Jövő héten csődbe mehet Oroszország
A mostani esedékességnél viszont nincs meg ez az opció, így ha Oroszország nem fizet, vagy rubelben próbálná meg a 117 millió dolláros kuponfizetést teljesíteni, az is csődeseménynek számíthatna, ami aktiválhatná a CDS ügyleteket.
Az orosz részvények után az orosz kötvények is kikerülnek egy fontos indexből. Március 31-től a széles körben követett JPMorgan kötvényindexek már nem tartalmazzák majd az orosz kötvényeket.
Az orosz miniszterelnök-helyettes és egyben energetikai miniszter az európai gázszállítások leállításával fenyegetőzött, válaszként az európai szankciókra. A földgáz szállítások leállítása Európának és Oroszországnak is fájó pont lenne, hiszen Európának nagy a kitettsége az orosz gáz felé, míg Oroszország az egyik legnagyobb exportbevételétől esne el. Közben az EU is igyekszik csökkenteni függőségét az orosz gáztól, de ezt hatékonyan csak hosszabb távon tudja megtenni. Rövidtávon is vannak persze eszközei, például a szenes erőművek újbóli üzembe állítása. Olaf Scholz német kancellár szerint ugyanakkor Németország nem nélkülözheti az orosz energiahordozókat, így Németország nem támogatná az orosz energiahordozók szankcionálását. Hasonló kijelentést tett tegnap a magyar kormány is.
A Gazprom dollárban teljesítette az 1,3 milliárd dollár értékű kötvénylejáratát, annak ellenére, hogy korábban arról szóltak a hírek, hogy a kifizetések várhatóan rubelben fognak teljesülni.
A tegnapi orosz-ukrán egyeztetéseken csak kisebb előrelépések történtek a humanitárius folyosók létesítése kapcsán. Abban azonban megállapodtak, hogy rövidesen ismét folytatják az egyeztetéseket. Csütörtökön külügyminiszteri szinten folytatódnak a tárgyalások, Szergej Lavrov és Dmitro Kuleba a törökországi Antalyában találkozik egymással.