Lakásfelújítást tervezel? Dupla lett az ára!

Kifejezetten jól jártak azok, akik a korábbi években újították fel a lakásukat vagy házukat, ugyanis az elmúlt öt évben megduplázódtak a költségek, így a munkálatokat akár hitelből is megérhette megfinanszírozni. De most, az otthonfelújítási támogatás 2022 végi kivezetését követően pénzügyileg jó döntés lehet belevágni egy felújításba, akár hitelből?

Lakásfelújítást tervezel? Dupla lett az ára!

Az otthonfelújítási támogatás 2022 végi kifutásával a korszerűsítési munkálatok száma érdemben csökkent a Bankmonitor szakértői szerint. Ez érthető, hiszen a költségek felezése - a munkálatokhoz kapcsolódó kiadások felét, legfeljebb 3 millió forintot lehetett megkapni támogatásként - komoly pénzügyi előnyt jelentett.

Ettől függetlenül egy felújítás még mindig jó döntés lehet, hiszen jelentősen lefaragható a villany-, illetve gázfogyasztás költsége, különösen akkor, ha átlag felett fogyaszt valaki, hiszen az áramért kétszeres, míg a gázért hétszeres árat kell ebben az esetben fizetni. Ez a tény komoly érv lehet a szigetelés, a nyílászárók cseréje vagy éppen a fűtéskorszerűsítés elvégzése mellett.

Arról se szabad megfeledkezni, hogy ezen munkálatokat érdemes tavasszal, nyáron elvégezni. A hideg beköszöntével nem túl szerencsés napokra - adott esetben akár hetekre - fűtés, illetve ablakok nélkül maradni.

Fontos dilemma ugyanakkor, hogy a jelenlegi bizonytalan helyzetben megérheti a munkálatokat későbbre halasztani? Ez nagyrészt attól is függ, hogy a költségek várhatóan miként emelkednek az elkövetkező időszakban. Ehhez első lépésben érdemes megvizsgálni a múltbeli adatokat. Az éves áremelkedés mértéke 2023. májusban 21,5 százalék volt, ezen belül a szolgáltatások 14,3 százalékkal, a lakásjavítási költségek pedig 19,8 százalékkal emelkedtek.

Ha hosszabb időtávot vizsgálunk, akkor 2019 és 2023 májusa között azt látjuk, hogy a lakásjavítási költségek drágulása csupán öt hónapban volt egyszámjegyű, és egyszer sem csökkent 9 százalék alá! (2019. május: 11,7%, 2020. május: 11,7%, 2021. május: 9,0%, 2022. május: 20,1%, 2023. május: 19,8%.) Mindezt úgy, hogy 2019-ben és 2020-ban kanyarban sem volt a jelenlegi inflációs szint. (2019 májusában 3,9%, míg 2020 májusában 2,2% volt az éves pénzromlás mértéke.) Vagyis az átlagos áremelkedés alacsony szintje mellett is rendkívül nagyot emelkedhetnek a felújítási költségek.

A Bankmonitor szakértőinek számítása szerint ez azt jelenti, hogy amennyiben egy felújítás 2018 májusában 2 millió forintba került, akkor az elmúlt 5 év árváltozása alapján jelenleg ugyanezért a munkáért már 3,91 millió forintot kellene kifizetni, vagyis az árak közel megduplázódtak.

A jövőt illetően azonban a múltbéli adatok nem feltétlenül mérvadóak, érdemes átgondolni, hogy mire számítunk az adott iparág kapcsán. Az alábbi kérdéseket célszerű feltenni:

- Csökkenhet a nyomás az alapanyagok tekintetében?
- Elégséges szakképzett munkaerő áll rendelkezésre?
- Hogyan alakul a bérezés az iparágban?
- Tapasztalható túlkereslet az építőiparban?

