Masszívan lassult a magyar belkereskedelem
A fogyasztási indikátor naptárhatástól megtisztított mutatója 1,7 százalékkal emelkedett éves alapon az idei kilencedik hónapban, ami érdemben alulmúlta mind a várakozásunkat, mind a konszenzust.
Az élelmiszer jellegű üzletek eladásai 1,5 százalékkal, a tartós cikkeké 5,7 százalékkal emelkedett, de az üzemanyag-forgalom 5,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az élelmiszerforgalom augusztusi megugrását egy szignifikáns korrekció követte szeptemberben.
Az egyelőre közel kétszámjegyű, pozitív reálbér-dinamika a költések fontos mozgatórugóját képezik, ugyanakkor a gyenge hazai konjunktúra következtében a bérnövekedés érdemben lassulhat. A kiskereskedelem bővülési ütemét ezenfelül a szolgáltatások fogyasztásának előtérbe kerülése is korlátozza.
Mindent egybevetve elmondható, hogy a háztartások fogyasztása - amely a 2023-as gyenge gazdasági teljesítmény fő okozója volt - idén érdemben hozzájárulhat a konjunktúrához és előretekintve is stabil eleme lehet a növekedésnek, ugyanakkor a pandémia előtti ütemekre tartósan nem számítunk. (Nagy János, makrogazdasági elemző, ERSTE)