Lítiumot bányászik a Roszatom Bolíviában
A világban zajló zöld átmenet szempontjából az egyik kulcsfontosságú ritka földfém a lítium, amelyet az akkumulátorok és más energiatároló rendszerek, illetve high-tech berendezések előállításához használnak. Bolíviában találhatók a világ leggazdagabb lítium-lelőhelyei, amelyek kiaknázásához járul hozzá a Roszatom a most aláirt megállapodással.
„A keretmegállapodás új távlatokat nyit Oroszország és Bolívia hosszú távú együttműködése előtt. A mostani a Roszatom első jelentős külföldi lítiumprojektje, a beruházás értéke 600 millió dollár. A tervezett lítium-karbonátot elállító üzem éves kapacitása 25 ezer tonna lítium, amely növekedhet a lelőhely további feltárása során. A bolíviai partnerekkel együtt érdekeltek vagyunk abban, hogy mielőbb megkezdje a termelést a lítiumot elállító üzem – közölte Kirill Komarov, a Roszatom vezérigazgatójának nemzetközi üzletfejlesztésért felelős első helyettese.
A keretmegállapodást annak nyomán írták alá, hogy a Roszatom nyerte az YLB-nek a lítium közvetlen szorpciós eljárással történő kinyerésére kiirt tenderét. A Roszatom részvételével épül meg a Pastos Grandes-i lelőhely mellett a feldolgozó üzem. A lítium kinyerését orosz technológiával végzik, amely nemcsak gazdaságos, hanem környezetkímélő is.
A Roszatom következetesen fejleszti együttműködését Bolíviával. Latin-Amerikában egyedülálló az El Alto-ban orosz közreműködéssel épülő Nukleáris Technológiai Kutató- és Fejlesztőközpont (CNTRD), amely lehetővé teszi egyebek között a nukleáris technológia egészségügyi és mezőgazdasági célú alkalmazását. A Roszatom által létesíttet ciklotronban előállított radiofarmakonokat már jelenleg is használják a bolíviai klinikák. Az új közös orosz-bolíviai projekt emellett hozzájárul a latin-amerikai ország társadalmi és gazdasági fejlődéséhez és növeli a bolíviaiak életszínvonalát.