Hong Kong - Kína gazdaságélénkítő hatásának köszönhetően nem esett számottevően a Hang Seng
A pénzügyi vállalatok vezetésével csökkent Hong Kong-ban a részvényindex, miután a város a 2003-as SARS vírus miatt bekövetkezett recessziós után most először ismét visszaesett. A The Hang Seng index 13.13 ponttal, 0.1 százalékkal 13,529.53 pontra csökkent. (ProfitLine.hu)
Csökkenő energiaigény, a vártnál nagyobb válság elé nézhet Kínaaz energiafelhasználás
A kínai energiafogyasztás októberben 3.7 százalékkal 269,85 milliárd kilowattórára csökkent éves szinten a globális gazdasági válság hatására visszaeső igények miatt. Ilyen irányú változásra 1999 óta nem volt példa - jelentette be a China Electricity Council (CEC). (ProfitLine.hu)
Strauss-Kahn: több pénzre van szüksége az IMF-nek
Több pénzre lesz szüksége a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) a segítségre szoruló országok számának várható növekedése miatt, mondta hétfőn Londonban idézett nyilatkozatában a szervezet vezérigazgatója, aki alig burkolt formában gazdaságélénkítő célú kamatcsökkentésre szólította fel az euróövezetet. (MTI)
MNB: az államháztartás finanszírozási igénye a GDP 2,7 százaléka
A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás finanszírozási igénye az elmúlt egy évben a GDP 2,7 százalékát tette ki - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn az államháztartás és a háztartások pénzügyi számláinak 2008. III. negyedévi előzetes adatai alapján. (MTI)
Világgazdaság: Kevés volt a jegybanki tartalék az éven belüli devizatörlesztésekre
Elismerte a Magyar Nemzeti Bank, hogy kevés volt a magyar devizatartalék, és többek között ez vezetett az IMF-féle mentőcsomaghoz - írja a Világgazdaság. (MTI)
OPEC-elnök - A korábbiakkal ellentétben nem várható a hónapban termeléscsökkentés
Az OPEC elnökének nyilatkozata szerint november hónap folyamán nem várható termeléscsökkentés, ugyanis az OPEC-tagok még nem hajtották végre teljes egészében a korábbi kvótacsökkentést sem, emellett a kőolaj kereslet/kínálat közötti kapcsolat alakulására vonatkozóan több adatra van szükség a további döntések meghozatala előtt. (ProfitLine.hu)
Megállapodás az Landsbanki Islandban befagyott külföldi betétekről
Izland bejelentette, hogy megállapodott több európai uniós országgal arról, hogy miként fizeti ki azt a több ezer külföldi betétest, akinek pénze befagyott egy izlandi bankban. (MTI)
Kína - Továbbra is tart a gazdaságélénkítő csomag okozta lendület
Hétfőn már negyedik napja emelkednek a kínai részvénypiacok, még a múlt héten bejelentett 586 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomag hatásaként. A Shanghai Composite index csökkenéssel nyitott a washingtoni G-20 országok tanácskozása után, mivel nem sikerült konkrét döntéseket hozni a globális válsággal szemben, azonban a nap végén 44.05 pontos, 2.2 százalékos emelkedéssel 2030.4 ponton zárt. A Shenzhen Composite index 3.4 százalékkal 563.61 pontra emelkedett. (ProfitLine.hu)
Tőzsdenyitás - Nyugat-Európa: csökkenés a nyitáskor
Enyhe eséssel indítottak hétfőn a nyugat-európai tőzsdék követve a Wall Street előző üzleti napon történt visszaesését. Az olajipari cégek és a bankok is a veszteséges zónában mozogtak. (MTI)
Súlyos recesszió elé nézhet a brit gazdaság 2009-ben
A brit gazdaság jövőre három évtizede nem látott mértékben eshet vissza, míg az ingatlanárak 2002 óta nem látott mértékben csökkenhetnek tovább. (ProfitLine.hu)
Gyengébben nyitott a forint
Gyengüléssel nyitott a forint, az eurót 268,21/269,50 forinton jegyezték hétfőn délelőtt kilenc óra után a budapesti bankközi kereskedelemben a péntek délutáni 266,20/40 forinttal szemben. (MTI)
A GM Suzuki-részvényektől vált meg
A General Motors járműipari konszern 232 millió dollárért eladja 3 százaléknyi Suzuki részesedését a japán járműipari cégnek, hogy készpénzhez jusson. (MTI)
USA - Emelkedés várható az ipari termelésben
Emelkedést várnak a közgazdászok az októberi amerikai ipari termeléstől, miután a Mexikói-öbölben található olajfinomítók a hurrikánok elvonultával újra tudták indtani a termelésüket. (ProfitLine.hu)
USA - A csütörtöki kiugrást követően pénteken ismét padlót fogtak a piacok
Az amerikai piacok egész heti kereskedését jól jellemezte a pénteki kereskedési nap, mely csökkenéssel indult, majd emelkedésbe csapott át, hogy utána ismét csökkenhessen. A befektetőket továbbra is a pesszimizmust árasztó gazdasági hírek mozgatták. Emelkedni a piacok csak csütörtökön tudtak mikor az indexek ezévi mélypontjukra értek. (ProfitLine.hu)
Latin-Amerika - Brazília és Mexikó gazdaságát is érzékenyen érinti a globális válság
A csütörtöki felfutás után ismét csökkenéssel telt a pénteki nap a brazil piacon, a részvényindex a kiskereskedelmi és banki részvények vezetésével csökkent, miután várhatóan a gazdasági lassulás és a hitelpiaci válság 2009-re is áthúzódik, mely ronthat a vállalatok kilátásain. A Bovespa index 0.6 százalékkal 35,789.1 pontra csökkent, ezzel a héten összesen 2.4 százalékot mérséklődött. (ProfitLine.hu)
Ázsia - Vegyes piaci fogadtatás Japán recessziós hírére
Vegyesen reagáltak az ázsiai piacok arra a hírre, mely szerint Japán recesszióba süllyedt a világgazdasági lassulás következtében. A hétvégi washingtoni tanácskozás során a világ vezetői a globális pénzügyi rendszer megreformálásáról folytattak tárgyalásokat, elvi síkon sok dologban egyetértettek, azonban konkrét eredményt nem sikerült felmutatni a tanácskozás végén. (ProfitLine.hu)
Tovább hanyatlik Szingapúr exportja
Szingapúr októberi olajtermék nélküli exportja 15 százalékkal zuhant a visszaeső európai és amerikai igények következtében. Az export október folyamán, már a hatodik csökkenő hónapot éli meg, melynek következtében a városállam gazdasága várhatóan további visszaesést fog mutatni. (ProfitLine.hu)
Japán recesszióba kerülésének hírére esik az olaj
Az olaj világpiaci ára 56 dollár alá csökkent az ázsiai kereskedés során, miután nyilvánosságra került a Japán harmadik negyedéves GDP, mely szerint az ország recesszióba került, melynek következtében tovább mérséklődhet a kőolaj iránti kereslet. (ProfitLine.hu)
Már Japán is recesszióban
2001 óta először a japán gazdaság is recesszióba süllyedt a kormány hétfői tájékoztatása szerint, miután a vállalatok jelentősen visszafogták a kiadásaikat a harmadik negyedévben a globális pénzügyi válság következtében. (ProfitLine.hu)
Az olasz kormány 80 milliárd eurós gazdaságélénkítő tervet készít
Az olasz kormány 80 milliárd euró összértékű, több évre szóló gazdaságélénkítő tervet készít - ezt Giulio Tremonti olasz gazdasági miniszter jelentette be a G20 csoport ülését követően Washingtonban. A programot a következő napokban hozzák részleteiben nyilvánosságra. (MTI)