Közel sincs vége az inflációnak

Az őszi hónapokban tetőzik az infláció, majd ezt követően lassan mérséklődik, 2023 végén visszatér a jegybanki toleranciasávba és 2024 első félévében eléri a 3 százalékos jegybanki célt - mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója az Inflációs jelentést bemutató online sajtótájékoztatón csütörtökön.

Közel sincs vége az inflációnak

Az infláció globálisan magasabban és tartósabban tetőzik a korábbi várakozásoknál, az előző Inflációs jelentés óta a költségoldali tényezők és ezzel együtt az inflációs ráták is tovább emelkedtek - Baksay Gergely ezzel indokolta, hogy a jegybank 11,0-12,6 százalék közé emelte idei inflációs prognózisát legfrissebb Inflációs jelentésében a márciusi jelentésben várt 7,5-9,8 százalékról.

Egész Európában jellemző, hogy több évtizedes csúcson van - és hónapról-hónapra gyorsul - az infláció, ami a termékek és szolgáltatások széles körét érinti - mutatott rá. Kiemelte: a régióban jelenleg Magyarországon a legalacsonyabb az infláció, mert az árstop-intézkedések miatt nem gyűrűznek be az energiaár-emelkedések a fogyasztói árakba. A kormányzati intézkedések - árstop, rezsicsökkentés, forgalmi adók, extraprofit adók - idén 4,3 százalékponttal, jövőre 0,7 százalékponttal mérséklik az inflációt - mondta, jelezve: a jelenlegi szabályozás szerint szeptember végéig marad az árstop az eddigi formájában.

Az elemzésben azzal a technikai feltevéssel éltek, hogy a jelenleg hatályos kormányzati intézkedéseket október elsejétől a jövő év közepéig fokozatosan kivezetik, miközben a rezsicsökkentés tartósan érvényben marad. A különadók minimális inflációs hatásával rövid távon számoltak. A jövő évi inflációt az árstopok kivezetése emeli, mivel az előző előrejelzésben még azzal számoltak, hogy ezeket most júniustól szüntetik meg. A jövedéki és forgalmi adók mindkét évben emelik az inflációt.

A havi átárazások jelentősen gyorsultak, az elmúlt évekhez képest 3-4-szeresre, jelentős részüket az élelmiszerek magyarázták. Az élelmiszerárak több mint 20 százalékkal nőhetnek a következő hónapokban - közölte kérdésre. A nyersanyag és energiaköltségek már "közel vannak a csúcshoz", így ezek további jelentős emelkedésére nem számítanak. A termelői árak emelkedése még tart, ahogy azok fogyasztói árakba begyűrűzése is.

Friss jelentésében a jegybank 2,5-4,5 százalékról 4,5-5,5 százalékra emelte az idei GDP-növekedési várakozását. A növekedést idén elsősorban a háztartások fogyasztása hajtja. Jövőre kifutnak az egyszeri támogatások, így a nettó export hozzájárulása lesz a legmagasabb, ugyanakkor a GDP-növekedés lassul 2023-ban, 2,0-3,0 százalék lehet a korábban várt 4,0-5,0 százalék helyett, 2024-ben pedig változatlanul 3,0-4,0 százalékra számítanak.

Baksay Gergely ismertette: a munkaerőpiac feszessége megközelítette a járvány előttit, az alacsonyabb termelékenységű ágazatokban van még munkaerő tartalék, ami magasabb termelékenységű területekre kerülve segítheti a gazdasági növekedést.

A fogyasztás mellett a beruházási dinamika is lassul 2023-ban, 1 százalék körülire elsősorban az állami beruházások csökkenésének következtében. Az emelkedő költségek előretekintve mérséklik a vállalati szektor beruházási aktivitását is. A beruházási ráta ugyanakkor magas szinten, 27 százalék felett stabilizálódik az előrejelzési horizonton - ismertette.

