacán inflációs rettegésről, az eszközvásárlási programok kivezetéséről és a „drága” növekedési részvényeket háttérbe szorító, befektetői rotációról szólnak a szalagcímek, a diverzifikáció és az értékeltségek fontosabbak, mint valaha. Kína jelenleg mindkét vonatkozásban kedvező képet mutat, és a Fidelity-nél úgy vélik, a Tigris éve kiváló lehetőségeket tartogat a befektetők számára.

A szakpolitikai különbségekben lehet a lehetőség

Az USA és Európa monetáris politikája jelenleg még a szokásosnál is nagyobb mértékben eltér Kínáétól. Tény, hogy Kína a ciklus másik szakaszában jár, ezért a hangsúly most a könnyítésen van, ami a történelmi tapasztalatok alapján gyakran jót tesz a piacoknak. A kínai jegybank, mely már a Covid-járvány elején is más stratégiát alkalmazott, mint a laza monetáris politikát bevezető nyugati jegybankok, most több eszköz közül is választhat, ha fel akarja pörgetni a 2021-ben lelassult növekedést. A közepes futamidejű hitelek kölcsönkamatainak 2020 augusztusa óta első ízben nemrég végrehajtott csökkentése csupán egy példa erre.

Általánosságban nem számít a Fidelity arra, hogy a közeljövőben visszájára fordítanák a kormánynak az egészségesebb, kevésbé spekulatív ingatlanszektor megteremtése érdekében tett erőfeszítéseit, azon nem szabad meglepődnünk, ha némi finomhangolásra sor kerül majd, amilyenek például a közelmúltban bejelentett, támogató intézkedések. Egyes városokban máris mintha felgyorsult volna a jelzálogkérelmek elbírálása, és bőven van még lehetőség további szakpolitikai enyhítésekre is.

Túljutottunk a jogszabály-alkotási hullám csúcsán?

Kétségtelenül volt egy időszak, amikor számos új jogszabály született, a régiek egy részét pedig megszigorították, és egyes vállalkozások számára nehezebbé váltak a körülmények. Ennek ellenére a Fidelity szakértői szerint fontos, hogy hosszú távon szemléljük a dolgokat, és ne feledjük: korábban is voltak már jogszabályszigorítási hullámok, például az online szerencsejátékokat érintő 2018-as kormányzati megszorítások.

Nem szabad szem elől tévesztenünk a gazdasági fejlődést és innovációt érintő ambiciózus, hosszú távú célokat és prioritásokat sem. Ezek megvalósításához nyilván egészséges és növekvő magánszektorra lesz szükség, ezért bár tavaly romlott a befektetői hangulat, mégis úgy véljük, Kína továbbra is kínál érdekes hosszú távú befektetési lehetőségeket. „Már jócskán benne járunk a jogszabályi reformokban, sőt, jó eséllyel már túl is vagyunk a reformhullám csúcsán, főleg ami a technológiai ágazatot illeti, és azt gondolom, olyan intenzitású átalakulásra már nem kell számítani, mint amit 2020 végén és az elmúlt évben tapasztaltunk” – mondta el Dale Nicholls, a Fidelity International Pacific Fund portfólió menedzsere.

Azt is fontos figyelembe venni, hogy a közelmúltban hozott reformok jó része olyan problémákkal foglalkozik, melyekkel a világ szinte minden országának szembe kell néznie. Ilyenek például a trösztellenes fellépéshez, az adatbiztonsághoz, a big tech-hez és a személyes adatok védelméhez kapcsolódó kihívások, de a jövedelmek egyenlőtlensége is globálisan problémákat okoz. Más országok is szembesülnek ezekkel a nehézségekkel, és a kormányaik fel is fognak lépni, még ha nem is olyan gyorsan, mint Peking.

