Juhééé! Már csak 21,5% a magyar infláció
Ez amúgy hó per hó alapon már 0,4 százalékos csökkenést jelent. Míg áprilisban 37,9, mostanra már „csak” 33,5 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak, azaz folytatódott a lassuló ütem.
A tartós fogyasztási cikkek áremelkedésének üteme tovább lassult 8,1 százalékra a múlt havi 9,3-ró. Viszont a szolgáltatásokban emelkedés jött 14,1-ről 14,3 százalékra. Ebben például a telefontársaságok áremelési gyakorlata lehet a ludas.
A maginfláció is a várakozásoknál jobban alakult, 24,8-ról 22,8 százalékra csökkent, a várt 23,3 százalékkal szemben. Ez hó per hó szinten 0,5 százalékos növekedésre lassult az áprilisi 1,1 százalékról. Vagyis itt is megvan a dinamikus javulás.
Az elkövetkező hónapokban hasonló vagy akár ennél gyorsabb csökkenést láthatunk majd az inflációs mutatóban, különösen szeptemberben, amikor a rezsicsökkentés csökkentésének hatása miatt még jelentősebb mérséklődés jöhet.
Továbbra is úgy tűnik, hogy év végére meglesz az egy számjegyű infláció és a 10 százalék környéki alapkamat, már az ősz folyamán elfelejtésre kerülő gyorstender kamatráta nélkül.
Jött a külkereskedelmi mérleg egyenlege is, amely szintén jobb lett a várakozásoknál. A Reuters gyűjtése szerint az elemzők 275 millió eurós többletet vártak áprilisban, de ennél is jobb, 308 millió euró lett, amely 836 millió eurós javulás az egy évvel ezelötti értékhez képest.
A javulás annak köszönhető, hogy az export 3,4 százalékkal növekedett, míg az import 4 százalékkal csökkent év per év összehasonlításban, ez még márciusban 17 és 3,1 százalékos bővülés volt a két oldalon. Vagyis egyértelmű lassulás látszik a külkereskedelemben.