Három szarvashiba, amit egy vállalkozás elkövethet az online marketingben
Semmit sem érnek a jó ötletek, termékek, szolgáltatások, ha nem tudjuk azt eljuttatni a megfelelő emberekhez, vásárlókhoz, valamint ha nem tudjuk egyre növelni ezt a kört. Ebben segít az online marketing.
Miért fontos az online marketing a vállalkozások számára?
Ezáltal válnak láthatóvá az interneten, amire ma mind nagyobb szükség van. Szinte igazsággá válik az a mondat, hogy ami nincs fenn az interneten, az nem is létezik. Átvitt értelemben és a kereskedés szempontjából ez biztosan így van. Lassan nincs olyan tevékenységünk, melyet ne tudnánk online elintézni, emiatt több időt töltünk az internet böngészésével, ott ér el minket a legtöbb reklám.
Az, hogy az online marketing létfontosságú természetesen egyre több vállalkozás számára válik egyértelművé, ami azt is jelenti, hogy hatalmas a verseny az interneten a vásárlók kegyeiért. Egyre esztétikusabb, informatívabb és interaktívabb honlapok születnek, nem könnyű kitűnni ezek között. Gondoljunk például a chatbotra, amivel szinte az elő beszélgetést szimulálja egy szoftver, segítve abban, hogy a vásárló megszólítva érezze magát, sőt merjen kérdezni is. És ez csak egy eszköz a sok közül. Nézzük, mi minden áll még a rendelkezésünkre és hol hibázhatunk ezek használatakor!
Mi az online marketing három fő hibalehetősége?
1. Ha egyáltalán nem foglalkozunk vele
Ha úgy gondoljuk, hogy weblapunk, Facebook-oldalunk már van, ezek majd működnek maguktól, a vásárlóink rátalálnak maguktól, akkor nagy tévedésben vagyunk. Önmagukban olyanok, mintha rendeznénk egy baráti összejövetelt, készülnénk étellel, itallal, kicsinosítanánk a lakást, csak épp a vendégeket elfelejtenénk meghívni. Sok pénzt áldozunk tehát ezekre a külön-külön is hasznos és a vendégséghez szükséges eszközökre, tevékenységekre csak épp a célunkat nem érjük el, mert a vendégek nem tudnak az eseményről. Az online marketing magas szakmai szintű művelése létszükséglet minden vállalkozás számára, mert segít célba juttatni a vállalkozás hírét, termékét, segít meghívni a vendégeket, sőt a lehető legtöbbféle módon hívogatja az ügyfeleket.
2. Ha nincs stratégia
Az online marketing számos olyan eszközt ad a kezünkbe, melyekkel célzottan, több területen és szerteágazóan lehetünk képesek népszerűsíteni a vállalkozásunkat. Ahogy a bevezetőben is olvashattuk, ma már annyi inger ér minket az interneten, hogy egyre nehezebben ragadja meg a figyelmünket egy-egy weblap. Az online marketing eszközei abban segítenek, hogy a megfelelő helyen és időben, a megfelelő célcsoport számára jelenjenek meg vállalkozásunk hirdetései. Melyek ezek az eszközök?
Az egyik ilyen eszköz a Facebook, ahol akár magunk is generálhatunk fizetett hirdetéseket, kiemelhetünk bejegyzéseket. Ám ha ezek nem egy folyamat részei, csak vaktában lövöldözünk, és a pénzünket sem fektetjük be eredményesen. Szakemberek segítségét kérve hirdetési kampányokat szerkeszthetünk, melyek már célzottan segítenek a vásárlók szerzésében és megtartásában. Egy könyvkiadó esetében például ez azt is jelentheti, hogy szinte a könyv kiadóba érkezésétől, szerkesztésétől kezdve végigkísérhetik a bejegyzések az elkészülés folyamatát, akár egy-egy részlet megosztásán keresztül, vagy egy nyelvhelyességi kérdés megvitatásán keresztül. Így mire a nyomdából megérkezik a könyv, a leendő vásárlók már tűkön ülve várják, hogy megvehessék, hiszen több hete fokozatosan szereznek róla benyomásokat, ismerkednek vele. Így már a termék elkészülte előtt felkelthetjük iránta az érdeklődést.
A manapság sokat emlegetett keresőoptimalizálás (SEO) a másik megkerülhetetlen eszköz, hiszen enélkül lehet bármilyen esztétikus és informatív weblapunk, a Google „magától” nem az első keresési találatok között fogja megjeleníteni. A SEO-ban jártas szakemberek folyamatos munkával azon dolgoznak, hogy ha egy adott termékre vagy szolgáltatásra valaki rákeres a Google-ben, akkor lehetőleg a mi vállalkozásunk weblapját találja meg. A jó weblap tehát SEO nélkül nem lesz eredményes.
A Google-ben is hirdethetünk, ám itt is ugyanaz az elv érvényes, mint a Facebook esetében. Ha nincs kidolgozott, jól targetált marketingstratégiánk, akkor nem érjük el a célunkat a hirdetésekkel. Ma már rengeteg online marketinggel foglalkozó iroda áll rendelkezésünkre, mindenképp kérjünk segítséget a stratégia kialakításához!
3. Ha csak fizetett hirdetésekben gondolkodunk
Az előbbiekből jól látható tehát, hogy egy-egy egyszeri Google- vagy Facebook-hirdetés nem fogja meghozni a kívánt eredményt, hiszen ezek csak addig fejtik ki a hatásukat, amíg fizetünk. Célunk természetesen, hogy az egyszeri vásárlóból visszatérő vagy törzsvásárló legyen. Ehhez folyamatos kapcsolattartás szükséges, folyamatosan szem előtt kell lennünk. A keresőoptimalizálás ezzel szemben hosszútávon képes a népszerűsítésre.
Ha belevágunk és áldozunk rá, hamar látni fogjuk az eredményét.