Vonzó értékeltségek

Ahogy az átfogó korrekciók esetén gyakran előfordul, egyes, kevesebb jogszabályi kockázatot hordozó részvényektől is szabadultak a befektetők, ami lehetőségeket kínált. Sok kisebb vállalat részvényének árfolyama a mélyben jár, annak ellenére, hogy egyes témáknak, például a trösztellenes jogszabályi intézkedéseknek ők lesznek a haszonélvezői. Továbbá a globális versenytársakhoz képest jelenleg túl nagy az értékeltségi szakadék is, jóllehet számos piacra ugyanazok a szabályozói kihívások hatnak. Az értékeltségek jelenlegi szintje mellett a szakértők úgy vélik, a kockázat/nyereség egyensúly egyértelműen a befektetők számára kedvező irányba billen.

A Fidelity továbbra is jelentős kitettséggel rendelkezik a belföldi fogyasztás növelésére összpontosító vállalatokban, amelyet a középosztály folyamatos bővülése tesz lehetővé. E trend haszonélvezői nem csupán a „fogyasztási papírok”, hanem az olyan területek is, mint az egészségügy és a technológia, melyek szintén fontos szerepet játszanak a belföldi fogyasztásban.

„Kimondottan volatilis időszakon vagyunk túl, de láttunk már hasonlót, és lesz is még ilyen a jövőben. Ugyanakkor a történelem arra tanít, hogy általában ezek az időszakok kínálják a legvonzóbb lehetőségeket. A vállalati nyereségek következő 12 hónapra előrejelzett növekedése 15%, eközben a piac olyan P/E mutató mellett működik, mely a korábbinál és a többi globális részvénypiacénál vonzóbbnak mondható” – teszi hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója.

Mint mindig, a legfontosabb a jövőben is az lesz, hogy az egyes cégek képesek lesznek-e tartósan kihasználni a jövedelemtermelő potenciáljukat. A Fidelity növekvő csapata továbbra is nagyon aktív helyszíni munkát végez, folyamatosan kapcsolatban áll a portfóliónkban szereplő vállalatokkal, hogy pontosan lássa, hogyan birkóznak meg azok a működési körülmények és természetesen a jogszabályok változásaival.

Bekapcsolták az ország egyik legnagyobb energiatárolóját

Elkészült Magyarország egyik legnagyobb akkumulátoros energiatároló létesítménye, amelyet a Forest-Vill Zrt. épített a MAVIR Zrt. megbízásából Szolnokon. A rendszer június 26-án megkezdte a rendeltetésszerű működést. A 8,5 milliárd forint értékű beruházás célja a térségben létesített naperőművek hálózati integrációjának támogatása.
2025. 07. 02. 05:30
Megosztás:

Fontos adóváltozások léptek hatályba kedden

Fontos adóváltozások léptek hatályba kedden, a helyszíni ellenőrzések gyorsabbá és hatékonyabbá válnak az adóhatóság digitális fordulatának köszönhetően - ismerteti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.
2025. 07. 02. 05:00
Megosztás:

Az OTP Bank a magyar vízilabda sportért

Az OTP Bank szintet lép a sporttámogatások terén. Májusban stratégiai partnerségre lépett a World Aquatics szervezettel, majd 2025. július 1-től a Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ) kiemelt támogatójává is válik. A bejelentésre egy különleges eseményen került sor: a szingapúri világbajnokságra utazó magyar csapatok hivatalos bemutatásán.
2025. 07. 02. 04:30
Megosztás:

Gyorsuló ütemben drágulnak a lakóingatlanok a zenga.hu adatai szerint

Gyorsult a lakóingatlanok drágulási üteme 2025 második negyedévében az év elejéhez képest – közölte a zenga.hu hirdetési portál az MTI-hez kedden eljuttatott elemzésében.
2025. 07. 02. 04:00
Megosztás:

Megháromszorozza területét a HGL a HelloParks Maglód megaparkban

Újabb 10 ezer négyzetméter területre írt alá bérleti szerződést a HGL a HelloParks ipari ingatlanfejlesztő maglódi megaparkjában. A dinamikusan növekvő logisztikai szolgáltató tavaly 5 ezer négyzetméteren kezdte meg működését a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közelében fekvő ipari és logisztikai park MG1 csarnokában, a mostani bővítéssel így már összesen 15 ezer négyzetméteren végzi majd tevékenységét.
2025. 07. 02. 03:30
Megosztás:

Ez történt a magyar tőzsdén júniusban - piaci összefoglaló elemzés

Júniusban is pozitív teljesítménnyel zárt a Budapesti Értéktőzsde. A BUX a hónap során új csúcsokra hágott, és 2,06 százalékos emelkedéssel 97 667,46 ponton fejezte be a hónapot. Az azonnali részvénypiac összforgalma 313,8 milliárd forintot tett ki, ami napi átlagban 15,7 milliárd forintot jelent. A kereskedés továbbra is főként az OTP Bank, a MOL és a Richter Gedeon papírjaival zajlott, míg a brókercégek rangsorát a Concorde, a WOOD & Company és az ERSTE vezette.
2025. 07. 02. 03:00
Megosztás:

Jönnek a magyar trópusi éjszakák! Dögmelegre felkészülni!

Az elmúlt fél évszázadban nőtt a napi hőingás Magyarországon, főként áprilisban és nyáron a melegebb nappalok miatt. A klímamodellek szerint a következő évtizedekben már nem várható további jelentős változás, mert a maximum- és minimumhőmérsékletek hasonló ütemben emelkednek. Ennek azonban nem érdemes örülnünk: nyáron a forróbb nappalok mellett egyre gyakrabban jelentkező trópusi jellegű éjszakák jócskán megnehezítik, hogy kipihenjük magunkat — derül ki az ELTE Meteorológiai Tanszék kutatói, Kis Anna és Pongrácz Rita elemzéséből.
2025. 07. 02. 02:00
Megosztás:

Ezt ki találta ki? A nyugdíjhoz bizonyítani kell, hogy életben van-e a nyugdíjas!

Jogosan merülhet fel a kérdés bármelyik ország nyugdíjintézetében: miért folyósítsanak ellátást olyan személy nevére, aki már elhunyt? De vajon ki köteles igazolni, hogy a nyugdíjas még életben van? Maga az érintett, vagy az ellátást biztosító szerv? Ennek a különösen érdekes kérdésnek jártunk most utána.
2025. 07. 02. 01:30
Megosztás:

Autópálya díjak 2025 Horvátország, Ausztria stb. - buktatók a nyaraláson

A nyári hónapokban számos magyar autós indul útnak a szomszédos országokba – legyen szó tengerparti pihenésről, hegyi túrázásról vagy városnéző kiruccanásról. Az autópályák igénybevételéhez szinte mindenhol szükség van valamilyen formájú útdíj befizetésére, ám az egyes országok szabályozása és ellenőrzési gyakorlata jelentősen eltérhet egymástól. Egy elmulasztott vagy hibásan megváltott autópályamatrica komoly, akár több száz eurós büntetést is maga után vonhat. Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
2025. 07. 02. 01:00
Megosztás:

A sárga csekkeidet a kukába dobhatod, új dolog van helyette

Végleg leáldozott a sárga csekknek – jön a digitális korszak!
2025. 07. 02. 00:30
Megosztás:

Czomba Sándor: a kormány évek óta segíti a Dunaferr vállalatot, a munkahelyek megtartását

A kormány évek óta segíti a Dunaferr vállalatot, a munkahelyek megtartását, a munkavállalóknak pedig minden segítséget és átképzési lehetőséget megad a továbblépéshez – közölte keddi videóüzenetében Czomba Sándor.
2025. 07. 02. 00:05
Megosztás:

Miért drágul a papír?

Az utóbbi években a papír- és hullámpapír-alapanyagok ára jelentősen emelkedett: az elérhető adatokról árindexek és piaci elemzések számolnak be, melyek szerint a hullámpapír ára 2022–2024 között tovább nőtt, különösen az energia- és papírnyersanyagok drágulása miatt . 2024 végén egyes gyártók 30–50 eurós tonnánkénti áremeléseket hajtottak végre havonta, ami alapvetően átrendezte az ár- és ellátási viszonyokat .
2025. 07. 01. 23:00
Megosztás:

Új pályázat segíti az erdők klímaváltozáshoz való alkalmazkodását

Új pályázat segíti az erdők klímaváltozáshoz való alkalmazkodását - közölte az Agrárminisztérium (AM) kedden, az MTI-hez eljuttatott közleményében.
2025. 07. 01. 22:30
Megosztás:

Tartsd meg és keress hozamot: a Quid Miner Bitcoint, Ethereumot és Dogecoint alakít át akár napi 17 777 dollár passzív jövedelemmé

A Bitcoin jelenleg kulcsfontosságú technikai szintek felett mozog, ami arra utal, hogy az irányítást egyelőre a bikák tartják kézben. Ugyanakkor, ha nem érkezik egyértelmű volumenemelkedés a lendület fenntartásához, ez a nyugalom csak átmeneti lehet.
2025. 07. 01. 22:00
Megosztás:

A szellemi tulajdon védelmében rejlő lehetőségekre hívja fel a figyelmet új kampányában az SZTNH

Olyan világszerte ismert, az elmúlt évtizedek, vagy évszázadok során élő, alkotó művészeket, feltalálókat és tudósokat mutat be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) IP Szuperhősök elnevezésű kampányában, akik értékes és jelentős szellemi alkotásokat hagytak ránk. Példájukon keresztül a szellemi tulajdon védelmének fontosságára kívánják felhívni a figyelmet, miközben bemutatják a különböző oltalmi formákat, illetve közérthető, edukatív módon prezentálják a szellemi tulajdon védelmében rejlő lehetőségeket.
2025. 07. 01. 21:30
Megosztás:

Új partnerekkel erősít az EY

Öt új partneri kinevezéssel indítja a július 1-ével kezdődő üzleti évét az EY Magyarország. Jelentősen erősödik a cég könyvvizsgálati üzletága.
2025. 07. 01. 21:00
Megosztás:

Ingatlanpiac: Mérséklődő kereslet, gyakoribb árcsökkentés - júniusban már a vevők diktáltak

Júniusban több mint 208 ezer érdeklődés érkezett eladó lakóingatlanokra, ami kevesebb mint egy évvel ezelőtt, de az első hat hónapban még mindig enyhe növekedés látható éves összevetésben. A kínálat is tovább bővül, már több mint 136 ezer eladó lakás és ház hirdetéséből válogathatnak a vevők. Az első lakásukat vásárlók helyzete továbbra sem könnyű, de a vevői alkupozíció erősödése nekik is új lehetőségeket hozhat. Számukra viszont a belépési küszöb egyre magasabb.
2025. 07. 01. 20:00
Megosztás:

Ügyészi véleményt kért az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága a Bayer kapcsán

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága a legfőbb ügyész véleményét kérte, hogy tárgyalja-e a Bayer által benyújtott fellebbezést.
2025. 07. 01. 19:30
Megosztás:

A fellendülés jeleit mutatja a kínai feldolgozóipar

A Caixin kutatócég feldolgozóipari beszerzési menedzser indexének értéke meglepetésre 50,4-re emelkedett júniusban a májusi 48,3-ról.
2025. 07. 01. 19:00
Megosztás:

Enyhe javulást jeleznek a japán BMI-adatok

A japán feldolgozóipari beszerzési menedzser index júniusban 50,1-re módosult. Ez némileg rosszabb az előzetesen közzétett 50,4-hez képest, de emelkedést jelez a májusi 49,4 után.
2025. 07. 01. 18:30
Megosztás: