Közelednek a felek, de az USA csődjének határideje egyre égetőbb
A vezetők közvetítő tárgyalói tegnap este is egyeztettek, azonban részleteket nem árultak el a sajtónak a megbeszéltekről, miközben Biden az elnöki repülőgépről hívta fel McCarthy-t, hazatérve japán útjáról, melyet a demokrata fél „jónak”, a republikánus fél „produktívnak” értékelt.
A Bloomberg információi szerint a republikánus oldal tíz évre szerette volna meghatározni az adósságplafont, amely követelést most hat évre csökkenthetnek, míg a demokrata oldal mindössze két évre szóló megállapodást szeretne.
Hasonló ellentét alakult ki az egyéb kiadásokat illetően, a védelmi költések növelését szeretné az ellenzéki oldal, míg a kormányzó párt szerint ez a szociális kiadások kárára történne, amit nem támogatnak. Az egyezkedést ma folytathatják a tisztviselők.
Janet Yellen pénzügyminiszter szerint június közepére már szinte biztosan megmutatkozhatnak az adósságplafonból fakadó problémák, „kevés esélye van annak, hogy június 15-én képesek leszünk fizetni számláinkat” – mondta. A Goldman Sachs számításai szerint a csődhelyzet június 8-9-e körül következhet be, de már június elsejére is adnak ennek egy kis valószínűséget.
Kettős üzenet a FED tagbank vezérétől
Nyitott a kamatkondíciók tartására a júniusi kamatdöntő ülésen a minneapolis-i Fed elnöke, Neel Kashkari. A tisztviselő hozzátette, hogy ez még nem azt jelenti, hogy vége van a kamatemelési ciklusnak, hanem sokkal inkább azt, hogy ha a döntéshozók kivárnának és megvizsgálnák a makrogazdasági adatokat, azt ő is képes támogatni egy „tartással”.