Itt a CSOK Plusz – de hogyan hat majd a lakásárakra?
A legjelentősebb különbség a CSOK Plusz és az év végéig érvényben lévő CSOK között, hogy előbbiben feltétel nélküli vissza nem térítendő támogatás nincs, ugyanakkor a tőkeelengedés jóvoltából két gyermek vállalása esetén legalább háromszorosára, három gyermek esetén pedig duplájára nő a jelenlegi támogatás összege.
A CSOK Plusz árnövelő hatása mérsékelt lehet, de ösztönözheti a lakáspiaci forgalmat
A CSOK Plusz-nak köszönhetően egy újra aktívvá váló vásárlóréteg az ideihez képest akár 10-20 ezerrel több lakástranzakciót kezdeményezhet 2024-ben a piacon. Az új támogatási rendszerben megegyezőek a támogatási feltételek az új, illetve használt lakásokra (szemben a korábbi konstrukcióval, melyben az új lakásoknak nagyobb volt a támogatástartalma). Ez a körülmény a megfizethetőbb árú, használt lakások felé vezetheti a támogatást igénybe vevő vásárlókat, és továbbra is a használt lakások piaca maradhat a lakáshitelezés motorja.
Több oka is van azonban, hogy a pozitív hatás ellenére sem számítunk komolyabb áremelkedésre a laskáspiacon. Egyik közülük, hogy a CSOK Plusz egy visszafizetendő támogatott hitel, amit az eladók nem tudnak beárazni úgy, mint egy vissza nem térítendő támogatást (mint amilyen a korábbi CSOK volt). Másrészt a CSOK-támogatást igénybe vevő vásárlók mindig is kevesebben voltak, mint a lakástámogatás nélküli vevők, és ehhez még hozzá társul, hogy egyes becslések szerint a harmadára szűkülhet a lehetőséggel élni tudó kedvezményezettek köre, mivel a hatályba lépő CSOK Plusz már csak a gyermeket vállaló családok számára lesz elérhető.
A lakástámogatási rendszerhez jövőre várhatóan társul egy új, energetikai korszerűsítést célzó otthonfelújítási program is, így a CSOK Plusz a lakásvásárlás mellett lehetőséget adhat majd a vásárlással egybekötött felújításra is. Ám mivel ez az opció egyelőre szakmai egyeztetés alatt áll, így erről konkrétumokat jelenleg még nem lehet tudni.
A CSOK Plusz legközvetlenebb hatása a lakáshitelek piacára lehet
A piacon az előző évekhez képest a hitelezési dinamika lassulása volt megfigyelhető, de az utóbbi időben már megkezdődött a lassú kilábalás is: a harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest 520-szal több új lakáscélú szerződést kötöttek, de a már visszaesőben lévő, 2022-es harmadik negyedévi bázishoz képest ez még így is 40%-ot meghaladó csökkenés. Mindez elsősorban a még mindig 10 százalék körüli hitelköltségekkel, illetve a tartósan magas inflációval áll összefüggésben.
A CSOK Plusz legközvetlenebb hatása a lakáshitelek piacára lesz: a konstrukció várakozásaink szerint 2024-től jelentősen gyorsíthatja a hitelezés növekedés ütemét. Az MBH Bank 12 ezer CSOK Plusz hiteligénylésre számít a bankszektorban.
Az igazi fordulatot a lakáspiaci forgalomban ugyanakkor a hitelkamatok csökkenése és új kamattámogatott hitelkonstrukció mellett a mérséklődő építőipari árak és a belső kereslet erősödése hozhatja majd meg. Ezekkel együtt a CSOK Plusz 2024 első negyedévében a nagyon alacsony intenzitású piacon már érzékelhető elmozdulást hozhat.
Változik a Babváró hitel is
Ahogy azt egy korábbi elemzésünkben már jeleztük: a Babaváró úgy módosul, hogy jövőre a 30 év fölötti párok már csak folyamatban lévő terhesség mellett vehetik igénybe a hitelt, 2025-től pedig már csak olyan párok lesznek jogosultak, ahol a hölgy 30 év alatti – de esetükben a maximális limit 11 millió forintra emelkedik. A feltételek változása miatt e termék iránt is erősödött a kereslet, részben amiatt is mivel a konstrukció iránt érdeklődők 60 százaléka jövőre várhatóan már nem lesz jogosult a kedvezményes kölcsönre. Nem számítunk ugyanakkor arra, hogy a lakáspiac keresleti oldalára a támogatás jelentős mértékben élénkítő hatással lenne, és nem lesz komoly árfelhajtó hatása sem.
A harmadik negyedév ingatlanpiaci hatásairól és a jövőre várható fontosabb folyamatokról itt közöltünk átfogó elemzést.
LEZÁRVA: 2023. december 01-jén 12:00 órakor. Az előrejelzéshez használt adatokat 2023. december 01-ig vettük figyelembe.