Hatott a kamateső: beérték az állampapírokat a befektetési alapok a lakosságnál

Befektetési alapokban már majdnem ugyanannyi pénzt tartanak a kisbefektetők, mint állampapírokban, amelyekből január végén, az első kamateső után már csak névértéken volt több a lakosság kezében, mint korábban. A legjobban a gigantikus összeget kereső részvénybefektetők jártak az év elején - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Hatott a kamateső: beérték az állampapírokat a befektetési alapok a lakosságnál

Tovább nőtt januárban a háztartások értékpapír-állománya a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint. Hazai kibocsátású értékpapírokban 28 131 milliárd forintot, külföldiekben további 4375,2 milliárdot tartottak a kisbefektetők. Januárban szokatlanul kevés pénzt takarítottak meg a magyarok, külföldi papírokba viszonylag sok, csaknem 62 milliárd forintnyi friss pénz került, hazaiakba viszont csupán 65,9 milliárd, amire két és féléves mélypont.  

Eljött az igazság pillanata: csökkent a lakosság állampapír-állománya

A több mint 32 500 milliárd forintnyi befektetésen belül még mindig a magyar állampapírok részesedése a legnagyobb. A háztartásoknál 13874,9 milliárd forintos állomány volt január végén. Az év első hónapjában 69,1 milliárd forinttal adtak el vagy váltottak vissza több hazai állampapírt, mint amennyit vásároltak, emiatt csökkent az állomány. 

Ez nem volt meglepő, hiszen januárban fizetett kamatot a legnagyobb Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) sorozat, és számítani lehetett arra, hogy a kifizetések nem kerülnek vissza teljes mértékben az állampapír-piacra. 

Nőtt ugyan a háztartások állampapír-állománya, ám ez csak névértéken következett be, piaci értéken nem. Vagyis valóban vásároltak a háztartások a kapott kamatokból vagy más forrásból új állampapírokat is, de összességében kevesebb pénzért, mint amennyit az állam kifizetett nekik.

A következő hónapok is érdekesek lesznek, mivel az év első öt hónapjában további hatalmas kamatfizetések lesznek, az eddig magas kamatozású PMÁP-ok pedig alacsony kamattal futnak tovább. Kérdés, hogy a kisbefektetők hogyan döntenek: maradnak-e az állampapíroknál, vagy más megtakarítás után néznek.

Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője szerint a döntést az is befolyásolhatja, hogyan alakul az infláció a tavaszi  hónapokban. Ez ugyanis például az idei, a korábbinál már sokkal alacsonyabb kamat ellenére akár megtartásra is ösztönözheti a PMÁP-tulajdonosokat, akik a jövő évre újabb magasabb kamatot remélhetnek. 

A befektetési jegyek hamarosan előznek

Az állampapírpiacról kikerült pénzekért folyó versenyben a bankok jól szerepeltek. Januárban 26,6 milliárd forint friss lakossági megtakarítás került banki kötvényekbe, amellyel a hitelintézetek háztartásoknál lévő hitelpapír-állománya 648,3 milliárd forintos 12 éves csúcsra emelkedett. 

A vállalati kötvények azonban továbbra sem kellenek a háztartásoknak, és januárban a külföldi hitelpapírok iránt is visszafogott maradt a kereslet. Hazai vállalati kötvényben mindössze 28,8 milliárd forintot, külföldi hitelpapírokban 952 milliárd forintot tartottak a magyar kisbefektetők. Ez utóbbi egyébként csúcsnak számít, ami leginkább a forint januári gyengülésének a következménye. 

Az év első hónapjában a lakosság kedvenc megtakarítása a befektetési alap volt. Hazai alapokba 122,3 milliárd forint friss pénz tettek be a háztartások, ezzel az állományuk 11 400 milliárd forint fölé emelkedett. Külföldi alapokba további 53,5 milliárd forint ment, ennek és az árfolyam-változásnak köszönhetően már 2430 milliárd forint fölött volt kisbefektetők állománya. 

Összességében véve az első hónap végén a magyar háztartások 13 832,3 milliárd forintot tartottak alapokban, vagyis alig 50 milliárd forinttal kevesebbet, mint állampapírban. Három évvel ezelőtt, amikor a magas kamatozású PMÁP-ok elindultak, még bőven 3 ezer milliárd forint fölött volt a különbség a kétféle megtakarítás között. 

Nagyot kaszáltak a részvénybefektetők

Januárban folytatódott a rali a tőzsdéken, a hazai kisbefektetők is jól jártak, csak a budapesti parketten 176 milliárd forintot kerestek egyetlen hónap alatt, a külföldi részvénypiacokon pedig további 72,4 milliárdot. A BUX-index történelmi csúcsokat döntött januárban, azóta pedig még tovább emelkedett, a lakosság kedvenc papírja, az OTP-részvény is először törte át a 24 ezres lélektani határt az év első hónapjában. 

Sokan kiszálltak a magas árfolyamok láttán, a hazai részvénypiacról 16,2 milliárd forintot vontak ki a kisbefektetők. 

A Bank360.hu elemzése szerint jól jártak, akik maradtak, hiszen a BUX azóta is emelkedett, az OTP a 25 ezres újabb álomhatárt is átlépte, a Magyar Telekom is száguld. A 4iG árfolyama pedig megduplázódott azóta, hogy a társaság elnöke, Jászai Gellért Orbán Viktor miniszterelnök és Szíjjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter társaságában Elon Muskkal találkozott. 

Döntően az árfolyam-emelkedéseknek köszönhetően január végén már 2177,5 milliárd forintnyi hazai és 991,4 milliárd forint értékű külföldi részvénnyel rendelkeztek a magyar háztartások. A legnépszerűbb tőzsdei papír továbbra is az OTP-részvény. Hazai bankrészvényben 1227,8 milliárd forintjuk van a kisbefektetőknek, ebben vannak ugyan Gránit Bank és MBH-papírok is, de a döntő része OTP lehet. A befektetők most annak is örülhetnek, hogy az OTP a tavalyi rekordok után az idén is jó évet vár, emellett 270 milliárd forintnyi osztalék kifizetését is tervezi, ami részvényenként ezer forint is lehet.

Megújul Kelenföld egykori iparterülete és modern, energiatakarékos városrész épül a helyén okoslakásokkal, esőkertekkel és öt futballpályányi zöld parkkal

1864 lakásos új városnegyed épül Kelendföldön, a Fehérvári út mellett az Indotek Group lakóingatlanportfólióját összefogó Rezideo beruházásában. A Revital Parkban magas minőségű, A+ energetikai besorolású lakások épülnek és a lakónegyed területén 38 százalékra növelik a zöld terület arányát a jelenlegi 6 százalékról. Emellett olyan energiatakarékos és zöld megoldásokat alkalmaznak, mint az esőkertek vagy az üvegezett erkélyek, amelyek a klímahatások enyhítését szolgálják. A beruházás első ütemének építése fontos szakaszához érkezett: zajlik a talajszondák fúrása, amelyek majd a lakások melegvízellátását és hűtés-fűtését biztosítják. A Revital Park első ütemében a napelemeknek és a talajszondás rendszernek köszönhetően a megújuló energiaforrások által biztosított energia aránya 40-60 százalék között alakul majd.
2025. 12. 10. 15:00
Megosztás:

5 százalék alatt maradhat a költségvetési hiány jövőre is

A költségvetési hiány 2026-ban is 5 százalék alatt, az államadósság pedig a GDP 73,5 százalékán maradhat - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartásért felelős államtitkára a tárca keddi sajtótájékoztatóján, Budapesten.
2025. 12. 10. 14:35
Megosztás:

Katasztrófavédelmi projekt indult a magyar-szerb határ menti térségben

A határ menti térségben élők élet- és vagyonbiztonságának növelése érdekében indult magyar-szerb katasztrófavédelmi projekt uniós támogatással.
2025. 12. 10. 13:30
Megosztás:

Befejeződött az Országos Mentőszolgálat épületeinek energetikai fejlesztése

A Országos Mentőszolgálat épületenergetikai támogatást nyert a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében, mely fejlesztés során a Országos Mentőszolgálat épületeinek energetikai fejlesztése valósult meg - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium a projekt zárórendezvényéről szerdán az MTI-vel.
2025. 12. 10. 13:00
Megosztás:

Továbbra is jelentős a terrorfenyegetettség Hollandiában

A terrortámadás kockázata Hollandiában továbbra is "jelentős", az ötből a negyedik fenyegetettségi szinten áll - olvasható a holland nemzetbiztonsági és terrorizmusellenes koordinátori hivatal (NCTV) szerdán közzétett jelentésében.
2025. 12. 10. 12:35
Megosztás:

Ingatlan.com: rendhagyó év volt 2025 a lakáspiacon

Rendhagyó év volt 2025 a hazai lakáspiacon: az év elején az állampapírokból felszabaduló tőke, majd nyár végétől az Otthon Start program bejelentése generált rekordközeli aktivitást. A két keresleti hullám miatt akár 160 ezer adásvétel is történhetett az ingatlan.com MTI-nek küldött legfrissebb elemzése szerint.
2025. 12. 10. 12:00
Megosztás:

Agrárminisztérium: újabb jelentős segítséget nyújt a kormány a tejágazat szereplőinek

A termeléshez kötött tejhasznú tehéntartás támogatás kifizetése két ütemben meghaladja a 23 milliárd forintot. Így az ősz kezdete óta összesen több mint 32 milliárd forint célzott támogatás érkezett az ágazatban tevékenykedők munkájának segítésére - jelentette be Nagy István agrárminiszter közösségi oldalán.
2025. 12. 10. 11:30
Megosztás:

Reálmonitor Kft: pert nyertek az Ingatlan.com-mal szemben

Bírósági ítélet szerint a Reálmonitor Árminimum.hu oldala, és az Ingatlanhirdetés Figyelő nevű mobilalkalmazása megfelel az EU-s jognak, ezzel jogerősen pert nyertek az Ingatlan.com-mal szemben - közöte a Reálmonitor Kft. szerdán az MTI-vel.
2025. 12. 10. 11:00
Megosztás:

Jövőre sem ússzuk meg a díjemeléseket a lakossági bankszámláknál

Ugyan a bankok önkéntes moratóriuma 2026 júniusáig befagyasztotta a lakossági számlák díjait, a jövő év második felében várhatóan 4,6 százalékos emelés jöhet – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Véleménye szerint közben rengeteg ügyfél drágább számlacsomagban ragadt, így most is érdemes átnézni a januárban érkező díjértesítőket. Az alapszámla minimálbérhez kötött, maximális havi díja is emelkedik jövőre.
2025. 12. 10. 10:30
Megosztás:

Ismét Pécsen rendezik meg a Prograce programozói versenyt

Ismét a Pécsi Tudományegyetem (PTE) ad otthont a Prograce programozói versenynek, amelynek keretében december 16-án keresik az ország legjobb középiskolás és egyetemista programozóit - közölte a baranyai felsőoktatási intézmny szerdán az MTI-vel.
2025. 12. 10. 10:00
Megosztás:

Ismét megjelentek a tűzifacsalók

Tűzifával kapcsolatos csalásokra figyelmeztet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih): a jogszerűtlen hirdetéseket közzétevő, a vásárlókat súlyosan megkárosító csalók már az E.ON Zrt-t és állami erdőgazdaságok nevét is felhasználják, hogy elnyerjék az emberek bizalmát.
2025. 12. 10. 09:30
Megosztás:

Lakossági energiatároló programot hirdet a kormány

Lakossági energiatároló programot hirdet a kormány 100 milliárd forintos keretösszeggel - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdán Budapesten, a Kormányinfón.
2025. 12. 10. 09:10
Megosztás:

Emelkedik az alanyi adómentesség határa

Több lépcsőben emelkedik az alanyi adómentesség éves bevételi korlátja. A jelenlegi 18 millió forintos felső határ 2026-ban 20 millió, 2027-ben 22 millió, 2028-ban pedig 24 millió forintra nő. A mentességet újonnan választóknak december 31-ig kell nyilatkozniuk, legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) - hívta fel a figyelmet szerdai közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2025. 12. 10. 08:40
Megosztás:

Lesz elegendő magyar hal minden család asztalára

A magyar akvakultúrában dolgozók kiváló munkát végeztek, így lesz elegendő magyar hal minden család asztalára; az emberek idén is a tavalyi áron juthatnak halhoz, haltermékekhez - mondta az agrárminiszter kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
2025. 12. 10. 08:00
Megosztás:

Alig változott szerda reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacokon.
2025. 12. 10. 07:05
Megosztás:

8 éve nem látott szinten a magyarok hitelkártya-tartozása

159,6 milliárd forint tartozása volt a magyaroknak a hitelkártyájukon októberben. Nyolc éve nem volt ilyen mértékű ez a tartozás hazánkban. A hitelkártya azonban nem mindig „rossz tartozás”. Szerencsére az elmúlt időszakban ebből a szempontból pozitív irányba mozdultak el a dolgok. 2025. októberében összesen 159,6 milliárd forint tartozása volt a magyaroknak a hitelkártyájukhoz kapcsolódóan. Ez jelentős összeg, utoljára 2017. decemberében, azaz közel nyolc éve volt ilyen mértékű hitelkártya-tartozás hazánkban.
2025. 12. 10. 06:00
Megosztás:

Nem javasolják élő állat ajándékba adását az állatvédők

Az ajándékba vásárolt élő állatok az ünnepek után gyakran az utcára kerülnek, ezért az Orpheus Állatvédő Egyesület, a felelős állattartásra felhívva a figyelmet, arra kéri az embereket, hogy ne ajándékozzanak élő állatot karácsonyra.
2025. 12. 10. 05:30
Megosztás:

Ügyfélazonosítással foglalkozó céget vásárolt a 4iG

Megvásárolta a 4iG Informatikai Zrt. (4iG IT) a digitális ügyfélazonosítással foglalkozó FaceKom Kft.-t - közölte a 4iG kedden az MTI-vel.
2025. 12. 10. 05:00
Megosztás:

Kimagasló lakossági részvétellel zárult az MBH Bank nyilvános részvényértékesítési tranzakciója

Az MBH Bank november 24-én meghirdetett nyilvános részvényértékesítési tranzakciója iránt kiemelkedő érdeklődés mutatkozott, az eladásra felkínált összes részvény darabszámát meghaladó lakossági igény érkezett, ezért a bank a bejelentett határidő előtt 3 nappal, december 9-én, délben lezárta a lakossági részvényigénylést a beérkezett igények teljesítése érdekében - közölte a pénzintézet az MTI-vel kedden.
2025. 12. 10. 04:30
Megosztás:

Csaknem negyvenen kerültek kórházba egy nagykanizsai iskolából

Köhögés és hányinger miatt 37 gyereket és két felnőttet kellett kórházba szállítani kedd kora délután a nagykanizsai Kőrösi-iskolából - közölte az MTI megkeresésére az Országos Mentőszolgálat szóvivője.
2025. 12. 10. 04:00
Megosztás: