Megközelítőleg húszezer lakás energetikai korszerűsítése valósulhat meg

Az MBH Bank szakértői szerint az Otthonfelújítási programban mintegy 20 ezer lakás korszerűsítése valósulhat meg a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által biztosított forrásokból - ismertette Ginzer Ildikó, az MBH Bank vezérigazgató-helyettese sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten.

Megközelítőleg húszezer lakás energetikai korszerűsítése valósulhat meg

Ginzer Ildikó elmondta: a hitelintézet 154 bankfiókból álló országos MFB Pont Plusz hálózata július 1-től fogadja a lakosság Otthonfelújítási programhoz benyújtott pályázatait. A program keretösszege 108 milliárd forint, amely az előrejelzések szerint 130 milliárd forint megrendelésállományt generálhat, ezzel a kkv-szektort is segíti a következő években.

A tájékoztatása szerint a támogatás igényelhető nyílászárók cseréjére, fűtéskorszerűsítésre, használati melegvíz-rendszer korszerűsítésre, emellett kizárólag lakáscélú energiafelhasználás történhet az érintett ingatlanon.

Hozzátette: a kölcsön kamata 0 százalék, nincs kezelési költség, előtörlesztési díj, szerződésmódosítási díj sem. Az ügyfeleknek 2 év áll rendelkezésre a megvalósításra, a kölcsön futamideje legfeljebb 12 év. A kérelmeket 2025. december végéig lehet benyújtani. A beruházás elszámolható összköltsége 7 millió forint, a kölcsön összege ebből 2,5-3,5 millió forint, és a projekt elszámolható költségének minimum 14,3 százalékát kitevő saját forrással kell rendelkezni. A vissza nem térítendő támogatás mértéke az adott terület átlagjövedelmétől és az energiamegtakarítás mértékétől függően 2,5-3,8 millió forint - ismertette.

Kitért arra, hogy a program közvetítésén túl az MBH Bank számos kiegészítő termékkel segíti az ügyfeleket. Példaként említette az úgynevezett MBH felújító Személyi Kölcsönt, a csok Plusz-t, a Falusi csok-ot, vagy a Babaváró programot.

Nagy Gyula, az MBH Jelzálogbank vezérigazgatója ismertette: a hazai lakóépületek 80 százaléka 1990. előtt épült, a lakásállomány 40 százaléka pedig energetikai szempontból rossz kategóriába sorolható, így kiemelten fontos a lakóingatlanok energiahatékonyságának javítása. A családi házakra eddig nem indult országos felújítási program - mutatott rá. Egy átlagos, nem felújított úgynevezett Kádár-kocka ház energiafogyasztása 4-5-szöröse egy ma korszerűnek mondott épület energiafelhasználásának, a panellakások átlagos felhasználásának pedig duplája.

"A program sikerre van ítélve" - jelentette ki hozzátéve, hogy a lakosság részéről jelentős az igény. Nem csak a lakásállományra fejt ki jótékony hatást a program, hanem nagy megrendelést jelenthet az építőiparnak, ezzel élénkítheti a gazdaságot - mondta. Az egyes felújítási munkák átlagos költsége 1,8 és 12,2 millió forint között alakulhat, a legolcsóbb a nyílászárók cseréje.

Szege György, az MBH Bank ESG (Environmental, Social and Governance) és fenntarthatósági vezetője kiemelte: tavaly év végén indított Fenntartható jövő bankja programjuk keretében egyik vállalásuk, hogy 2024. végére a zöld hitelek arányát 4-ről 8 százalékra növelik. Ennek érdekében intenzív zöld termékfejlesztési programot indítottak - jelezte. Elindították az online oktatási platformot Energia Együtt Program néven, az itt közzétett információk segítségével áram- és vízfogyasztás, hűtési és fűtési rendszerek, megújuló energia használata témákban nyújtanak részletes tájékoztatást.

Vegyesen zártak a főbb amerikai indexek, a várakozásoknál lényegesen gyorsabban emelkedtek a termelői árak Amerikában

A nap közben látható gyengélkedés után a kereskedés végére beleerősítettek a főbb amerikai indexek és így végül kis elmozdulások mellett vegyesen zártak tegnap.
2025. 08. 15. 12:00
Megosztás:

Emelkedtek az európai tőzsdék; az előzetes adatközléssel megegyezően alakult az euróövezet növekedése

Emelkedéssel zártak tegnap az európai tőzsdék, a mai Putin és Trump közötti találkozót megelőzően. Az euróövezet gazdasága a második negyedévében az első becsléssel megegyezően negyedéves alapon 0,1%-kal nőtt, ami lassulást jelent az első negyedévi 0,6%-hoz képest, de megegyezik az első becsléssel.
2025. 08. 15. 11:00
Megosztás:

10. alkalommal koronázza meg a fesztiválszezont a Kerekdomb Fesztivál

Nem kell elbúcsúznunk a fesztiválok közösségi élményeitől, mert szeptember 19. és 21. között Tállyán a Kerekdomb Fesztivál mossa össze az ősz színeit a nyár pörgésével.
2025. 08. 15. 10:10
Megosztás:

Blokképítők - builders jelentése és értelmezése: Új szereplők a kriptovaluta-piac technikai ökoszisztémájában

Kik azok a blokképítők, és miért kell ismerned őket? Ahogy a kriptovaluták világa egyre összetettebbé válik, új szereplők és fogalmak jelennek meg a háttérben, amelyek alapvetően befolyásolják, hogyan működnek ezek a decentralizált rendszerek.
2025. 08. 15. 10:00
Megosztás:

A nyugdíjpénztári tagok is jól járhatnak a tőzsdei hegymenettel

Az utóbbi hetek tőkepiaci lendülete az idei nyugdíjpénztári hozamok szempontjából is kedvező hatású – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ugyanakkor hozzátette: kérdéses, hogy a tőzsdék emelkedő trendje tartós marad-e, és azt sem szabad elfelejteni, hogy az árfolyamnyereség elsősorban a magasabb kockázatot vállaló, jellemzően fiatalabb korosztályba tartozó pénztártagoknak kedvez.
2025. 08. 15. 09:00
Megosztás:

Kiadták a vörös kód figyelmeztetést

Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára a HungaroMet Zrt. előrejelzését és az országos tisztifőorvos harmadfokú hőségriasztását figyelembe véve péntek reggel 8 órától vasárnap 24 óráig az egész országra kiadta a vörös kód figyelmeztetést – közölte a Belügyminisztérium csütörtökön az MTI-vel.
2025. 08. 15. 08:00
Megosztás:

A humanoid robotok jelenlegi piaci és technológiai trendjei

A humanoid robotok gyors ütemben terjednek a szolgáltatóiparban, az iparban és a mindennapi élet különböző területein. Ezek a robotok kamerákkal, szenzorokkal és mesterséges intelligenciával vannak felszerelve, hogy emberi mozgásokat és interakciókat utánozzanak, hogy járjanak, tárgyakat mozgassanak, kommunikáljanak és reagáljanak a környezetükre. 2025-re a humanoid robotok világszintű piaca dinamikusan növekszik, a technológiai fejlődésnek, a mesterséges intelligencia megoldóértékének növekedésével és a szükség hasonló ütemű növekedésével.
2025. 08. 15. 07:00
Megosztás:

Egy partner, több megoldás: így lesz hatékony a HR 2025-ben

2025 júniusában 45 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma Magyarországon az előző évhez képest, ugyanakkor közel 70 ezer betöltetelen álláshely van Magyarországon – derül ki a KSH friss adataiból. A magyar munkaerőpiac széttöredezett, az igények komplexek, míg sok HR-es túlterhelt a jogszabályi megfelelés, illetve a komplex feladatok miatt. A Work Force szakértője szerint ebben segíthet az egykapus modell: egy olyan HR-szolgáltató, mely nemcsak időt és pénzt takarít meg, hanem a versenyképesség záloga is. Egyetlen kapcsolattartó, egy stratégia, semmi káosz.
2025. 08. 15. 06:00
Megosztás:

Magához tért az e-autó piac

A globális BEV-eladások (Battery Electric Vehicle) 33%-kal emelkedtek 2025 második negyedévében az egy évvel korábbi, azonos időszakhoz képest. A vizsgált piacokon az újonnan regisztrált akkumulátoros elektromos járművek száma meghaladta az 5,9 milliót, ezzel az eladott autók közül majdnem minden ötödik (19%) BEV volt - derül ki a PwC legfrissebb elektromosautó-piaci jelentéséből.
2025. 08. 15. 05:00
Megosztás:

Otthon Start: a 20%-os szabály miatt bukhat el a vásárlás

Az Otthon Start Program keretében elérhető Fix 3%-os lakáshitel egy rendkívül kedvező lehetőség azok számára, akik az első saját ingatlan megvásárlását tervezik. Az új program természetes módon felfokozza az ingatlanpiaci keresletet, ugyanakkor aki most szeretne vevőt találni ingatlanára, fontos tudnia, hogy a hitelintézetek nem kizárólag a vételár alapján döntenek a hitelösszeg megállapításáról. A szabályozás értelmében az ingatlan vételára ugyanis legfeljebb 20%-kal térhet el a bank által megállapított forgalmi értéktől. Ez a korlátozás alapvetően a bank kockázatának csökkentését szolgálja, de egyben gátat szab a túlárazásnak is, figyelmeztetnek a money.hu szakértői.
2025. 08. 15. 04:00
Megosztás:

Hatósági fellépés a „Kalóriakirály” étrend-kiegészítői ellen

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Pest Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságával együttműködve újabb határozott lépést tett a fogyasztók egészségének védelme és a jogsértő kereskedelmi gyakorlatok felszámolása érdekében. Az NKFH hatósági ellenőrzést folytat a „Kalóriakirály” néven publikáló influenszer ellen, aki a hatósági intézkedések ellenére továbbra is jogszerűtlenül forgalmazza a veszélyes étrend-kiegészítő termékeit. A vizsgálat során élelmiszer-hamisításra – azaz lényeges tulajdonságra vonatkozó félrevezető jelölésre és egyéb jelölési hibákra – derült fény.
2025. 08. 15. 03:00
Megosztás:

Új bázist épít Debrecenben a Waberer’s

Közel 22 ezer négyzetméteres logisztikai központot épít Debrecenben a Waberer’s. A multifunkcionális logisztikai létesítmény kivitelezése tavaly novemberben indult, idén áprilisban felállításra került az első pillér, a csarnok augusztusra elérte a szerkezetkész állapotot és várhatóan 2025 végén megkezdi operatív működését. A komplexum teljes körű, testre szabható tárolási és logisztikai szolgáltatásokat kínál majd partnereinek, ezen keresztül kiemelt szerepet kap Kelet-Magyarország és a környező régiók ellátási láncaiban.
2025. 08. 15. 02:00
Megosztás:

E-sportláz söpör végig Magyarországon!

Az e-sport iparág robbanásszerűen növekedett az elmúlt években, amit a mobilplatformok terjedése, valamint a professzionális versenyek köré épülő ökoszisztéma erősödése hajt folyamatosan előre. Nemzetközi kutatások alapján 2032-re 9,1 milliárd dolláros forgalom is várható. A K&H e-sporttal kapcsolatos kutatása is a nemzetközi előrejelzéseket erősíti, ugyanis a válaszadók közel 65 százaléka nagy jövőt jósol az e-sport iparágának.
2025. 08. 15. 01:00
Megosztás:

A MET Csoport belép a belga és holland energiapiacokra a Mega többségi tulajdonrészének megszerzésével

A svájci központú MET Csoport megkapta az összes szükséges hatósági jóváhagyást, és így lezárta a Liège-i székhelyű Mega Group International energia- és távközlési szolgáltató 68,5 százalékos tulajdonrészének felvásárlását. A tranzakció sikeres zárásával a MET Csoport pénzügyi stabilitása és szakértelme a Mega ügyfelei számára is elérhetővé válik Belgiumban és Hollandiában. Ez egyben megteremti annak a lehetőségét is, hogy a Mega tovább terjeszkedjen a Benelux országokban az üzleti ügyfelek irányába, a MET pedig Európa-szerte a lakossági ügyfelek felé nyisson.
2025. 08. 15. 00:05
Megosztás:

Így menthetők meg a fesztiválok – Orbán Balázs a rendezvénypiac jövőjéről

Fesztiválok maradnak el, programokat húznak össze, a közönség pedig egyre megfontoltabban választ – ez a 2025-ös fesztiválmérleg. Komoly változáson megy át a magyar rendezvénypiac. A megszokott modellek sorra mondanak csődöt, mégis kevesen beszélnek róla nyíltan. Az elsők között szólalt meg Orbán Balázs, a Műegyetemi Hallgatói Kft. ügyvezetője, a BME Egyetemi Napok főszervezője, aki szerint a túlélés kulcsa a rendezvénypiac újrafogalmazása.
2025. 08. 14. 23:00
Megosztás:

Jelentős változás az EKR-ben: új lendületet kap az intermodális és fenntartható közlekedés

Július 31-én megjelent az Energiaügyi Miniszter 18/2025. (VII. 31.) számú rendelete, amely a közlekedési szektorban működők számára új lehetőségeket teremt az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszerben (EKR). Az új szabályozás lehetővé teszi – többek között – elavult tehergépjárművek, targoncák, buszok, mozdonyok cseréjét korszerűbb, energiatakarékosabb eszközökre, és támogatást biztosít az intermodális fuvarozásra való átállásra. A szakmai együttműködés példaértékű volt: a módosítások az Energiaügyi Minisztérium iránymutatásával, az MLSZKSZ, HUNGRAIL, MKFE és a NiT Hungary közös munkájával valósultak meg.
2025. 08. 14. 22:00
Megosztás:

A romló kilátások miatt ütik a Deere részvényeit

A vártnál hajszálnyival jobb eredményt publikált üzleti évének harmadik negyedévében a mezőgazdasági gépeket gyártó cég.
2025. 08. 14. 21:00
Megosztás:

Meglepetés az albérletpiacon - a korábbinál mérsékeltebb drágulást hozott eddig a főszezon

A KSH–ingatlan.com lakbérindex júliusi adatai szerint a felsőoktatási ponthatárhirdetéshez köthető főszezonhoz képest mérsékelt drágulás történt a bérleti piacon: országosan 1,4, Budapesten pedig 1,3 százalékos volt a havi áremelkedés. Ez jóval visszafogottabb tempó a korábbi évek júliusaira jellemző 1,8-1,9 százalékos növekedéshez képest. Éves összevetésben is lassult az albérletárak emelkedése: országosan 7,3 százalékról 6,9 százalékra, Budapesten pedig 6,7 százalékról 6,6 százalékra mérséklődött a drágulás üteme.
2025. 08. 14. 20:00
Megosztás:

MEV (Maximal Extractable Value) – fogalma, jelentése és értelmezése a kriptogazdaságban

MEV jelentése: A MEV (Maximal Extractable Value) azt az extra értéket jelöli, amelyet egy blokklánc tranzakcióinak sorrendjének befolyásolásával ki lehet „préselni” a rendszerből. Eredetileg „Miner Extractable Value”-ként ismerték (bányászok által kinyerhető érték), ma inkább Maximal jelzőt használunk, mert nemcsak bányászok/validátorok, hanem sorrendezők (sequencerek), blokképítők (builders) és keresők (searchers) is részt vesznek benne.
2025. 08. 14. 19:00
Megosztás:

Most az Aldi tett piacelsőségi állításokat – a GVH ezt is megvizsgálja

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított az Aldi Magyarország Élelmiszer Kereskedelmi Bt.-vel (Aldi) szemben. A Magyarországon közel 200 bolttal rendelkező kiskereskedelmi vállalkozás olyan piacelsőségi állításokat alkalmaz kereskedelmi kommunikációjában, amelyek valószínűsíthetően nem felelnek meg a valóságnak. A GVH továbbra is folyamatos figyelem alatt tartja a kereskedelmi szektort és lecsap minden jogellenes tevékenységre.
2025. 08. 14. 18:00
Megosztás: