Káosz Olaszországban az oltásellenesek miatt

Az olaszországi lakosság több mint tizenöt százalékát képviselő oltásellenesek miatt fennakadás keletkezhet a közigazgatásban, a termelésben és a közlekedésben is - jelezték a szakszervezetek és a munkaadói szervezetek kedden, három nappal a munkavégzéshez kötelező védettségi igazolás bevezetése előtt. Október 15. lesz az első nap, hogy minisztériumi dolgozók, benzinkutasok, gyári munkások, fodrászok, buszvezetők, pincérek és számos más szakma képviselője kizárólag védettségi igazolással állhat munkába. Védettségnek számít, ha valaki már legalább egy adag oltásban részesült, átesett a betegségen, vagy negatív teszteredményt mutat fel.

Káosz Olaszországban az oltásellenesek miatt

A rendelkezés 23 millió munkavállalót érint az állami és a magánszektorban.
    
Az egészségügyi minisztérium által kiadott igazolás hiányában a munkaadó feladata lesz, hogy a védettség nélküli dolgozót fizetés nélküli szabadságra küldje mindaddig, amíg nem pótolja a védettségi igazolását. A rendelet jelenlegi változata értelmében a védettség nélküli munkavállaló nem veszíti el állását, de a fizetésétől elesik, és hosszú távon helyettesíthetővé válik. Védettség nélküli munkavégzés esetén a munkaadót és a dolgozót is fejenként 400 eurótól 1500 euróig terjedő bírsággal büntethetik.
    
Az intézkedés bevezetése előtt három nappal a szakszervezetek és munkáltatói érdekképviseletek úgy látják, hogy nem lesz problémamentes a védettség kötelezővé tétele. Példaként a családoknál dolgozó olasz és külföldi bejárónőket említették, akiket gyakran feketén foglalkoztatnak.
    
Az egészségügyi tárca adatai szerint a hatvanmillió lelket számláló országban keddig 45,8 millióan részesültek már legalább egy adag oltásban a 12 év felettiek között. További tizenöt százalék - amely több mint nyolc és fél millió embert jelent -, egyetlen oltást sem vett fel. Nincsenek köztük azok, akik betegségük, vagy más indok miatt nem olthatók be.
    
Az oltásellenesekből - becslések szerint - mintegy 3,3 millióan dolgoznak jelenlétben: 2,2 millióan a magánszektorban, 340 ezren a közigazgatásban, valamint 740 ezren önálló munkavállalók. Az oltásra nemet mondó közalkalmazottak soraiban 11 ezerre teszik az egészségügyben dolgozók számát, 90 ezerre az oktatásban dolgozókét, 86 ezerre a fegyveres és biztonsági erők tagjait, 156 ezerre a minisztériumokban és más állami intézményekben dolgozókét. Az egészségügyben és az oktatásban dolgozók számára egyébként már nyáron bevezették a védettségi kötelezettséget, sokan mégis "ellenálltak".
    
Olaszország egyik legnagyobb szakszervezeti szövetsége, a CISL adatai szerint a milánói közlekedési vállalat (ATM) dolgozóinak 25 százaléka még egyetlen adag oltást sem vett fel. Péntektől, ha a dolgozók negatív teszteredmény nélkül jelentkeznek munkára, hazaküldik őket. A CISL azt  hangoztatja, hogy nincsen elég dolgozó a védettség nélküliek pótlására.
    
A szakszervezetek arra hívják fel a figyelmet, hogy az északolasz iparvidék gyáraiban fennakadást okozhat a munkába álló dolgozók egyenkénti ellenőrzése, hasonlóképpen a minisztériumokban sem tudják majd külön-külön leolvasni az igazolási dokumentumot, amelyhez nem is készültek el időben a megfelelő beléptető-kapuk.
    
A közigazgatási miniszter, Renato Brunetta úgy reagált, hogy akkor majd turnusokban léptetik be a közalkalmazottakat.
    
További kérdést vet fel, hogy mi lesz az országban dolgozó és Szputnyik V-vakcinával oltott kelet-európai munkavállalókkal, akiknek többsége idősgondozóként, fuvarozóként, az üdülőhelyeken idénymunkásként és a hajóközlekedésben a személyzet tagjaként dolgozik. Az őket foglalkoztatók mostanáig elfogadták az általuk felmutatott védettségi igazolást, amelyet teszteléssel erősítettek meg.
    
Az október 15-én életbe lépő rendelet szerint a védettségi igazolást negatív teszteredmény válthatja ki, amelyet a dolgozóknak 48 óránként kellene felmutatniuk. A  gyógyszertárakban is elvégezhető antigén-gyorsteszt felnőtteknek alkalmanként 15 euróba (450 forintba) kerül, és havonta legfeljebb tizenkétszer ismételhető, tehát 180 eurós költséget jelent. Felmerült, hogy a teszt érvényességét emeljék 72 órára, és a költségeket állja az állam vagy a munkaadó. Több mint hárommillió dolgozóval számolva azonban a végösszeg elérné az 500 millió eurót.  
    
Az oltásellenes mozgalom szombaton tüntetéssel tiltakozott a védettség kötelezővé tétele ellen, a Róma központjában rendezett demonstráción mintegy tízezren vettek részt. A tüntetők szélsőséges csoportja megrohamozta a CGIL szakszervezet székházát, miután az érdekképviselet igent mondott a kötelező védettség bevezetésére. Hétfőn más szakszervezetek tüntettek a kormány szigorítása ellen.


Megkezdte működését a Magyar Állatvédelmi Élelmiszerbank

Megkezdte működését az Európában is egyedülálló Magyar Állatvédelmi Élelmiszerbank azzal a céllal, hogy állati élelmezésre szolgáló termékeket mentsen meg, majd rászoruló állatvédelmi szervezeteknek, szociális intézményeknek, önkormányzatoknak adományozva menhelyeken, gyepmesteri telepeken vagy magánszemélyeknél visszaszorítsa az állatok éhezését - mondta csütörtöki székesfehérvári sajtótájékoztatóján Lajos Bence alapító.
2026. 06. 20. 09:00
Megosztás:

Nőtt az utasforgalom a budapesti repülőtéren

Májusban a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren 1 822 483-an utaztak a légikikötőn keresztül, 7,1 százalékkal többen, mint a tavalyi év azonos hónapjában, a legtöbben Londont, Párizst és Milánót választották úti célul, az első öt hónap utasforgalma meghaladta 7,6 milliót - közölte a Budapest Airport a honlapján.
2026. 06. 20. 08:00
Megosztás:

Az alfa generáció nyáron is szívesen fizet bankkártyával

Az Ersténél bankszámlával rendelkező, hét évnél idősebb gyerekek közül tízből kilencnek van bankkártyája, amelyet többségük rendszeresen használ. A nyári szünetben a költési szokások is megváltoznak: ilyenkor többet költenek utazásra és szórakozásra, mint a tanév során.
2026. 06. 20. 07:00
Megosztás:

Díjemelést sürget a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete

A közúti fuvarozás évek óta tartó veszteségességét 10-12 százalékos díjemelés ellensúlyozhatja - közölte az MTI-vel pénteken a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete.
2026. 06. 20. 06:00
Megosztás:

Fordulat a hazai uborkapiacon

Kettős képet mutat a hazai uborka-termesztés. Míg a konzervuborka termesztése csökken, addig a hajtatott kígyóuborka-ágazat látványos fejlődésen ment keresztül, elsősorban a modern technológiai beruházásoknak és az intenzív termesztési rendszerek elterjedésének köszönhetően - derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) pénteken megjelent közös körképéből.
2026. 06. 20. 05:00
Megosztás:

Közös kassza, közös jövő? Mit üzen a ciprusi alku az EU következő hétéves költségvetéséről?

Az Európai Unió következő hétéves költségvetéséről szóló vita 2026 júniusában új szakaszba lépett. A ciprusi tanácsi elnökség 2026. június 11-én előterjesztette az első olyan átfogó tárgyalási keretet, az úgynevezett „nego(tiating) boxot”, amely már konkrét számokat is tartalmaz a 2028–2034-es többéves pénzügyi keretre vonatkozóan. Ez önmagában is fontos fejlemény: a jövő hétéves keretét meghatározó költségvetési vitákban ugyanis eddig számos politikai nyilatkozatot hallhattunk, eddig azonban pénzügyi súlypontokról, elosztási arányokról és egyéb számszerű értékekről nem esett igazán szó. A ciprusi javaslat ezért semmi esetre sem a tárgyalások végét, hanem sokkal inkább azok valódi kezdetét jelzi.
2026. 06. 20. 04:00
Megosztás:

Itt a nyári autópálya matrica!

A tanév végét követően, a nyári hónapokban vesz új lendületet az e-matrica-vásárlások száma. Június, július és augusztus hónapban vásárolja meg az utazóközönség az éves pályamatrica-mennyiség nagyjából harmadát.
2026. 06. 20. 03:00
Megosztás:

Drótból van a kerítésed? Akkor komoly bajba kerülhetsz!

Sokan úgy gondolják, hogy egy egyszerű drótkerítés tökéletesen elegendő ahhoz, hogy megvédje az otthonukat a kíváncsi tekintetektől vagy az illetéktelen behatolóktól. Az alacsony ár és a gyors telepítés miatt rengeteg családi ház, nyaraló és telek körül találkozhatunk ilyen megoldással.
2026. 06. 20. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Nyugdíj emelés szabályai évről-évre

Sok nyugdíjas nem tudja pontosan, hogyan emelik a nyugdíjakat, és mikor járhat pluszpénz az év végén. Pedig előfordulhat, hogy az infláció magasabb lesz a vártnál, ilyenkor pedig kiegészítő emelés vagy egyösszegű kifizetés érkezhet. Nézzük meg egyszerűen, közérthetően, mit mond a törvény, és mire számíthatnak a nyugdíjasok!
2026. 06. 20. 01:00
Megosztás:

Hőségriadó!

Az elmúlt években egyre gyakoribbá váltak a tartós hőhullámok Magyarországon, a nyári hónapokban pedig rendszeresen rendelnek el hőségriadót az ország különböző területein.
2026. 06. 19. 23:59
Megosztás:

Az uniós források reményt adnak, az építőipar még várja a fordulatot

Az építőipar tavaszi adatai továbbra sem mutatnak egyértelmű élénkülést. Miközben az uniós forrásokról született megállapodás új beruházások előtt nyithatja meg az utat, a megrendelések csökkenése, a vállalkozások számának fogyása és a magas megszűnési arány alapján az ágazat rövid távon továbbra is nehéz környezetben működik.
2026. 06. 19. 23:00
Megosztás:

Megválasztotta az új jegybankelnököt a horvát parlament

A horvát parlament pénteken Ante Zigmant, a horvát pénzügyi felügyelet, a Hanfa igazgatótanácsának eddigi elnökét választotta meg a Horvát Nemzeti Bank (HNB) új elnökévé.
2026. 06. 19. 22:00
Megosztás:

Szombaton tovább csökken az üzemanyagok ára

Szombaton folytatódik a csökkenő tendencia a hazai benzinkutakon, a benzin nagykereskedelmi ára bruttó 7, a gázolaj bruttó 10 forinttal kerül majd kevesebbe, pénteken az átlagárak már a védett ár alatt voltak - írta a holtankoljak.hu.
2026. 06. 19. 21:00
Megosztás:

Hamarosan kezdődik a nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés

Nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzést indít június 22-től augusztus 20-ig a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
2026. 06. 19. 20:00
Megosztás:

Erősödött a forint péntek estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 06. 19. 19:30
Megosztás:

Kamatot csökkentett az orosz jegybank

Az orosz jegybank pénteken 25 bázisponttal, 14,5 százalékról 14,25 százalékra csökkentette az irányadó kamatot. Az elemzők előzetesen nagyobb, 50 bázispontos kamatvágásra számítottak.
2026. 06. 19. 19:00
Megosztás:

Chicagóban megnyílt az Obama Központ

Chicagóban korábbi elnökök és ismert személyiségek jelenlétében nyitották meg a Barack Obama 8 éves elnöki időszakának emléket állító könyvárat, múzeumot, kulturális- és szabadidőközpontot csütörtökön.
2026. 06. 19. 18:30
Megosztás:

Elkészült az első Magyar Senior Index: három külön világban él a munkavállaló, a HR és a cégvezetés

A senior álláskeresők 92,6 százaléka tapasztalt már valamilyen koralapú kirekesztést, miközben a vállalatok többsége sem az AI-átmenetre, sem a tudásmegőrzésre, sem az utódlási nehézségek megoldására nincsenek felkészülve – derül ki a hazai 45 év feletti munkavállalók helyzetét vizsgáló legújabb kutatásból. Az első Magyar Senior Index rámutat: a probléma már nem egyéni karrierkérdés, hanem a magyar gazdaság és vállalati szektor versenyképességét érintő stratégiai kihívás.
2026. 06. 19. 18:00
Megosztás:

Sulyok Tamás aláírta az alaptörvény tizenhatodik módosítását

Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhatodik módosítását és elrendelte a Magyar Közlönyben való kihirdetését - közölték az államfő Facebook-oldalán pénteken.
2026. 06. 19. 17:30
Megosztás:

A személyautók kgfb-díjai csökkentek, a károkra azonban többet fizettek a biztosítók

A személyautók kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának átlagos éves díja csaknem 5 százalékkal csökkent idén március végén az előző év azonos időszakával összevetve. A piaci verseny éleződését mutatja, hogy eközben a károkra majdnem 12 százalékkal többet fizettek a biztosítók - állapította meg pénteken kiadott Kgfb-indexében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
2026. 06. 19. 17:00
Megosztás: