Ismét Pásztor István lett a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke

Újabb négy évre Pásztor Istvánt választották meg a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökének a legnagyobb délvidéki magyar párt szombati tisztújító közgyűlésén az észak-bácskai Kishegyesen.

Az elnöki tisztségre ő volt az egyetlen jelölt. A 334 küldött közül 330-an támogatták Pásztor Istvánt, ketten tartózkodtak, ketten pedig ellene szavaztak.

Pásztor Istvánt először 2007 májusában választották meg a VMSZ élére, miután az addigi elnök, Kasza József bejelentette visszavonulását. A 67 éves politikusnak ez az ötödik pártelnöki mandátuma.

A politikus sikeresnek értékelte a párt utóbbi négy évét. Mint mondta, szinte rekordnak számító választáson vett részt a párt ilyen rövid idő alatt, hiszen az önkormányzati, tartományi, előrehozott parlamenti és a kisebbségi önkormányzati választás mellett a vajdasági magyarság részt vett a magyarországi országgyűlési, illetve az európai parlamenti voksolásban is, és minden akadályt sikerrel vett.

Pásztor István köszönetet mondott a VMSZ partnereinek és szövetségeseinek, a Fidesz-KDNP-nek, a magyar kormánynak, a Szerb Haladó Pártnak és a szerb kormánynak, valamint a párt minden szövetségesének.

A pártelnök a megválasztását követően kiemelte, mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy méltó legyen a neki megszavazott bizalomra.

"Továbbra is az az alapvető feladatunk, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy minden Vajdaságban élő magyar identitásában megmaradva és megerősödve boldogulni tudjon a szülőföldjén. Ez volt az eddigi mozgatórugónk, ma is ez, és az elkövetkező időben is ez marad" - húzta alá. Hozzátette ugyanakkor, hogy "ahhoz, hogy a szülőföldünk élhetőbb legyen, sok mindent meg kell változtatni".

Felhívta a figyelmet arra, hogy a következő négy évben ismét számos választásra kell számítani, és a "Vajdasági Magyar Szövetség továbbra is arra törekszik, hogy önállóan indulva széles körű legitimitás birtokába jusson, és abból a pozícióból építsen partnerkapcsolatot azokkal, akik elfogadják, illetve akiknek a programjait a Vajdasági Magyar Szövetség el tudja fogadni".

A VMSZ kishegyesi tisztújításán a 128 jelölt közül megválasztották a párt 50 fős tanácsának tagjait. A párt 20 tagú elnökségét és három alelnökét a tanács következő ülésén választják meg.

A 2022-es népszámlálási adatok szerint Szerbiában valamivel több mint 184 ezer magyar él, ami a lakosság 2,77 százalékát jelenti. A magyarság az észak-szerbiai Vajdaságban él.

Erősödött hétfő reggelre a forint

A forint árfolyama erősödött a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéshez képest hétfő reggelre.
2026. 02. 09. 08:00
Megosztás:

Kivitelezői vasúti pályatesztelés a Budapest-Belgrád vonal hazai szakaszán

2026. február 10. és 19. között nappal pályatesztelés zajlik a Budapest–Belgrád vasútvonal hazai szakaszán Soroksár és Kelebia között, ami egyes vasúti átjáróknál ideiglenes forgalmi korlátozásokkal járhat.
2026. 02. 09. 07:00
Megosztás:

Tíz gyerekből nyolc házasságban születik

A kormány családpolitikájának köszönhetően tíz gyerekből nyolc házasságban születik - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője vasárnap Gödöllőn.
2026. 02. 09. 06:00
Megosztás:

Csekély volt az érdeklődés a nyugdíjpénz ingatlancélú felhasználására: ekkora összeget igényeltek a tagok

Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok átlagosan 2 millió forint összeget igényeltek lakáscélra a pénztáraktól. A tagoknak jellemzően az 5-6 százaléka kért kifizetést. A legnépszerűbb cél a lakásfelújítás volt – derült ki a GRANTIS szakértői által készített körképből, amely a válaszadó pénztárak adatait tartalmazza.
2026. 02. 09. 05:00
Megosztás:

A Bitcoin mélypontját keresik a bikák, miközben a régi medvék győzelmi kört futnak

Ahogy a kriptopiac több hónapos lejtmenete a múlt héten már-már szabadesésbe fordult, a Bitcoin-hívők lázas igyekezettel próbáltak kapaszkodót találni. Egyesek technikai indikátorokban reménykedtek, mások egy újabb túlzottan eladósodott hedge fund összeomlásában látták a lehetséges végső mélypont előjelét. Van azonban egy kevésbé számszerűsíthető, ám annál beszédesebb jel: azok hangos ünneplése, akik másfél évtizede következetesen temetik a Bitcoint.
2026. 02. 09. 04:00
Megosztás:

Ellenőrzött szaporítóanyaggal a szőlő aranyszínű sárgaság terjedése ellen

A szőlő aranyszínű sárgaság (FD) fitoplazma megfékezése érdekében fontos szerepük van az ellenőrzött szaporítóanyagoknak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a termelők és vásárlók figyelmét, hogy a hatósági intézkedések betartásával kizárólag ellenőrzött, címkével ellátott szaporítóanyagot használjanak, ezzel is megakadályozva a betegség terjedését.
2026. 02. 09. 03:00
Megosztás:

Nemzetközi együttműködés az egészségtudományok fejlesztéséért

Stratégiai jelentőségű nemzetközi együttműködés született a napokban a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kara és a jordániai Applied Science Private University között, amely kiemelt fontosságú lépést jelent az egészség- és sporttudományok pozíciójának erősítésében.
2026. 02. 09. 02:00
Megosztás:

