Más kottából játszik most a tőzsde!

Egyre inkább nyilvánvalóvá válik, hogy most más a repertoár. Akkor ugyan jó eredményeket láthattunk a nemzetközi porondon is, de legfőképpen itthon. Ugyankkor csak a bizonytalanság maradt a jó eredmények után, ami egy természetes profitrealizálást hozott, s ráadásul elég nagy mértékűt, gyakorlatilag minden vezető részvényben.
Most is igaz a bizonytalanság a recesszió tekintetében, de azért egyre inkább körvonalazódik egy nagy változás. Nevezetesen az inflációt mintha sikerülne megzabolázni.
Erre jó példa az USA-ban tegnap megjelent inflációs adat. Itthon ugyan a kormányzat, árstopokkal próbálkozik megregulázni az inflációt a ténylegesen hatékony kínálatbővítő intézkedések helyett, de azért itt is előbb vagy utóbb megjelennek a nemzetközi trendek. Pláne azok után, hogy számos termék már drágább, sőt jóval drágább nálunk, mint a környező országokban.
Bizonyos esetekben már nem 10-20 százalékos, hanem akár kétszeres ár jelenik meg itthon. Szóval nem meglepő, hogy a jó amerikai inflációs adatra, nem csak az amerikai hozamok estek, hanem a magyarok is. Nem is picit. Például a magyar referencia 10 éves kötvény hozama kicsivel 9 százalék alá esett 90 bázispontos csökkenéssel.
Mit is jelent ez. Például az OTP esetében a tőkeköltség a korábbi 20,9 százalékról 19,9 százalékra csökkent (kicsi volatilitás csökkenés is benne van). Ráadásul, mindeközben a bank már nem 18 százalék hanem a fölötti tőkemegtérüléssel számol idénre. Az első három negyed évben ez 19,1 százalék volt. Talán meg lesz a 19 százalék.
Ez pedig azt jelenti, hogy a korábbi 10.846*18/20,9=9.340 Ft helyett 10.846*19/19.9=10.355 Ft-os értékkel számolhatunk. Ha pedig – netán – a hosszú hozamok csökkennek, akkor további fair értéknövekedésre számíthatunk. Szóval most más a kotta, mint három hónapja volt. Ebbe csak az tud belerondítani, ha valamilyen oknál fogva az eredményvárakozások, az eredmények el kezdenek romlani. Egyelőre erre utaló jeleket nem látunk, sőt az OTP enyhén felfelé módosította a várakozását! (forrás: ERSTE)