A folyó fizetési mérleg hiánya idén átmenetileg a GDP mintegy 6 százalékára emelkedik, majd 2 százalékra csökken, a fogyasztás lassulása, és a beruházások termőre fordulása miatt.

A költségvetési deficit tartósan csökkenő pályán van a jegybank szerint, idén is jelentős csökkenésre számítanak: 2022-ben a GDP 4,9 százalékára, az előrejelzési horizont végére, 2024-ben 2,5 százalékra csökkenhet. A költségvetési céloknak megfelelő egyenleg elérését támogatják 2022-ben az eddig jelentkező magas adóbevételek, valamint a 2023. évi költségvetési törvény készítésével párhuzamosan bejelentett kiadáscsökkentő és bevételnövelő intézkedések, amelyek ellensúlyozzák az orosz-ukrán háború és a magas energiaárak kedvezőtlen költségvetési hatásait. Az államadósság-ráta az előző év végi 76,6 százalékról a gazdasági növekedésnek és a hiány mérséklődésének köszönhetően 2022-ben a GDP 75 százaléka alá csökkenhet, amit évente további mintegy 2,5 százalékpontos mérséklődés követhet.


MoonPay és TRON: TRX nélkül is küldhetővé válik az USDT

A MoonPay és a TRON DAO stratégiai együttműködése megszünteti a stabilcoin-tranzakciók egyik leggyakoribb akadályát. Az új megoldással a felhasználók úgy küldhetnek USDT-t a TRON hálózatán, hogy közben nem kell külön TRX-egyenleget fenntartaniuk a hálózati díjak kifizetésére. A gasless tranzakciókat elsőként a Trust Wallet támogatja.
2026. 08. 06. 08:00
Megosztás:

Csekély mértékben nőtt a Magyar Telekom bevétele és nyeresége a második negyedévben

A Magyar Telekom összes bevétele 0,8 százalékkal, adózott eredménye 0,5 százalékkal nőtt a második negyedévben 2025 azonos időszakához képest – olvasható a társaság szerdán közzétett jelentésében.
2026. 08. 06. 07:00
Megosztás:

Személycseréket jelentette be a katonai vezetésben az orosz elnök

Személycseréket jelentett be az orosz fegyveres erők parancsnoki állományában szerdán Vlagyimir Putyin elnök.
2026. 08. 06. 06:00
Megosztás:

Friss kutatás: rossz sztereotípia, hogy a magyarok csak az ár alapján döntenek

A márkák értékét elsősorban a minőség és a bizalom határozza meg, a hűség pedig leginkább a vásárlási gyakoriságban és az ajánlási hajlandóságban nyilvánul meg – derül ki a Nitro legfrissebb kutatásából, amely átfogó képet nyújt a magyar fogyasztók márkapreferenciáiról, a márkákhoz fűződő viszonyáról és a lojalitás mögött álló motivációkról.
2026. 08. 06. 05:00
Megosztás:

Változás a használtautó-piacon: meredeken esik a dízel, miközben 30%-kal nőtt a zöld autók iránti kereslet

Tovább gyorsul a hajtásláncok szerkezeti átalakulása a hazai használtautó-piacon a Használtautó.hu legfrissebb, júliusi statisztikái szerint. Egyetlen év alatt több mint 12,5 ezer érdeklődőt* veszítettek a dízelüzemű autók, miközben a villamosított hajtásláncok (tisztán elektromos és hibrid modellek) iránti vásárlói kereslet több mint 30%-os ugrással megközelítette a havi 49 ezres határt. A piac alapját jelentő benzines szegmens változatlanul szilárd bázist mutat.
2026. 08. 06. 04:00
Megosztás:

Átalakítja ügynökségi modelljét a Szerencsejáték Zrt.

Az átláthatóság, a szakmai minőség és a verseny erősítése érdekében új marketing és kommunikációs ügynökségi struktúrát alakít ki a Szerencsejáték Zrt. A társaság a következő időszakban több lépcsőben meghirdetett pályázatokon keresztül választja ki a marketing-, a média-, a nyomdai, a PR, a social, valamint a rendezvényszervező ügynökségeit. Az új rendszer kialakítása a szakmai ajánlások és piaci visszajelzések figyelembevételével, független szakértők támogatásával történik.
2026. 08. 06. 03:00
Megosztás:

Így kaphat egy magyar nyugdíjas olcsóbban gyógyszert - 7 lehetőség

Sok magyar nyugdíjas havonta többféle gyógyszert szed, ezért a patikában hagyott összeg könnyen elérheti a több ezer vagy akár több tízezer forintot. Kevesen tudják azonban, hogy a társadalombiztosítási támogatás mellett közgyógyellátás, önkormányzati segítség, egyedi méltányosság és olcsóbb helyettesítő készítmény is csökkentheti a kiadásokat.
2026. 08. 06. 02:00
Megosztás:

Ki rendelhet el vízkorlátozást ma Magyarországon?

Nyári hőhullámok és tartós aszály idején gyakran jelennek meg olyan közlemények, amelyek megtiltják a vezetékes ivóvízzel történő locsolást, autómosást vagy medencetöltést. A köznyelv ezeket egyszerűen „vízkorlátozásnak” nevezi, jogilag azonban több, egymástól eltérő intézkedésről lehet szó. Nem mindegy, hogy vízhiány miatti települési korlátozásról, műszaki üzemzavarról, ivóvízminőségi problémáról vagy mezőgazdasági vízhasználat korlátozásáról beszélünk.
2026. 08. 06. 01:00
Megosztás:

A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy jövő kedden legyen az államfőválasztás

A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy a parlament jövő kedden válassza meg az új köztársasági elnököt.
2026. 08. 06. 00:05
Megosztás:

Csökkenti a reaktor teljesítményét a krskói atomerőmű

Szerda éjszakától fokozatosan csökkenti reaktorának teljesítményét a szlovén-horvát tulajdonú Krsko Atomerőmű (NEK) a Száva alacsony vízhozama és magas vízhőmérséklete miatt - közölte az erőmű vezetése.
2026. 08. 05. 23:00
Megosztás:

MNB: egyhangúlag támogatta a monetáris tanács az alapkamat csökkentését júliusban

Enyhangúlag szavaztak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagjai a július 21-i ülésen az alapkamat csökkentéséről - olvasható az MNB honlapján szerdán közzétett rövidített jegyzőkönyvben.
2026. 08. 05. 22:00
Megosztás:

Jóval olcsóbb lett a villanyautók és a hibridek kötelezője

Már a százezres nagyságrend felett van a magyar villanyautó-flotta, ami bő 40 százalékos bővülést jelent éves szinten. A Netrisknél kötött kgfb-szerződéseken belül az elektromos személyautók aránya júniusra 3,6 százalékra, a hibrideké pedig több mint 5 százalékra emelkedett. Az elektromos autók kötelező biztosításának féléves átlagdíja éves összevetésben 8 százalékkal, a hibrideké 12 százalékkal csökkent, miközben a többi személyautónál mindössze 2 százalékos mérséklődés történt. A cascónál ugyanakkor jelentős a különbség: az elektromos autók éves átlagdíja meghaladta a 263 ezer forintot.
2026. 08. 05. 21:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: lassítja a vonatokat és festéssel is védi a síneket a hőségtől a MÁV

Lassítja a vonatokat a MÁV és festéssel is védi a síneket a hőségtől - írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter szerdán Facebook-bejegyzésében.
2026. 08. 05. 20:00
Megosztás:

Körültekintőbben jár el a Lidl az árakkal kapcsolatos kommunikációja során a GVH eljárásnak eredményeként

48 millió forintos bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Lidl Magyarország Kereskedelmi Bt.-re egy most lezárt megismételt eljárásban. Az országszerte mintegy 200 áruházat működtető kiskereskedelmi vállalkozás megtévesztő módon kommunikálta, hogy „Lidl a legolcsóbb élelmiszerlánc”. 2024 februárjában – az eredeti ügyben – ugyanezért már elmarasztalta a céget a GVH, de a Kúria új eljárásra kötelezte a GVH-t. A megismételt eljárásban a GVH szűkebb körben, de gyakorlatilag ugyanarra a megállapításra jutott. A cég együttműködött a versenyhatósággal, elismerte a jogsértést és vállalta, hogy a jövőben körültekintőbben jár el az árakkal kapcsolatos kommunikációja során.
2026. 08. 05. 18:00
Megosztás:

Az Erste működési eredménye nőtt, adózott eredménye csökkent az idei első félévben

Az Erste Bank működési eredménye 11 százalékkal nőtt, adózás utáni eredménye a magasabb adóterhek miatt 20 százalékkal csökkent az idei első fél évben az előző év azonos időszakához képest - ismertette a bank elnök-vezérigazgatója sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.
2026. 08. 05. 17:00
Megosztás:

A Solanára épül a Western Union új stabilcoinkártyája

A Western Union 175 év után közvetlenül is belépett a blokkláncalapú fizetések piacára. A vállalat új Stablecard szolgáltatása a Solana hálózatán kibocsátott USDPT stabilcoinra épül, és lehetővé teszi, hogy a nemzetközi pénzküldések címzettjei digitális dollárban kapják meg, majd a Visa rendszerén keresztül azonnal elköltsék pénzüket.
2026. 08. 05. 16:00
Megosztás:

Minden egyes hét Paks nélkül akár közel 0,1%-kal is csökkentheti a GDP-t

Az elmúlt napokban kibontakozó energiavészhelyzet miatt a gazdasági szereplők részéről széles körben és önkéntesen vállalt fogyasztáscsökkentés a villamosenergia hálózat számára kezelhetőbbé teszi a Paksi Atomerőmű szinte teljes kiesése miatti roppant feszült helyzetet.
2026. 08. 05. 15:00
Megosztás:

Te döntöd el, mikor használod fel – új konstrukció az OTP Lakástakaréknál

Egy lakásfelújítás, költözés vagy új otthon megvásárlása ritkán igazodik az évekkel korábban meghatározott időponthoz. Van, amikor néhány év alatt összegyűlik a szükséges önerő, máskor pedig érdemes tovább takarékoskodni egy nagyobb cél érdekében. A pénzügyi és ingatlanpiaci lehetőségek, illetve a családi tervek időközben is változhatnak. Az OTP Lakástakarék megújított konstrukciója ezekre a kiszámíthatatlan helyzetekre kínál rugalmas megoldást.
2026. 08. 05. 14:00
Megosztás:

Több mint négyszeresére nőtt a magyar háztartások közvetlen részvényvagyona hat év alatt

A magyar háztartások közvetlen tőzsdei részvényvagyona hat év alatt több mint négyszeresére nőtt, és először közelítette meg a 4 ezer milliárd forintot. Ezzel párhuzamosan a részvények aránya a teljes pénzügyi vagyonon belül 3 százalék fölé emelkedett, ami a lakossági megtakarítások szerkezetének fokozatos átalakulását jelzi. A K&H Értékpapír elemzése szerint ez arra utal, hogy a hazai megtakarítók egyre nagyobb nyitottságot mutatnak a hosszú távú részvénybefektetések iránt.
2026. 08. 05. 13:00
Megosztás:

Cardano áttöri a blokkláncok közti falakat, az ADA egyhavi csúcsra ugrott

Jelentős technológiai, irányítási és piaci fejlemények történtek a Cardano ökoszisztémájában július 30. és augusztus 5. között. A hálózat az Injective blokklánccal kialakított új kapcsolat révén tovább javította interoperabilitását, miközben új szakaszba lépett a Cardano fejlesztése és az on-chain irányítási rendszer is. Az ADA árfolyama eközben több mint 20%-kal emelkedett, és rövid időre megközelítette a 0,20 dolláros szintet.
2026. 08. 05. 12:00
Megosztás: