Itt a bizonyíték - mérgeket mikrózunk az ételbe

Számos friss kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy még a helyes használat mellett is jelentős esély van arra, hogy káros anyagok kerüljenek az ételeinkbe, ha műanyag edényeket használunk a mikrohullámú sütőben történő melegítéshez. Mi okozza ezt a jelenséget? Milyen vegyületek juthatnak az ételekbe? Milyen óvintézkedéseket érdemes betartani mikrózáskor? A Körkörös.hu összegyűjtötte a legfontosabb információkat a témában.

Itt a bizonyíték - mérgeket mikrózunk az ételbe

A műanyag elterjedése óriási lökést adott az emberiség fejlődésének, és a mindennapi életünk is elképzelhetetlen lenne plasztikok nélkül, ám felhasználásuk rengeteg veszélyt is magában rejt. A Szuperanyag egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy nagyon lassan bomlik le, korunk egyik legégetőbb környezetvédelmi kihívását okozva ezzel, a kioldódásnak köszönhetően pedig a műanyag csomagolóanyagokból, edényekből számos olyan anyag kerül az élelmiszerekbe és a szervezetünkbe, amelyek akár veszélyesek is lehetnek - olvashatjuk a Körkörös.hu cikkében.

A mikrohullámú melegítés során ez a jelenség felgyorsul!

Amint arról a Healthline.com oldalán is olvashatunk: a műanyagok elsősorban olajból vagy kőolajból készült szintetikus vagy félszintetikus, tartós, könnyű és rugalmas anyagok, az élet minden területén használjuk azokat az orvosi eszközöktől kezdve az autóalkatrészeken és a háztartási cikkeken át az élelmiszertároló edényekig. Ez utóbbiakat az ételek melegítésre is használjuk mikrohullámú sütőben.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a megfelelő használat esetén nincs ok aggodalomra a mikrohullámú sütő sugárzása miatt. Lássuk, röviden, hogyan is működik a mikrohullámú sütő: ez a konyhai eszköz a melegítés során alacsony frekvenciájú elektromágneses hullámokat bocsát ki, amelyek az ételbe vagy italba kerülve rezgésbe hozzák a vízmolekulákat, és azok melegítik fel felmelegítik az élelmiszert.

A WHO állásfoglalása ellenére számos kétség merült fel már ezzel kapcsolatban is, egyes aggodalmak szerint például az élelmiszerek mikrohullámú melegítése tápanyagveszteséget okozhat. A BBC elemzésében ezen túl arról ír, hogy a nem mikrohullámú melegítéshez tervezett műanyagokból olyan polimerek kerülhetnek az ételekbe, amelyek az edényt ugyan puhává és rugalmassá teszik, ám 100 Celsius fokos hőmérsékleten, kiolvadhatnak és az ételekbe oldódhatnak.

Mindennek hátterében a diffúzió, más néven anyagátadás, vagy kioldódás jelensége áll, amely a csomagolóanyag és az élelmiszer közötti határfelületen zajlik le, és a hőmérséklet emelkedésével arányosan nő. Erre talán a legjobb példa a tűző napon az autóban hagyott ásványvizes palack, amelyből magasabb hőfokon jobban kioldódnak a komponensek a benne található ásványvízbe. A mikrohullámú melegítés során ez a jelenség még intenzívebben zajlik le.

A BBC által idézett, 2011-es tanulmányban a kutatók több mint 400 élelmiszer tárolására tervezett műanyag edényt próbáltak ki ebből a szempontból is, és számos olyan vegyület kioldódását állapították meg, amelyek – többek között – a hormonháztartást is megzavarhatják.

a mikrohullámú sütő káros hatásai

A ftalátok és a biszfenol A

Az egyik ilyen hírhedt vegyületcsoport a ftalátok névre hallgat. Az egyik leggyakrabban használt lágyítószert a műanyagok rugalmasabbá tétele céljából használják fel a gyártás során, gyakran fordulnak elő ételszállító műanyagedényekben, műanyagfóliákban, vizes palackokban.

Mi velük a probléma? Íme a leggyakoribb negatív élettani tulajdonságaik:

- Megzavarják a hormonokat és az anyagcsere-rendszerünket.

- Gyermekeknél a ftalátok növelhetik a vérnyomást és az inzulinrezisztenciát, ami növelheti az anyagcserezavarok, például a cukorbetegség és a magas vérnyomás kockázatát.

- Az expozíciót termékenységi problémákkal, asztmával és ADHD-vel is összefüggésbe hozták

- A ftalátok a pajzsmirigyhormonok potenciális károsítói

A másik leggyakrabban kioldódó és komoly problémákat okozó biszfenol A-t (BPA) ugyancsak gyakran használják műanyag termékekben.

Több vizsgálat is arra a következtetésre jutott, hogy a BPA belélegzése vagy elfogyasztása megzavarhatja a sejtek viselkedését és a hormonok működését. A kutatók szerint ez rákhoz, hormonális zavarokhoz, termékenységi problémákhoz vezethet, és az immunrendszerünkre is hatással lehet, emellett szerepet játszhat többek között cukorbetegség, asztma és szívbetegség kialakulásában, meddőségben és pajzsmirigy-zavarokban.

A BPA leginkább a polikarbonát (PC) műanyagokban található, amelyeket az 1960-as évek óta széles körben használnak élelmiszertároló edények, ivópoharak és cumisüvegek készítésére. Ma már a gyártók termékeik egy részét BPA-mentes műanyagra cserélték, ám az Environmental Health Perspectives folyóiratban megjelent új tanulmány szerint kiderült, hogy a BPA helyettesítésére használt vegyszerek majdnem pontosan olyan hatással lehetnek az emberi szervezetre, mint maga a BPA – írja a Time.

A BPA és a ftalát nem csak mikrohullámú sütőben történő melegítés során kerülhet az ételekbe, hanem akkor is, ha más módon felhevített, forró élelmiszert helyezünk műanyagedénybe, ha dörzsölő anyagokkal súroljuk azokat, ha hosszú ideig használjuk és sok-sok alkalommal mosogatógépben mossuk el azokat.

Mi a helyzet a melegítésre szánt műanyagzacskókkal?
Spanyol kutatók kimutatták, hogy a csomagolásra (és melegítésre) használt műanyagzacskókból ugyancsak káros összetevők kerülhetnek az élelmiszerekbe. Az El País napilap által idézett elemzésben olyan zöldségeket vizsgáltak meg, amelyek ugyanabban a műanyag zacskóban javasolnak mikrohullámú sütőben felmelegíteni, amelyikben a fogyasztók megvették azokat. Az Almería Egyetem kutatói a Food Chemistry folyóiratban megjelent kutatása megállapította, hogy a mikróban történt melegítés során számtalan káros vegyület jut be az ételekbe – a tudósok konkrétan a burgonyát vizsgálták, és megállapították azt is, hogy a mikrohullámú működés új vegyületet hoz létre a burgonyában, amelyet HMPP-maltóznak neveznek.

Mit tehet a fogyasztó, ha biztosra akar menni?

- A műanyagedényeket ne tegyük ki erős hőnek.

- Csak akkor melegítsünk ételt mikrohullámű sütőben, ha a csomagoláson szereplő felirat vagy kód ezt megengedi, ám még ekkor is számos kockázat adódik.

- A „mikrohullámú sütőben használható” felirat sem jelent ugyanis automatikus védettséget. Ez a címke sokszor csak annyit jelent, hogy az edények nem olvadnak meg vagy nem törnek el hevítés közben – de ez nem jelenti azt, hogy a kioldódás szempontjából is biztonságosak.

- Érdemes megvizsgálni a doboz alján lévő újrahasznosítási kódot is (angolul recycling code, három nyíl formáz egy háromszöget, benne egy számmal). Kerüljük az olyan edényeket, amelyek kódja 3-as, vagy 7-es.

- A sérült, (repedt, lyukas vagy kopás jeleit mutató) műanyag edényeket új BPA-mentes műanyag edényekre vagy üvegből készült tartályokra kell cserélni.

- A vízgőzzel még az étellel közvetlenül nem érintkező edényrészekből (így a fedőből) is kioldódhatnak káros anyagok

Nyugdíjreform magyar módra! Előbb mehetnek nyugdíjba a férfiak, mint a nők?

Az egységes nyugdíjrendszer 2011-es bevezetése óta időről időre felmerül az igény a rendszer átalakítására vagy javítására. A leggyakrabban visszatérő javaslat az, hogy a férfiak számára biztosítsanak valamilyen kedvezményt, amely lehetővé tenné számukra a korábbi nyugdíjba vonulást.
2025. 07. 12. 02:00
Megosztás:

Hogyan fogyjak le 20 kilót könnyen és gyorsan?

Mégis hogyan fogyjak le? - Sokak álma, mások kétségbeesett vágya, hogy gyorsan, lehetőleg minél kevesebb szenvedéssel megszabaduljanak 20 kiló feleslegtől. Ez a cél első hallásra ijesztőnek tűnhet, hiszen a 20 kiló jelentős mennyiség, és a legtöbb divatdiéta, villámmódszer inkább csak ideiglenes eredményeket produkál. De vajon lehetséges-e mégis könnyen és gyorsan leadni ezt a súlyt? A válasz: igen, de fontos megérteni, hogy mit jelent valójában a könnyű és a gyors.
2025. 07. 12. 01:00
Megosztás:

Eldőlt! A nyugdíjakkal ez történik, ha Magyarország bevezeti az EURÓ-t

Az alábbi pénzügyi elemzői összefoglaló a magyar euróbevezetésről és annak nyugdíjakra gyakorolt hatásáról megbízható források alapján készült.
2025. 07. 12. 00:05
Megosztás:

Kerékpáros sebességkorlátozás tesztelését kezdik meg Hollandiában

Holland önkormányzatok a jövő év elejétől kísérleti jelleggel kötelező vagy ajánlott sebességkorlátozást vezethetnek be a kerékpárokra; a teszt a közlekedési szabályok kiigazításának szükségességét méri fel - tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
2025. 07. 11. 23:00
Megosztás:

Oroszország Franciaországot jelölte meg legfőbb európai ellenfelének

A francia vezérkari főnök szerint Moszkva Franciaországot jelölte meg legfőbb ellenfeleként Európában. Thierry Burkhard ennek okát mindenekelőtt abban látja, hogy Párizs támogatja az Oroszország által megtámadott Ukrajnát.
2025. 07. 11. 22:00
Megosztás:

A migráció miatt növekszik az EU népessége

Az Európai Unió népessége a negyedik egymást követő évben növekedett, január elsején elérte a 450,4 milliót, ami 1 070 702-vel több az előző évinél, az uniós népességnövekedés főként a migrációnak tulajdonítható - közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat pénteken.
2025. 07. 11. 21:00
Megosztás:

A kisnyugdíjak megduplázását szorgalmazza a DK

A kisnyugdíjak megduplázását sürgette pénteki online sajtótájékoztatóján Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke.
2025. 07. 11. 20:00
Megosztás:

A Katolikus Karitász tízmillió forint azonnali támogatást különített el a károsultaknak

Tízmillió forint azonnali támogatást különít el a Katolikus Karitász az e hét elején az országon végigsöprő viharok miatt nehéz helyzetbe került családok számára.
2025. 07. 11. 19:00
Megosztás:

A lakásokban több mint 7,5 milliárd, a vállalatoknál, intézményeknél csaknem 2 milliárd forintnyi kár keletkezett

A héten rendkívüli erejű vihar csapott le Magyarországra, az első három napon a Mabisz-tagbiztosítókhoz érkezett kárbejelentések alapján 45 734 lakásban 7 milliárd 526 millió forint kár keletkezett, ezáltal a lakásokban a vihar átlagosan 165 ezer forintnyi kárt okozhatott. A vállalatok, intézmények, önkormányzatok 1700 káreseményt jelentettek be, 1 milliárd 941 millió forint értékben - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 11. 17:30
Megosztás:

Ha több hitelük lenne az embereknek, az előnyösebb lenne a magyar gazdaságnak

Noha a hazai háztartások alacsony eladósodottsága első ránézésre előnyös adottságnak tűnik, ugyanakkor több kutatás is rámutat: bizonyos esetekben a magasabb – de nem extrém – hitelállomány kifejezetten serkentőleg hat a gazdaságra, és a lakosság jóléte szempontjából is előnyös. Az MBH Elemzési Centrum szakértői szerint a magyarországi háztartási adósságállomány jelenleg alacsonyabb a régiós átlagnál, s így valószínűleg a növekedési szempontból optimális szinttől is elmarad.
2025. 07. 11. 17:00
Megosztás:

Nyár, diákmunka, első fizetés – és az első pénzügyi döntések

Játékkonzol, robogó, nyári utazás vagy egy régóta vágyott ruhadarab – ki ne emlékezne arra, mire költötte élete első fizetését? És mire gyűjtenek a mai fiatalok? A nyári szünetben sok kamasz és fiatal találkozik először a munka világával, így most különösen aktuális a kérdés.
2025. 07. 11. 16:30
Megosztás:

Egyedülálló élménygazdaságot alakítanak ki a gödöllői egyetemen

Egyedülálló növénytermesztési és állattenyésztési bemutatókertet alakítanak ki Gödöllőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Szent István Campusán - jelentették be pénteken a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.
2025. 07. 11. 16:00
Megosztás:

Gyorsult az éves infláció Romániában

Júniusban 5,66 százalékra gyorsult az éves infláció Romániában - közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. 07. 11. 15:30
Megosztás:

Michelin-csillagos étterem séfje főz Budapesten Jennifer Lopeznek

Hatalmas megtiszteltetésnek nevezte az esztergomi 42 Restaurant séfje, hogy felkérést kaptak Jennifer Lopez budapesti koncertjére, a catering biztosítására. Koppány Levente elárulta, hogy az étlap összeállításánál fontos szempont volt az egészségtudatosság.
2025. 07. 11. 15:00
Megosztás:

Megvan a százezer (BUX, OTP…)

Tegnap elérte a BUX a lélektani százezer pontot, sőt – napközben – meg is haladta azt (akárcsak ma). Persze nem a magyar piac volt az egyedüli, amely új csúcsra emelkedett, hanem pl. az S&P500, a DAX, vagy éppen a varsói börze is. Az utóbbi esetében az az érdekes, hogy az is a 100.000 ponttal küzd mostanában.
2025. 07. 11. 14:30
Megosztás:

Borsot törhet az USA az oroszok orra alá

Donald Trump az NBC-nek adott interjújában arról beszélt, hogy várhatóan hétfőn kiad egy nyilatkozatot Oroszországgal kapcsolatban.
2025. 07. 11. 14:00
Megosztás:

A teljes használtautó-piac felpörgött júniusban

A korábbi hónapokban megszokhattuk, hogy az előző évekhez képest folyamatosan bővül az elektromos és hibrid hajtásláncú használt autók piaca, júniusban azonban a korábban csak stagnáló hagyományos (benzin, dízel) hajtású autók is újra szárnyra kaptak.
2025. 07. 11. 13:30
Megosztás:

120 ezer diák dolgozik a nyáron: itt vannak a legjellemzőbb órabérek

Nem meglepő módon a nyári szezon a legintenzívebb időszak a diákmunkások számára, de ma már közel sem igaz, hogy kizárólag erre az időszakra koncentrálódik a diákmunka.
2025. 07. 11. 13:00
Megosztás:

A fenntartható gazdaságélénkítés kulcsa az épületállomány energetikai megújítása

A hazai lakóépületek energiahatékonysági korszerűsítése egyszerre jelent gazdasági növekedési lehetőséget, társadalmi támogatottságot élvező beruházási irányt és klímavédelmi lépést. A K&H Bank az Egyensúly Intézet által koordinált szakmai szövetség tagjaként aktív szerepet vállal abban, hogy Magyarország épületenergetikai felújítási programja hosszú távon is fenntartható és igazságos módon valósuljon meg.
2025. 07. 11. 12:30
Megosztás:

Szinte önerő nélkül, 35 millió Ft Otthon Start hitelt venne fel egy átlagos érdeklődő

Úgy tűnik annyira megfogadták a kormány tanácsát a lakásvásárlók, hogy már önerőt is csak alig akarnak az első lakásuk vásárlásakor felhasználni – derül ki a Bankmonitor Otthon Start kalkulátorának adataiból. A nagy kérdés, hogy erre majd igent mondanak-e a bankok?
2025. 07. 11. 12:00
Megosztás: