Íme a 2025-re tervezett nyugdíj változások számokban!

Mennyire méltányos a jelenlegi nyugdíjrendszer? Hogyan befolyásolja a nyugdíjak reálértékét a nyugdíjemelés módszere? Cikkünkben részletesen bemutatjuk a valorizációs szorzók hatását és az ebből fakadó kihívásokat a 2025-ös nyugdíjak kapcsán.

Íme a 2025-re tervezett nyugdíj változások számokban!

A nyugdíjszámítás során meghatározó jelentőségű valorizácós szorzószámok minden évben a kedvezmények nélkül számított országos nettó átlagbér előző évi nominális növekedését tükrözik, az erről szóló idei kormányrendelet várhatóan e hónap (2025. március) végén jelenik majd meg – hívja fel rá a figyelmet Farkas András nyugdíjszakértő.

A rendelet közzététele minden idei nyugdíjba vonuló számára nagy jelentőségű esemény, különösen azok várják, akik 2025 első két hónapjában nyújtották be a nyugdíjigénylésüket, mert az ő nyugdíjuk végleges összegének megállapítására vonatkozó törvényi határidő csak a valorizációs rendelet közzétételét követő 15. napon jár le, addig legfeljebb nyugdíjelőleget kapnak.

Az idei valorizációs szorzók várhatóan 13,2 százalékkal lesznek magasabbak, mint a 2024-ben alkalmazott szorzók voltak.

A valorizációs szorzókat a KSH által számított 2024-es bruttó és a kedvezmények nélküli nettó átlagkereset emelkedése alapján számítják, ezek egyaránt 13,2 százalékot tettek ki.

- A 2021-ben alkalmazott valorizációs szorzók 9,7 százalékkal voltak magasabbak, mint a 2020-ban alkalmazott szorzók.

- 2022-ben 8,7 százalékkal voltak magasabbak, mint a 2021-ben alkalmazott valorizácós szorzók.

- 2023-ban 17,5 százalékkal voltak magasabbak, mint a 2022-ben alkalmazott valorizációs szorzók.

- 2024-ben 14,2 százalékkal voltak magasabbak, mint a 2022-ben alkalmazott valorizációs szorzók.

Miért fontosak a valorizációs szorzók?

nyugdíj valorizációs szorzók

A nyugdíj összege egyrészt a szolgálati idő hosszától, másrészt a nettó életpálya-átlagkereset összegétől függ. A nettó életpálya-átlagkereset összegét pedig jelentősen befolyásolja a nyugdíjigénylés éve a nyugdíj-megállapítás során kulcsszerepet játszó valorizációs szorzók hatása miatt.

A valorizáció lényege, hogy az életpálya során az 1988 óta figyelembe vehető korábbi években szerzett, nettósított éves kereseteket az adott évre vonatkozó valorizációs szorzóval meg kell szorozni, így kell azokat a nyugdíjba vonulás évét megelőző év átlagkereseti szintjéhez igazítani. A valorizációs szorzók az országos nettó átlagkereset egyes években történő növekedését tükrözik – írja Farkas András.

2025-ben történő nyugdíj-megállapítás esetén a valorizálás a 2023-ban és előtte elért keresetekre vonatkozik, amelyeket a 2024-es országos nettó átlagkereseti szinthez kell igazítani.

Ennek során a 2023-as és korábbi naptári évekre (minden évre külön-külön) meghatározott idei valorizációs szorzóval meg kell szorozni az adott naptári év bérezett napjaira számított nettósított keresetet, így igazítva a különböző naptári évek számított nettó kereseteit a 2024-es év országos nettó átlagkereseti szintjéhez.

Miután a nyugdíjba vonulás évét megelőző év kereseti szintjéhez kell igazítani az 1988 óta figyelembe vehető korábbi évek kereseteit, az utóbbi években egyre erősebben érvényesül az a jelenség, hogy a nyugdíjigénylés évének meghatározó jelentősége van a nyugdíj összegének alakításában: minél későbbi évben igényli a nyugdíját a jogosult, annál jobban járhat, még nagyon hasonló életpályák esetén is.

Ezt a méltánytalanságot sem az inflációs nyugdíjemelés, sem a 13. havi nyugdíj nem képes megnyugtatóan kezelni, megoldást csak a nyugdíjemelési eljárás olyan módosítása hozhatna, amelynek révén a nyugdíj megállapításának évétől függő valorizációs korrekció is megjelenne az emelés mértékét meghatározó tényezők között.

Ennek a valorizációs eljárásnak az eredményeként a friss nyugdíjasok nyugdíjának összege a megállapítás évében kielégítően igazodik az országos nettó átlagkeresethez, de már a nyugdíjazás második évétől megkezdődik a nyugdíj vásárlóerejének relatív csökkenése.

Ennek oka a jelenlegi nyugdíjemelési módszer, amely szerint a nyugdíjakat csak az infláció mértékével emelik, így minden olyan évben, amikor az országos nettó átlagkereset növekedési üteme magasabb, mint az infláció mértéke, a nyugdíjasok lejjebb csúsznak a viszonylagos elszegényedés csúszdáján.