A szakértők szerint a helyzet javulóban van, vagyis az áremelkedés itt is csökkenhet, a legfontosabb kérdés természetesen az, hogy a drágulás milyen szintre mérséklődhet. Az építőipar, felújítás inkább az infláció fékezője vagy felhajtója lesz-e a jövőben?

Megérheti hitelből megfinanszírozni a munkálatokat?

A múltbeli tapasztalatok alapján mindenképp igen a válasz. 5 évvel ezelőtt 2 millió forint személyi hitelt 7,73 százalékos THM-mel (teljes hiteldíj mutató, ami a kamaton túl a hitelfelvételhez közvetlenül kapcsolódó egyéb költségeket is tartalmazza) lehetett felvenni 450 ezer forint igazolt nettó jövedelemmel, 5 éves futamidőre.

Ez alapján a kölcsön havi törlesztője 40 207 forint volt, vagyis összeségében 5 év alatt 2 407 398 forintot kellett volna visszafizetni a bank részére. Ezzel szemben a munkálatok költsége 3,91 millió forintra hízott volna ezen idő alatt, vagyis a kivárás miatt 1,5 millió forint többletkiadás keletkezett volna még a hitel költségein felül is.

Finanszírozási oldalon természetesen sokat változott a helyzet mostanra. Jelenleg 5 éves futamidőre 4 millió forint személyi hitelt 500 ezer forintos nettó jövedelemmel 14,41 százalékos THM-től lehet igényelni. A havi törlesztőrészlet 92 112 forint lenne, így 5 év alatt összességében 5 526 753 forintot kellene visszafizetni, vagy a hitel költsége körülbelül 1,5 millió forintra rúgna.

Amennyiben kivár valaki, akkor viszont az áremelkedéssel kell szembesülnie. A Bankmonitor szakértőinek számítása szerint, ha a lakásfelújítások éves áremelkedése meghaladja az elkövetkező 5 évben a 6,6 százalékot, akkor már megérheti a munkálatok megfinanszírozása még személyi hitelből is. Márpedig 2019. óta egyik hónapban sem drágultak éves szinten ilyen kis mértékben a felújítási munkálatok. Nem látunk a jövőbe természetesen, de ez az adat eléggé beszédes.

Természetesen önmagában a magas infláció miatt nem éri meg hitelt felvenni. A jelenlegi bizonytalan körülmények között alaposan át kell gondolni az igénylést, a törlesztőrészleten felüli jövedelemrész vásárlóereje ugyanis folyamatosan olvad a pénzromlás hatására.

Karácsony előtti hidegzuhany a hazai kriptoszektorban: a Kriptomat is befejezi

Még fel sem ocsúdott a magyar kriptoközösség a Revolut és az eToro kivonulásából, máris újabb kellemetlen hír érkezett. Hiába jelent meg december 19-én az első magyarországi validátor (Caduceus Zrt. - szerk.), a Kriptomat bejelentette: december 26-án 23:00 órától leállítja szolgáltatásait Magyarországon - olvashatjuk a Revb.hu portálon.
2025. 12. 25. 11:00
Megosztás:

Kiemelkedő életműveket díjaz a Magyar Filmakadémia

Kiemelkedő életműveket díjaz a Magyar Filmakadémia: a szervezet aranyérmét Bergendy Péter, Dénes Zoltán, Mécs Mónika, Hábermann Jenő és Poós András veheti át január 16-án, a Kovács László–Zsigmond Vilmos Operatőr Díjak átadóján.
2025. 12. 25. 10:00
Megosztás:

Aláírta a szlovák államfő a büntető törvénykönyv módosítását

Aláírta Peter Pellegrini szlovák államfő kedden a büntető törvénykönyvnek (Btk.) azt a több újítást tartalmazó módosítását, amely egyebek mellett büntethetővé teszi a választási kampány "idegen hatalom" általi befolyásolását, valamint a második világháború utáni rendezésből következő viszonyok nyilvános tagadását is.
2025. 12. 25. 08:00
Megosztás:

Több mint 1600 gyermek karácsonyi kívánságait teljesítették a Máltai szeretetszolgálat kampánya során

Több mint 1600 hátrányos helyzetű, a legszegényebb hazai kistelepüléseken élő gyermek személyes kívánságát gyűjtötte össze a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kampánya során, a meghirdetett gyűjtésre magánadományozók és cégek egy listából választott konkrét ajándék beszerzésével segíthettek.
2025. 12. 25. 07:00
Megosztás:

Az Európai Bizottság elítélte, hogy Washington beutazási tilalmat rendelt el öt európai tisztségviselő ellen

Az Európai Bizottság elítélte, hogy az amerikai külügyminisztérium beutazási tilalmat rendelt el öt európai, köztük egy volt EU-s tisztségviselő ellen, az online tér "cenzúrázására" hivatkozva.
2025. 12. 25. 06:00
Megosztás:

A Binance Alpha bevezeti a ZKP-t: új korszak kezdődik a privát, korai fázisú kriptokereskedésben

A kriptokereskedelem egyik legérzékenyebb területén lépett nagyot előre a Binance ökoszisztémáján belül működő Binance Alpha. A platform integrálta a Zero-Knowledge Proof (ZKP) technológiát, amely jelentősen növeli az on-chain kereskedés adatvédelmét és biztonságát. Ez a fejlesztés különösen fontos az induló, korai fázisú kriptoprojektek kereskedői számára, ahol az információ valódi versenyelőnyt jelent.
2025. 12. 25. 04:00
Megosztás:

Stratégiai ébredés a kriptopiacon: így változtak a befektetői gondolkodásmódok 2025-ben

2025-ben a kriptovaluta-piac nem csupán árfolyamokban, hanem szemléletben is fordulóponthoz érkezett. A gyors meggazdagodás ígérete helyett egyre több befektető fordul a ciklusok megértése, a kockázatkezelés és az adatvezérelt döntéshozatal felé. A piac érettsége, a szabályozás erősödése és az intézményi tőke térnyerése új stratégiákat kényszerített ki.
2025. 12. 25. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjsokk jöhet 2026-ban? Ezekről a változásokról sokan még nem is hallottak!

Emelkedő nyugdíjak, extra havi juttatások, változatlan korhatár – elsőre jól hangzik, de a részletekben komoly fordulatok rejtőznek. 2026-ban több olyan döntés lép életbe, amely érezhetően befolyásolhatja a nyugdíjasok mindennapjait, sőt a most aktív dolgozók jövőbeni ellátását is. A kérdés csak az: ki készül fel időben, és ki marad le?
2025. 12. 25. 02:00
Megosztás:

Ezt teszi a vérnyomásoddal, ha tojást eszel!

A tojás az egyik leggyakrabban vitatott élelmiszer: egyszer szuperélelmiszernek kiáltják ki, máskor a szív- és érrendszeri betegségek bűnbakjaként emlegetik. De mi az igazság a vérnyomás szempontjából? Valóban megemeli, vagy éppen ellenkezőleg: segíthet a normál értékek fenntartásában?
2025. 12. 25. 01:00
Megosztás:

Az NFT-k új korszaka: 2025-ben a hasznosság és a kultúra vette át a főszerepet az árrobbanások helyett

Az NFT-piac néhány évvel ezelőtt még rekordárakkal és látványos aukciókkal volt tele, mára azonban teljesen új irányt vett. 2025-ben a spekuláció háttérbe szorult, és egyre inkább azok a projektek maradnak talpon, amelyek valódi felhasználási értéket, kulturális jelentőséget vagy fizikai világhoz kötődő élményt kínálnak. Megnéztük, hogyan alakult át az NFT-ökoszisztéma, és mi hajtja most a piacot.
2025. 12. 25. 00:01
Megosztás:

Rászoruló gyerekek angyalkái – karácsonyi csodák önkéntesektől

Karácsony közeledtével különösen fontossá válik az a fajta figyelem és gondoskodás, amely képes reményt adni azoknak, akik a legnehezebb helyzetben vannak. A Szcientológia önkéntes lelkészek számára ez évek óta küldetés: ahol csak tudnak, és ahol szükség van segítségre, ott megjelennek.
2025. 12. 24. 23:00
Megosztás:

5 módszer arra, hogyan válhatnak a stabilcoinok valódi költőpénzzé — a Digitap ($TAP) a legtisztább, legjobb megvásárolható kriptóvá válik

A stabilcoinok egyre nagyobb arányt képviselnek a kripto-ökoszisztéma teljes tranzakciós volumenében, ugyanakkor ezen egyenlegek mindennapi költéssé alakítása a legtöbb felhasználó számára továbbra is széttagolt és nem hatékony.
2025. 12. 24. 22:00
Megosztás:

Óriási amerikai hajóflotta építését jelentette be Donald Trump

Soha nem látott méretű hadihajókból álló amerikai flotta építését jelentette be Donald Trump elnök hétfőn.
2025. 12. 24. 21:00
Megosztás:

Felülteljesíthetik-e az altcoinok a BTC-t 2026-ban? A 2020-as forgatókönyv szerint igen — a Digitap ($TAP) nyeri el a „legjobb kriptó 2026-ra” címet

A Bitcoin (BTC) a hónap feléig kétszer is 85 000 dollár alá esett, ami gyenge decemberi lendületére utal. Elemzők 2026-ra is medvés kilátásokat jeleznek a BTC számára, mivel az árfolyam akár 70 000 dollár alá is csökkenhet.
2025. 12. 24. 20:00
Megosztás:

Nagy szükség lenne a földeken a hóra és a hidegre

A földeken nagy szükség lenne a hóra és a hidegre, de a december őszi, borongós, enyhe időt hozott és még fagy is csak mutatóban volt - írta a HungaroMet Zrt. szerdai agrometeorológiai elemzésében.
2025. 12. 24. 19:00
Megosztás:

46 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten influenzás tünetekkel

Magyarországon a múlt héten 46 ezren fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szerdán közzétett heti jelentésében. Akut légúti fertőzés tüneteivel 250 500-an keresték fel orvosukat.
2025. 12. 24. 18:00
Megosztás:

Kivonul Romániából a svéd Lindab

Kivonul Romániából a tetőszerkezeti elemeket gyártó és légtechnikai megoldásokat kínáló svéd cég, a Lindab - írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
2025. 12. 24. 17:00
Megosztás:

Először mutat be misét szenteste XIV. Leó pápa

Első alkalommal mutatja be XIV. Leó pápa a december 24-i esti misét: XIV. Leó pápa elődeihez képest későbbi időpontban kezdi a szertartást a Szent Péter-bazilikában, ahol első alkalommal tagalog és igbo nyelven is megszólalnak a fohászok.
2025. 12. 24. 16:00
Megosztás:

A Temu letarolja a hazai webshopokat – a karácsony sem hoz változást

Hiába a karácsonyi csúcsszezon, a magyar online kiskereskedelemben látványosan fogy a hazai szereplők mozgástere. Bár darabszámban még többségben vannak a magyar webshopok, az online költések kevesebb mint fele marad itthon. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a Temu vezette külföldi webshopok már a karácsonyi időszakban is dominálják a magyarok online pénzköltését.
2025. 12. 24. 15:00
Megosztás:

Inflációval korrigálva a Bitcoin még nem érte el a 100 ezer dollárt – állítja a Galaxy Research

Bár a Bitcoin nominális értelemben történelmi csúcsokat döntött, reálértéken még nem sikerült átlépnie a pszichológiailag fontos 100 000 dolláros szintet – erre hívja fel a figyelmet a Galaxy Research friss elemzése. A kutatás szerint az infláció jelentősen torzítja a „csúcsközeli” narratívát, és más megvilágításba helyezi a kriptopiac aktuális állapotát.
2025. 12. 24. 14:00
Megosztás: