Hó, jég, hideg? Így készülj fel, hogy az autód túlélje a telet!
1. Gumiabroncsok: a téli „cipők” fontossága
Ha eddig halogattad, most már tényleg itt az ideje téli gumira váltani! A téli gumik különleges összetétele és bordázata jobb tapadást biztosít a csúszós útfelületeken. Ne csak az időjárás változásait figyeld, hanem a hőmérsékletet is: ha 7°C alá süllyed a hőmérő, ideje elővenni a téli abroncsokat!
2. Akkumulátor: tartsd melegen a „szívet”
A hideg idő különösen igénybe veszi az autó akkumulátorát, ami ilyenkor nagyobb energiát használ fel az indításhoz. Ellenőriztesd az akku töltöttségét, és ha öregecske, érdemes megfontolni a cserét. Egy kis figyelemmel és megelőzéssel elkerülhető az a szomorú reggel, amikor az autó egyszerűen nem hajlandó beindulni.
3. Fagyálló folyadék: nehogy csak „látható jéghegy” maradjon belőled!
A fagyálló folyadék szintjét és fagyáspontját is ellenőrizd! Fontos, hogy a motor hűtőrendszere megfelelően védve legyen a téli hidegben, különben könnyen előfordulhat, hogy egy-egy fagyos éjszaka után a rendszer károsodik.
4. Ablaktörlők és szélvédőmosó folyadék: láss és láttass!
A téli időszakban a tiszta látás mindennél fontosabb! Cseréld le az ablakmosó folyadékot fagyállóra, hogy ne fagyjon meg menet közben. Az ablaktörlő lapátokat is érdemes ellenőrizni, hiszen a hideg és jég jobban igénybe veszi őket. Egy elhasznált ablaktörlő lapát pedig nem csak idegesítő, de veszélyes is lehet!
5. Világítás: a fény az éjszakában
Mivel télen hamarabb sötétedik és gyakrabban találkozunk ködös, esős idővel, ellenőrizd, hogy az autó minden lámpája működik-e megfelelően. A tompított, távolsági, helyzetjelző és ködlámpák mind-mind létfontosságúak lehetnek.
6. Zárak és gumikéderek ápolása: hogy ne ragadjon!
A jégbe fagyott ajtók és zárak rémálmai a téli reggeleknek. A gumikédereket érdemes szilikonspray-vel kezelni, hogy ne fagyjanak oda. A zárakat pedig zárjégoldóval készítheted fel a kemény fagyokra – csak ne hagyd az autóban, mert akkor nem sokat segít!
7. Sószórás, hó, latyak: a kocsimosás nem luxus télen sem
A sós, nedves utak az autó alvázát igencsak megviselik. Ne hagyd, hogy a só kikezdje a járművet, és ha teheted, mosd le rendszeresen, főleg az alvázat! Egy alapos mosás és védelem segíthet megelőzni a rozsdásodást.
Összegzés: az elővigyázatosság életet menthet
Egy kis előkészítés és odafigyelés biztosítja, hogy ne kelljen szembenézned váratlan kellemetlenségekkel a leghidegebb hónapokban sem. Ráadásul így nyugodtabban vághatsz neki a téli kalandoknak is, mert tudod, hogy az autód bírni fogja a strapát.
Indulás előtt pedig egy bögre forró kávé vagy tea – és már jöhet is a tél!