Tápszereket hívott vissza a Müller

Anyatej-kiegészítő tápszertermékek visszahívását kezdeményezte a forgalomból a Müller Drogéria Magyarország Bt. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szombaton az MTI-vel.
2026. 02. 09. 01:00
Megosztás:

Rekordáron keltek el a televíziós reklámhelyek az idei Super Bowlra

Rekordáron keltek el a televíziós reklámhelyek az idei Super Bowlra, a profi amerikaifutball-liga (NFL) vasárnapi nagydöntőjére – derül ki a legnézettebb amerikai sporteseményt megelőző összefoglalóból.
2026. 02. 09. 00:05
Megosztás:

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak Izraelben a Wizzair londoni járatához

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak Izraelben a Wizzair londoni járatához vasárnap – jelentette a repülőtéri hatóság Izraelben.
2026. 02. 08. 23:00
Megosztás:

Nincs megállapodás az Alibabával "Magyarország-pótdíjról" - a fogyasztók megtévesztése elfogadhatatlan

Nincs és nem is volt semmilyen megállapodás a magyar állam és az Alibaba között "Magyarország-pótdíj" felszámításáról, a fogyasztók félrevezetésére alkalmas gyakorlat pedig elfogadhatatlan - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szombaton az MTI-vel.
2026. 02. 08. 22:00
Megosztás:

MNB: a bizonytalan világgazdasági környezetben felértékelődött a tartalékok szerepe

A bizonytalan világgazdasági környezetben felértékelődnek a stabilitást erősítő tényezők, így a tartalékok szintje is, amely Magyarországon történelmi csúcson, 56 milliárd euró fölött van - jelentette ki Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, aki részt vett az AlUla Conference for Emerging Market Economies konferencián Szaúd-Arábiában.
2026. 02. 08. 21:00
Megosztás:

Lemondott a brit miniszterelnök kabinetfőnöke az Epstein-botrány miatt

Lemondott vasárnap Morgan McSweeney, a londoni miniszterelnöki hivatal kabinetfőnöke, az Epstein-botrányba keveredett és visszahívott volt washingtoni brit nagykövet, Peter Mandelson kinevezésének egykori fő szószólója.
2026. 02. 08. 19:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 6. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 02. 08. 18:00
Megosztás:

Az átlagosnál melegebb idő várható a jövő héten is

A jövő hét elején átmenetileg visszaesik a hőmérséklet, de szerdától visszatérnek a 10 Celsius-fok körüli maximum-hőmérsékletek, majd a hét végén ismét kissé csökken a nappali felmelegedés. Többször kell csapadékra számítani, ami a hét elején még lehet havazás is, majd egyre inkább az eső lesz a jellemző, a szél pedig szinte egész héten élénk, olykor erős lesz - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 02. 08. 17:00
Megosztás:

Rekordszámú utas fordult meg Belgium repülőterein

Rekordszámú, közel 36,4 millió utast szolgáltak ki a belgiumi repülőterek tavaly, a szám 850 ezerrel haladja meg a 2019-es rekordot - tájékoztatott a La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap.
2026. 02. 08. 16:00
Megosztás:

Az agrártárca támogatja a fagykárt szenvedett ültetvények cseréjét

Az agrártárca kétmilliárd forint keretösszegű felhívással támogatja a fagykárt szenvedett ültetvények cseréjét - tájékoztatta az Agrárminisztérium (AM) vasárnap az MTI-t.
2026. 02. 08. 15:00
Megosztás:

Az áruhiteleket is kiütötték a személyi kölcsönök

A 2024-es csúcs után nagyjából a 2023-as szintre esett vissza tavaly az áruhitel-piac, ami a vártnál lassabban beinduló lakossági fogyasztás mellett a személyi kölcsönök térnyerésével is magyarázható lehet – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A személyi kölcsönök dominanciája pedig tovább erősödhet a fogyasztási hitelek piacán, miután az utóbbi hetekben több bank is még lejjebb vitte a kamatokat.
2026. 02. 08. 14:00
Megosztás:

Kedvező trend: egyre kevesebb vállalkozást érintenek súlyosan az infláció hatásai

Tartós javulás figyelhető meg a hazai vállalatok inflációs terheltségében: 2024 eleje óta folyamatosan mérséklődik azoknak a cégeknek az aránya, amelyek jelentős negatív hatásként élik meg az inflációt. A K&H nagyvállalati növekedési index legfrissebb, 2025 negyedik negyedévére vonatkozó felmérése szerint az elmúlt három hónapban már minden harmadik vállalat képes volt áraiban érvényesíteni az inflációt.
2026. 02. 08. 12:00
Megosztás:

Elstartolt a Vendéglátás és Étkeztetés Jó Higiéniai Útmutató

Újabb mérföldkőhöz érkezett a hazai vendéglátás és közétkeztetés élelmiszer-biztonsága. Megkezdődött a hazai Vendéglátás és Étkeztetés Jó Higiéniai Útmutató, a GHP aktualizálása. A Közétkeztetők, Élelmezésvezetők Országos Szövetsége (KÖZSZÖV) koordinálásával felálló munkacsoport célja, hogy a jelenlegi kiadást az időközben megváltozott jogkörnyezethez, legmodernebb technológiákhoz, változásokhoz és a gyakorlathoz igazítsa.
2026. 02. 08. 11:00
Megosztás: