Megéri még így is napelemet telepíteni Magyarországon egy házra?
Jelenleg még az első sokk utáni pánikhangulat tapasztalható. Ösztönösen a menekvést, a biztonság keresést választják a befektetők. Ódzkodnak a részvényektől, a bankokat lényegében válogatás nélkül adják, és közben keresik a menedékeszközöket, például az aranyat.
Az amerikai betétesek körében is hasonló folyamat játszódhat le, hiszen a legnagyobb bankok, a JPMorgan, a BofA, a Citi és a Wells Fargo is a szokásosnál erősebb betét beáramlásról számolt be. Valószínűleg a kisebb, régiós szereplők kárára, vagyis a biztonság keresés felerősítette a konszolidációt.
Aztán majd már csak a biztonságos menedékből fognak a befektetők ismét elgondolkodni azon, hogy mely eszközöket érdemes visszavenni, de ehhez először nyugalom szükséges.
A piaci turbulencia alapjaiban változtatta meg a Fed kamatemelési várakozásait is.
A múlt héten már az 50 bázispontot kezdték el beárazni jövő hétre, most pedig még a 25 bázispontban sem biztosak. Ha picit hosszabb távra nézünk, akkor még jobban megváltozott a helyzet. Az év második felére már egyenesen 100 bázispontos vágást áraznak, szemben a korábbi, egész évre kitartó kamatemelési előrejelzéssel szemben. Valószínűleg azért a kamatvárakozások is átestek a ló túloldalára.
A visszaeső kamatvárakozások egyébként kedvezőek a hozamérzékeny szektoroknak, úgy, mint az IT, a közmű vagy éppen az ingatlan. Ez a mostani feszült helyzetben némi nyomást is levehetne az amerikai bankrendszerről. Mivel az Eurózónában jóval kisebb mértékben estek vissza a kamatvárakozások, így a várható kamatkülönbözet az euró irányába billent.
Ennek megfelelően euró erősödés volt tapasztalható az elmúlt napokban. Ez viszont a jelenlegi helyzet sajátossága, mivel kockázatkerüléskor klasszikusan a dollár szokott erősödni.
Több érv is a kamatemelési ütem lassítása mellett szól. Egyrészt bár továbbra is úgy látjuk, hogy a bankrendszerben nem szisztematikus kockázatok vannak, hanem inkább speciális szereplők tűnnek sérülékenynek, de nem biztos, hogy bölcs dolog lenne az oroszlán bajszát tovább rángatni további meredek kamatemeléssel a mostani környezetben.
A második szempont pedig, hogy a befektetői, fogyasztói és üzleti bizalmat is negatívan befolyásolja a jelenlegi helyzet. Ezek pedig önmagukban is a gazdasági lendület megtörését idézhetik elő, visszahatva az infláció csökkenésére. És a vagyonhatásról akkor még nem is beszéltünk, ami az USA-ban nem elhanyagolható szempont.
Csak a pénzügyi részvények globálisan 465 milliárd dollárt veszítettek értékükből két nap alatt, és ezen kívül a többi részvény is jelentős esést szenvedett el, vagyis a teljes részvénypiaci veszteség ennél jóval nagyobb lehet.
Ez pedig a jelentős részvénykitettséggel rendelkező amerikai háztartások vagyonára is negatívan hatott, ami a fogyasztás csökkenéséhez vezet, és fékezi az inflációt, végső soron segítve a Fed céljának elérését alacsonyabb kamatok mellett is.