Lendületes az idei lakáspiac

A lakáspiacot idén, hasonlóan 2023. végéhez egy pozitív lendület jellemzi a makrogazdasági fundamentumok javulásának köszönhetően - mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója szerdán online sajtótájékoztatón.

Lendületes az idei lakáspiac

Az MNB Lakáspiaci Jelentését mutatta be Nagy Tamás, aki kiemelte, hogy tavaly a negyedik negyedévben a foglalkoztatottság historikusan magas szinten alakult, és a bruttó bérek kétszámjegyű növekedése mellett az infláció visszaszorításával a reáljövedelmek is emelkedő pályára álltak. A javuló fogyasztói bizalom, a kedvezőbb hitelkondíciók és a 2024-től elérhető megújult otthonteremtési támogatások pozitívan hatnak a lakáspiaci aktivitásra.

Közölte, 2023-ban 124 ezer ingatlan adásvétel történt, ez a szám pedig 20 százalékkal marad el az egy évvel korábbi értéktől.

Jelezte ugyanakkor, hogy míg tavaly év elején rendkívül alacsony szintre süllyedt, addig a negyedik negyedévre már újra emelkedett a tranzakciók száma, ez a kedvező folyamat pedig 2024. elején is kitartott. Idén az év első három hónapjában - éves összevetésben - Budapesten 55, a vármegyei jogú városokban 41, a falusi csok településein 10, míg országos átlagban 30 százalékkal nőtt az ingatlan adásvételek száma.

Az MNB igazgatója hozzátette, hogy 2023-ban országos szinten 5,8 százalékos, míg Budapesten 3,4 százalékos áremelkedést tapasztaltak. Ez a pozitív árdinamika idén az év elején is folytatódott: országosan 7,2, Budapesten pedig 6,1 százalékra gyorsult az éves árváltozás.

Az újlakás piacot értékelve közölte, idén az év elején a fővárosban meghaladta az 1300-at az eladott újonnan épült lakások száma, ami éves összehasonlításban - a tavalyi alacsony bázis miatt - több mint 80 százalékos emelkedés. Ennek a megugró keresletnek is köszönhetően 2024. első negyedévének a végén a fővárosi újépítésű lakások négyzetméterára megközelítette az 1,5 millió forintot, ami csaknem 3 százalékos éves áremelkedésnek felel meg.

Nagy Tamás kitért a hitelpiacra is, ahol idén az év első három hónapjában a kihelyezett lakáshitelek volumene több mint a duplájára emelkedett az egy évvel korábbinak, amikor is az elmúlt évek legalacsonyabb hitelkihelyezése történt. Ezzel együtt ismét emelkedni kezdett a hitelből történő lakásvásárlások aránya, ami idén márciusra 37 százalékot tett ki, szemben az egy évvel korábbi 29 százalékkal.

Az MNB igazgatója a csok pluszról megállapította, hogy miközben a régi csok programokban az új lakás vásárlására, építésére nyújtott hitelek súlya volt magasabb, addig most a csok pluszban folyósított hitelek 86 százalékát használt lakás vásárlására fordítják az érintettek.

Gyermekvállaláshoz kötött a csok plusz program - mondta Nagy Tamás, aki egyúttal rámutatott, hogy azon családok, akik új gyermeket nem vállalnak, ebben a tekintetben kiszorulnak a programból. Az utóbbi családok körében emiatt úgy látja, hogy érdemben romlott a lakásvásárlás lehetősége, hiszen ők vagy nem, vagy csak magasabb hitel kifeszítettség mellett tudnak lakást venni lakáshitel segítségével.

Nagy Tamás szólt a júniustól induló otthonfelújítási programról is, amely az 1990. előtt épült családi házaknál az energiafogyasztás csökkentését célozza. A programba bevont ingatlanok - az MNB vizsgálatai alapján - nagy arányban találhatóak Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Nógrád és Tolna vármegyében, ezért vélhetően ezekről a területekről többen veszik majd igénye a programot.

Az MNB igazgatója kitért az építőipar termelésére, amely szerinte továbbra is kismértékű visszaesést mutat, valamint azt is jelezte, hogy idén 15-16 ezer új lakás épülhet, ami mintegy 16 százalékos visszaesés tavalyhoz képest.


Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt

Katonai tiszteletadás mellett, Baka András köztársasági elnök, Magyar Péter miniszterelnök és Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnökének jelenlétében felvonták Magyarország nemzeti lobogóját az augusztus 20-i állami ünnepen, csütörtök reggel a Parlament előtti Kossuth Lajos téren.
2026. 08. 20. 10:00
Megosztás:

Új Bitcoin-fegyvert vet be a Metaplanet: kötvényből gyorsítaná a BTC-vásárlásokat

A Metaplanet új finanszírozási csatornát nyitott Bitcoin-stratégiája előtt: a vállalat BitBonds néven olyan kötvényalapú megoldást helyez előtérbe, amely lehetővé teheti, hogy saját működési készpénzének felhasználása helyett adósságbevonással finanszírozza további BTC-vásárlásait.
2026. 08. 20. 09:00
Megosztás:

Új technológiák a pénzügyi szektorban: a mesterséges intelligencia forradalma

A pénzügyi világ az elmúlt évtizedek legjelentősebb átalakulásán megy keresztül.
2026. 08. 20. 08:00
Megosztás:

A 4iG átvilágítása kapcsán a NAV-hoz és a rendőrséghez fordulnak

A 4iG átvilágítása kapcsán a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatalhoz, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV), a rendőrséghez és az ügyészséghez fordul a kormány - közölte a gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebook oldalán.
2026. 08. 20. 07:00
Megosztás:

Aszály után: mi marad a termésben?

Súlyos aszály nehezíti idén a magyar mezőgazdaság helyzetét: augusztus közepére több térségben 100–170 milliméteres háromhavi csapadékhiány alakult ki, miközben az uniós kukorica- és napraforgóhozamra vonatkozó előrejelzést 6–7 százalékkal rontották. A megmaradt termést ugyanakkor a kártevőktől és betegségektől is meg kell védeni, Európában pedig a legutóbbi éves adatok szerint 8 százalékkal nőtt a növényvédőszer-értékesítés. De jelenthet-e mindez nagyobb növényvédőszer-maradék kockázatot? A Laborhírek.hu a J.S. Hamilton Hungaria Kft. független laboratóriumi szakértőinek és a nemzetközi Hamilton-csoport tapasztalatainak segítségével annak járt utána, mire kell most különösen figyelni.
2026. 08. 20. 06:00
Megosztás:

Az iváncsai akkumulátorgyár 100 millió forintos munkavédelmi bírságot kapott

A munkavédelmi hatóság 100 millió forintos munkavédelmi bírságot szabott ki az iváncsai akkumulátorgyárra a dolgozók veszélyeztetése, a megfelelő védőeszközök hiánya és a munkahelyi levegőszennyezettség-mérés elmaradása miatt - közölte a kultúráért felelős államtitkár szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 08. 20. 05:00
Megosztás:

Rekordot döntött a devizavásárlás és nem csak a tehetős magyarok rendezik át a megtakarításaikat

Soha nem látott összeggel növelték devizabetéteiket a magyar háztartások a második negyedévben. Az MNB friss pénzügyi számlái szerint három hónap alatt közel 483 milliárd forintnyi új pénz áramlott a hazai hitelintézeteknél vezetett devizabetétekbe, miközben a forint erősödése csaknem 200 milliárd forinttal csökkentette a meglévő állomány forintban számított értékét. A Blochamps Capital szerint a számok azt mutatják: a rendkívül erős forintot a megtakarítók egy része már nem egyszerűen árfolyamnyereségként éli meg, hanem lehetőségként használja devizakitettsége növelésére.
2026. 08. 20. 04:00
Megosztás:

Mit kell tudni a szájfeltöltésről? – Fájdalmasabb, mint gondolnád?

A szájfeltöltésről sokaknak elsőre nem is az jut eszébe, hogy milyen lesz az eredmény, hanem az, hogy “jó, de mennyire fog fájni?”. Teljesen érthető kérdés, hiszen az ajkak érzékeny területnek számítanak, és már maga az injekció gondolata is elég ahhoz, hogy valaki meggondolja magát. A valóság viszont jóval kevésbé ijesztő!
2026. 08. 20. 03:00
Megosztás:

Törvény született! A gázzal fűtők így fizetnek majd

Egy törvényi szintű szabályozás rendezi a 2026 januárjára meghirdetett rezsistopot: a gázzal fűtő lakossági fogyasztók az érintett időszak fogyasztása után egyszeri, 30 százalékos mennyiségi kedvezményt kapnak.
2026. 08. 20. 02:00
Megosztás:

Örülhetnek a Kádár-kocka tulajdonosok ennek a döntésnek

Nem bontani, megújítani: új életet kaphatnak a Kádár-kockák. Mintaértékű felújítási projekt indul Magyarországon.
2026. 08. 20. 01:00
Megosztás:

Tömeggyártásba lépett az LG új 5G-s autóipari technológiája Európában

Az LG Electronics megkezdte következő generációs, 5G-alapú intelligens telematikai megoldásának tömeggyártását és szállítását egy meg nem nevezett prémium európai autógyártó számára. A vállalat közlése szerint ez az első alkalom, hogy az új technológiát Európában sorozatgyártású járműben alkalmazzák. A fejlesztés gazdasági jelentőségét az adja, hogy egyszerre csökkentheti az autógyártás költségeit, mérsékelheti a járművek tömegét, valamint felgyorsíthatja a szoftveralapú autók elterjedését.
2026. 08. 19. 23:59
Megosztás:

Jelentős a Sziget Fesztivál gazdasági hatása

A Sziget Fesztivál turisztikai és gazdasági jelentősége túlmutat a fesztivál területén elköltött összegeken: a külföldi vendégek 90 százaléka kifejezetten a rendezvény miatt utazott Magyarországra, és 15 milliárd forintot hagytak a magyar gazdaságban - ismertette a GKI Gazdaságkutató Zrt. a fesztiválon készített helyszíni felmérésének eredményét szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 19. 23:00
Megosztás:

Csaknem negyedével drágult egy csésze kávé Olaszországban

Csaknem negyedével, 24 százalékkal kerül többe jelenleg egy bárpultnál elfogyasztott csésze kávé Olaszországban, mint öt évvel ezelőtt, és jelenleg Bolzanóban a legdrágább - közölte a Fipe vendéglátóipari szövetség adatait a Corriere della Sera című napilap szerdán.
2026. 08. 19. 22:00
Megosztás:

Az Egyesült Államokban egyéves csúcs közelében a 30 éves jelzáloghitelek kamata

Az Egyesült Államokban az előző hetivel azonos szinten állt a 30 éves jelzáloghitelek kamata az augusztus 14-én végződött héten, miután egy héttel korábban egyéves csúcsról, sorban öt hét emelkedést követően csökkent - derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán közzétett adataiból.
2026. 08. 19. 21:00
Megosztás:

Újabb Baranya vármegyei sertésállományban jelent meg az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma megerősítette az afrikai sertéspestis (ASP) megjelenését egy Baranya vármegyei állományban - közölte a Nébih szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 19. 20:00
Megosztás:

Pluszban indítottak a New York-i tőzsdeindexek

Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
2026. 08. 19. 18:00
Megosztás:

Egyre nagyobb az esély, hogy a paksi atomerőmű két működő turbináját üzemben tudják tartani

Egyre nagyobb az esély arra, hogy a paksi atomerőmű két működő turbináját a kritikus időszakban is üzemben tudják tartani - közölte a gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 08. 19. 17:00
Megosztás:

Rekord-exit a bolgár AI-szoftver piacon: magyar befektető is érintett

Megállapodást kötött a vezető európai magántőke-befektető, az Oakley Capital, a vállalati mesterséges intelligencia adatplatformok piacán meghatározó Graphwise többségi részesedésének felvásárlásáról. A tranzakció során a budapesti központú Portfolion Capital Partners sikeresen értékesítette 2022-ben egy befektetői konzorcium tagjaként vásárolt tulajdonrészét a társaságban. A felek a pénzügyi részleteket nem hozták nyilvánosságra.
2026. 08. 19. 16:00
Megosztás:

Mikor lesznek zárva a boltok?

Augusztus 20-án zárva lesznek a nagy élelmiszerláncok üzletei, de péntektől már a megszokott nyitvatartási rend szerint üzemelnek a négynapos hosszú hétvégén.
2026. 08. 19. 15:00
Megosztás:

Két hitelt mindent visz, ezekből semmi nem elég a magyaroknak

Csúcsokat döntenek idén a bankok a lakosság hitelezésében, de nem minden kölcsön iránt nőtt meg a kereslet. Az Otthon Start fűtötte lakáshitelekre és a személyi kölcsönökre éhesek igazán az ügyfelek. Minden más termék már csak a tizedét adja az új szerződések összegének – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből.
2026. 08. 19. 14:00
Megosztás: