Jelentősen csökkent a hazai földgázfelhasználás
Kiemelték: a tovább növekvő szerb beszállítás mellett a hazai tárolókba 10 százalékkal több gáz került augusztusban az előző hónaphoz képest. A töltöttségi szint elérte a 62,5 százalékot, ami jelentősen meghaladja az uniós elvárást - fűzték hozzá.
Felidézték, hogy döntően az Északi Áramlat leállításával kapcsolatos hírek hatására augusztusban a földgáz spot árak tovább emelkedtek. A júliusi megawattóránkénti 200 euró körüli szintről az árak a hónap közepén néhány napra 310 euró fölé is kerültek a napi termék piacán. A határidős árak is követték a spot árak emelkedését, a következő havi termék esetében megawattóránként 340 euróig szökött fel az árjegyzés, a 2023-as éves termék pedig majdnem 200 euróig emelkedett - tájékoztattak.
Az LNG forrásokért folytatott versenyben az európai piacok továbbra is jelentős felárat fizetnek az ázsiai piacokhoz képest: augusztus végén megawattóránként 80 euróig emelkedett az árkülönbözet - mutattak rá.
A MEKH közlése szerint az európai piacra érkező földgáz import az előző évinél 5 százalékkal alacsonyabb volt, az előző hónaphoz képest pedig 6 százalékkal csökkent a napi átlagos volumen. Az LNG szállítás 9 százalékkal volt alacsonyabb a júliusinál. Az orosz forrás a júliusi alacsony szinthez képest is további 6 százalékkal csökkent - részletezték. Az Északi Áramlat vezetéken a szállítás a kapacitás 20 százaléka körüli szinten maradt a hónapban, azonban 31-én teljesen leállt. A Török Áramlat vált az orosz gáz legfontosabb szállítási útvonalává, a szállítás éves alapon 17 százalékkal, havi alapon 2 százalékkal bővült - olvasható a hivatal közleményében.