Hatályba lépett a Panasztörvény: mostantól 65 ezer budapesti cégnek kell biztosítania a visszaélés-bejelentés lehetőségét

Az Országgyűlés által idén nyáron elfogadott Panasztörvény értelmében a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások 2023. december 17-éig kötelesek voltak létrehozni saját belső visszaélés-bejelentési rendszerüket. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) olyan rendszert alakított ki, amely megteremti a lehetőséget a vállalkozások számára a jogszabályi előírásoknak való megfelelésnek, így jelentős adminisztratív terhet vesz le az érintett szervezetek válláról.

Hatályba lépett a Panasztörvény: mostantól 65 ezer budapesti cégnek kell biztosítania a visszaélés-bejelentés lehetőségét

A panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény szerint a vállalkozásoknak lehetővé kell tenniük, hogy a munkavállalók és a vállalkozások, intézmények partnerei bejelentsék az általuk jogellenesnek vélt, vagy visszaélésre utaló cselekményeket, akár anonim módon is. A bejelentést megteheti bármely aktív és korábbi, valamint kiválasztás alatt álló foglalkoztatott, szerződéses partner, önkéntes és gyakornok, illetve tulajdonos, ügyviteli, ügyvezető és felügyelő testület aktív és korábbi, valamint kiválasztás alatt álló tagja.

A törvény alapján a belső visszaélés-bejelentési rendszert a foglalkoztatónál egy erre a célra kijelölt, pártatlan személy vagy szervezeti egység működtetheti, de a rendszer működtetésével bejelentővédelmi ügyvéd vagy más külső szervezet is megbízható.

A BKIK felismerte, hogy a törvény hatálya alá tartozó kisebb vállalkozásoknak a pártatlanság biztosítása nehézséget okozhat, ezen kívül a Panasztörvény kötelező előírása adminisztratív, anyagi és egyéb terhet is jelent. Ezért élve a törvény adta lehetőséggel, külső szervezetként egy olyan elektronikusan elérhető felületet fejlesztett, illetve rendszert dolgozott ki, amely megteremti a keretet a törvény hatálya alá tartozó vállalkozások, cégek számára a jogszabályi előírásoknak való teljeskörű megfelelésnek.

A rendszer működtetése során a BKIK komplex csomagban biztosítja a törvényi megfelelőség feltételeit: fenntartja a bejelentés csatornáit, tájékoztatja a feleket a jogszabály szerinti kötelezettségekről, begyűjti a szükséges információkat, miközben garantálja a bejelentők védelmét, anonimitását, de egyúttal képviseli a foglalkoztatók érdekeit. Szavatolja a pártatlanság követelményének megvalósulását, egységes eljárásrend alapján folytatja le az eljárásokat, a vizsgálatokat, valamint szakértői közreműködésével a foglalkoztató működését támogató intézkedési javaslatot tesz a vizsgálatok végén.

A BKIK szolgáltatása az önkéntes tagok számára díjmentesen, egyéb vállalkozásoknak pedig kedvezményesen vehető igénybe.

Mit szólna hölgyem egy kis kriptovalutához Nőnapra?

Blockchain4Her: amikor a diverzitás növekedési stratégiává válik: a Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange (UEX) platformja, a Nemzetközi Nőnap alkalmából zászlóshajó kezdeményezése, a Blockchain4Her program keretében ünnepli a nőket.
2026. 03. 03. 10:00
Megosztás:

Hernádi Zsolt: a Barátság kőolajvezetékben nincs károsodás

Nyugodt lelkiismerettel leszögezhetjük, hogy önmagában a Barátság kőolajvezetékben károsodás nem történt - jelentette ki Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az ATV Egyenes beszéd című műsorában hétfőn este.
2026. 03. 03. 09:30
Megosztás:

Iráni konfliktus: Makrogazdasági és piaci következmények

Az Iránban kialakult legújabb konfliktus további volatilitást okozott a globális piacokon. Íme néhány lehetséges forgatókönyv és azok hatása az egyes eszközosztályok portfólióira.
2026. 03. 03. 09:00
Megosztás:

Drágul a kőolaj, mínuszban az ázsiai börzék, erősödik a forint kora reggel

Az Irán ellen szombaton indított izraeli-amerikai támadás okozta piaci bizonytalanság hatására kedden kora reggel tovább emelkedett a kőolaj ára, mínuszban álltak az ázsiai tőzsdék mutatói, miközben a forint erősödött a főbb devizákhoz képest.
2026. 03. 03. 08:30
Megosztás:

Fontos év lesz 2026 az AutoWallis számára

Az AutoWallis tavaly továbbra is erőteljes növekedést mutatott, ám a jelentős üzletfejlesztések és akvizíciók költségvonzatai nyomot hagytak a profitabilitáson. Miközben a bevételek két számjegyű ütemben bővültek, a költségek emelkedése miatt 2025-ben is nyomott maradt az eredményesség. A 2026-os év így kulcsfontosságú lehet annak megítélésében, hogy a cseh terjeszkedés, az új márkák és a hatékonysági intézkedések képesek-e érdemben javítani a cég marginjait.
2026. 03. 03. 07:30
Megosztás:

Zelenszkij: nem segítjük Moszkvát a Barátság vezetéken keresztül

Senkinek nem áll szándékában hozzásegíteni Oroszországot ahhoz, hogy a kőolaj tranzitján pénzt keressen és abból fedezze az Ukrajna elleni háború folytatását - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn az orosz támadásban megrongálódott Barátság kőolajvezeték helyreállításának késlekedése miatt Kijevet ért magyar és szlovák kormányzati bírálatokra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva.
2026. 03. 03. 07:00
Megosztás:

Mi történt februárban a Budapesti Értéktőzsdén? Mutatjuk!