Nem véletlen, hogy egyre erőteljesebbé vált az elmúlt években a svájci indexálás visszahozatalára irányuló követelés. Ha a svájci indexálást alkalmazták volna a nyugdíjemelés során 2015 óta, akkor az átlagnyugdíj összege 2025-ben közelíthetné a 300 ezer forintot a ténylegesen mérhető 242 ezer forint helyett. (forrás: ado.hu)

Megújult a Hungaroring környéki utak egy része

Megújult a mogyoródi Hungaroring környéki utak 3,3 kilométer hosszú szakasza - jelentette be a kultúráért és innovációért felelős miniszter szerdán a helyszínen.
2026. 04. 01. 22:30
Megosztás:

Bővülő finanszírozási lehetőségek a Széchenyi Kártya Programban a hazai kkv-k számára

A Széchenyi Kártya Program Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ konstrukciója 2026. április 1-től négy új támogatási jogcím mellett is igényelhető, amely változás a hazai kkv-k számára szélesebb körű finanszírozási lehetőségeket biztosít. A KAVOSZ Zrt. a Széchenyi Kártya Program koordinációjával és működtetésével meghatározó szerepet vállal a hazai kkv-szektor finanszírozásában és fejlesztésében, a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatása mellett.
2026. 04. 01. 21:30
Megosztás:

Egységessé tenné a kormány a vasúti közlekedés feltételrendszerét

A kormány szeretné egységessé tenni Magyarországon a vasúti közlekedés feltételrendszerét - jelentette ki az Északkelet-Magyarország közúti és vasúti közlekedésének fejlesztéséért felelős miniszteri biztos szerdán Poroszlón, a MÁV-csoport állomásfelújítási programja keretében megújult vasútállomás átadó ünnepségén.
2026. 04. 01. 21:00
Megosztás:

Holdingtársaságként működik a Mol Nyrt. április elsejétől

A Mol Nyrt. tavaly jóváhagyott szervezeti átalakulása értelmében április elsejétől holdingtársaságként működik tovább, amely személyi változásokkal is járt - közölte a társaság a BÉT honlapján szerdán.
2026. 04. 01. 20:30
Megosztás:

Erősödött a forint szerda estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerda kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 04. 01. 20:00
Megosztás:

Az Európai Bizottság javaslatot tett az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerének módosítására

Az Európai Bizottság szerdán bejelentette az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi rendszerének (EU ETS) megerősítését célzó első konkrét intézkedést, amely a piac stabilitását és kiszámíthatóságát hivatott növelni.
2026. 04. 01. 19:30
Megosztás:

Kedvező nemzetközi hangulatban emelkedett a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2927,05 pontos, 2,41 százalékos emelkedéssel, 124 307,61 ponton zárt szerdán.
2026. 04. 01. 19:00
Megosztás:

Komoly díjcsökkenéssel indult az év a kgfb-átlagdíjaknál

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint 2025 utolsó negyedévében tovább mérséklődtek a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) díjak, az 56 013 forintos átlagdíjjal a jegybank éves alapon 1,7 százalékos csökkenést mért. Ez egyértelműen a biztosítói verseny erősödésére utal. A Netrisk.hu saját adatai ezt a trendet nemcsak visszaigazolják, hanem markánsabb elmozdulást mutatnak.
2026. 04. 01. 18:30
Megosztás:

Az Európai Bizottság 20 millió euróval támogat innovatív ukrán startupokat és vállalkozásokat

Az Európai Bizottság 20 millió euró támogatást ítélt oda 41 ukrán startupnak és kis- és középvállalkozásnak az Európai Innovációs Tanács (EIC) pályázata keretében - közölte szerdán a brüsszeli testület.
2026. 04. 01. 18:00
Megosztás:

Már Magyarország helyzete miatt aggódnak a legtöbben

Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban már nem az infláció, hanem a Magyarország gazdasági, politikai helyzete miatt aggódnak a leginkább honfitársaink, miközben a biztonságérzetüket elsősorban az egészségi állapotuk, a személyes kapcsolataik és a munkahelyük biztonsága határozza meg. A felmérésből az is kiderül, hogy melyek azok a tényezők, amelyek terén jelentős különbséget mutat a nők és a férfiak, valamint az egyes korosztályok véleménye.
2026. 04. 01. 17:30
Megosztás:

Új lendületben a személyi hitelek: februárban nagyot nőtt a kihelyezés

Februárban új lendületet vett a személyi hitelek piaca – a februárban kihelyezett 95,91 milliárd forint több mint 10 milliárd forinttal haladta meg a januári kihelyezést, a tavaly februári eredményhez képest pedig a 16 milliárd forintot is meghaladta a bővülés mértéke. Úgy tűnik tehát, hogy a személyi hitelek számára biztatóan indult a 2026-os év.
2026. 04. 01. 17:00
Megosztás:

Hogyan lett a póker a magyar celebvilág része

A póker magyarországi népszerűsége nem egyik napról a másikra nőtt meg. A 2000-es években a televíziós közvetítések, a nemzetközi tornák láthatóbbá válása és néhány ismert hazai arc együtt tette a játékot a szélesebb közönség számára is ismerőssé. Ebben a folyamatban nemcsak profi játékosok, hanem énekesek, médiaszereplők és televíziós személyiségek is fontos szerepet játszottak.
2026. 04. 01. 16:45
Megosztás:

BÉT: erős negyedévet zárt a tőzsde

Erős negyedévet zárt a tőzsde az eltelt időszak negatív tendenciája ellenére. A BUX index – a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) első számú mutatója – 9,3 százalékkal emelkedett az első negyedévben, március végén 121 380,56 ponton zárt - közölte a BÉT szerdán az MTI-vel.
2026. 04. 01. 16:30
Megosztás:

Kifinomult technológia, makulátlan eredmény: bemutatkozik a Dyson Clean+Wash Hygiene

A Dyson Clean+Wash Hygiene a vállalat legkönnyebb és leghigiénikusabb nedves-száraz padló tisztítója, amely porszívóként takarít és eltávolítja a nedves szennyeződéseket – maximális higiénia, minimális erőfeszítés mellett.
2026. 04. 01. 16:00
Megosztás:

A magyarok pénztárcáját és idegeit is megviselik a váratlan kiadások

A magyarok közel kétharmadát érte komolyabb, akár több százezer forintos váratlan kiadás az elmúlt egy évben – mutat rá a Cofidis és az NRC közös reprezentatív kutatása. Sokaknak gondot okoz önerőből kifizetni az olyan hirtelen jött költségeket, mint egy autó javítása vagy egy elromlott háztartási gép cseréje. Az érintettek döntő többségét nemcsak anyagilag, de mentálisan is megterheli egy ilyen pénzügyi sokk.
2026. 04. 01. 15:30
Megosztás:

Binance kriptotőzsde: két fontos frissítés is érinti az altcoin-kereskedőket

A Binance két, látszólag technikai jellegű bejelentése most mégis komoly jelentőséget kaphat az altcoinpiacon. Miközben a világ legnagyobb kriptotőzsdéje több token esetében bővítette a margin kereskedési lehetőségeket, párhuzamosan több spot kereskedési pár kivezetését is megerősítette.
2026. 04. 01. 15:00
Megosztás:

Ingatlan.com: csökkenő lakáspiaci kereslet, bővülő kínálat márciusban

Csökkenő lakáspiaci keresletet hozott a március: országosan havi összevetésben 9 százalékos, éves szinten pedig 13,9 százalékos volt a visszaesés. A kínálat ugyanakkor nőtt, a harmadik hónapban 35,5 ezer friss lakóingatlan-hirdetés jelent meg, ami majdnem 2 százalékos bővülésnek felel meg februárhoz viszonyítva az ingatlan.com keddi, az MTI-nek küldött közleménye szerint.
2026. 04. 01. 14:30
Megosztás:

Láthatatlan milliárdok: ennyi pénz marad kihasználatlanul minden évben

Évente mintegy 14–15 milliárd forint marad kihasználatlanul Magyarországon, mert sok adózó nem rendelkezik személyi jövedelemadója egy százalékáról, így az összeg az állami költségvetésbe kerül. Az SZJA 1+1 százalékos rendszerében a befizetett adó egy része civil szervezeteknek és egyházaknak ajánlható fel, a folyamat az e-SZJA felületen egyszerűen elvégezhető. 2026-tól először fogadhat felajánlásokat az Egy lépéssel több Alapítvány, amely több mint 180, súlyosan beteg gyermeket nevelő családot támogat, a költségeket közvetlenül, számlák alapján finanszírozva.
2026. 04. 01. 14:00
Megosztás:

Az Ethereum ára 2 100 dollár fölött: az AI-kripto narratíva megbicsaklott, a piac üzenete vegyes

Az Ethereum árfolyama ismét a 2 100 dolláros szint fölé kapaszkodott, ám a mozgás mögött egyelőre nem látszik valódi kitörési erő. Közben a piacon terjedő állítás, miszerint az AI-kripto szektor közel 10%-ot zuhant, a rendelkezésre álló élő adatok alapján nem nyert megerősítést. A jelenlegi kép sokkal inkább egy óvatos, széttartó kriptopiacot mutat, mintsem egy egységes, pánikszerű eladási hullámot.
2026. 04. 01. 13:30
Megosztás:

Lottómilliárdok: A legdrágább kastély vagy komplett balatoni települések felvásárlása is kijöhet a főnyereményből

Az ötöslottó 6 milliárd forintot meghaladó főnyereményéből bármelyik eladásra kínált önálló lakóingatlant meg lehetne vásárolni az ingatlan.com összeállítása szerint. A közel 4,7 milliárd forintért hirdetett acsai kastély mellett több budapesti luxusvilla is a szerencsés nyertes célkeresztjébe kerülhet. A rekordközeli telitalálat összegéből egy-egy balatoni vagy fővárosi agglomerációs település minden eladó lakását vagy házát is fel lehetne vásárolni.
2026. 04. 01. 13:00
Megosztás: