Ismét csökkentette a kamatot a Magyar Nemzeti Bank
Változatlan jegybanki üzenetek
A megjelent közleményben a monetáris politikával kapcsolatban egyetlen új információt olvashattunk: "A javuló kockázati megítélés fennmaradása esetén a jegybank a korábbi ütemben folytatja az egynapos tenderek kamatkondícióinak további fokozatos közelítését az alapkamathoz." Itt korábban nem volt megjelölve a kamatvágás várható üteme.
A döntéshozók emellett megismételték, hogy "A Monetáris Tanács megítélése szerint az alapkamat jelenlegi szintjének fenntartása biztosítja az inflációs várakozások horgonyzását és az inflációs cél fenntartható módon történő elérését. A pénzpiaci stabilitás előretekintve is kulcsfontosságú az árstabilitás eléréséhez.
A jelenlegi környezetben óvatos és fokozatos megközelítés indokolt. Az MNB folyamatosan értékeli a nemzetközi pénzpiaci folyamatok hazai kockázati környezetre gyakorolt hatásait, a beérkező makrogazdasági adatokat, illetve az inflációs kilátások alakulását." Összességében tehát nem volt változás, amennyiben a javuló külső és belső folyamatok fennmaradnak, a következő üléseken az MNB 100 bázispontos ütemben folytatja az egynapos betéti kamatszint csökkentését, mely szeptember végére érhet össze az alapkamattal.
Tovább mérséklődött az infláció
A hazai infláció júniusban 20,1 százalékra csökkent éves bázison, várakozásunk szerint júliusban 18 százalék körüli lehet. A havi összehasonlítás több pozitív tényezőt is tartalmazott júniusban. Az élelmiszerek árának emelkedése megállt, sőt megfordult, 0,4 százalékkal csökkent májushoz képest, éves bázison azonban még így is 29,3 százalékos a drágulás.
A háztartási energia ára a fogyasztás visszaesése miatt 2,1 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, itt éves bázison 34,3 százalékos az emelkedés, mely a rezsicsökkentés átalakításának évfordulójáig fenn fog maradni. A következő hónapokban a bázis folyamatos emelkedésének köszönhetően tovább süllyedhet az infláció és a maginfláció, így év végére elérhető lehet a Kormány által kitűzött cél, az egyszámjegyű infláció. Érdemes azonban hozzátenni, hogy az éves átlagos infláció még így is rendkívül magas, 18 százalék körüli lehet 2023-ban.
Nem fogunk unatkozni a hét hátralévő részében sem
Holnap este az amerikai jegybank, majd csütörtök délután az Európai Központi Bank is kamatdöntő ülést tart, melyek a forint árfolyamára is hatást gyakorolhatnak. Mindkét jegybank 25 bázisponttal emelheti a kamatszintet, de ennél sokkal érdekesebbek lehetnek az egyéb jegybanki üzenetek.
A Fed esetében a nagy kérdés, hogy változik-e a kommunikációban az inflációs kockázatokon lévő hangsúly, mivel az Egyesült Államokban júniusra 3 százalékra süllyedt az áremelkedés üteme. Nagy valószínűséggel nyitva hagyják a lehetőséget a további kamatemelés előtt.
Az Európai Központi Bank esetében egyértelműnek tűnik, hogy az eheti kamatemelés mellett még szükség van további szigorításra, mivel az eurózónában továbbra is 5 százalék feletti az infláció, de itt is érdemes figyelni a sajtótájékoztatón elhangzó burkolt, vagy kevésbé burkolt üzenetekre. Várhatóan Christine Lagarde keményebb álláspontot képvisel majd, mint amerikai kollégája.
Fontos támaszt támad az euró-forint árfolyama
A 377,20-as szint alá került a jegyzés az MNB háttérbeszélgetése alatt, erre a támaszra érdemes figyelni. Amennyiben a mozgás szignifikáns lesz, a következő meghatározó támaszt a 30 napos mozgóátlag jelenti 374,80-nál. A Bollinger-szalagok alapján a következő napokban is viszonylag magas maradhat a volatilitás, melyet az említett Fed és EKB kamatdöntő ülés, illetve a jegybanki üzenetek is okozhatnak.