Az év legrövidebb hónapjában közel azonos szinten teljesített a hazai részvénypiac fő mutatója, a BUX a januári záróértékéhez viszonyítva: február végére 126 534,75 ponton zárt az index, ami 1,8 százalékos elmozdulást jelent. A februári összforgalom 504,9 milliárd forintot tett ki, amely 25,2 milliárd forint értékű napi átlagnak felelt meg. A legkeresettebb részvények sorrendjét továbbra is az OTP Bank, a MOL és a Richter Gedeon vezette 304, 81,8 és 60 milliárd forint értékű forgalommal. A befektetési szolgáltatók közül a WOOD & Company visszavette a vezetést a Concorde-tól, a kettőst az ERSTE követte.
2026. 03. 03. 06:00
Megosztás:

Ébredezik téli álmából a lakáspiac – Februárban az új építésűek húzták a keresletet

A gyengébb január után februárban élénkülésnek indult a lakáspiaci kereslet, de a korábbi várakozásoknak megfelelően eltérő pályára került a használt és új építésű ingatlanok szegmense.– derül ki az ingatlan.com februári lakáspiaci kereslet-kínálati összesítőjéből. Az év második hónapjában több mint 270 ezer telefonos érdeklődés érkezett eladó lakóingatlanokra, ez – a rövidebb február miatti naptárhatást kiszűrve – 7,8 százalékos keresletnövekedésnek felel meg. Bár éves összevetésben 17,3 százalékos volt a visszaesés, érdemi javulást jelent a januárban mért 24 százalékos éves csökkenéshez képest.
2026. 03. 03. 05:30
Megosztás:

Újabb lendületet vett a lakáspiaci kereslet

Egyre több potenciális vevő jelenik meg a lakáspiacon, a többségük családi ház iránt érdeklődik, mostanra pedig már Budapesten is az Otthon Start program bejelentése előtti szint fölé emelkedtek az ingatlanérdeklődési számok – derül ki a zenga.hu februári keresletet feldolgozó felméréséből. A komoly érdeklődések számának növekedése pedig hamarosan az adásvételek számában is megmutatkozhat.
2026. 03. 03. 05:00
Megosztás:

Hagyományból jövő: a közép-európai régió védelmi járműipari gyártóközpontjává válik a RÁBA

Űr és védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT), valamint a RÁBA jövője szempontjából meghatározó stratégiai védelmi ipari és tulajdonosi megállapodásokat jelentett be. A bejelentések több mint tízezer katonai jármű gyártását, összeszerelését és karbantartását foglalhatják magukban hazai keretmegállapodások, és egy nemzetközi exportprogram keretében, továbbá egy tervezett, mintegy 100 milliárd forint értékű gyárfejlesztési és infrastruktúra modernizációs program megvalósítását. Az esemény kiemelt jelentőségét jelzi, hogy a CSG tulajdont szerez a RÁBA Járműipari Holdingban, hosszú távú védelmi ipari partnerséget létrehozva a 4iG Csoporttal. A megállapodások a 4iG Csoport védelmi ipari stratégiájának meghatározó lépését jelentik, amelynek egyik kiemelt központja a RÁBA. A ceremónia keretében a 4iG Csoport, valamint űr- és védelmi ipari leányvállalata a 4iG SDT nemzetközi és hazai partnereivel közösen az alábbi stratégiai jelentőségű tulajdonosi és védelmi ipari beszerzési keretmegállapodásokat írták alá:
2026. 03. 03. 04:30
Megosztás:

Iráni helyzet: mit tegyen, aki most utazna?

Az iráni háború okozta légtérzár és járattörlések miatt magyarok ezrei ragadtak külföldön, elsősorban az Egyesült Arab Emírségekben. A közel-keleti ország azóta felkerült az utazásra nem javasolt térségek listájára, ebben a bizonytalan helyzetben pedig joggal merül fel a kérdés, hogy mit tehet az, aki márciusra tervezte utazását - akár Dubajba, akár más, a légtérzár által érintett úti célra.
2026. 03. 03. 04:00
Megosztás:

Fokozódik a verseny: már öt bank kínál 3 százalék alatti kamatot az Otthon Start hitelnél

2025 végén már minden újonnan folyósított lakáshitel négyötöde támogatott konstrukció volt, ami a BiztosDöntés.hu szakértői szerint egyértelműen az Otthon Start szeptemberi bevezetésének köszönhető. Nem véletlen, hogy a bankok között már az idei év első hónapjaiban tovább fokozódott a verseny: először a MagNet és az MBH Bank emelte meg a kapható jóvárás összegét, majd a MagNet márciustól 3 százalék alá csökkentette az Otthon Start hitelének kamatát is.
2026. 03. 03. 03:30
Megosztás:

Feszültség a Közel-Keleten - Szárnyal az arany, drágul az olaj a konfliktus miatt

A piacokon az új hét az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni összehangolt támadásai, valamint Teherán kiterjedt rakétás megtorlása közepette indul. A támadások iráni és izraeli célpontokat, a szövetséges országokban található amerikai támaszpontokat, továbbá az Egyesült Arab Emírségekben, Katarban, Bahreinben, Kuvaitban és Libanonban lévő helyszíneket vettek célba, sőt az incidensek többek között Ciprusig, Jordániáig és Pakisztánig is elértek. A piaci helyzetet a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési alkalmazás, az XTB szakértői elemezték.
2026. 03. 03. 03:00
Megosztás:

Magyarország a régió élmezőnyében az elsődleges egyenleg alapján

A legfrissebb adatok és előrejelzések alapján Magyarország költségvetési pozíciója régiós összevetésben továbbra is az egyik legkedvezőbb. Az eredményszemléletű hiány tavaly a kormányzati várakozások szerint 5% alatt alakulhatott, melyet megerősít a Magyar Nemzeti Bank friss, 4,7%-os hiányról szóló közlése is. Részben a költségvetés jó állapota, részben a megkezdett jegybanki lazítás lehet a magyarázata annak, hogy az utóbbi időben a nemzetközi befektetők nagyon készségesen finanszírozzák az államot.
2026. 03. 03. 02:30
Megosztás:

Ma nemcsak telihold, hanem vérhold is lesz! Mit hoz ez a horoszkópjegyednek?

Van az az este, amikor az égbolt nem egyszerűen „szép”, hanem üzen. A telihold eleve ilyen: felerősíti a hangulatokat, ráirányítja a figyelmet arra, amit nappal elintézünk egy vállrándítással, és mintha kicsit hangosabbra tekerné a belső monológunkat is. Március 3-án telihold van, ráadásul ez a telihold most nem akármilyen: vérhold, vagyis teljes holdfogyatkozás társul hozzá.
2026. 03. 03. 02:00
Megosztás:

Rövidesen csatlakozik az EU-hoz egy nagyon gazdag ország - minden megváltozik ezzel

Hamarosan az Európai Unió tagja lehet a világ egyik legtehetősebb állama: felgyorsulhat a folyamat.
2026. 03. 03. 01:00
Megosztás:

Az építőipar számára 2026-ban a lakásépítés és felújítás lehet a kitörési pont

A rendelésállományt és a cégek véleményét figyelembe véve 2026-ban a termelés enyhe csökkenésére készül az építőipar, az ágazat számára a lakásépítés és felújítás lehet a kitörési pont - állapítja meg elemzésében az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). A szövetség szerint a lakásfelújítást az Otthonfelújítási Program és a vidéki otthontámogatási program erősíti, az Otthon Start programban pedig az idén mintegy 25 000 új lakás lehet kivitelezés alatt, ami 800 milliárd forint többlet megrendelést jelenthet.
2026. 03. 03. 00:30
Megosztás:

Sonkától a tojásfestékig, átfogó Nébih ellenőrzés zajlik egészen húsvétig

Március 2-án indul az idei tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, melyet Tállai András az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára rendelt el. A vármegyei kormány- és a járási hivatalok szakemberei a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) irányításával egészen április 6-ig végzik majd a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó vizsgálatokat - közölte az Agrárminisztérium (AM) az MTI-vel hétfőn.
2026. 03. 03. 00:05
Megosztás:

200 ezer fát ültettek el a Nemzeti Faültetés Napján

A Nemzeti Faültetés Napja – 2026 ültetési ünnep keretében közel 200 000 fát ültettek el 200 helyszínen országszerte, 150 csatlakozó szervezet részvételével, 40 000 ingyenesen igényelhető facsemetével 10 000 résztvevő közreműködésével. Ezzel megduplázták a tavalyi rekordév ültetés számát. A 10 millió Fa Alapítvány a Nemzeti Faültetés Napján bemutatta a Népligeti Kiáltvány 10 pontját is, az alapítvány szakpolitikai és közpolitikai javaslatcsomagját.
2026. 03. 02. 23:30
Megosztás:

Mintegy ezer szlovén rekedt külföldön a közel-keleti feszültség miatt

A közel-keleti helyzet eszkalálódása és a járattörlések miatt mintegy ezer szlovén állampolgár rekedt külföldön, főként Dubajban, valamint Ázsiában és Óceániában - közölte hétfőn a Szlovén Utazási Irodák Szövetsége.
2026. 03. 02. 23:00
Megosztás: